Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 16.12.2011, 11:49:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Credeti? Ma indoiesc ca stiti ce parere am eu despre dogma trinitatii. Oricum, nu e important ce cred eu ci ce sustine biserica adventista, ca doar de asta discutam aici.
Eu am impresia că altceva discutăm aici... ne-am cam îndepărtat de topic...
Revenind:

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
in ce ar consta spiritismul modernizat? si cu ce se deosebeste el de cel antic?
În anul 1850, când spiritismul (mișcarea ce urmărește comunicarea cu lumea spiritelor și cu cei morți) tocmai apăruse, Ellen White la identificat ca fiind înșelăciunea zilelor din urmă și a prevăzut dezvoltarea lui. Deși la data aceea mișcarea era în mod categoric anticreștină, ea a prevăzut că această ostilitate se va schimba, iar spiritismul va deveni acceptabil printre creștini. Nu intru în amănunte pentru a nu plictisi, referințele le găsiți în articolul ei din Review an Herald din 26 iulie 1906, articolul "A Messenger".

De atunci, spiritismul s-a întins pe întreaga suprafață a pământului, câștigând milioane de adepți. Caracterul lui anticreștin s-a schimbat; într-adevăr, mulți se numesc creștini spiritiști, pretinzând că ei au adevărata credință creștină și că "spiritiștii sunt singurii oameni religioși care au folosit darurile făgăduite de Hristos, daruri prin care vindecă bolnavi și demonstrează o existență viitoare, conștientă și progresivă" (J.M. Peebles - "The Word Spiritualism Misunderstood" în Centenial Book of Modern Spiritualism in America).
Ei chiar declară că spiritismul "îți dă posibilitatea cunoașterii tuturor marilor sisteme religioase și, chiar mai mult, face posibilă o cunoaștere a Bibliei creștine mai bună decât toate comentariile strânse la un loc. Biblia este o carte a spiritismului" (B.F.Austin - A Few Helpful Thougts).
  #112  
Vechi 16.12.2011, 11:53:11
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu doar noi n-o acceptă, ci nici Domnul Hristos:

"Apoi le-a zis: „Și ați respins frumos porunca lui Dumnezeu ca să țineți tradiția voastră!" (Marcu 7,9 - versiunea NTR)
Fara sa am pretentia ca sunt detinatorul adevarului absolut asa presupuneam si eu : Și le zicea: „Bun de tot!, voi ați lepădat porunca lui Dumnezeu ca să vă țineți datina voastră!. Desi se refera la datini, nu la invataturi. Asa cum exista datini ce nu respecta invataturile Bisericii Ortodoxe (practicate de ortodocsi, nu de altii, ca ortodocsii sunt departe de a fi perfecti) asa erau si atunci. Asta e parerea mea, oricum e clar ca pe acest verset nu vom ajunge la un consens.


Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ce vă face să credeți că cei din India (mă refer desigur la creștinii din India) nu aveau acces la Sf. Scriptură? Dacă creștinii din Asia Mică aveau acces la ea pe vremea sf. ap. Pavel, de ce n-ar fi avut acces și creștinii din India?
India era un simplu exemplu, ma refeream la faptul ca scrierilor Parintilor Apostolici nu au ajuns la toti. Si asta e chestie de logica. Nu puteti sa spuneti ca toti cei increstinati de cei care au avut contact cu Mantuitorul au primit automat si Sf Scriptura. Sau ce ne facem atunci cu cei increstinati pana la scrierea evangheliilor? Ce ne facem cu faptele pe care le-a facut Mantuitorul si despre care Sf Ap Ioan spune ca nu au fost scrise ptr ca nu ar fi incaput in lumea intreaga? Daca ele au fost transmise orala, si o parte clar au fost, de unde avem autoritate sa le negam?

