Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 19.11.2009, 17:44:29
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

"Falsitatea acestei “vorbiri în limbi ” este evidentă din frecventele neconcordante dintre prorociile pe aceeasi temă. O persoană mai putin credulă a făcut un test: a înregistrat pe bandă o prorocie si a mers cu înregistrarea la alti doi prooroci penticostali, cerându-le acestora să tălmăcească mesajul. Fiecare a produs o cu totul altă interpretare, ambele diferite de cea initială. Alteori, dacă proorocul care nu apartine de adunarea în cauză aduce atingere prin proorocia lui politicii interne a acelei adunări, pastorul adunării declară fără echivoc că vorbirea a fost nu de la Dumnezeu, ci de la satana. De asemenea, unii se folosesc de aura de prooroci pentru a-si rezolva diferendele personale cu alti membri din adunare. Asemenea fenomene sunt sesizate si de unii dintre membri, însă în loc să vadă în aceasta dovada înselătoriei, ei decid doar să se mute la o altă adunare."

------------------------------------------------------------------------------------------

1. Ce a fost vorbirea in limbi ?

- Vorbirea in limbi a fost un dar al lui Dumnezeu dat in mod special Sfintilor Apostoli si necesar in vremea aceea pentru ca feluritele neamuri sa inteleaga in limbile lor Descoperirea Dumnezeiasca, dupa cum ne dovedesc cuvintele urmatoare :

" Parti, mezi si elamiti si cei ce locuiesc in Mesopotamia, in Iudeea si in Capadochia, in Pont si in Asia, in Frigia si in Pamfilia, in Egipt si in partile Libiei cea de langa Cirene si romanii in treacat, iudei si prozeliti, cretani si arabi ii auzim pe ei vorbind in limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu " ( Faptele Apostolilor 2, 9-11 ).

2. Ce este astazi vorbirea in limbi ?

- Astazi, asa-zisa vorbire in limbi este un fel de bolboroseala, deoarece pretinsa graire in limbi nu este vorbita de nici un popor. Ori, atunci, Sfintii Apostoli vorbeau o limba inteleasa de cei de fata :

" Iata nu sunt acestia care vorbesc toti galileeni si cum ii auzim noi in limba noastra, in care ne-am nascut ? " ( Faptele Apostolilor 2, 6 ). < http://biserica.org/Publicatii/1992/NoI/30_index.html

Cat despre glossolalia la Paisie Aghioritul eu nu am gasit nimic.
  #112  
Vechi 19.11.2009, 18:38:55
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7 nu prea imi plac copy/paste-urile de pe nu stiu ce publicatii.Sunt perspective,opinii proprii,fiecare vede in felul sau.In ceea ce priveste acel experiment o fi fiind adevarat,asta nu inseamna ca gata totul este o inselatorie.Eu doresc sa fiu obiectiv,nu vad de ce s-ar minti oamenii singuri crezand in aceste lucruri,care ar fi motivul,ce au de castigat?
In ceea ce priveste darul vorbirii in limbi si continuitatea lui pana in zilele noastre am mai discutat in postarile ulterioare,mi-e greu sa le mai repet ,nu mi-am schimbat pozitia.
In ceea ce il priveste pe Cuv. Paisie Aghioritul,tot de pe aici pe un topic,am citit la un moment dat.
  #113  
Vechi 19.11.2009, 18:52:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Danut 7 nu prea imi plac copy/paste-urile de pe nu stiu ce publicatii.Sunt perspective,opinii proprii,fiecare vede in felul sau.In ceea ce priveste acel experiment o fi fiind adevarat,asta nu inseamna ca gata totul este o inselatorie.Eu doresc sa fiu obiectiv,nu vad de ce s-ar minti oamenii singuri crezand in aceste lucruri,care ar fi motivul,ce au de castigat?
In ceea ce priveste darul vorbirii in limbi si continuitatea lui pana in zilele noastre am mai discutat in postarile ulterioare,mi-e greu sa le mai repet ,nu mi-am schimbat pozitia.
In ceea ce il priveste pe Cuv. Paisie Aghioritul,tot de pe aici pe un topic,am citit la un moment dat.
Ba frate la atatea dovezi, impotriva vorbirii voastre in limbi si la nici una prezentata de tine, fiecare o fi acuma opinie si perspectiva proprie, si caz singular si aparte si "sa nu generalizam" ?Eu te las nu mai am ce discuta cu tine,cu atat mai mult cu cat nu ai venit cu absolut nimic concret.
  #114  
Vechi 19.11.2009, 19:05:56
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

