Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.07.2010, 21:11:37
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nu mai spune...evreii ,popor ales..(zic ei).au fost secole emigranti prin lume.Nu mai inventati tot felul de pacate..si nu mai complicati viata.
Nu inventez nici un pacat . Poti pleca , dar nu dand cu piciorul la tot ceea ce ti-a dat Dumnezeu, facandu-te parte a acestui neam. Prea multi au ales sa plece, dar nu pt a vedea lumea sau a munci....Au plecat cu dispret sau chiar cu ura fata de neamul si tara din care au fost lasati sa faca parte...Pe atat de multi romani i-am auzit scuipand pe neam si tara ....! O psihologie demonica pe post de scuza pt un gest personal...Si tot ceea ce injuri iti ia Dumnezeu ! Crezi ca n-au stiut ca sunt vremuri bune si vremuri rele pt neam si ca la rau mai trebuie sa si lupti ?
Evreii au soarta lor. S-au insemnat acum 2000 de ani si le-a hotarat soarta Dumnezeu pe termen lung - sa fie vesnic nelinistiti, in cautare de Dumnezeu. Faptul ca-s stapanii finantelor internationale, ca si-au refacut tara, ca se straduiesc sa faca si sa desfaca destinele neamurilor si in special pe ale neamurilor crestine si ca in final vor reusi sa-si construiasca propriul mesia .....Toate acestea fac parte din soarta lor..NOI AVEM ALTA SOARTA !

Last edited by IonelS; 23.07.2010 at 21:19:53.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 23.07.2010, 21:11:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Cata lume se grabeste sa raspunda la una din cele mai tampite intrebari de pe acest forum..
Fiecare intreaba ce il macina; nu cred ca cineva are dreptul sa judece... eventual poate sa treaca cu vederea anumite topicuri, nu?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 23.07.2010, 22:06:32
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
....Au plecat cu dispret sau chiar cu ura fata de neamul si tara din care au fost lasati sa faca parte...Pe atat de multi romani i-am auzit scuipand pe neam si tara ....! ...Crezi ca n-au stiut ca sunt vremuri bune si vremuri rele pt neam si ca la rau mai trebuie sa si lupti ?
Hai sa fim seriosi...ce legatura are neamul si tara cu credinta? Vremurile prin care a trecut acest teritoriu numit Romania s-au datorat conducatorilor si locuitorilor lui, un neam tradator, hraparet, lacom, prefacut, trufas ...
Eu sunt una dintre romanii care regreta profund ca fac parte din acest neam, am plecat din aceasta tara fara remuscari...dar asta nu-mi stirbeste cu nimic credinta. Nu sunt perfecta si nu sunt sfanta, motiv pentru care nu am cum sa nu recunosc ca sunt dezamagita de acest popor. Pentru mine acest popor nu a facut nimic, macar un singur lucru ca acum eu sa fiu in tara mea si sa ma mandresc ca sunt romanca, sa pot sa-mi apar in fata oricui neamul, scuze, dar cu foarte putine exceptii chiar nu am cu ce ma lauda. Imi iubesc tara, dar nu neamul. De fapt sunt putini cei in fata carora ma inclin cu iubire si respect.

...si va rog sa nu-mi veniti cu parintii si sfantii crestini romani, cu calugarii si cu mamele eroine, cu intelectuali care si-au facur renume prin merit...procentul acestora este de 0,...% comparativ cu restul si probabil ca datorita acestui mic procent Dumnezeu a tinut aceasta tara superba ca asezare.

Doar atat pot sa spun: Multumesc lui Dumnezeu ca ma iubeste si mi-a dat ocazia sa Il cunosc pe El...si sunt convinsa ca oriunde m-as fi nascut pe aceasta planeta eu tot L-as fi cunoscut pe Dumnezeu daca asta era voia Lui.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 24.07.2010, 09:59:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Iar daca auziti de babysittere care castiga 1000 euro net pe luna, sa stiti ca aia e munca la negru
... iar 1000 de euro pe luna nici nu este mult. Cel putin la Bruxelles. Sa inchirieri un apartament mic cu doua camere iti ia mai mult decat jumatate la Bruxelles.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 24.07.2010, 10:04:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
Calea ingusta---Romanica

Calea cea larga---recunoastere, trait bine, idolii pe care alegem sa i slujim....

Ce au patit cei care au ales idolii, dupa ce primisera legile prin Moise ? macel, cumva ?
Vine si acesta, spune un pustnic din Rarau, mai intai in Romanica, unde multi se inchina la idoli, mai apoi prin al treilea razboi mondial, si atunci se pare ca Romanica va fi atat de neinteresanta, incat va fi scutita...