Si ca sa raspund la o posibila intrebare care ar putea veni din partea dvs: Cine a facut sortarea, sau cine le-a dat autoritatea sa faca sortarea? Raspunsul e simplu: Sfinti Parinti sub insuflarea Duhului Sfant. Asa cum recunoasteti ca sortarea textului Sf Scripturi a fost facuta corect ati putea accepta ca si sortarea invataturilor orale a fost facuta corect.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Încă odată vă spun: nu pe mine trebuie să mă convingeți de acest lucru, ci pe confrații dvs. catolici. Tot ce pot eu să constat este că vă învinovățiți unii pe alții că sunteți rătăciți. Probabil una din tabere trebuie să aibă dreptate. Ori amândouă?
Aveti dreptate, poate avea dreptate doar cel mult una dintre parti. Dar, din ceea ce ati citit dvs (si am vazut ca aveti destule cunostinte despre istoria crestinismului) care e parerea dvs? PS Astept un raspuns obiectiv cu privire la consecventa invataturilor, nu despre corectitudinea lor. Bineinteles daca v-ati format o parere.
  #113  
Vechi 16.12.2011, 11:53:31
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
poate ca nu va fi niciunul...eu ma indoiesc ca musulmanii se vor uni vreodata cu catolicii sau cu protestantii .
Așa am gândit și eu, până când am auzit cu urechile mele în cadrul Messei de la Ierusalim a papei Ioan Paul al II-lea o rugăciune în arabă rostită de un musulman (nu creștin). De atunci, s-au mai strâns relațiile între Sfântul Scaun și conducători religioși musulmani și se pare că aceasta va duce undeva... încă nu știu unde...
  #114  
Vechi 16.12.2011, 11:55:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, dar sugarii sunt botezati fara ca sa-si puna problema teologica a micilor diferente din cadrul dogmei Sfintei Treimi, dogma care nu exista lamurita explicit in Scripturi...
Tocmai de aceea in BO marturisesc nasii ptr ei. Si asta o actiune ce tine de Sf Traditie nu de Sf Scriptura.
  #115  
Vechi 16.12.2011, 11:59:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Așa am gândit și eu, până când am auzit cu urechile mele în cadrul Messei de la Ierusalim a papei Ioan Paul al II-lea o rugăciune în arabă rostită de un musulman (nu creștin). De atunci, s-au mai strâns relațiile între Sfântul Scaun și conducători religioși musulmani și se pare că aceasta va duce undeva... încă nu știu unde...
Eu sunt convins ca se vor uni. E doar o parere personala. Si de data asta sunt de acord cu multe denominatiuni protestante si neoprotestante care considera ca New Age-ul (prin unirea religiilor) va fi religia pe care se va constitui imparatia lui Antihrist.
  #116  
Vechi 16.12.2011, 12:15:13
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
1 - nu e adevarat, puterea papei e foarte mica comparativ cu ce putere aveau papii in Evul mediu
Aveti dreptate. Comparativ cu puterea papalitatii din evul mediu, este mica. Dar, aveti nitica rabdare. Faceti comparatie cu perioada secolului 19 (cand papalitatea era la pamant - fiind "ranita de moarte", cum spune Apocalipsa 13) si perioada de dupa 1929 (cand rana de moarte a inceput sa se vindece).


P.S. De remarcat este faptul ca profetia despre revenirea papalitatii a fost facuta cand aceasta era inca la pamant, si nu se vedeau sanse sa-si mai revina. Darmite sa redevina cea care a fost odata.


Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
2 - unirea religiilor, asta e o "profetie" intalnita la multi ! la prea multi !
Dar, nu multi vorbesc de o unire a religiilor sub conducerea papalitatii. Iar acest lucru a inceput sa se infaptuiasca. Iata o mostra:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...59&postcount=1
Si, procesul va continua si cu celelalte religii (confesiuni), intr-un mod asemanator sau diferit (cred ca in unele cazuri se poate apela si la putina constrangere mascata).

In plus, profetia despre care discutam, punea accentul pe unirea dintre 2 mari puteri: una social-economica (SUA) si una religioasa (Vatican). O asemenea alianta era de neconceput (parea absurda, prosteasca) acum peste 100 de ani cand s-a facut profetia. Astazi, profetia este pe cale sa se implineasca. America si Vaticanul au nevoie una de alta. Imginati-va ce se va intampla cand aceste doua puteri isi vor da mana si vor domina lumea.
  #117  
Vechi 16.12.2011, 12:20:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Fara sa am pretentia ca sunt detinatorul adevarului absolut asa presupuneam si eu : Și le zicea: „Bun de tot!, voi ați lepădat porunca lui Dumnezeu ca să vă țineți datina voastră!. Desi se refera la datini, nu la invataturi. Asa cum exista datini ce nu respecta invataturile Bisericii Ortodoxe (practicate de ortodocsi, nu de altii, ca ortodocsii sunt departe de a fi perfecti) asa erau si atunci. Asta e parerea mea, oricum e clar ca pe acest verset nu vom ajunge la un consens.
Clar. Și nu vreau să insist pe acest subiect, că se va finaliza cu o nouă postare de-a mea pe topicul "Diferențe între versiunile Scripturii"...
Oare ce împiedică Biserica Ortodoxă ca să se debaraseze de aceste datini neconforme Scripturii? Oare nu tocmai valoarea lor de "învățătură" ortodoxă?

