Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 31.08.2009, 13:26:39
eudelasibiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu confunda gredinta cu randuielile...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@veveritza - te rog lasa. Ati facut destul rau cu postarile si lauda voastra. Nu mai loviti in oameni. Nu mai aratati cu degetul care este credincios adevarat si care nu. Nu voi sti care este adevarul si nu voi sunteti in masura sa judecati in locul lui Dumnezeu.
Din partea mea puteti sa traiti si in abstinenta totala daca asta doriti si vedeti in credinta.
Eu nu dau sfaturi si nici nu ma dau exemplu altora.
credinta este una iar randuielile Bisericii -alta...ce faci tu cu viata ta personala te priveste, dar nu scranti pe altii...ioanaZ a cerut un sfat, daca nu poti oferi un sfat sustinut cu ceva palpabil, abtine-te si nu INCERCA sa apreciezi ce si cum judeca Dumnezeu...
Reply With Quote
  #112  
Vechi 31.08.2009, 15:22:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cristi, nu , nu cred ca e greu. Nu am de unde sa stiu, dar ma gandesc ca acolo unde este dragoste, orice este posibil.

Ceea ce ma deranjeaza este determinismul. Adica -- cei conceputi in afara de marti si joi precis vor fi desfranati, rai, handicapati, etc etc etc. Nu cred ca o anumita zi poate sa determine viata unui om. Felul in care suntem depinde foarte mult de felul in care suntem educati, de anturajul in care crestem si traim, de inclinatiile personale, de persoanele deosebite pe care avem oportunitatea sa le intalnim, de cartile pe care le citim, de viata de familie pe care o vedem in familia noastra. Mi se pare o aberatie sa spui ca daca vrei copiii buni si cuminiti trebuie obligatoriu sa ii faci marti sau joi, si daca nu ii faci marti sau joi trebuie sa ai grija ca precis au tot felul de inclinatii periculoase. Mai curand, daca vrei copiii buni trebuie sa i grija cum ii cresti.
Acum drept să-ți spun Cristina, cred că orice copil este bine plăcut lui Dumnezeu , inclusiv ce-l rezultat în afara căsătoriei , sau chiar dintr-un viol nenorocit . Dumnezeu cel milostiv e în primul rând iubire , multă iubire ce mintea omenească nu o poate înțelege și cuprinde în totalitatea ei. Dar dacă ținem post și vrem din toată inima să-l respectăm așa cum se cuvine, putem a ne înfrâna, iar de greșim , repet, nu-i capăt de țară, dar să nu o facem premeditat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 31.08.2009, 16:29:14
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Stiti ce ar fi interesant de verificat? Oare cati dintre sfinti au fost conceputi in post?
Si poti sa verifici asta?

Of, Doamne, cate pareri. Si asta pe un forum cu oameni (de fapt, cu "useri") ce se cred ortodocsi.

Pentru un ortodox angajat intr-o viata duhovniceasca exista zile de post. Adica de abtinere de la alimentele de origine animala si abtinere de la contacte sexuale, pt cei casatoriti. De asemenea exista zile de sarbatoare pe care acelasi ortodox angajat intr-o viata duhovniceasca le ofera, prin modul in care le petrece, lui Dumnezeu.
Biserica ne poate spune ca acestea sunt spre binele nostru, spre despatimirea noastra, spre inaintarea duhovniceasca, dar nu ne poate spune exact si sigur ce se intampla daca nu respectam cele de mai sus. Nu le respectam, o facem pe cont propriu si suferim consecintele, daca acestea sunt negative.