Douazeci de ani groaznici ne asteapta...zis a parintele Iustin Parvu....

Ce nemultumit a fost poporul ales, ca era mai bine in robie...patruzeci de ani de incercari...

Si parintele Arsenie Boca te pomenesti ca trebuia sa fi ales calea cea larga, si idolii, si sa nu moara mucenic, si sa nu se roage pentru Romania in miezul noptii, si sa nu i se arate cat de departe de Dumnezeu sunt americanii samd.

Nu a cautat ciobanul de la Maglavit sa le spuna romanilor ca trebuie sa tina sarbatorile, posturile, sa se indrepte ca vine steaua de la rasarit si va fi urgie...si a vazut ca de indreptare nu a fost loc pe cat trebuia....

...cine are urechi de auzit, sa auda...
1) Cine spune ca a emigra este calea calga?
Este greu sa emigrezi. este greu sa iti faci cale intr-o tara straina. O pot spune toti cei care au facut-o.

2) P. Arsenie Boca nu a spus asemenea lucruri, ele au aparit in carti care nu sunt scrise de el si care nu i-ar face cinste daca ar fi. Sincer, a spune ca tara in care te-aiu nascut este aleasa si a te bucura ca va fi ferita de urgii si ca cei din afara nu vor mai putea intra, si alte ineptii, sunt ganduri crestine?
Pe langa ca sunt absurde.

3) Poti trai crestineste si in alte tari. Ortodoxia nu este legata de o tara ca religia evreilor cand aveau templu.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 24.07.2010, 10:28:10
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Romanii neamul lui Cain

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu inventez nici un pacat . Poti pleca , dar nu dand cu piciorul la tot ceea ce ti-a dat Dumnezeu, facandu-te parte a acestui neam. Prea multi au ales sa plece, dar nu pt a vedea lumea sau a munci....Au plecat cu dispret sau chiar cu ura fata de neamul si tara din care au fost lasati sa faca parte...Pe atat de multi romani i-am auzit scuipand pe neam si tara ....! O psihologie demonica pe post de scuza pt un gest personal...Si tot ceea ce injuri iti ia Dumnezeu ! Crezi ca n-au stiut ca sunt vremuri bune si vremuri rele pt neam si ca la rau mai trebuie sa si lupti ?
!
Mare e gradina Ta Doamne!!!!
"tara din care au fost lasati sa faca parte" De unde le scoti mai frate? Iti vin asa spontan sau le si gindesti inainte?
Te-ai gindit vreodata ca nu toti care se nasc in Romania, se pot impaca cu felul de a fi al romanilor? Sti matale cum este sa renunti la ani multi de munca,studiu (probabil mai multi decit virsta matale)si sa pleci sa incepi de la zero? Banuiesti probabil cum este sa fi tigan in Romania, ei cam asa esti roman in strainatate. De ce oare? Din romanii cu care sint eu in contact toti sint ok, cu servicii, cinstiti, respectati si totusi asta nu schimba de loc mentalitatea occidentului fata de Romania. De ce?
Eu nu stiu daca-i pacat sa emigrezi sau nu stiu doar ca in ciuda greutatilor si a vietii modeste pe care o duc aici, in comparatie cu cea pe care o duceam sau asi putea-o duce in Romania NU M_ASI MAI REINTOARCE!!
Oare nu-i pacat sa traiesti in Romania si sa nu te schimbi in bine?
Cind o sa devina neamul asta romanesc mai interesat de propia capra?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 26.07.2010, 21:39:04
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Mare e gradina Ta Doamne!!!!
"tara din care au fost lasati sa faca parte" De unde le scoti mai frate? Iti vin asa spontan sau le si gindesti inainte?
Te-ai gindit vreodata ca nu toti care se nasc in Romania, se pot impaca cu felul de a fi al romanilor? Sti matale cum este sa renunti la ani multi de munca,studiu (probabil mai multi decit virsta matale)si sa pleci sa incepi de la zero?
Ai folosit o gramada de formule stereotipe. Pai cel mai comod este sa te distantezi de neamul din care faci parte , sa devi o entitate separata, sublima si neanteleasa.... si sa te duci intr-o tara cu un nivel de trai mai ridicat, nivel de trai la care inaintasii tai nu au avut nici un aport.
Tu nu te-ai intrebat de ce Dumnezeu nu te-a plantat in China sau India ? Dumnezeu alege unde ne nastem ! Stai de vorba cu un teolog.

