Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 11.05.2010, 10:37:29
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Orice prost va găsi întotdeauna unul și mai prost care să-l admire!
(Nicolas Boileau Despreaux)
Esti subtil,omule,prea subtil,pentru nemintosi (cu inima!!!).Sau prea...profund pentru...superficiali(cu inima),caci despre minte ce sa mai vorbim."Din prisosul inimii vorbeste gura!",i-as spune amicului de mai sus.Aceeasi inima ca a lui au avut-o cei care au abandonat bietele creaturi-ciinii. Propun celor "haituiti " de ciinii strazii sa nu-i mai "haituiasca " si asa nu vor fi "haituiti" Adesea un ciine se apropie de om pt o mingiiere si primeste un sut.
Exemplific: Nu-s nici bogata nici prea sarca,si totusi am adus in cas mea un ciine abandonat.L-am tinut la bloc,pe Calea Victoriei.Acum ,dupa ceva ani,l-am dus ,undeva,linga Bucuresti,la curte.Pt ca vreau sa zugravesc si oamenii-zigravii -se tem sa lucreze in casa mea unde erau 2 ciini (mai aveam un BOXER,in afara BASESCUTULUI-de la Basescu),si fac zilnic km ca sa le dau mincare si sa vad care-i starea lor(sa nu credeti ca n-am de lucru,Slava Domnului,am din belsug).Intr-una din zile cind ajung cu masina aproape de locul respectiv vad un ciine (ratacit pe acolo)- acela era liber,pe acolo fiind doar vreo 3 case in lucru)alergind in latraturi disperate dupa o femeie ,care venise la gradina sa.Accelerez ,ajung ,cobor si strig femeii(n-o cunosteam): - Doamna ,va rog ,lasati batul din mina,si va garatez ca nu veti pati nimic! Si am strigat la ciine,apropiindu-ma prietenos.Am convins-o destul de greu caci ,ciinele ,latra disperat si parea ca nu-i arde s-o ierte.
Femeia a renuntat la bat si ciinele la latraturi.Confuzia fusese de ambele parti.femeia credea ca va fi atacata de ciinele slobod,iar ciinele vazind bita se crezuse incoltit.
"Eterna problema a romanilor" nu sint ciinii,ci Prostia si Patima(iertati!),care ne impiedica sa traim in HRISTOS.
Apoi ne lipseste educatia.Trebuie sa ne educam sa fim buni.Caci Hristos asta ne cere.Parinti Invatati-va copii sa nu se mai teama de ciini,si nu vor pati nimic! Dar...SA NU DEA CU PIETRE!
Copilul unei prietene dorea ca mama lui sa-l aduca in vizita la mine pt ca voia sa se joace cu ciinele.Ea il aducea citeodata.Si...sa vezi tavaleala!Cita bucurie pe bietul copilas!-Dumnezeule Mare!!! Ce faci Andrei? ,il intrebam.Daca te vede JIMI (tatal ) imi sugruma ciinele ,o sugruma pe maica-ta si la urma si pe mine,si-mi mai da si foc la casa!...Dupa citeva zile ,in parcul TEI ,in aproperea caruia locuiau, Andrei (care se afla in parc cu tatal sau)este muscat de un ciine,la nici 2 metri de alti copii care se tavaleau in iarba jucindu-se cu niste ciini din parc...De ce oare tocmai Andrei fusese victima?...
Sa-avem LUMINA-N SUFLET!
  #112  
Vechi 11.05.2010, 18:43:31
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit o intrebare provocatoare !

