Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 02.04.2014, 08:50:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar nici nu te impiedica nimic sa te ridici si sa pleci pur si simplu.
Eventual spuneai ca ai o urgenta.
Asta e singurul mod in care poti interactiona cu astfel de oameni.
Si eu am fost obraznica si le-am raspuns ca am mancat acasa si oricum nu mananc zeama de friptura cu paine,din moment ce potaile noastre mananca mult mai bine de atat,in familia noastra :)
Sper ca ti-ai dat seama cine erau astia ???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 02.04.2014, 08:58:46
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Din pacate de cele mai multe ori calitatea nu e nici pe departe direct proportionala cu pretul...

iti zice cineva care in loc sa-i ia pantofi nike din Romania cu 600 lei, i-a luat de la second hand, made in US, cu 20 de lei si de 2 ani ii port ca e vara, ca e iarna, si inca nici macar nu au inceput sa se dezlipeasca. Marfa noastra "de calitate" (firmele astea mri etc) sunt rebuturile lor in mare parte; intrebati daca aveti cunostiint printre oamenii care lucreaza cu asta.

ps: eu sunt genul de om care in 3 luni fac praf o pereche de incaltaminte (asa ca la mine oricum nu se merita sa iau incaltaminte scumpa; ar fi bani aruncati chiar pe degeaba)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 02.04.2014, 11:22:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și trebuie să știe tot poporul?
Nu pierzi nici o ocazie să mă taxezi. Poate cu trecerea anilor mă vei ierta pentru greșelile trecutului.
Citat:
Care e folosul de a impune modul tău de raportare la un smartphone? Și care e folosul duhovnicesc?
Cine impune?

Citat:
Un smartphone oferă multe beneficii, bineînțeles, dacă sunt utilizate cu măsură.
Le oferă celui care are cu adevărat nevoie de el. Dar și un astfel de om poate să aleagă un aparat ieftin pe care să citească mailul în călătoriile de afaceri șamd.

Citat:
Apoi poate fi un înlocuitor de GPS, aparat foto/filmat/înregistrat audio etc. Deci, poate fi chiar mai ieftin decât dacă ți-ai cumpăra toate aceste aparate separat.
Ți s-a arătat că nu au aceeași calitate ca obiectele separate.

Plus că am colegi cu aifăun, unul l-a lovit și ”a trebuit” să-l schimbe, altul l-a uitat în taxi. Deci gaură de 500E la buget din cauza unei chestii care se poartă, așa, din neatenție. Pe cînd dacă pierzi sau strici navigatorul, aparatul foto, TELEFONUL ăla de 150 de lei nu e nici o tragedie să-l înlocuiești.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 02.04.2014, 11:25:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si eu am fost obraznica si le-am raspuns ca am mancat acasa si oricum nu mananc zeama de friptura cu paine,din moment ce potaile noastre mananca mult mai bine de atat,in familia noastra :)
Sper ca ti-ai dat seama cine erau astia ???
Si probabil s-au simtit foarte fericiti ca scopul a fost atins.
Restul timpului petrecut acolo cum a fost? S-a meritat sa mai ramai dupa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 02.04.2014, 15:52:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Le oferă celui care are cu adevărat nevoie de el.
Hai să vedem ce nu e util din ceea ce îți oferă un smartphone? Vorbesc de utilități și nu de jocuri sau rețele de socializare, deși WhatsApp, de exemplu, este cât se poate de util. Nu ai nevoie de GPS, păi nu te obligă nimeni să-ți iei telefon cu GPS, poți opta pentru unul fără. La fel și cu celelalte, dar dacă tu nu ai nevoie, asta nu înseamnă că alții nu ar avea.