AndruscaCIM,si tu vad ca faci confuzie intre penticostali si charismatici.Charismaticii se manifesta cum spui tu.Personal nu sunt de acord cu astfel de manifestari,dar asta nu are importanta.In cazul lor sunt rezervat,nu stiu ce sa zic,nu cunosc nici o persoana charismatica si nu am fost niciodata intr-o biserca a lor,de aceea nu vreau sa fac afirmatii nefondate sau pripite.
Noi aici vorbim mai ales de penticostalii obisnuiti,(mai ales eu,pentru ca ii cunosc foarte bine).
In ceea ce priveste intrebarile tale:"Dar se intelege ce spun acesti oameni cand vorbesc in " limbi", e un dar care ajuta la propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu, sau dimpotriva..."
Iti pot spune ca in bisericile penticostale cand au loc asemenea vorbiri in limbi,automat ele sunt talmacite de o alta persoana care are "darul talmacirii",cum spune si biblia.
Si in ceea ce priveste:"dar ascultandu-l pe Pastor cum predica,constatam ca se transforma realmente; ragusea, isi pierdea vocea treptat, ragea chiar, devenea violent".Poate ti se parea in ceea ce priveste violenta sau timbrul vocii("ragea chiar":),dar asta depinde de temperamentul fiecarei persoane.
In ceea ce priveste intrebarea topicului,am mai spus la inceput ca noi cel mai bine este sa vedem,sa analizam felul de vietuire al oamenilor despre care vorbim aici ca sa tragem apoi concluziile,daca sunt oameni ai lui Dumnezeu sau daca ceea ce fac ei este de la Dumnezeu sau nu.Nu trebuie sa fim partinitori si sa afirmam lucruri pe care nu le stim.Trebuie sa fim corecti.Am mai spus aceste lucruri, dar repet ca e simplu de vazut daca ceea ce fac penticostalii "e de la Dumnezeu",prin felul in care traiesc.Daca ei implinesc Scriptura atunci nu are cum ca ceea in care cred ei sa nu fie de la Dumnezeu,pentru ca spune Isus:
Matei 7:18 Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune.
De asemenea Isus mai afirma:
Marcu 3:24 Dacă o împărăție este dezbinată împotriva ei însăși, împărăția aceea nu poate dăinui.
In ceea ce priveste topicul" Combaterea Evolutionismului",multumesc pentru aprecieri.Incerc si eu in limitele de care dispun sa arat veridicitatea scripturii,lovita atat de mult in aceste vremuri de curente sau idei,cum este si teoria evolutionista.Nu imi propun ca altii sa devina "fanii replicilor" mele,ci "fanii" versetelor scripturii(daca imi este ingaduit sa ma exprim astfel) si buni slujitori ai lui Dumnezeu.Oricum nici efortul tau nu este de prisos si te apreciez pentru asta.
  #115  
Vechi 19.11.2009, 19:14:31
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7,doar ti-am spus ca mi-e greu si mie sa vorbesc despre aceasta tema.Cel mai bine ar fi sa discuti aici pe forum cu cineva care sustine ca are acest dar.Doar acela care il are iti poate explica cum stau lucrurile.Tu imi ceri lucruri care ma depasesc.La aceasta discutie lipseste de fapt partea despre care vorbim si anume cei care sustin ca au acest dar.Asa observ aici,si nu e corect ca noi sa tragem concluziile fara sa ii auzim parerile.Eu ti-am explicat din perspectiva biblica ce cred.Si tu ti-ai spus punctul de vedere.Eu nu te pot obliga sa crezi ca mine.Fiecare are dreptul sa creada ce vrea.Dar un lucru important este sa nu ii judecam pe cei din jurul nostru,pentru ca biblia ne spune sa nu facem acest lucru.Mai mult decat atat nu stiu ce sa fac,tu vad bine ca ti-ai fixat aceasta idee si nicicum nu poate fi modificata.Asta e.Esti liber sa crezi ce vrei.
  #116  
Vechi 20.11.2009, 10:25:02
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Eu ti-am explicat din perspectiva biblica ce cred..