de multe ori m-am intrebat, vazand ca numarul sustinatorilor fanatici ai cainilor este in majortate, de sex feminin : de unde vine aceasta iubire a femeilor pentru caine ?
In mare majoritate, cu oarecare mici exceptii, sustinatorii infocati ai cinilor sunt in general femeile !
Raspunsul,( scandalos-dealtfel ) ,lam aflat putin mai tarziu cand am inceput sa citesc lucrari de psihanaliza (Freud,Adler...etc)si in care spune ca pasiunea femeilor pentru caini este de natura instinctual-erotica si sexuala ,fiind inconstient acest lucru !
stiu ca aceasta interpretare va starni indignare,insa trebuie sa mentionez ca nu este interpretarea mea, ci a acestor profesori renumiti de psihanaliza si psihiatrie !
eu numai am pus-o in evidenta, si de ce nu,am apreciat-o ca un raspuns destul de plauzibil !
Deci, in asta rezida marea grija ce le-o poarta femeile cainilor, in pasiuni inconstiente de ordin erotic !
De asemnea am observat ca putini barbati simpatizeaza cainii, vazand in ei mai degraba un dusman,adica un concurent !
Mai spun odata,ca aceste interpretari ale fenomenlui sunt cele ale psihanalizei,si eu nu am facut decat sa le expun,deci nu imi apartin !
  #113  
Vechi 11.05.2010, 19:40:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Un sambure de adevar este in ceea ce ai scris,insa nu trebuie generalizat,situatia difera de la individ la individ,dar trebuie avuta in vedere in primul rand latura materna a femeii,fiind in natura ei sa ocroteasca fiintele mai slabe si lipsite de ajutor.
Deasemenea,femeia a fost cea care a imblanzit prima data lupul.
Cu toate acestea te asigur ca printre iubitorii de animale se afla foarte multi barbati.
In ce il priveste pe Sigmund Freud,probabil stii si amanuntul ca in cabinetul de psihoterapie avea alaturi de el un caine din rasa Chow-Chow,pe nume Jofi,avand credinta ferma ca prezenta acestuia ajuta pacientii in procesul de vindecare,Freud fiind primul care a pus bazele terapiei asistate cu animale care se practica cu succes in zilele noastre.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 11.05.2010 at 19:43:49.
  #114  
Vechi 11.05.2010, 22:21:24
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
de multe ori m-am intrebat, vazand ca numarul sustinatorilor fanatici ai cainilor este in majortate, de sex feminin : de unde vine aceasta iubire a femeilor pentru caine ?
In mare majoritate, cu oarecare mici exceptii, sustinatorii infocati ai cinilor sunt in general femeile !
Raspunsul,( scandalos-dealtfel ) ,lam aflat putin mai tarziu cand am inceput sa citesc lucrari de psihanaliza (Freud,Adler...etc)si in care spune ca pasiunea femeilor pentru caini este de natura instinctual-erotica si sexuala ,fiind inconstient acest lucru !
stiu ca aceasta interpretare va starni indignare,insa trebuie sa mentionez ca nu este interpretarea mea, ci a acestor profesori renumiti de psihanaliza si psihiatrie !
eu numai am pus-o in evidenta, si de ce nu,am apreciat-o ca un raspuns destul de plauzibil !
Deci, in asta rezida marea grija ce le-o poarta femeile cainilor, in pasiuni inconstiente de ordin erotic !
De asemnea am observat ca putini barbati simpatizeaza cainii, vazand in ei mai degraba un dusman,adica un concurent !
Mai spun odata,ca aceste interpretari ale fenomenlui sunt cele ale psihanalizei,si eu nu am facut decat sa le expun,deci nu imi apartin !
Iata cu cine esti tu de acord, cu cel ce a afirmat printre altele si ca: -Omul l-a inventat pe Dumnezeu ca sa faca nefericirea mai tolerabila! -Religia este comparabila cu o nevroza a copilariei. -Cand un om este eliberat de religie, acesta are sanse mai bune sa traiasca o viata normala si plenara.

