Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 29.12.2010, 20:05:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
De ce a murit?Apoi de ce s-a Intrupat numai ca sa ne ofere un exemplu?
Ți-am mai explicat în repetate rânduri eu și ceilați useri.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 29.12.2010, 20:14:12
JustMe JustMe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2010
Mesaje: 4
Implicit Ajutor

Am o intrebare urgenta! Am spus rugaciuni cu toata fiinta pt a mi se indeplini o dorinta. Intre timp am aprins si o lumanarica alba. Dupa ce am terminat de spus rugaciunea ( plangand), flacara de la lumanare a inceput sa se miste circular. Se mai oprea, apoi iar se misca. Precizez : nu era curent de nicaieri. As vrea sa stiu ce poate simboliza. Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 29.12.2010, 20:24:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Cum? Asta de unde ti-a venit.. Apropos stii ca dintre cei mentionati Ilie si Enoh au fost stramutati de pe pamant?Unde crezi tu ca au fost stramutati?Si apoi Dumnezeu se numeste ca Dumnezeu al viilor si da ca exemplu pe Avraam , Isaac si Iacov,fiind si o sintagma folosita de Iisus.Ce crezi despre Avraam,Isaac si Iacov?
Enoh și Ilie, Avraam, Isaac și Iacov, ca și toți drepții lumii vechi, după moartea lor au coborât cu sufletul (și cu trupul, în cazurile lui Enoh, Ilie și a celor înviați în Vinerea Patimilor) în acest spațiu numit "sânul lui Avraam", "împărăția morților", "iad" (Sheol), "limbul patriarhilor" etc, unde au așteptat să fie eliberați de Isus Înviat și, împreună cu El, au urcat la Cer.
Acest lucru îl știm din Sfânta Tradiție și din câteva locuri din Biblie, spre exemplu Evrei 10:19.
O excelentă tratare a acestui subiect găsiți în Summa Theol. a Doctorului Angelic, la partea a 3-a, chestiunea 49, art 5, în engleză aici:
http://www.newadvent.org/summa/4049.htm

Doamne, îndură-Te de noi !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 29.12.2010 at 20:27:04.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 29.12.2010, 20:28:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustMe Vezi mesajul
Am o intrebare urgenta! Am spus rugaciuni cu toata fiinta pt a mi se indeplini o dorinta. Intre timp am aprins si o lumanarica alba. Dupa ce am terminat de spus rugaciunea ( plangand), flacara de la lumanare a inceput sa se miste circular. Se mai oprea, apoi iar se misca. Precizez : nu era curent de nicaieri. As vrea sa stiu ce poate simboliza. Multumesc anticipat.
Sigur nu era respirația ta?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 29.12.2010, 20:34:32
JustMe JustMe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2010
Mesaje: 4
Smile

Foarte sigur. A vazut si fratele meu.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 29.12.2010, 20:35:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustMe Vezi mesajul
Foarte sigur. A vazut si fratele meu.
Nu știu atunci, Dumnezeu are pentru fiecare om propria iconomie.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 29.12.2010, 21:44:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Enoh și Ilie, Avraam, Isaac și Iacov, ca și toți drepții lumii vechi, după moartea lor au coborât cu sufletul (și cu trupul, în cazurile lui Enoh, Ilie și a celor înviați în Vinerea Patimilor) în acest spațiu numit "sânul lui Avraam", "împărăția morților", "iad" (Sheol), "limbul patriarhilor" etc, unde au așteptat să fie eliberați de Isus Înviat și, împreună cu El, au urcat la Cer.
Acest lucru îl știm din Sfânta Tradiție și din câteva locuri din Biblie, spre exemplu Evrei 10:19.
O excelentă tratare a acestui subiect găsiți în Summa Theol. a Doctorului Angelic, la partea a 3-a, chestiunea 49, art 5, în engleză aici:
http://www.newadvent.org/summa/4049.htm

Doamne, îndură-Te de noi !
Ilie a fost ridicat la Cer intr-un car de foc. Regi IV 2:11

In parabola zisa de Iisus in sanul lui Avraam parea destul de bine.. Saracul Lazar avea acolo acces la apa si pe deasupra era o mare propastie intre sanul lui Avraam si locul unde se afla bogatul.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 29.12.2010, 21:46:48
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustMe Vezi mesajul
Am o intrebare urgenta! Am spus rugaciuni cu toata fiinta pt a mi se indeplini o dorinta. Intre timp am aprins si o lumanarica alba. Dupa ce am terminat de spus rugaciunea ( plangand), flacara de la lumanare a inceput sa se miste circular. Se mai oprea, apoi iar se misca. Precizez : nu era curent de nicaieri. As vrea sa stiu ce poate simboliza. Multumesc anticipat.
personal nu cred ca Dumnezeu ne trimite semne ca sa nu le intelegem..
Reply With Quote
  #119  
Vechi 29.12.2010, 22:07:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustMe Vezi mesajul
Am o intrebare urgenta! Am spus rugaciuni cu toata fiinta pt a mi se indeplini o dorinta. Intre timp am aprins si o lumanarica alba. Dupa ce am terminat de spus rugaciunea ( plangand), flacara de la lumanare a inceput sa se miste circular. Se mai oprea, apoi iar se misca. Precizez : nu era curent de nicaieri. As vrea sa stiu ce poate simboliza. Multumesc anticipat.
vad ca deschizi subiectul peste tot. repet, Dumnezeu nu face magie, nu este un scamator ce se joaca cu luminile lumanarilor. ai grija ... ca poti ajunge la psihiatru.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 29.12.2010, 22:18:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JustMe Vezi mesajul
Am o intrebare urgenta! Am spus rugaciuni cu toata fiinta pt a mi se indeplini o dorinta. Intre timp am aprins si o lumanarica alba. Dupa ce am terminat de spus rugaciunea ( plangand), flacara de la lumanare a inceput sa se miste circular. Se mai oprea, apoi iar se misca. Precizez : nu era curent de nicaieri. As vrea sa stiu ce poate simboliza. Multumesc anticipat.
Intrebarea este: esti crestin botezat, mergi la bisrerica, te spovedesti, te impartasesti?
Ai pravila de rugaciune zilnica cu binecuvantare de la duhovnic? etc.

Nu stiu ce este practica cu lumanarica. In general crestinii au candela in fata icoanei (dar daca esti un copil, mai bine nu, ca cine stie ce accidente mai apar).

Dumnezeu nu indeplineste dorinte la comanda. Ci le da doar pe cele care ne sunt de folos mantuirii noastre.
Daca ai o problema anume, sfatul meu este sa te duci la duhovnic, sa te spovedesti, sa-i explici necazul tau si el te va invata ce rugaciuni se spun in situatia ta.
Reply With Quote
Răspunde