Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.11.2006, 11:27:59
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Cu adevarat,subiectul cu avortul este unul complex,dar mai ales este usor sa vorbim cand nu avem copii sau mai in nestiinta de cauza,nu suntem casatoriti sau nu avem o viata sexuala.Sunt de-acord cu Silvestar si cu CM,sunt mai realisti in viata pe care fiecare o simtim si o traim.Nu sunt de-acord cu avortul,am mai spus,dar este culmea sa se aduca contraindicatii religioase si la formele anticonceptionale,pentru ca intr-un fel sau altul la aceste doua variante se rezuma situatia din viata fiecaruia dintre noi,si cum se spune,din doua rele alegem raul cel mai mic,desho!(nu-i asa!).Am o prietena care s-a casatorit tarziu,la 28 de ani,si pana la 31 de ani a si facut trei copii,nu i-a dorit pe toti,dar s-a-ntamplat pentru ca nu a folosit nici o metoda anticonceptionala,si a refuzat sa faca si chiuretaj.Pana aici este bine,dar de-acum incolo este hotarata sa nu mai faca copii....Vedeti cat de usor se pot face copii in cele mai multe situatii!,sotul acesteia nu este roman,si nu vrea sa auda nici de credinta.A acceptat sa faca copii ca sa o poata manipula pe femeie mai usor,ingradind-o in acest sens,caci au aparut si problemele,ulterior,lipsa de bani,santaje(ca nu mai are voie sa vina in tara),si altele.Cu adevarat in Romania sunt extrem de multi copii ai strazii si cersatori cu familii dezorganizate,este strigator la cer,prin ce chinuri trec acei copii,traiesc ca niste animale si in cele din urma ajung infractori,majoritatea parintilor acestora i-a conceput,nu din credinta,ci dintr-o educatie precara,sau aproape absenta.Cu adevarat este strigator la cer cata suferinta exista in Romania datorita iresponsabilitatii si-a lipsei de educatie asociata cu saracia,si nu vine Dumnezeu din cer sa izbaveasca pe acesti horopsiti ai sortii,pentru ca El ne-a dat darul gandirii si cugetarii,ne-a dat ratiunea de-a echilibra si de-a ne face viata suportabila.Am stat in asia 3 ani(Tokyo)si am observat modalitatea lor de convietuire,credinta lor....acolo nu exista copii ai strazii,absolut deloc,sunt doar cativa homlesi care sunt foarte curati,nu cersesc si nu fac rau nimanui,sunt protejati de societate chiar daca traiesc in corturi amenajate in diverse locuri.Acestia nu sunt marginalizati de nimeni,ci de ei insisi,sunt doar niste nonconformisti care devin alcoolici si nu doresc sa munceasca,dar totul este sub control.Se spune ca Japonia este o tara budista,eu am constatat ca mai degraba este atee,pentru ca majoritatea marturisesc ca nu cred in nimic,ci doar in puterea si capacitatea proprie de-a aborda lucrurile si viata insasi.Ei nu obisnuiesc sa faca copii,decat in medie doi,sau cel mult trei copii de familie,dar nici nu abuzeaza de metodele de intrerupere de sarcina,cred ca mai degraba crestinii recurg la aceste actiuni,pentru ca totul tine de educatie si civilizatie.Numai Tokyo are un numar de 11 mil.de locuitori,cred ca ar fi fost un haos daca romania ar fi fost atat de mare si de numeroasa,pentru ca asa crestini cum ne pretindem,noi excelam in infractiuni,in rautate,in hotie si analfabetism...si aceasta ne situeaza pe scara suferintei proprii,a somajului,saraciei si tiganiei in care ne afundam zilnic principiile.
Apreciez deosebit mesajul lui Ory. Cred ca si-a pus cumva amprenta in formarea ta ca om si experienta din Japonia. Oricum, orice experienta este benefica.
Si cred ca ai pus, la sfarsit, punctul pe i, cum se spune.
Ma refer la lauda de sine ca suntem crestin ortodocsi, dar altii, de alte religii sau credinte sunt mult mai civilizati, educati decat noi si implicit respecta mult mai mult semenul decat romanul.
Si atunci, deviez putin de la subiectul avort, nu ar trebui sa facem ceva?