Last edited by modele; 11.05.2010 at 22:30:56.
  #115  
Vechi 15.05.2010, 18:43:58
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de modele Vezi mesajul
Iata cu cine esti tu de acord, cu cel ce a afirmat printre altele si ca: -Omul l-a inventat pe Dumnezeu ca sa faca nefericirea mai tolerabila! -Religia este comparabila cu o nevroza a copilariei. -Cand un om este eliberat de religie, acesta are sanse mai bune sa traiasca o viata normala si plenara.
argumentul scoaterii din context este un sofism logic ! Eu nu am spus ca sustin pozitia ateista a celebrului medic neurolog !
Insa interventia ta, asa cum mai ziceam intruna dintre postarile de mai sus,in loc sa fie centrata pe subiect, din pacate este centrata...pe mine...ca atac la persoana !
Nu m-am suparat insa, nu fac parte dintre oamenii suparaciosi...!!!
Daca tot am postat acest subiect, las oamenii sa fie liberi,chiar daca ei nu sunt demni de aceasta libertate !
  #116  
Vechi 15.05.2010, 18:48:16
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Un sambure de adevar este in ceea ce ai scris,insa nu trebuie generalizat,situatia difera de la individ la individ,dar trebuie avuta in vedere in primul rand latura materna a femeii,fiind in natura ei sa ocroteasca fiintele mai slabe si lipsite de ajutor.
Deasemenea,femeia a fost cea care a imblanzit prima data lupul.
Cu toate acestea te asigur ca printre iubitorii de animale se afla foarte multi barbati.
In ce il priveste pe Sigmund Freud,probabil stii si amanuntul ca in cabinetul de psihoterapie avea alaturi de el un caine din rasa Chow-Chow,pe nume Jofi,avand credinta ferma ca prezenta acestuia ajuta pacientii in procesul de vindecare,Freud fiind primul care a pus bazele terapiei asistate cu animale care se practica cu succes in zilele noastre.
desigur, ca nu generalizam, insa,nu mi se pare cinele ca fiind o fiinta slaba, dimportiva, una destul de bine dotata de natura, pentru a se apara !
mai degraba cred ca slaba este pisica- o fiinta dragalasa si fara aparare, care cade mereu victima cainilor!
Cainii omoara cu cea mai mare placere pisici ! Mie personal, mi-au disparut in modul asta, de-a lungul anilor zeci de pisici,gata crescute !
  #117  
Vechi 16.05.2010, 07:18:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Da,doar ca aceasta este o viziune personala,subiectiva,care nu poate fi luata drept etalon.
Si pisicile,desi imi plac in mod deosebit pentru personalitatea lor sunt mult mai vanatoare decat cateii,in gherutzele lor cazand prada pasari si alte animalutze mici la fel de nevinovate.
Aici vorbim de instincte,e cu totul altceva.

Eveniment ieri in fata Teatrului National-Flashmob:

http://www.primatv.ro/stiri-focus/o-...vilizatie.html
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 16.05.2010 at 07:22:56.
  #118  
Vechi 16.05.2010, 07:27:48
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Din bucata mea de paine am hranit un om si-un caine.
Cainele ma recunoaste, omul nu ma mai cunoaste.
Si-acum stau si ma-ntreb, care-i om si care-i caine...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #119  
Vechi 16.05.2010, 12:40:12
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Din rugaciuni si poezii pentru copii- cu binecuvantarea Preasfintitului Parinte Galaction

Dorinta unui caine

O,Dumnezeule al tuturor creaturilor, fa ca omul, stapanul meu, sa fie fidel fata de ceilalti oameni asa cum si eu ii sunt fidel.
Fa-l sa fie atasat de familia sa si de prietenii sai , tot asa cum si eu sunt atasat de el.
Fa-l sa pazeasca cu cinste bunurile pe care i le incredintezi, asa cum si eu cu cinste i le pazesc pe ale sale.
Da-i Doamne, un zambet sincer, senin si spontan, macar asa cum gudurarea mea este senina, spontana si neprefacuta.
Fa-l sa fie gata oricand de recunostinta, asa cum si eu sunt gata sa-l alint mereu.
Da-i Doamne, o rabdare macar asemanatoare cu a mea, care astept intoarcerea sa fara sa ma plang nimanui, niciodata.
Da-i curajul meu, promptitudinea mea de a sacrufica totul pentru el, de la comoditate la jertfa.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #120  
Vechi 16.05.2010, 12:45:10
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Pastreaza-i tineretea inimii mele si bucuria gandului meu.


Mai vezi -"Cainele soldatului"--Motto-"Cainele cand se hraneste, da din coada, multumeste-Omul, chiar cand e satul, nu-Lslaveste pe Stapan."
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Cainii vagabonzi-eterna problema a romanilor !!! guardian knight Generalitati 134 21.02.2011 20:07:32
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05