Cand neamul din care faci parte se degradeaza, il accepti asa cum este si te apuci sa lupti, nu sa scuipi si eventual sa te dai altceva.

Apropo de studii: am in jur de 11 ani de studii academice, pe care nimeni nu prea da doi bani in Romania..., dar asta nu inseamna ca , pt confortul meu psiho, tb sa ma dau extraterestru si sa scuip pe toti ceilalti..
Recomand celor emigrati cu frustrari Dogmatica Ortodoxa - un fel de ABC-ar crestin ortodox. V-ar ajuta sa va acceptati frustrarile.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 27.07.2010, 20:02:41
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-ti faca parte de neamul tau pina la moarte, sa nu iesi niciodata peste granitele tarii cu cele mai frumoase paduri si ape,munti, cu oameni primitori ca niciunde altundeva, sa te bucuri de ele si de ei zi de zi si ceas de ceas!
Desi suna a blestem, ia-o ca binecuvintare!
Prietene eu nu m-am intrebat de ce nu m-a plantat Dumnezeu in China (ar fi fost absurd eu unul nu fac parte din rangul vegetal iar Dumnezeu stia asta) eu ma tot intreb, de ce a ingaduit sa fiu aici unde sint....si nu altundeva, mai ales ca nu-s legat nici de neam, nici de glie de nimic si asi putea merge oriunde! Ma intreb in fiecare zi daca a fost bine ca am plecat; raspunsul este nu! Nu te bucura prea tare, urmatoarea intrebare este daca n-ar trebuii sa ma intorc si "nu"-ul la raspunsul asta este f. sigur! Am fugit de oameni ca tine (si mai rai e drept) de care tara noastra e plina iar mesaje de tipul celor pe care le scrii tu, ma intaresc in convingerea mea ca bine am facut!
Cit si daca ajut tara din care am plecat nu o sa-ti spun tie si nici altcuiva, iar spre surprindera ta, sa sti ca n-am ascuns niciodata nimanui ca sint roman (si asta m-a costat!) si nici n-am sa o fac, nu ca sa fi tu multumit ci doar pentru ca chiar asa emigrant pacatos, am un dram de cinste in mine! Sint ce sint...dar asta nu inseamna ca fiind ceea ce sint trebuie sa ramin asa cum sint ca o incununare a neamului omenesc!
Singura mea frustare (spre deosebire de tine care ai f. multe altfel nu te-ar durea asa tare -crezi tu-ca cineva o duce mai bine ca tine) sint ortodocsii romani. Nu toti, dar majoritatea. Astia ar trebuii sa fie fratii mei. Se vede din mesajul tau ca ai fi fratele meu? Dar din restul de mii de mesaje de pe forumul asta, cam din cite reiese iubirea pentru fratele de credinta, ca sa nu mai vorbim de restul care nu sint din confesiunea ortodoxa!?
Sint intrebari retorice nu te obosii sa raspunzi!
Imi pare rau sa aud ca esti in virsta, credeam ca esti un tinar...ai fi avut scuze!
Eu nu stiu atita teologie ca tine, altfel nu mi-ai da tema de casa abecedarul, eu in credinta mea stiu ca fara emigranti crestinismul murea in Ierusalim si prin imprejurimi lui. Matale te rugai si acuma probabil la Zamoxle si ii injurai pe cei care pleaca din tara...dar si pe cei care ar fi venit in tara sa-ti vorbeasca de Iisus!
Nu sarii in sus! Oricare NU DOAR EU dintre pacatosii de romani emigranti este un apostol in felul lui. Desi tie Romania iti pare buricul pamintului, ea nu este. Desi Orodoxia este credinta adevarata, de ea n-au auzit f. multi oameni aflati doar la citeva sute de km de Romania!
Cind un emigrant iasa noaptea de Pasti (care nu prea-i impreuna cu celalalte confesiuni) cu luminarea aprisa in miini cel de linga el il intreaba de ce. Cind un emigrant paduchios posteste cel de linga el il intreaba de ce? Cind un emigrant se inchina cel de linga el il intreaba de ce? Si asa mai departe. Misionarismul ortodox matale il plasezi probabil intr-o jungla, ca deh sintem plini de noi; dar el are loc linga tine! Cam citi occidentali crezi ca se reintorceau la o ortodoxie de la care au flecat de peste o mie de ani daca n-ar fi existat pacatosii de emigranti romani, greci, bulgari, rusi samd care sa construiasca biserici "ciudate" si sa aibe "rituri ciudata" pe pamintul occidental?
In biserica noastra este doar un neamt 100% convertit, dar zic eu ca pentru el Iisus se bucura mai mult decit de toata Romania! Dar citi sint in alte biserici? Numai Dumnezeu stie!
Faptul ca acest suflet a gasit drumul spre casa se datoreaza intr-o oare care masura noua emigrantilor pacatosi! Prin noi Dumnezeu l-a adus acasa! Prin noi il tine intre oile sale! Si mare noroc ca omul nu vorbeste romaneste ca sa poata citii mesajele tale sau ale altui rivnitor fara dreapta socotinta!S-ar smintii cu siguranta!
N-am mai intrat o vreme pe forum si cred ca am sa-l paresesc din nou, romanii au ramas aceeasi copii a lui Cain!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 27.07.2010, 20:43:12
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Dumnezeu sa-ti faca parte de neamul tau pina la moarte, sa nu iesi niciodata peste granitele tarii cu cele mai frumoase paduri si ape,munti, cu oameni primitori ca niciunde altundeva, sa te bucuri de ele si de ei zi de zi si ceas de ceas!
Desi suna a blestem, ia-o ca binecuvintare!
Peste granite am fost si mi-a intarit sentimentul pe care-l aveam: slava Domnului ca si noi romanii avem o tara !Si inca ce tara ! Vezi ca "binecuvantarea " ta va avea efect de bumerang. Dar merci oricum !

