Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 22.01.2011, 16:26:48
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Nu scrie nicăieri. Mă bucur că sunteți de acord cu mine.
Sint de acord ca nu scrie "simbata"
Reply With Quote
  #112  
Vechi 23.01.2011, 12:06:27
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Domnule adventist evitati intrebarea. Cum aceea biserica a renuntat la sabat fara o opozitie mai ales ca recunoasteti ca o astfel de schimbare de zi ar fi imposibila in cadrul oricarei biserici! Apoi nu o mai faceti pe desteptul deoarece poate nici 1 la suta din crestini nu respecta aceasta zi! Si de-a lungul istoriei cu atat mai putin! Topic sau off topic sunt lucruri grave in teologia voastra! Apostolii si Iisus au aratat calea dar White i-a luat de mana si i-a adus pe aceea cale(pe asa zisi presupusi crestini). Deci cred ca White a facut mai mult din punctul vostru de vedere decat toti ceilalti!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 23.01.2011, 12:48:09
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Domnule adventist evitati intrebarea. Cum aceea biserica a renuntat la sabat fara o opozitie mai ales ca recunoasteti ca o astfel de schimbare de zi ar fi imposibila in cadrul oricarei biserici!
Nu știu cum de Biserica Etiopiei a renunțat la sabat, mai ales după ce l-au serbat 1.800 de ani! Un posibil răspuns pentru mine (nu vă cer să vi-l însușiți) este că tocmai în acea perioadă a apărut Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea. Să zicem că s-a asigurat o oarecare continuitate a creștinismului sabatarian.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi nu o mai faceti pe desteptul deoarece poate nici 1 la suta din crestini nu respecta aceasta zi! Si de-a lungul istoriei cu atat mai putin!
Hristos ne-a spus că mulți sunt cei ce merg pe calea largă a pierzaniei, ba mai mult: Se întreba dacă va mai găsi credință pe pământ când va reveni!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 23.01.2011, 13:14:49
devatv devatv is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: Deva
Religia: Protestant
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru devatv Send a message via Skype™ to devatv
Post

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Crezi ca gandirea ta se potriveste cu a lui Dumnezeu?
Pe mine poti sa ma privesti cum vrei, dar la Dumnezeu si la Inviere trebuie sa ne raportam corect. Nu vezi in ce directie o ia lumea? Nu vezi ca ai cazut in cursa, nu din vina ta, ci din a acelora care au infiintat secta din care faci parte? Orgoliul si lucrarea draceasca din lume nu-i lasa pe unii sa-si vada greseala.
Intrebare: De ce as crede atunci ca gandirea ta se potriveste cu a lui Dumnezeu? Din cate am inteles eu (si asta din Scriptura si nu de la oameni) Dumnezeu la creatiune a binecuvantat ziua a saptea... nu e vorba de nici un orgoliu, cursa sau alt lucru dracesc. Acum nu s-a facut decat sa fie recunoscut acest lucru, ziua a saptea este sambata! E simplu!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 23.01.2011, 13:54:53
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Hai ca ma ia ameteala. Pai daca Iisus se intreaba daca va mai gasi credinta pe pamant si vad ca tu i-ai inteles sensul cum nu vezi ca adventistii acum s-au inmultit? Adica Iisus s-a inselat?Apoi nu stiam ca biserica Etiopiei a renuntat la sabat dar ea are si alte greseli in speta iudaice! Taiera imprejur ! Apoi din cate stiu ea este mai asemanatoare cu biserica ortodoxa! Acum ca unii au respectat sabatul nu inseamna ca ei au fost adventisti! Adventistii tot din protestantism se trag!
P.S biserica Etipopiei arata intr-un fel ce se intampla cu o biserica care se dezlipeste de cea apostolica! Aici ar trebui sa traga si catolicii concluzile! Oricum nu pot compara biserica catolica care nu isi schimba crezul (temelia) dupa cum bate vantul asa cum se intampla la adventi!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 23.01.2011, 14:03:31
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Hai ca ma ia ameteala. Pai daca Iisus se intreaba daca va mai gasi credinta pe pamant si vad ca tu i-ai inteles sensul cum nu vezi ca adventistii acum s-au inmultit?
Normal să te ia cu amețeală. Acum două ore eram sub 1%, între timp am devenit majoritari!

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi nu stiam ca biserica Etiopiei a renuntat la sabat
Informează-te și o să știi.

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Apoi din cate stiu ea este mai asemanatoare cu biserica ortodoxa!
Exact asta spuneam acum câteva postări. Ce-ar împiedica, ca Biserica Ortodoxă Română să treacă la pasul următor în reforma calendarului?

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Acum ca unii au respectat sabatul nu inseamna ca ei au fost adventisti! Adventistii tot din protestantism se trag!
Nota Bene! Deși nu se trăgeau din protestanți, păstrau sabatul. Îl moșteniseră de la sfinții apostoli de unde spun că se trag.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 23.01.2011, 14:10:59
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

nu pe baza tinerii unei zile te va declara Domnul ca fiind al Sau, asta tu nu intelegi, Tricequesmismus.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 23.01.2011, 14:15:22
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Nene se vede ca rastalmacesti mereu cuvintele si nu cauti adevarul imi pare rau sa o spun. Eu nu am spus ca adventii sunt majoritari ( ce mincinos perfid esti!) am spus ca daca pana acum nu era nimeni sa fie cu adevarat crestin deoarece nu respecta credinta sabatului si nu numai, acum au aparut pentru prima data crestini adevarati (asa ziceti voi) care respecta sabatul.
Inca o data spun ca nu inseamna ca daca respecti sabatul esti mai crestin fata de altii sau mai aproape de Dumnezeu! Evreii nu respecta sabatul? In afara de sabat cu ce se asemana biserica etiopiei cu adventiii? Pe bune ai ramas in urma. Inainte o dadeati cu valdenzii acum cu acestia. Dar si unii si altii nu aveau aproape nimic in rest cu voi. sau tu consideri ca daca respect sabatul in rest pot sa cred ca Pavel era Dumnezeu sau ce imi trece mie prin cap? Repet aceasta biserica practica taiera imprejur. Deci avand o comunitate mare de evrei (vezi Nt in privinta altor biserici) aceasta biserica a fost atrasa cumva de invataturi iudaice!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 23.01.2011, 14:38:05
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

E si chestia cu trestia sau cu ramurile :) Deci noi am fost altoiti (noi crestinii) pe ramurile vechi care nu au mai fost bune(adica evreii)! Dar biserica adventa ne arata ca tot ramurile vechi au respectat mai bine legea lui Dumnezeu deoarece au tinut sabatul!
Cat priveste aluzia "Ce-ar împiedica, ca Biserica Ortodoxă Română să treacă la pasul următor în reforma calendarului?' stai matale linistit ca tot Duminica va fi ziua crestinilor si nu sabatul!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 23.01.2011, 14:43:58
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
nu pe baza tinerii unei zile te va declara Domnul ca fiind al Sau, asta tu nu intelegi, Tricequesmismus.
"Și Sâmbetele Mele sfințiți-le, și să fie semn între Mine și între voi, ca să cunoașteți, că Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru" (Iezechiil 20,20 -versiunea sinodală 1914)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Saptamana Patimilor admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 71 04.05.2013 16:00:01
Prima Duminica dupa Pasti? georgeval Diverse Sarbatori 4 09.05.2011 16:24:33
Saptamana branzei florinrusu Nunta 5 20.02.2009 09:14:12
Prima ninsoare!... silverstar Generalitati 9 24.11.2008 17:49:12
Saptamana Patimilor iosif Din Noul Testament 21 23.04.2008 12:56:11