Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 07.03.2014, 17:46:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru sophia: În paralel cu acest topic ființează cel numit „Postul Mare”, unde de câteva zile Mihailc ne oferă prețioase fragmente din cartea cu același titlu a lui Alexander Schmemann. E vorba acolo mai puțin despre alimentația propriu-zisă și mai mult despre cum să postim integral (suflet și trup), despre semnificația spirituală, despre post ca o călătorie în și cu Hristos, în Biserică. Se pune accent pe valențele pozitive ale postului, să nu rămânem doar la niște renunțări.
Cred că nu sunt off-topic, întrucât întrebarea care face obiectul acestui topic poate fi rezumată în interiorul următorului citat:

Citat:
„Întrebarea “populară”: La ce renunți pentru Post? este un rezumat potrivit pentru acea uzuală abordare negativistă. În termeni “pozitivi”, Postul este văzut ca vremea în care trebuie să împlinim “obligația” anuală a Spovedaniei și Împărtășaniei (“și aceasta nu mai târziu de Duminica Stâlpărilor…”, după cum am citit într-un buletin parohial). Fiind îndeplinită această obligație, restul Postului pare să-și piardă toate semnificațiile sale pozitive.” (Al. Schmemann)

Last edited by N.Priceputu; 07.03.2014 at 20:07:32.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 07.03.2014, 18:47:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Bine, initial nu era neaparat vb de post cat de patima lacomiei, gastrimarghiei. Am mai gasit odata un topic de demult, unde marturiseau cativa useri propriile experiente. Adev e ca la noi masa imbelsugata e o traditie, mai ales la sarbatori si alte ocazii de bucurie, dar si la pomeni; in toata literatura gasim marturii in acest sens (mai mult in Sadoveanu, mai putin in Zaharia Stancu)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 07.03.2014, 19:54:13
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi se pare că nevoia, sau înclinația pentru mese (mai) îmbelșugate vine și din frica de foame, de lipsuri, explicată poate printr-o serie de experiențe mai neplăcute... Și totuși avem șansa să ne găsim bucuria și în alte surse decât în mâncare... Apoi, ne-ar fi de folos să medităm la parabola despre grijile vieții: nu ar trebui să ne îngrijorăm și, în consecință, să muncim peste măsură pentru mâncare... Calitatea vieții nu stă îndeosebi în mâncare, mai ales că dacă e multă, ba chiar și prea "aleasă", fie ea și rafinată, ne face mai mult rău (la sănătate mă refer)... Dar când prin calitatea vieții nu înțelegem pacea și liniștea, ci ... "a avea", "a ne asigura viitorul" prin "a strânge"...la ce ne putem aștepta bun?

A nu se înțelege că eu sunt ferită de plăcerea gustului sau de a înfuleca ceva când mi-e foarte foame...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 07.03.2014, 19:58:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Bine, initial nu era neaparat vb de post cat de patima lacomiei, gastrimarghiei. Am mai gasit odata un topic de demult, unde marturiseau cativa useri propriile experiente. Adev e ca la noi masa imbelsugata e o traditie, mai ales la sarbatori si alte ocazii de bucurie, dar si la pomeni; in toata literatura gasim marturii in acest sens (mai mult in Sadoveanu, mai putin in Zaharia Stancu)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 07.03.2014, 20:04:11
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Bine, initial nu era neaparat vb de post cat de patima lacomiei, gastrimarghiei. Am mai gasit odata un topic de demult, unde marturiseau cativa useri propriile experiente. Adev e ca la noi masa imbelsugata e o traditie, mai ales la sarbatori si alte ocazii de bucurie, dar si la pomeni; in toata literatura gasim marturii in acest sens (mai mult in Sadoveanu, mai putin in Zaharia Stancu)
Ai postat de două ori același mesaj :-) Nu-i bai...
Reply With Quote
  #116  
Vechi 07.03.2014, 20:47:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Bine, initial nu era neaparat vb de post cat de patima lacomiei, gastrimarghiei. Am mai gasit odata un topic de demult, unde marturiseau cativa useri propriile experiente. Adev e ca la noi masa imbelsugata e o traditie, mai ales la sarbatori si alte ocazii de bucurie, dar si la pomeni; in toata literatura gasim marturii in acest sens (mai mult in Sadoveanu, mai putin in Zaharia Stancu)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 07.03.2014, 20:55:04
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fallen, din păcate cred că n-ai dat de pământ cu telefonul care trebuia.

Totuși, n-o lua ca pe o incitare la violență față de sărmanul care te ajută să transmiți aceste mesaje, chiar dacă ele se repetă, se repetă, se repetă... :)

Last edited by N.Priceputu; 07.03.2014 at 20:57:40.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 08.03.2014, 08:59:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Repetiția e mama învățăturii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #119  
Vechi 08.03.2014, 13:29:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Tot nu va inteleg, sa-mi fie cu iertare, ce aveti cu telefonul meu? Luminati-ma si pe mine!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 08.03.2014, 13:31:05
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Tot nu va inteleg, sa-mi fie cu iertare, ce aveti cu telefonul meu? Luminati-ma si pe mine!
Dacă te uiți mai sus, vei vedea că s-a postat ultimul tău mesaj de trei ori. Ne-am închipuit că e o eroare din cauza telefonului...
Reply With Quote
Răspunde