Restul e vorbarie si amestec de pareri personale intr-o chestiune care e clara. Ajungem in felul asta la o ortodoxie "hippie", cu floricele peste tot, cu multa "dragoste", fara nici o randuiala...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 31.08.2009, 16:37:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
[
Draga Fani, sa stii ca nu numai parintele Arsenie Boca are astfel de invataturi; exista multe carti scrise de diversi parinti, romani sau de alte nationalitati care ne invata adevarurile despre casnicie, suferinta copiilor, a parintilor, urmarile pacatelor...
Si sa stii ca in Fagaras, Brasov, Sibiu si tot ce tine de imprejurimi, parintele Arsenie Boca chiar reprezinta ortodoxia; multimea ucenicilor si a celor care il urmeaza in invataturi sunt graitoare
Daca curatia in casatorie este o calitate duhovniceasca asa cum recunosti tu, apai sa stii ca in mod sigur cei ce traiesc astfel, in vecii vecilor nu vor concepe un copil in zile de post;
Dealtfel am observat pe acest forum ca, ceea ce nu ne place , ce nu ne gadila patimile, catalogam imediat ca fiind primitiv, habotnic, dur, invechit etc; nu m-ar mira intr-o zi sa citesc ca parintele Arsenie nici nu era ortodox, ca invataturile altor parinti sunt depasite si expirate sau chiar nu m-ar mira sa aflu de pe acest forum ca Hristos nu mai este de actualitate;
Mi-as dori enorm (chiar doresc asta cu disperare) sa pot respecta ad-literam toate poruncile si invataturile de credinta , dar daca sunt neputincioasa si nu pot, asta nu inseamna ca de la mine putere sa fac alte legi, si sa incep sa spun ca parintele Arsenie e prea.......parintele Serafim Rose e prea.......parintele Argatu e prea........
" De cate ori mi-am ascultat gandurile am gresit, iar de cate ori am cerut sfat celor mai induhovniciti am descoperit adevarul si lumina Sfantului Duh" (citat din memorie ) spunea parintele Paisie Aghioritul in cartea intitulata "Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei"; ce se mai poate adauga la aceste cuvinte?
Nu este vorba aici, veveritza, de a zice ca un parinte e depasit sau invatatura lui sau mai rau, a bisericii. Biserica are invataturi care se aplica in toate epocile. Insa: ele nu se aplica orbeste, nu sunt sabloane.
In fine, nu despre asta e vorba aici. Am spus si eu ca o forma de abstinenta este buna.
Cred ca atat tu cat si altii ganditi cam alb negru: crezi ca daca cineva spune ca nu trebuie luate ca o lege aceste reguli de post, atunci el sau ea spune ca nu au nici un sens.

Ceea ce cred eu ca nu este ortodox este ridicarea acestor reguli la rangul de lege. Ortodoxia nu functioneaza cu legi. In ortodoxie principiile (care provin toate din dragostea de Dumnezeu si de aproapele) se aplica la persoana. De unde relatia cu duhovnicul de care se vorbeste atata, si care e un lucru bun, in principiu. Dar si importanta constiintei personale.

Eu am enumerat mai sus cateva situatii in care respectarea unor reguli stricte nu ar avea sens, dupa parerea mea, ba chiar ar putea dauna casniciei (cum zice chiar sf. Ioan Gura de Aur). Bineinteles ca fiecare caz este unic, pana la urma. Nu este vorba aici de a face ce ne place sau de a ne scuza pacatele si slabiciunea (iarasi gandire alb negru), este vorba de a duce o viata crestina in conditiile concrete ale vietii noastre.

Casatoria este o asceza in sine. Nu stiu de ce calugarilor li se pare ca este o distractie care trebuie infranata cat se poate. Chiar viata de om casatorit este o viata ascetica, in sensul ca iti dai viata pentru cel de langa tine in continuu. Uneori, asceza poate insemna chiar sa ai relatii trupesti - in anumite situatii, sau pentru unul dintre soti.