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
India era un simplu exemplu, ma refeream la faptul ca scrierilor Parintilor Apostolici nu au ajuns la toti. Si asta e chestie de logica.
Dacă prin "Părinții Apostolici" înțelegeți pe sfinții evangheliști și sfinții apostoli vă înșelați. Vă dau doar o sugestie:

"Adevărat vă spun că, oriunde va fi propovăduită Evanghelia aceasta, în toată lumea, se va istorisi și ce a făcut femeia aceasta, spre pomenirea ei." (Marcu 14,9)
Nu cred că sfinții apostoli au putut trece chiar în toate sutele de mii de localități pentru a propovădui Evanghelia. Acest lucru l-au făcut scrierile lor (Evangheliile și Epistolele).

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
ce ne facem atunci cu cei increstinati pana la scrierea evangheliilor?
Aceștia au fost încreștinați de martorii direcți ai Mântuitorului (sfinții apostoli) nu de Sfânta Tradiție (autorii și preceptele ei).

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ce ne facem cu faptele pe care le-a facut Mantuitorul si despre care Sf Ap Ioan spune ca nu au fost scrise ptr ca nu ar fi incaput in lumea intreaga? Daca ele au fost transmise orala, si o parte clar au fost, de unde avem autoritate sa le negam?
Acele fapte nu înseamnă învățături, doctrine, porunci; de aceea sfinții evangheliști nici n-au considerat importantă consemnarea lor.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si ca sa raspund la o posibila intrebare care ar putea veni din partea dvs: Cine a facut sortarea, sau cine le-a dat autoritatea sa faca sortarea? Raspunsul e simplu: Sfinti Parinti
Autoritatea este dată de însăși acele scrieri sun inspirația Duhului Sfânt. Autoritatea unei cărți este dată de autorul ei (trecut chiar pe copertă alături de titlu), nu de zețarul ori legătorul acelei cărți.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Aveti dreptate, poate avea dreptate doar cel mult una dintre parti. Dar, din ceea ce ati citit dvs (si am vazut ca aveti destule cunostinte despre istoria crestinismului) care e parerea dvs? PS Astept un raspuns obiectiv cu privire la consecventa invataturilor, nu despre corectitudinea lor. Bineinteles daca v-ati format o parere.
Ca să fiu sincer, învățătura (atât cea ortodoxă, cât și cea catolică) este consecventă. Din nefericire, această consecvență nu este [totdeauna] în raport cu învățătura Scripturii, ci cu bazele puse de conducătorii lor religioși (ai celor două Biserici).
  #118  
Vechi 16.12.2011, 12:37:11
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Fara sa am pretentia ca sunt detinatorul adevarului absolut asa presupuneam si eu : Și le zicea: „Bun de tot!, voi ați lepădat porunca lui Dumnezeu ca să vă țineți datina voastră!. Desi se refera la datini, nu la invataturi.
Off topic:
Luati, spre exemplu, modul de respectare a invataturilor (date de Mantuitorul) din Matei 19:9. Eu cred ca sunt incalcate urat de tot, chiar de biserica (nu doar de enoriasii nestiutori).

P.S. Nu cred ca este cazul sa rediscutam acest subiect, aici. Ramane sa analilizati dvs. aspectul.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
India era un simplu exemplu, ma refeream la faptul ca scrierilor Parintilor Apostolici nu au ajuns la toti. Si asta e chestie de logica. Nu puteti sa spuneti ca toti cei increstinati de cei care au avut contact cu Mantuitorul au primit automat si Sf Scriptura. Sau ce ne facem atunci cu cei increstinati pana la scrierea evangheliilor?
Tot off topic (cu scuzele de rigoare):
In India (ca exemplu) crestinii au primit exact aceeasi invatatura pe care o gasim propovaduita de Sfintii Apostoli, in Sfanta Scriptura. Credeti ca Sfantul Apostol Toma i-a invatat altceva? Nicidecum. Sfantul Apostol Pavel spune ca "cine propovaduieste o alta Evanghelie, diferita de cea propovaduita de el, sa fie anatema."(Galateni 1:8,9).

Asa ca, daca vreti sa stiti ce au propovaduit Sfintii Apostoli Toma (in India) sau Sfantul Apostol Andrei (in tinuturile noastre), cititi Sfanta Scriptura si vedeti ce au propovaduit Sfintii Apostoli care au scris Scriptura.
  #119  
Vechi 16.12.2011, 12:49:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă prin "Părinții Apostolici" înțelegeți pe sfinții evangheliști și sfinții apostoli vă înșelați. Vă dau doar o sugestie:

Nu cred că sfinții apostoli au putut trece chiar în toate sutele de mii de localități pentru a propovădui Evanghelia. Acest lucru l-au făcut scrierile lor (Evangheliile și Epistolele).

