Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 12.02.2012, 10:00:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru catolici, păcat este ceea ce Biserica Catolică definește ca atare. Deocamdată, nu a definit drept păcat fumatul. Beția da, drogurile da, consumul de alcool, de cafea și de țigări nu.
E firesc sa fie asa. Cum ar putea papa sa condamne un pacat pe care il practica?

Citat:
Din moment ce Îl văd cu paharul în mână, nu știu de ce nu L-aș vedea cu țigara în gură.
iata o logica care ma depaseste.Cred ca romanul lui Brown nu vi se pare foarte nepotrivit.
Citat:
Domnule, chiar nu cunoașteți în cercul dv de prieteni un pescar împătimit ? Din acela care se scoală frecvent la ore imposibile, nepăsător față de frig și de ploaie și își cheltuiește banii pe lansete, momeli și tot felul de alte chestii de șmecherit peștii ? Foamea, sau patima este ceea ce îl motivează pe el ? Umplerea coșului cu pești, pe care uneori îi aruncă înapoi în apă, sau plăcerea pură este beneficiul lui ? Sau susțineți că și pescuitul e păcat, caz în care dialogul nostru se oprește aici, căci mi-aș pierde răbdarea ? Așadar, păcat nu este ceva făcut doar de dragul plăcerii, nici ceva care nu ne aduce beneficiu. Păcat este ceva care ne aduce un contrabeneficiu, anume unul teribil: moartea sufletului.
Hristos invata ca Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
Asadar, daca pescarul respectiv prefera sa mearga la pescuit in loc sa mearga la biserica, daca prefera sa dea banii pe undite si o multime de alte accesori in loc sa faca milostenie catusi de putina saracilor atunci ptr acel om pescuitul e pacat.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 12.02.2012, 22:25:00
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

chiar acum ascultam marturisirile unui parinte si intrebat ce crede despre fumat a spus: mare virtute, toti sfintii fumeaza de plictiseala in Rai :)))
Reply With Quote
  #113  
Vechi 12.02.2012, 22:36:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
chiar acum ascultam marturisirile unui parinte si intrebat ce crede despre fumat a spus: mare virtute, toti sfintii fumeaza de plictiseala in Rai :)))
Imi place :)))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 12.02.2012, 23:26:35
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

eu m-am lasat de fumat acum 6 luni pentru ca este pacat, dar ma apuc din nou daca se dovedeste ca nu mai e :)

eu nu pot spune copilului ca nu-i iau o prajitura, o pizza pentru ca nu am bani, ce-i pot spune? pentru ca chiar nu aveam bani, dar de tigari gaseam.

cu banii pe care ii dam pe tigari putem face milostenie, e mult sa dam 300 lei (cat dam pe tigari intr-o luna) pe mancare pentru amarati. toate ne sunt ingaduite, dar nu toate ne sunt necesare. inafara faptului ca suntem fizic dependenti mai suntem si intr-o inchisoare nevazuta. daca nu avem tigari nu se mai intelege nimeni cu noi, daca mai avem 3 tigari in pachet seara suntem nervosi ca poate nu ne ajung pana maine, daca nu avem unde sa fumam un anumit timp suntem nervosi, o discutie (o barfa) merge mai bine cu o tigara. nu se cade sa vorbesti de Dumnezeu cu tigara in gura. de ceva tot trebuie sa moara omul, asta este scuza oricarui fumator, dar eu vreau sa mor cu constiinta impacata ca n-am murit din cauza tigarilor, ce ne facem daca murim din cauza lor, cum ne ducem noi in fata Domnului?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 12.02.2012, 23:57:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina7 Vezi mesajul
eu m-am lasat de fumat acum 6 luni pentru ca este pacat, dar ma apuc din nou daca se dovedeste ca nu mai e :)
Buna treaba . . .!
Fumatorii inraiti pot trece la vecinii catolici , pentru ca asta se intelege din mesajul lui Mihnea . Propaganda catolica functioneaza si aici din plin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 13.02.2012 at 00:06:37.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 13.02.2012, 00:46:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Buna treaba . . .!
Fumatorii inraiti pot trece la vecinii catolici , pentru ca asta se intelege din mesajul lui Mihnea . Propaganda catolica functioneaza si aici din plin !
Este curios că deși, din câte înțeleg, în concepția Bisericii Ortodoxe fumatul este păcat, nu am auzit ca în țările cu majoritate ortodoxă să se fumeze mai puțin. Din observațiile mele empirice, dimpotrivă: în România, în Bulgaria și în Grecia se fumează pe ruptelea, mai mult chiar decât în Occidentul cu majoritate catolico-protestantă. Sau este propaganda ortodoxă insuficientă ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.02.2012 at 00:51:33.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 13.02.2012, 00:57:52
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este curios că deși, din câte înțeleg, în concepția ortodoxă fumatul este păcat, nu am auzit ca în țările cu majoritate ortodoxă să se fumeze mai puțin. Din observațiile mele empirice, dimpotrivă: în România, în Bulgaria și în Grecia se fumează pe ruptelea. Sau este propaganda ortodoxă insuficientă ?

In Bulgaria cel putin fumatul este aboslut acceptat, eu am vazut preot fumand pe strada. Si da oameni inraiti in fumat ca in tarile din estul Europei nu am vazut in nici o tara catolica....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #118  
Vechi 13.02.2012, 01:00:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din observațiile mele empirice, dimpotrivă: în România, în Bulgaria și în Grecia se fumează pe ruptelea, mai mult chiar decât în Occidentul cu majoritate catolico-protestantă. Sau este propaganda ortodoxă insuficientă ?
Aveti dreptate. Gasim in schimb muuult mai multi preoti catolici fumatori decat ortodocsi, cel putin cand ne uitam in jur. Preotii ortodocsi fumatori sunt numai accidente, catolicii o fac cu fruntea sus.
Eu nu inteleg cum pot unii sa sarute mana unui preot fumator...scuzati-mi curiozitatea, dar nu inteleg ce har mi-ar putea da acela mie cand nu se poate abtine sa faca pe locomotiva.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #119  
Vechi 13.02.2012, 01:06:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Aveti dreptate. Gasim in schimb muuult mai multi preoti catolici fumatori decat ortodocsi, cel putin cand ne uitam in jur.
Cam câți preoți catolici ați găsit dv, uitându-vă în jur ? Aștept un răspuns sincer la întrebare. Sau nu sesizați că vorbiți ca să vorbiți ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #120  
Vechi 13.02.2012, 01:14:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu i s-a intamplat nimanui sa fie oprit de la impartasanie deoarece fumeaza??
Eu am fost oprita,deci fumatul nu este chiar asa nevinovat!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08