Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 21.12.2011, 01:07:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu daca aici dar cred ca s-a mai discutat despre asta, nu cred ca povestea cu Mos Craciun este ok, este o deturnare de la adevaratul inteles al Craciunului si asteptarile legate de el, eu unul stiu ca o sa le spun de mici ca nu exista Mos Craciun. :)
Ok , atunci Mos Gerila sa traiasca , daca Mos Craciun inca nu a ajuns pana la noi ! Sper ca esti obisnuit cu Tov. Mos Gerila ! Nu este nici o deturnare de la nici un adevar , numai ca unora dintre noi ne place clevetirea fara rost ! Sa ne bucuram de Nasterea Domnului , de brazii impodobiti , de luminitele multicolore , de colinde si cantecele , si sa renuntam la rigiditatile astea inutile , alungand copilul din noi ! Nu Mos Craciun dauneaza credintei ORTODOXE , ci atitudinea noastra de zi cu zi , si de felul nostru de a privi si a trata pe cel de langa noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 21.12.2011, 01:15:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Pentru domnii Raul si Alin , cu mult drag !

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 21.12.2011, 01:27:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai Cristi, toate celea de care zici tu in imagine nu vin de la nici un "Mos", ci vin de la Dumnezeu, daca timp de X ani iti vei irosi efortul educational si increderea pe care o are in tine pentru a-l face pe copil sa creada intr-un "Mos" iluzoriu, cand isi va da seama ca nu exista oare nu-si va pune problema la fel si in ceea ce il priveste pe Dumnezeu?

Nu este Craciunul sarbatoare pagana, dar asta cu Mosul ma cam indoiesc ca este crestina.

Si mai gandeste-te si asa..pui nasterea lui Hristos care nu e usor sa fie inteleasa de un copil la concurenta cu darurile mult mai palpabile alea "Mosului", oare care are sanse sa ramana mai mult in sufletul copilului?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 21.12.2011, 01:42:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Problema este una de perceptie. Tu zici ca aceia care fac brad sunt copii, prosti, nerealisti... Daca noi vedem in asta o bucurie, una chiar duhovniceasca, ce ai tu cu asta?
Nu te critic,nu m-ai inteles. Sincer marturisesc ca am amintiri minunate legate de bradul ce Craciun,e un lucru foarte frumos impodobitul,cadourile gasite sub el,masa de Craciun impreuna cu familia... Insa la mine au disparut toate astea. Vroiam sa subliniez ca nu mai prezinta nicio atractie pt. mine,in sensul ca nu este o prioritate. Am alte probleme,ganduri ce ma cuprind,am o lupta de dus cu viata,credeti ca mai imi arde sa impodobesc bradul? Sa fiu si eu linistit,fara griji,la casa mea,cu familia mea,atunci sunt convins ca o sa gasesc cea mai mare bucurie in acest simbol al Craciunului,insa pana atunci... imi pare rau,nu am incotro. Am altele pe cap.
1. Nu am chef sa impodobesc un brad,timp pierdut inutil.
2. Si daca l-as impodobi ar fi dificil de pastrat,am o pisica in apartament si s-ar urca iar in el ca ultima oara cand am avut.
3. Insasi ideea de a taia un pom care creste atat de greu pentru o presupusa bucurie de 2 saptamani mi se pare total aiurea...
4. Cadouri oricum nu primesc.
5. Masa de Craciun nu am cu cine lua,doar eu cu doi bieti bunici...
6. Convingerea ca bradul nu are nicio legatura cu crestinismul,sarbatorim nasterea Domnului pana la urma.
7. Alte lucruri care le-as mai putea enumera...


Deci sincer nu am nicio tragere de inima la brad,ma preocupa alte lucruri. Si cum am spus,pe majoritatea tinerilor ii intereseaza cu totul altceva,nicidecum un pom impodobit. Suntem in 2012 (aproape),sunt alte lucruri mai "cool" in care isi pot gasi bucuria si "linistea" sufleteasca...
Reply With Quote
  #115  
Vechi 21.12.2011, 01:42:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Nu este Craciunul sarbatoare pagana, dar asta cu Mosul ma cam indoiesc ca este crestina.
Mai Aline , Nasterea Domnului inseamna BUCURIE , bucuria de a darui , de a primi , de a redescoperi luminita din tine , de a fi mai bun ca niciodata , de a fi milostiv cu adevarat , de a redescoperi milostenia , iar acest mos mult hulit si discutat de voi , e nimeni altul decat Sfantul Nicolae ce face daruri vazute si nevazute tot timpul anului , dar cu precadere in asta luna a Nasterii Domnului ! Mai Aline , acest mos mult hulit si discutat de voi il poti lua ca un pretext pentru a apropia copiii de credinta , ori felul vostru de a aborda problema nu face altceva decat sa aduca indiferenta micutior ortodocsi . E o chestiune de tactica de pedagogie , de intelegere , de iubire adevarata , greu de descris in cuvinte . Sa sti , ca datorita acestui mos hulit de voi , vin copilasii la biserica cu bucurie , mai vad un bradulet , mai primesc cate ceva ( cum s-a intamplat la noi la Biserica Mercurie ) , mai asculta o rugaciune , o predica , si uite asa ii apropiem de Biserica ! Mai Aline , te rog sa intelegi ca aici nu vorbim de ce este pagan sau nu , caci oricum paganii n-au nici in clin nici in maneca cu NASTEREA DOMNULUI !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 21.12.2011, 01:46:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Pentru Alin si Raul !