Și ce e mai benefic ca și timp și consum de energie, să deschizi calculatorul la birou sau acasă pentru a citi un mail sau să-ți deschizi telefonul în drum spre casă în metrou sau așteptând undeva la o coadă?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
TELEFONUL ăla de 150 de lei nu e nici o tragedie să-l înlocuiești.
Și dacă tot e păcat să ai smartphone, de ce nu e păcat să ai un telefon de 150 ron, iar banii respectivi să-i dai unui sărac?
Adică e păcat numai ceea ce eu nu fac, ceea ce fac eu are justificare.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dar și un astfel de om poate să aleagă un aparat ieftin pe care să citească mailul în călătoriile de afaceri șamd.
Da, da, hai să ne luăm telefoane ieftine, dar cu condiția să semnalizăm să știe tot poporul cât suntem de ”smeriți” și dacă se poate să știe tot forumul.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ți s-a arătat că nu au aceeași calitate ca obiectele separate.
Nu era în dicuție calitatea, ci dacă e păcat sau nu să ai un smartphone. Și care e problema dacă eu sau alții suntem mulțumiți de calitatea oferită de un smartphone? Aaa, am uitat, e păcat; în schimb, nu e păcat să ai un telefon ieftin și un aparat foto, o cameră de fimat și un GPS și un calculator sau laptop să poți accesa o pagină de internet. Adică ne luăm aparate ieftine, dar dacă se poate, să fie profesionale. Păi tocmai a avea separat aceste aparate ieși mai scump. Și ce-mi trebuie mie DSLR de 2000 ron când poți să-ți iei un Nokia C7 la 650 ron la liber, cu cameră de 8MP, HD, GPS, internet etc. Și sunt convins că cine nu-și permite un telefon de genul acesta se mulțumește cu ce are, nu e musai să facă poze cu aparate semiprofesionale, bineînțeles, dacă și-a cultivat acest duh al mulțumirii cu ceea ce are și i s-a dat. Eu nu am vorbit de un anumit tip de telefon (iphone), ci la modul general am amintit de un smartphone care poate fi util și mai ieftin decât dacă ar fi să-ți iei separat aparat foto, cameră, GPS, telefon. Și cu toate acestea, un telefon îl porți tot timpul la tine și poți surprinde momente unice făcând o înregistrare (audio/video) sau o poză etc. Chiar si într-un pelerinaj, concediu un smartphone e mult mai discret și mai ușor de purtat decât toate paratele amintite mai sus. Îl scoți frumos din buzunar faci o poză/înregistrare și îți vezi de drum.

Se pare că nu l-ai ascultat pe pr Mihoc. Ia vezi ce zice părintele:http://www.youtube.com/watch?v=09r5qdN0_PM (de la minutul 17:20)

Sau pe părintele Calistrat: http://www.youtube.com/watch?v=jZObW1J2CBE

Sau pr. Cleopa: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=18

Ce spun părinții aceștia are vreun sens pentru tine?

Last edited by ovidiu b.; 02.04.2014 at 16:00:40.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 02.04.2014, 21:20:02
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Nu pot sa cred ,sunt 12 pagini pe un subiect absolut fara rost )) Ce importanta ca ala are telefon de 10 euro si altul de 500 ? Chiar il intreb pe cel ce a facut acest topic ,tu nu ai ce face ? Sau vrei sa vezi daca esti in voga ?
Reply With Quote
  #117  
Vechi 02.04.2014, 21:51:21
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și dacă tot e păcat să ai smartphone, de ce nu e păcat să ai un telefon de 150 ron, iar banii respectivi să-i dai unui sărac?
Nu ți-e bine, nene? Păi de 150 de Ron avem chiar și noi.
Și doar nu de noi e vorba aici. Ci de ăia bogații.
Telefoanele de 150 RON sunt un „un bun de strictă necesitate”. Doar cei care au smartfoane tre să le vândă și să dea bani la săraci. Tu nu citești titlul topicului?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.04.2014, 10:12:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Da, reamintesc titlul topicului: E păcat să ai smartphone scump?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.04.2014, 10:38:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

cat inseamna 150 RON =1,5 mil. sau 15 mil. ??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.04.2014, 11:36:35
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E păcat să ai smartphone scump?
Depinde de averea și conturile pe care le posezi.
Dacă ești un sărăntoc și vrei să te dai mare, e păcat.
Dacă ești un bogătan și smartfonul tău scump pentru tine e o nimica toată, nu e păcat.

Fiecare trăiește după standardele de viață pe care și le permite: și un paria din India și tu, clasa mijlocie din Romania și marii industriași ai lumii.

Impresia mea este că tu ai vrea ca cei foarte bogați să-și vândă telefoanele scumpe și să trăiască la nivelul tău însă tu nu ești gata să-ți vinzi telefonul tău și să trăiești la nivelul unui paria. Ceea ce mie mi se pare incorect.
Reply With Quote
Răspunde