In plus, si mie mi se pare foarte periculos determinismul asta al conceptiei.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 31.08.2009, 16:58:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristiboss - poate nu ai citit, sau nu ai inteles postrea initiala. Cuplul nu se intalneste in pat decat sambata seara, adica in dimensiune bisericeasca, duminica deja.
In rest sotul este plecat la lucru.
Cam cand ar trebui aceasta familie sa conceapa o familie?
Asta este problema si premeditarea.
Tu ce-ai face in locul lor? Abstinenta totala? Nu cred.
Si da, un copil este un dar de la Dumnezeu, indiferent cand se naste.
Pentru ca Dumnezeu este cel ce da harul vietii. Poti sa fii un sfant si sa te stradui numai in zilele prevazute de nu stiu cine, ca tot n-am inteles cine, si sa nu ramai insarcinata niciodata, sau sa ramai in fiecare zi. Numai de Dumnezeu depinde.
Poate asta nu va este voua clar.
@eudelasibiu - nu inteleg ce vrei sa spui. Femeia a cerut sfat si parerile sunt impartite. Am dat un sfat bazat pe experienta mea, asa cum altii au dat pe baza experientei lor.
Tu si cei care aveti copii nu ii datorati zilei in care i-ati conceput, ci vointei lui Dumnezeu.
Credinta in Dumnezeu este legata de multe lucruri. Unii leaga cele doua aspecte, nu vad credinta fara respectarea unor canoane, dupa parerea lor.
In viata de zi cu zi exista insa situatii si situatii si nu este ca acum 2000 ani cand au fost create aceste canoane.
Familiile au multe greutati. Exista oameni care abia se vad o data in saptamana, altii care au stres si probleme si nu pot avea relatii cand vor sau este permis, la apasare pe buton, exista oameni cu probleme de sanatate si care trebuie sa respecte (femeile) anumite zile fertile din luna ca sa aiba succes in procreere.
Si noi venim aici cu canoane si scrieri de acum 2000 ani care nu au fost insurati si nu stiau cum se fac copiii.
Si mai exista oameni care nu pot avea copii niciodata, indiferent in ce zi si luna au relatii.
Si pentru ca se vorbea aici de zilele cand au fost procreati sfintii.
Fecioara Maria...a fost conceputa in perioada de...post. In Postul Craciunului!
Mai mult decat atat...
25 martie ar pica dupa calendarele actuale tot in...post. In postul Pastilor.
Si mai socotiti si cand ati fost conceputi voi insiva!

@veveritza - multumesc, am sa caut cartea.
Pe mine personal nu ma mai afecteaza discutia asta. Totusi am vrut sa intervin pentru a ajuta pe altii ca sa nu sufere ca mine si faca totul sa aibe copii. Mi se pare oribil sa dai sfaturi ca sa opresti in mod voit, stiind o situatie, o familie sa aibe copii. De asta m-am suparat.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 31.08.2009, 17:08:29
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si mai socotiti si cand ati fost conceputi voi insiva!


Asta a fost tare. Vai cat am ras
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 31.08.2009, 17:10:24
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Fani, te rog raspunde tu, mai conteaza pacatele parintilor tai dupa ce ai fost botezat? Nu ti se sterge orice pacat si plata a pacatului prin Botez?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #118  
Vechi 01.09.2009, 00:29:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Fani, te rog raspunde tu, mai conteaza pacatele parintilor tai dupa ce ai fost botezat? Nu ti se sterge orice pacat si plata a pacatului prin Botez?
Si da, si nu.
Adica, prin botez se sterge pacatul personal daca esti botezat la maturitate, adica pacatele facute de tine personal. Sunt iertate.
Prin botez in primul rand omul moare si invie cu Hristos, de asta se spune ca 'se sterge pacatul stramosesc'. Botezul este insa un fel de samanta care daca nu-i udata nu poate sa rodeasca, de aceea 'omul vechi' isi iteste capul, omul vechi, adica Adam, cel care a cazut.
De acceea toti ne nastem cu slabiciuni si inclinatii spre pacat care vin si de la stramosi. Unii poate mai mult ca altii. Deci ceva transmitere exista. INSA datorita invierii in Hristos, insamantata in noi, noi PUTEM sa le depasim si sa ne unim cu Dumnezeu. Samanta creste si se face copac 'pe care pasarile cerului isi fac cuib'.
Dar TOTI mostenim tare de la stramosi, toti avem in genealosia noastra mari pacatosi.
Este adevarat ca daca parintii nostri au pacate de care nu s-au pocait, pe care nu le vad si nu incearca sa le indrepte, de obicei copiii poarta ceva din urmarile lor.
Aici psihologia a descoperit multe.
Dar repet, nu este vorba de un determinism, si orice om poate intotdeauna sa se libereze de ele. Pentru unii este mai greu decat pentru altii, probabil, dar le da si Dumnezeu ajutor mai mult.