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 21.12.2011, 01:48:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu iti multumesc Cristi,orice gand bun il primesc cu bucurie. Vreau doar sa comunic ca bradul NU are nicio legatura cu crestinismul. Este o traditie imprumutata din occident!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 21.12.2011, 01:51:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mai Aline , Nasterea Domnului inseamna BUCURIE , bucuria de a darui , de a primi , de a redescoperi luminita din tine , de a fi mai bun ca niciodata , de a fi milostiv cu adevarat , de a redescoperi milostenia , iar acest mos mult hulit si discutat de voi , e nimeni altul decat Sfantul Nicolae ce face daruri vazute si nevazute tot timpul anului , dar cu precadere in asta luna a Nasterii Domnului ! Mai Aline , acest mos mult hulit si discutat de voi il poti lua ca un pretext pentru a apropia copiii de credinta , ori felul vostru de a aborda problema nu face altceva decat sa aduca indiferenta micutior ortodocsi . E o chestiune de tactica de pedagogie , de intelegere , de iubire adevarata , greu de descris in cuvinte . Sa sti , ca datorita acestui mos hulit de voi , vin copilasii la biserica cu bucurie , mai vad un bradulet , mai primesc cate ceva ( cum s-a intamplat la noi la Biserica Mercurie ) , mai asculta o rugaciune , o predica , si uite asa ii apropiem de Biserica ! Mai Aline , te rog sa intelegi ca aici nu vorbim de ce este pagan sau nu , caci oricum paganii n-au nici in clin nici in maneca cu NASTEREA DOMNULUI !
Faci confuzii intre Sf. Nicolae si Mos Craciun.
Sau le-am pierdut eu sirul si ar fi unul si acelasi?

De credinta te apropii prin Hristos care este o persoana reala, nu prin persoane imaginare.
Nu cred ca a venit vreun copil la credinta datorita povestii cu Mos Craciun.

Sigur ca mai e nevoie sa le daruiest si ceva material, dar nu cred ca e nevoie de povesti pentru asta, mai ales ca asa cum am scris deja, asociind ceva real (Hristos) de o poveste (Mos Craciun) in final s-ar putea sa iasa ceva f. confuz viazavi de ce e real si ce nu cand e vorba de Dumnezeu.

Sigur ca n-au paganii nimic cu Nasterea Domnului, dar au (unii) in comun cu crestinii braduletul si pe Mos Craciun, cadourile, sarbatoare in sine, de ce oare?
Reply With Quote
  #119  
Vechi 21.12.2011, 02:07:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Exact aceeasi problema mi-o pun si eu: nu cumva copilul se va indoi in viitor de existenta lui Hristos pt ca va face o analogie cu credinta in mos craciun?

Pt un ateu religia este instrument de control si un ateu chiar da exemplu credinta in Mos Craciun ( stiu pt ca am destui atei in familie). Astfel, din perspectiva unui ateu, debarasarea de credinta (in orice fenomen supranatural) este semn de maturizare.
Cred ca argumentul lui Alin este valid.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai Cristi, toate celea de care zici tu in imagine nu vin de la nici un "Mos", ci vin de la Dumnezeu, daca timp de X ani iti vei irosi efortul educational si increderea pe care o are in tine pentru a-l face pe copil sa creada intr-un "Mos" iluzoriu, cand isi va da seama ca nu exista oare nu-si va pune problema la fel si in ceea ce il priveste pe Dumnezeu?

Nu este Craciunul sarbatoare pagana, dar asta cu Mosul ma cam indoiesc ca este crestina.

Si mai gandeste-te si asa..pui nasterea lui Hristos care nu e usor sa fie inteleasa de un copil la concurenta cu darurile mult mai palpabile alea "Mosului", oare care are sanse sa ramana mai mult in sufletul copilului?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 21.12.2011, 05:36:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca mama si tatal tau iti faceau toate poftele ...
Adevărul este că ai mei, deși nu erau cine știe ce barosani, nu știu cum s-au învârtit de-au pregătit întotdeauna cadouri - mie și lui frate-meu - pe care le dădeau celor 3 (trei) Moși să ni le aducă : Moș Nicolae, Moș Crăciun și Moș Vasile (acesta din urmă venea în noaptea de Anul Nou :)).

Acum vă las să vă disputați în continuare, eu mă duc să citesc din cartea Dorinei, aceea cu povestirile din copilărie.

Raoul dragă, încearcă măcar să vezi Crăciunul prin ochii celor doi bieți bunici, care se pare că nu prea mai înseamnă mare lucru pentru tine. Păcat că ai ajuns sa te crezi pragmatic, când de fapt ești pe cale de a pierde sensul. Ai grijă de tine.

Last edited by mirela.t; 21.12.2011 at 06:03:50.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 13:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 13:49:04