Nu cred ca cineva ar putea sa argumenteze adevarul despre bolboroselile fara inteles , doar daca argumenteaza ca acestea sunt de la diavol.
tu explici ce ti s-a explicat , pt ca NU vrei sa ne explici ce crezi tu cu adevarat . tu chiar asa convins esti despre acest NEADEVAR?
  #117  
Vechi 20.11.2009, 13:03:07
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Geony eu cred ca biblia este adevarata suta la suta.Biblia vorbeste despre aceste lucruri despre care vorbim si noi.Biblia nu afirma ca aceste daruri au incetat,ci ca "vor inceta".Cand vor inceta nu stim,pentru ca nimeni in afara de Dumnezeu nu stie cand va avea loc "sfarsitul lumii",cand se vor implini toate lucrurile dezvaluite in Apocalipsa,pentru ca atunci va inceta tot si stiinta si limbile si proorociile si va ramane doar dragostea cum ne spune apostolul Pavel.
Prin urmare eu cred ce spune biblia si nu le consider "neadevaruri".Daca cineva crede altceva asta e parerea sa.Eu asa cred si am argumente biblice.
  #118  
Vechi 20.11.2009, 15:22:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
AndruscaCIM,si tu vad ca faci confuzie intre penticostali si charismatici.Charismaticii se manifesta cum spui tu.Personal nu sunt de acord cu astfel de manifestari,dar asta nu are importanta.In cazul lor sunt rezervat,nu stiu ce sa zic,nu cunosc nici o persoana charismatica si nu am fost niciodata intr-o biserca a lor,de aceea nu vreau sa fac afirmatii nefondate sau pripite.
Noi aici vorbim mai ales de penticostalii obisnuiti,(mai ales eu,pentru ca ii cunosc foarte bine).
In ceea ce priveste intrebarile tale:"Dar se intelege ce spun acesti oameni cand vorbesc in " limbi", e un dar care ajuta la propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu, sau dimpotriva..."
Iti pot spune ca in bisericile penticostale cand au loc asemenea vorbiri in limbi,automat ele sunt talmacite de o alta persoana care are "darul talmacirii",cum spune si biblia.
Si in ceea ce priveste:"dar ascultandu-l pe Pastor cum predica,constatam ca se transforma realmente; ragusea, isi pierdea vocea treptat, ragea chiar, devenea violent".Poate ti se parea in ceea ce priveste violenta sau timbrul vocii("ragea chiar":),dar asta depinde de temperamentul fiecarei persoane.
In ceea ce priveste intrebarea topicului,am mai spus la inceput ca noi cel mai bine este sa vedem,sa analizam felul de vietuire al oamenilor despre care vorbim aici ca sa tragem apoi concluziile,daca sunt oameni ai lui Dumnezeu sau daca ceea ce fac ei este de la Dumnezeu sau nu.Nu trebuie sa fim partinitori si sa afirmam lucruri pe care nu le stim.Trebuie sa fim corecti.Am mai spus aceste lucruri, dar repet ca e simplu de vazut daca ceea ce fac penticostalii "e de la Dumnezeu",prin felul in care traiesc.Daca ei implinesc Scriptura atunci nu are cum ca ceea in care cred ei sa nu fie de la Dumnezeu,pentru ca spune Isus:

In ceea ce priveste topicul" Combaterea Evolutionismului",multumesc pentru aprecieri.Incerc si eu in limitele de care dispun sa arat veridicitatea scripturii,lovita atat de mult in aceste vremuri de curente sau idei,cum este si teoria evolutionista.Nu imi propun ca altii sa devina "fanii replicilor" mele,ci "fanii" versetelor scripturii(daca imi este ingaduit sa ma exprim astfel) si buni slujitori ai lui Dumnezeu.Oricum nici efortul tau nu este de prisos si te apreciez pentru asta.
Nu stiu ce confuzie as putea face, omul induhovnicit se simte de la prima vedere, nu trebuie sa ii cunosti anturajul, stilul lui de viata si sa il urmaresti timp de 3 ani pentru a te putea pronunta in legatura cu anumite manifestari ciudate ale lui...cam asta e ceea ce cred eu sincer.

Nu stiu ce presupune termenul "charistmatic" in cadrul cultului de care vorbesti, dar daca respecti Biblia si incepi sa faci ca un posedat in fata oamenilor, acel lucru nu poate fi de la Dumnezeu...clar, la asta cred ca se refera toti cand dau aceast diagnostic practic.