Educatia spirituala ar fi trebuit facuta de reprezentantii "bisericii" preotii care sa fie invatatori.
Aiurea, rezultatele sunt 0, din pacate, si trebuie sa recunoastem deschis acest lucru.
Doare cateva exemple dau: proliferarea, dupa Revolutie, a serviciilor de vrajitorie, ghicit, etc. Toate revistele sunt pline de reclama facuta pentru reprezentantii etniei romilor, toti "specializati" in astfel de servicii.
Eu am analizat fenomenul mult timp, pentru ca am vrut sa inteleg ce fac ele acolo si nu simplu sa-mi recit citate biblice.
Am inteles ca nu este vorba decat de excrocherie dar, multi creduli pica in aceasta plasa. Ce face Biserica?
Infiereaza fenomenul, zice acelasi lucru dar fenomenul prospera.
De ce? Pentru ca orice activitate comerciala se bazeaza pe cerere si oferta. Si se pare ca cerere exista si, din pacate, nu exista alta oferta. Adica modalitati de rezolvare rapida si sigura a problemelor semenilor nostrii. Asta isi doreste omul. Degeaba negam noi.
Deci, educatia spirituala a poporului nostru este redusa la minimum.
Si atunci, revine rolul nostru sa facem ceva intr-adevar folositor pentru oameni.
Adica in primul rand sa incercam sa-i intelegem, sa vedem, ce nevoi are romanul si cum poate fi el educat astfel incat sufletul lui sa vibreze la notiuni de ajutorarea a celor sarmani, bolnavi, a copiilor strazii, etc.
Cum putem face acest lucru?
Nu va doriti sa depasiti nivelul declarativ al dialogului si sa treceti la actiune?
Altfel, fenomene ca sectele religioase, prostitutia, hotia, "vrajitoria", etc nu vor face decat sa prospere.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.11.2006, 12:58:17
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Mai oameni buni, ce faceti aici inseamna front comun pentru pacat si crima. Ce e atat de greu de priceput ca a face un avort este o crima si inca una abominabila impotriva cuiva care nici macar nu se poate apara. Iertare daca voi fi mai necizelata in exprimare dar m-am cam saturat sa ma port cu duhul blandetii cu niste persoane care oricum nu au nici in clin nici in maneca cu ortodoxia si nici nu vor sa ia aminte. La conceperea unui copil este de fata si Dumnezeu, Cel care da duh de viata din primul moment al conceperii; deci nu mai este doar hotararea noastra daca pastram sau nu copilul, caci nu noi am pus sufletul in acea bucatica de carne.Nu vrem sa avem probleme de acest gen, nu avem relatii sexuale!Am gasit o carte grozava pe care nu ma mai satur sa o recitesc,si din care scriu o scrisorica care poate va va face sa vedeti un pic altfel lucrurile. "SARUT-MANA,MAICUTA MEA"-Sunt eu cel din pantecele tau, care-ti soptesc la ureche cat sunt de speriat, de trist si de indurerat, pt. ca vrei sa ma omori crezand ca-ti sunt o grea povara...Dar tu nu stii cat e de greu sa nu-ti aud cantecul de leagan, sa nu ma bucur de mangaierile tale,sa nu-ti vad chipul,maicuta draga.
Cat as vrea sa ma cuibaresc la pieptul tau izvorator de tihna, pace si bogata dragoste!Ce puternici am putea fi imperuna si cum am invinge toate necazurile si mai ales ce frumoasa ar fi viata alaturi de tine!As vrea sa ma pot bucura de frumusetea cerului senin, sa alerg cu voiosie prin campul inflorit, sa-ti impletesc mandra cununita si sa tresar nedumerit de ciripitul vesel al vrabiilor certarete...
Ti-as incanta sufletul cu multe ghidusii, iar dragalaseniile mele ti-ar descreti fruntea in clipele de cumpana. Te-as ocroti si m-as face scut impotriva necazurilor.
Nu gandi ca sunt mic si neputincios, pt.ca, primindu-ma pe mine in viata ta, maicuta buna, pe Pruncul Hristos Il primesti. Tresar de bucurie gandindu-ma cum ti-ai rezema capul obosit pe umarul meu si cata putere ai gasi acolo, cum voi fi reazemul batranetilor tale.