Aceștia au fost încreștinați de martorii direcți ai Mântuitorului (sfinții apostoli) nu de Sfânta Tradiție (autorii și preceptele ei).
Si a doua generatie, toti au avut Sf Scriptura? La asta ma refeream. Adica la faptul ca au fost oameni care au fost increstinati de anumite pesoane care nu au primit direct invatatura de la Mantuitorul si nici nu au avut Sf Scriptura.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acele fapte nu înseamnă învățături, doctrine, porunci; de aceea sfinții evangheliști nici n-au considerat importantă consemnarea lor.
Nu sunt doctrine? Care este versetul din Sf Scriptura care specifica Dumnezeirea Sfantului Duh? Deci cam aveti traditie, doar ca se manifesta selectiv.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Autoritatea este dată de însăși acele scrieri sun inspirația Duhului Sfânt. Autoritatea unei cărți este dată de autorul ei (trecut chiar pe copertă alături de titlu), nu de zețarul ori legătorul acelei cărți.
Da, dar selectia Cartilor a facut-o cineva. Cine i-a dat autoritatea sa stabileasca care sunt canonice si care nu? La intrebarea asta, parerea mea e ca pot fi doua raspunsuri, deci trebuie sa acceptati una din invataturi: Fie Sfinti Parindi au fost insuflati de Duhul Sfant, fie este vorba de comparatia textelor Sfintei Scripturi cu Sfanta Traditie.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ca să fiu sincer, învățătura (atât cea ortodoxă, cât și cea catolică) este consecventă. Din nefericire, această consecvență nu este [totdeauna] în raport cu învățătura Scripturii, ci cu bazele puse de conducătorii lor religioși (ai celor două Biserici).
Atat timp cat au fost uniti si la un moment data s-au despartit, e clar ca unii nu au fost consecventi. Cel mult au fost consecventi cu invataturile de dupa despartire, eu ma refeream la care dintre cele doua confesiuni a schimbat invatatura cu care initial a fost de acord la Sinoade.
  #120  
Vechi 16.12.2011, 13:01:23
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Luati, spre exemplu, modul de respectare a invataturilor (date de Mantuitorul) din Matei 19:9. Eu cred ca sunt incalcate urat de tot, chiar de biserica (nu doar de enoriasii nestiutori).
Faptul va unii incalca o porunca a Mantuitorului, fie ei si preoti nu schimba corectitudinea invataturilor Bisericii. Daca s-ar respecta canoanele Sfintilor Parinti nu ar prea mai fi hirotoniti preoti azi. Nu ar trebui sa fie hirotonoit cel care a facut desfranare. Adica peste 80%. Nu ar trebui hirotonit preot sub 30 de ani. Dar spre deosebire de ortodoxie care are invatatura corecta pe care multi nu o aplica, celelalte confesiuni protestante si neoprotestante invata pe baza aceleiasi Sf Scripturi lucruri diferite de ceea ce au propovaduit Mantuitorul si Apostoli. Asta cum se impaca cu faptul ca Duhul Sfant ii inspira pe toti sa interpreteze Sf Scriptura?

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
In India (ca exemplu) crestinii au primit exact aceeasi invatatura pe care o gasim propovaduita de Sfintii Apostoli, in Sfanta Scriptura. Credeti ca Sfantul Apostol Toma i-a invatat altceva? Nicidecum. Sfantul Apostol Pavel spune ca "cine propovaduieste o alta Evanghelie, diferita de cea propovaduita de el, sa fie anatema."(Galateni 1:8,9).

Asa ca, daca vreti sa stiti ce au propovaduit Sfintii Apostoli Toma (in India) sau Sfantul Apostol Andrei (in tinuturile noastre), cititi Sfanta Scriptura si vedeti ce au propovaduit Sfintii Apostoli care au scris Scriptura.
Tocmai asta sutineam ca au primit aceesi invatatura fara ca acesta sa fie scrisa. Deci se putea transmite invatatura si altfel decat prin Cartile celor 4 evanghelisti. Si ca dovada ca nu toata invatatura a fost cuprinsa in evanghelii Epistolele si Faptele Apostololor contin completari ale acestora.

Stiu ca am divagat de la tema si imi cer scuze, dar mingea era la fileu. :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16