Vorbirea in limbi, asa cum a spus si Danut7 mai sus, a insemnat insusirea mai multor limbi straine, si asta pentru a putea propovadui Cuvantul lui Dumnezeu la popoarele respective, dar daca eu as fi pastor si as incepe sa bolborosesc intr-un dialect sau limba care mai este cunoscuta de doar 3 aborigeni dintr-un trib australian...ei bine ceva nu e in regula. Care ar fi logica unei bolborosiri in cadrul unei comunitati care vorbeste aceeasi limba cu tine????!!...e clar o interpretare ciudata, si nu inteleg de ce ar talmaci cineva ce zice cineva de neinteles pentru cei prezenti, ti se pare normal...ca mie mi se pare o bataie de joc reala si ridicola 1000%.

Sunt fanul replicilor tale la acel subiect pentru ca imi place mai ales ca denota modul tau de perceptie legat de aceasta teorie..deci detasat oarecum de argumentele Scripturistice
  #119  
Vechi 20.11.2009, 16:00:25
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

AndruscaCIM curentul charismatic nu are legatura cu cultul penticostal ca atare,este ca si cum as vorbi despre ortodocsi si catolici,aceste religii la inceput erau una,dar apoi s-au detasat una de cealalta.De aceea este bine sa spunem despre cine vorbim.
Am mai discutat pe marginea acestui subiect.Si pentru mine este o tema complicata ,dar totusi incerc sa o inteleg.
Sa stii ca chiar si primii crestini aveau cel putin o limba comuna,totusi se vorbeste in biserica primara de acest dar.Ei se puteau intelege foarte bine fara sa primeasca acest dar daca vei citi atent in biblie.De ce il primesc totusi?Pentru ca scopul acestui dar era urmatorul:
1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, se zidește pe SINE INSUSI; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
Ori nu pentru a propovadui Cuvantul Domnului,sau in scop evanghelistic sau misionar.
Tu nu poti intelege cum are loc aceasta,nici eu nu ma pot lauda ca pot sa inteleg.Doar cel care detine acest dar il poate intelege.Eu doar pot sa spun ca acest dar exista.Ca tu vorbesti despre "bolboroseli",uite ce mi s-a parut mie curios:biblia spune ca se poate ca cineva sa vorbeasca in alta limba si el insusi sa nu inteleaga ce vorbeste.Pentru a sti si a le talmaci altora are nevoie de alt dar:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Aceste lucruri sun intelese doar cei care au acest dar.Vorbirea in limbi face parte insa din tainele divine.
Eu am intrat pe acest topic intrucat cunosc foarte multi penticostali si nu mi se pare ca il slujesc pe "altcineva" si nu pe Dumnezeu.De aceea pentru mine care ii cunosc mi se pare o ipocrizie sa spun ca nu penticostalii nu il slujesc pe Dumnezeu.Intotdeauna daca cineva nu este dupa voia lui Dumnezeu,felul lui de vietuire il va trada.
Mie imi place sa discut detasat,adica calm,fara sa insult pe cel care nu este de acord cu mine.Imi place sa intretin discutii placute si pentru mine si pentru cel cu care discut,chiar daca ne contrazicem.
In ceea ce priveste teoria evolutionista,poate stilul meu este si mai detasat ca de obicei :), nu de "argumentele Scripturistice",pentru ca tin cont de ele,ci pentru ca trebuie sa vad cui ma adresez.Daca cineva nu crede in biblie atunci o sa ii arat ca se inseala chiar prin ceea ce crede el si atunci se va convinge mai degraba daca are dreptate sau nu sau daca biblia este asa cum crede el ca este.