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Am fugit de oameni ca tine (si mai rai e drept) de care tara noastra e plina iar mesaje de tipul celor pe care le scrii tu, ma intaresc in convingerea mea ca bine am facut!
Nu , n-ai fugit de oameni ca mine, ai fugit de tara care se prabusea si te-ai dus intr-un loc mai bun, la al carei nivel de trai stramosii tai n-au contribuit cu nimic. Tu credeai ca tara se va prabusi intr-o formula placuta tie, sa faci tu fata, sa nu suferi deloc ? Neamul si tara vor merge inainte si fara tine !

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Singura mea frustare (spre deosebire de tine care ai f. multe altfel nu te-ar durea asa tare -crezi tu-ca cineva o duce mai bine ca tine) sint ortodocsii romani. Nu toti, dar majoritatea. Astia ar trebuii sa fie fratii mei. Se vede din mesajul tau ca ai fi fratele meu? Dar din restul de mii de mesaje de pe forumul asta, cam din cite reiese iubirea pentru fratele de credinta, ca sa nu mai vorbim de restul care nu sint din confesiunea ortodoxa!?
Nu am frustrari in raport cu trasaturile fundamentale ale neamului din care fac parte. Nici tu n-ar trebui sa ai..Ai fi mai fericit.

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Imi pare rau sa aud ca esti in virsta, credeam ca esti un tinar...ai fi avut scuze!
Sunt inca tinerel...De ce defaimezi ?

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Eu nu stiu atita teologie ca tine, altfel nu mi-ai da tema de casa abecedarul, eu in credinta mea stiu ca fara emigranti crestinismul murea in Ierusalim si prin imprejurimi lui. Matale te rugai si acuma probabil la Zamoxle si ii injurai pe cei care pleaca din tara...dar si pe cei care ar fi venit in tara sa-ti vorbeasca de Iisus!
Nu sarii in sus! Oricare NU DOAR EU dintre pacatosii de romani emigranti este un apostol in felul lui. Desi tie Romania iti pare buricul pamintului, ea nu este. Desi Orodoxia este credinta adevarata, de ea n-au auzit f. multi oameni aflati doar la citeva sute de km de Romania!
Esti in greseala. Noua ne-a venit credinta prin apostolul Sf Andrei. Aveau acestia obiceiul ca atunci cand propovaduiau credinta sa-si faca ucenici, preoti, episcopi si apoi mergeau mai departe. Si-si alegeau pe spranceana ucenicii, ca erau vazatori cu duhul. Asa a inceput epopea crestina in Dacia de atunci..A fost bietul apostol Andrei pana in Jud Arges, la Namaiesti... Dar tu ti neaparat sa reformezi istoria crestinismului dupa a ta pofta si confort psihologic.

Am remarcat si eu ca romanii din strainatate se unesc in comunitati si isi fac rost de preoti..Admirabil, mai ales ca daca ramaneau in tara multi dintre ei....

Eu iti mai recomand, fara aere de superioritate, sa te impaci cu neamul din care faci parte . Nu esti o entitate separata, nu esti superior neamului..Dar daca tu vrei sa dai in nihilism, eu nu te impiedic.

Last edited by IonelS; 27.07.2010 at 21:02:49.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.07.2010, 12:34:07
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit IonelS

Iti doresc numai bine!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01