Revenind la problema noastra, nu cred nici in ruptul capului ca intre pacatele alea intra conceperea in post... Puteti sa citati voi cati parinti vreti. De cand sunt pe forumul asta e prima data cand aud aceasta teorie.
Mai bine sa fim atenti la rautate, la mandrie, la manie, la lauda de sine... Si bineinteles si la desfranare, adulter si altele asemenea. Sa ne eliberam de pacatele pe care le avem, caci pacatele nepocaite ii pot face rau copilului nostru.
Si in psihologie se spune ca ceea ce parintii nu au constientizat si nu au rezolvat din problemele lor, poarta copilul si trebuie sa constientizeze si rezolve. Unii duc in spate mai multe generatii...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 01.09.2009, 00:49:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si da, si nu.
Adica, prin botez se sterge pacatul personal daca esti botezat la maturitate, adica pacatele facute de tine personal. Sunt iertate.
Prin botez in primul rand omul moare si invie cu Hristos, de asta se spune ca 'se sterge pacatul stramosesc'. Botezul este insa un fel de samanta care daca nu-i udata nu poate sa rodeasca, de aceea 'omul vechi' isi iteste capul, omul vechi, adica Adam, cel care a cazut.
De acceea toti ne nastem cu slabiciuni si inclinatii spre pacat care vin si de la stramosi. Unii poate mai mult ca altii. Deci ceva transmitere exista. INSA datorita invierii in Hristos, insamantata in noi, noi PUTEM sa le depasim si sa ne unim cu Dumnezeu. Samanta creste si se face copac 'pe care pasarile cerului isi fac cuib'.
Dar TOTI mostenim tare de la stramosi, toti avem in genealosia noastra mari pacatosi.
Este adevarat ca daca parintii nostri au pacate de care nu s-au pocait, pe care nu le vad si nu incearca sa le indrepte, de obicei copiii poarta ceva din urmarile lor.
Aici psihologia a descoperit multe.
Dar repet, nu este vorba de un determinism, si orice om poate intotdeauna sa se libereze de ele. Pentru unii este mai greu decat pentru altii, probabil, dar le da si Dumnezeu ajutor mai mult.

Revenind la problema noastra, nu cred nici in ruptul capului ca intre pacatele alea intra conceperea in post... Puteti sa citati voi cati parinti vreti. De cand sunt pe forumul asta e prima data cand aud aceasta teorie.
Mai bine sa fim atenti la rautate, la mandrie, la manie, la lauda de sine... Si bineinteles si la desfranare, adulter si altele asemenea. Sa ne eliberam de pacatele pe care le avem, caci pacatele nepocaite ii pot face rau copilului nostru.
Si in psihologie se spune ca ceea ce parintii nu au constientizat si nu au rezolvat din problemele lor, poarta copilul si trebuie sa constientizeze si rezolve. Unii duc in spate mai multe generatii...
Doamne, multa dreptate mai ai si vezi lucrurile intr-o maniera foarte aerisita...dar stai sa-ti spun eu cum sta treaba in mintea unora, pentru ca nu ai dat nici o trimitere, nici un citat...in opinia unora argumentele pot sa nu fie considerate palpabile :)))).
Din ceea ce vad eu tu esti genul de om care are un simt deosebit al lucrurilor si a logicii, fara sa fie nevoie sa dai la fiecare coment " citat..2 cuvinte de legatura, citat...1 cuvant de legtura si iarasi citat + citat" ca sa poti spune ceva.

Bravo inca odata pentru modul in care percepi lucrurile si interdepedenta dintre ele, si implicit pentru modul cum simti religia...se vede ca e parte din sufletul tau !!!

Last edited by AndruscaCIM; 01.09.2009 at 00:51:37.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 01.09.2009, 14:30:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dar pana la urma eu n-am inteles de ce nu este permis duminica seara (calendaristic)? Se considera ca intra in ziua de luni si aceasta este post si pentru mireni?
Sau este alt motiv.
Ar mai fi poate numai pentru cei ce se impartasesc duminica dimineata.
Are cineva canonul/pasajul din scripuri care prevede zilele de post trupesc?
Este derutant si pentru ziua bisericeasca nu corespunde cu cea calendaristica.
Am deschis alt topic ca sa lamurim lucrurile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43