Maicuta, trebuie sa-ti marturisesce frica-mi este la gandul ca lama taioasa ma va sfasia si ma va transforma in bucatele mici, fara de viata, care vor ajunge la gunoi.
Oare tu nu auzi cum imi bate inimioara si cum tremur de frica?
Maicuta draga, as vrea sa ma pot uita in ochii tai si sa te rog sa ai mila de mine, sa-ti zambesc dragalas-cum numai eu stiu- si sa te strang in brate si sa-ti dau forta si curaj, incredere si convingere ca nu omorandu-ma pe mine vei scapa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutati, pt. ca-L vei mania pe Bunul Dumnezeu.
Tu stii cat e de greu sa suporti o nedreptate:o observatie, o mustrare venita din partea cuiva care-ti raneste doar orgoliul. Imagineaza-ti ce inseamna pt. mine sa port povara nedreptatii tale, cand tu ma dai pe mana mortii pamantesti, care e atat de grea, dar ma lipsesti si de lumina lui Hristos. Ma rog Maicii Domnului sa te lumineze si sa-ti dea putere, intelepciune si un pic de dragoste si mila si pt. mine, cel ce sunt trup din trupul tau, copilul tau nevinovat, Amin.
Mai este o scrisoare mai lunga, dar nu am acum timp sa o scriu. Voi reveni si va rog sa ma iertati daca v-am intristat, dar acesta este adevarul!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.11.2006, 13:03:15
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Cu riscul de a te supara, Negroponte: este mai crima sa aduci pe lume copii carora sa nu ai ce le oferi. Pentru ce sa-i nasti, pentru ce, cu buna stiinta, sa-i condamni, din fasa, la tot felul de privatiuni? Uita-te pe strada! Vezi copiii strazii? Intra intr-o scoala de copii modesti si priveste-i la prima ora a diminetii. Nu trebuie sa ti se spuna pentru ca imediat iti dai seama care a dormit sub scarile blocului. E-hei, nu stii ce vorbesti!...

Spune-mi, te rog, Negroponte, cati copii ai? Si cand sunt nascuti?
Nu conteaza nici cati copii are Negroponte, nici cand sunt nascuti. Sa nu divagam de la subiect.
Chiar ti-e mila de copiii saraci etc..??? Sunt saraci dar TRAIESC, adica se bucura de darul cel mai sfant si mai important pe care Dumnezeu li l-a facut si noi nu avem dreptul sa li-l luam, nici sa facem noi socoteli omenesti ca nu avem cu ce-i creste etc pt ca fiecare om se naste cu bucata lui de paine, si cu destinul lui. Fiecare un om este un gand al Lui Dumnezeu, si are drumul lui pregatit, nu mai fiti asa ingrijorati. Sunt saraci acei copii, dar se bucura de darul sfant al BOTEZULUI, pe care daca li l-am fi luat acum ar fi fost in INTUNERIC. Ne nastem cu un rost pentru vesnicie, nu pentru a huzuri pe pamant.
Ar fi de preferat ca avocatii crimei macar sa nu se mai bata cu pumnul in piept ca sunt crestini. Si inca ortodocsi. Macar atat bun simt.