Last edited by Totpeetor; 20.11.2009 at 16:05:37.
  #120  
Vechi 20.11.2009, 16:26:49
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
AndruscaCIM curentul charismatic nu are legatura cu cultul penticostal ca atare,este ca si cum as vorbi despre ortodocsi si catolici,aceste religii la inceput erau una,dar apoi s-au detasat una de cealalta.De aceea este bine sa spunem despre cine vorbim.
Am mai discutat pe marginea acestui subiect.Si pentru mine este o tema complicata ,dar totusi incerc sa o inteleg.
Sa stii ca chiar si primii crestini aveau cel putin o limba comuna,totusi se vorbeste in biserica primara de acest dar.Ei se puteau intelege foarte bine fara sa primeasca acest dar daca vei citi atent in biblie.De ce il primesc totusi?Pentru ca scopul acestui dar era urmatorul:
1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, se zidește pe SINE INSUSI; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
Ori nu pentru a propovadui Cuvantul Domnului,sau in scop evanghelistic sau misionar.
Tu nu poti intelege cum are loc aceasta,nici eu nu ma pot lauda ca pot sa inteleg.Doar cel care detine acest dar il poate intelege.Eu doar pot sa spun ca acest dar exista.Ca tu vorbesti despre "bolboroseli",uite ce mi s-a parut mie curios:biblia spune ca se poate ca cineva sa vorbeasca in alta limba si el insusi sa nu inteleaga ce vorbeste.Pentru a sti si a le talmaci altora are nevoie de alt dar:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Aceste lucruri sun intelese doar cei care au acest dar.Vorbirea in limbi face parte insa din tainele divine.
Eu am intrat pe acest topic intrucat cunosc foarte multi penticostali si nu mi se pare ca il slujesc pe "altcineva" si nu pe Dumnezeu.De aceea pentru mine care ii cunosc mi se pare o ipocrizie sa spun ca nu penticostalii nu il slujesc pe Dumnezeu.Intotdeauna daca cineva nu este dupa voia lui Dumnezeu,felul lui de vietuire il va trada.
Mie imi place sa discut detasat,adica calm,fara sa insult pe cel care nu este de acord cu mine.Imi place sa intretin discutii placute si pentru mine si pentru cel cu care discut,chiar daca ne contrazicem.
In ceea ce priveste teoria evolutionista,poate stilul meu este si mai detasat ca de obicei :), nu de "argumentele Scripturistice",pentru ca tin cont de ele,ci pentru ca trebuie sa vad cui ma adresez.Daca cineva nu crede in biblie atunci o sa ii arat ca se inseala chiar prin ceea ce crede el si atunci se va convinge mai degraba daca are dreptate sau nu sau daca biblia este asa cum crede el ca este.
Nu are sens sa bolborosesti o " limba" neinteleasa de nimeni, asa ceva e o aberatie. Daca tu esti pastor intr-o comunitate nu are sens sa bolborosesti cuvinte de neinteles, iar daca un pastor mai calatoreste poate deprinde si alte limbi ( sa zicem), dar vorbite in locul in care ar ajunge practic si asta pentru a inlesni propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu...dar a bolborosi ceva de neinteles ata pentru cel care o vorbeste dar si pentru interlocutori, nu poate fi dar de la Dumnezeu.

Da, ar fi ceva ca eu sa plec in China si sa incep subit sa vorbesc in chineza, dar ei sa o inteleaga...atunci ar fi un dar, dar nu sa nu inteleg nici eu nimic si nici comunitatea careia m-as adresa, si sa vina unul sa talmaceasca ( care bineinteles ca ar putea da orice turnura bolboroselii mele) dar practic ar fi cumva deja 2 daruiti care fac echipa buna, unul a primind jumatate de dar si interpretul cealalta jumatate?????

Exista si glume pe seama acestui act de a interpreta ce spune cineva, si cel care interpreteaza poate spune ce vrea, poate taia si poate practic profita ca interlocutorul nu stie ce s-a spus...si in acest caz se poate " interpreta" in directia a ce asteapta comunitatea sa auda pentru a i se confirma "darul lui Dumnezeu" si faptul ca au un "prooroc" printre ei, nu?

Cineva se poate distra facandu-se ca bolboroseste ceva neinteles si sfant, si de comun acord in urma unui dialog in prealabil " interpretul" poate spune orice, sa dea bine acolo....nu?

Eu ti-am spus, in opinia mea vorbirea in limbi a fost un dar care a facilitat propovaduirea Cuvantului lui Dumnezeu, dar mi s-ar fi parut ceva aberant sa ajunga unul dintre Apostoli in Roma si sa vorbeasca in swahili, care ar fi fost scopul unui astfel de " dar"....pentru a vorbi asa pur si simplu si nimeni sa nu poata intelege ce are de spus, ar fi fost vreodata posibil ca un "dar" de la Dumnezeu sa fie trimis unuia dintre alesii sai fara niciun sens???

Last edited by AndruscaCIM; 20.11.2009 at 16:34:52.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10