Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 27.02.2010, 00:25:09
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CRIS2010 Vezi mesajul
Cata trufie in mesajul tau ! Te pomenesti ca nici nu ai somn de cata grija porti pentru B.O.R ! ! ! E bine mai inainte de toate sa ne purtam grija noastra , caci frica adevarata este alta, s-au ar trebui sa fie complet alta , frica de Dumnezeu si de cele savarsite de noi . Ce tari analisti am devenit , s-au poate postezi doar pentru a-ti verifica imaginea avatarului tau. . . Cine stie. . . !
a) Am vrut doar sa atrag atentia ca astfel de proiecte de mare amploare si foarte costisitoare pot sa dauneze imaginii Bisericii. Si asa BOR si unii prelati in marea lor goana dupa cele lumesti pre multi au indepartat de la credinta.... In ceea ma priveste, cred ca stiu mai bine decat tine care sunt faptele mele si care sunt consecintele lor.
b) Imaginea avatarului meu reprezinta pe Deceneu, Marele Preot al dacilor din timpul domniei lui Burebista. Nu are nimic de a face cu subiectul in speta.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 27.02.2010, 00:45:09
iulianabionaz iulianabionaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit o catedrala de 400 mil de euro

eu cred ca in aceste vremuri in care traim pentu mantuirea cestei tari si a oamenilor nu cred ca ieste nevoie sa cheltuim milioane de euro. eu asa gandesc si nu cred ca e o frustare cum zice cineva... ci o gandire logica ,vazand cate biserici sunt in tara care nu au bani sa refaca constructia sau alte detali si de duc efectiv de rapa. si ma mai gandesc si la situatia actuala la care, eu personal stiu ,diversi preoti care nusi primesc salariile de luni de zile oare pt ei de ce nu sunt bani??? ei cu ce trebuie sa traiasca. eu stiu ca mai exista si preoti onesti care au frica de dumnezeu si inainte sa faca numite lucruri se uita in sus. si atunci noi ne permitem catedrale de sute de milioane . nu zic e mereu casa Bunului Dumnezeu dar eu cred ca Tatal se bucura mai mult de o biserica poate ceva mai mica dar plina de suflete credincioase. mi se pare exagerata decizia luata. pt mantuirea sufletului nu avem nevoie de o catedrala imensa ci de un preot credincios care sa ne inspire credinta si multe alte lucruri care ne lipsesc... .
Reply With Quote
  #113  
Vechi 27.02.2010, 01:00:43
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulianabionaz Vezi mesajul
eu cred ca in aceste vremuri in care traim pentu mantuirea cestei tari si a oamenilor nu cred ca ieste nevoie sa cheltuim milioane de euro. eu asa gandesc si nu cred ca e o frustare cum zice cineva... ci o gandire logica ,vazand cate biserici sunt in tara care nu au bani sa refaca constructia sau alte detali si de duc efectiv de rapa. si ma mai gandesc si la situatia actuala la care, eu personal stiu ,diversi preoti care nusi primesc salariile de luni de zile oare pt ei de ce nu sunt bani??? ei cu ce trebuie sa traiasca. eu stiu ca mai exista si preoti onesti care au frica de dumnezeu si inainte sa faca numite lucruri se uita in sus. si atunci noi ne permitem catedrale de sute de milioane . nu zic e mereu casa Bunului Dumnezeu dar eu cred ca Tatal se bucura mai mult de o biserica poate ceva mai mica dar plina de suflete credincioase. mi se pare exagerata decizia luata. pt mantuirea sufletului nu avem nevoie de o catedrala imensa ci de un preot credincios care sa ne inspire credinta si multe alte lucruri care ne lipsesc... .
Exact asta vreau sa zic si eu !
Suntem o tara asa-zis crestina, dar dupa 89`, avalansa de zeci de mii de avorturi (se mai mira lumea ca ne pedepseste Dumnezeu cu conducatori nevrednici si saracie !), hotie, nepotism, fariseism, prostitutie la toate nivelurile (inclusiv intelectuala)... Apropo, zilele trecute mergeam cu un taximetrist prin oras, trecem pe langa Catedrala, isi face cruce - peste un minut apare un mic blocaj de circulatie, moment in care taximetristul "crestin" trimite pe soferul vinovat "in crucea m...". Asta e paradoxul.

Daca BOR vrea sa faca de banii acestia un proiect grandios, ar trebui ca acesta sa vizeze o reformare si o re-educare spirituala radicala a romanilor.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 27.02.2010, 01:09:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Exact asta vreau sa zic si eu !
Suntem o tara asa-zis crestina, dar dupa 89`, avalansa de zeci de mii de avorturi (se mai mira lumea ca ne pedepseste Dumnezeu cu conducatori nevrednici si saracie !), hotie, nepotism, fariseism, prostitutie la toate nivelurile (inclusiv intelectuala)... Apropo, zilele trecute mergeam cu un taximetrist prin oras, trecem pe langa Catedrala, isi face cruce - peste un minut apare un mic blocaj de circulatie, moment in care taximetristul "crestin" trimite pe soferul vinovat "in crucea m...". Asta e paradoxul.

Daca BOR vrea sa faca de banii acestia un proiect grandios, ar trebui ca acesta sa vizeze o reformare si o re-educare spirituala radicala a romanilor.
Ce-ți place să te joci cu vorbe pompoase, mai pe românește , gargariseală !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 27.02.2010, 09:35:37
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce-ți place să te joci cu vorbe pompoase, mai pe românește , gargariseală !
are dreptate zamolxe !
Reply With Quote
  #116  
Vechi 27.02.2010, 12:56:47
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
are dreptate zamolxe !
Lipsa argumentelor tale si chestia cu proiectele grandioase pentru educarea sau reeducarea maselor largi . . . bla, bla, bla , denota chiar gargariseala , caci atunci chiar s-ar duce pe apa Sâmbetei toti banii. Cand vrei sa matrasesti niste fonduri faci O.N.G-uri, proiecte culturale . . . si hocus pocus adio bani , asa barem vedem concret ceva ca s-a facut .
Reply With Quote
  #117  
Vechi 27.02.2010, 21:53:10
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CRIS2010 Vezi mesajul
Lipsa argumentelor tale si chestia cu proiectele grandioase pentru educarea sau reeducarea maselor largi . . . bla, bla, bla , denota chiar gargariseala , caci atunci chiar s-ar duce pe apa Sâmbetei toti banii. Cand vrei sa matrasesti niste fonduri faci O.N.G-uri, proiecte culturale . . . si hocus pocus adio bani , asa barem vedem concret ceva ca s-a facut .
Investim in cladiri de piatra sau in cladiri spirituale ?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 27.02.2010, 22:08:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul
Investim in cladiri de piatra sau in cladiri spirituale ?
Biserica e o simpla piatra in mintea ta ? ? ? ? ? ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 27.02.2010, 22:26:44
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Biserica e o simpla piatra in mintea ta ? ? ? ? ? ? ? ?
Reiau intrebarea, mai limpede:

Construim Biserici din piatra, sau construim Biserici din Duh ?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 27.02.2010, 22:30:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zalmoxis_Nemuritorul Vezi mesajul

Daca BOR vrea sa faca de banii acestia un proiect grandios, ar trebui ca acesta sa vizeze o reformare si o re-educare spirituala radicala a romanilor.

Da-ne si noua un exemplu printr-un plan coerent de "bataie". Cum ai implementa tu PRACTIC acest lucru?...nu gargasiseala, cum bine a remarcat Cristian
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 22:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41