Si o intrebare pentru ei: v-ati pus vreodata problema cum ati gandi acum daca mama voastra ar fi vrut sa va avorteze si poate chiar ar fi reusit?? Pune-te tu in locul acelui copilas care nu are dreptul sa aleaga, si dupa aceea da-ti cu parerea.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 03.11.2006, 15:19:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"irina77",spui ca acei copii ai strazii sunt saraci dar se bucura ca traiesc.Cat se bucura ar trebui sa-i intrebam pe ei,caci habar nu avem ce suporta,stim doar sa asternem o noima de cuvinte,specific crestinilor.Daca s-ar bucura atat nu ar mai trage-n piept "savoarea"din punga de bronz,ca sa uite pe ce lume traiesc.Si daca nu ar fi atat de simpli si inocenti,si-ar percepe pe deplin realitatea inconjuratoare s-ar sinucide pe capete.Dar copii africii care beau apa infestata,si-n trupul lor se dezvolta viermi foarte lungi,spargandu-le la un moment dat trupul,incercand sa iasa afara,acei copii suporta chinuri groaznice si totusi ciclul se repeta pentru ca nu poate fi inlaturata cauza,au fost sortiti saraciei si chinului.Iar conducatorul lor traieste in super lux si desfatare,De ce?Uneori ma-ntreb carui Dumnezeu apartin acesti fii nascuti pentru sacrificiu,care-si suporta cu o tacere de neimaginat suferinta,ei n-au invatat nici macar sa carteasca. Spui "sa nu facem noi socoteli omenesti",dar cam ce fel de socoteli sa facem?,doar oameni suntem,nu!Crezi ca vine Dumnezeu din cer sa ne calculeze noua PIB,sau sa ne calculeze intretinerea fiecaruia dintre noi?Nu cred,cred ca Dumnezeu ne-a dat viata sa ne-o administram cu discernamant,ne-a dat posibilitati ca sa alegem,sa ne echilibram existenta intr-o forma acceptabila,de noi a depins tot ceea ce s-a creeat in univers,nu este El vinovat pentru toate defectele cu care ne confruntam,natura noastra egoista a transformat valorile lui Dumnezeu in arme pentru lupta in acest razboi interminabil care este EXISTENTA,cu sau fara principii.Stii draga irina77 ca sunt multi copii de tigani sau saraci traind in subzistenta care nici macar nu sunt botezati!!!!Cunosc o fata f.credincioasa care soarta a dus-o departe,a facut trei copii in trei ani si sta de-atata timp cu ei nebotezati pentru ca nu are bani sa-i boteze,acolo percepandu-se o taxa fixa si mare,si sta cu ei asa,iar cu sotul budist(mai mult ateu)nici nu a reusit sa se cunune.Si uite-asa ajunge crestinul sa traiasca dupa realitate,si nu dupa forme atat de frumoase invaluite de credinta exclamata.Asta-i realitate,asta traim si cu ce se vede ne hranim,nu ne pica nimic din cer,si nu putem fi delasatori pentru o viata decenta fara sa actionam concret pentru bine,sa ne ajutam reciproc pentru a a face acest rahat social mai suportabil.Culmea e ca mai putini crestini vezi sarind in ajutor pentru cazuri umanitare,ei prefera sa plateasca mii de pomelnice pentru"sanatatea si prosperitatea proprie"...e tot un fel de egoism,dar imbracat in straie pioase.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 03.11.2006, 16:20:41
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Cum se face ca avortul exista de mult si a devenit legal, chiar daca este dificil de inteles ca se recurge la el, fiind impotriva vietii. Daca ar fi interzis, ar dispare?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.11.2006, 16:43:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

IRINA77,eu ma trag din sapte frati si mama s-a chinuit foarte mult cu noi,si-a muncit pe branci ca sa izbaveasca a ne face mari.Dar in neputinta ei a cartit mereu ca ne-a facut,iar noi i-am scos ochii la randul nostru "ca nu trebuia sa ne faca etc."Atat de usor exprimi tu,si alte persoane,incurajarea pentru a face necontenit copii...sau pentru abstinenta.Sa stii ca mama are si avorturi,a facut si tratament contraceptiv 7 ani de zile,si s-a daruit tatalui meu (din obligatie)si destul de rar,chiar foarte rar,si cu toate acestea s-a ajuns in situatia pe care a trait-o si simtit-o.Atat de simplu exprimati voi viata de cuplu,in ceea ce priveste conceptia dpdv religios!!!!!???Cand realitatea,dupa cum am spus este cea cu care ne confruntam si care nu va disparea.Chiar nu intelegeti ca trebuie sa traiti ca sa intelegeti,lasati cuvintele sa vorbeasca din experienta,si deduse de-acolo in credinta.Tin sa precizez ca mama este o persoana foarte credincioasa,dedicata toata viata bisericii,este si simpla,este inteleapta si o invingatoare,este buna si rabdatoare,dar ceea ce a intampinat in viata este ceea ce nu a putut evita,pentru ca ar fi prea frumos sa traim ca-n carti,ca si cum n-ar exista obstacole ori pur si simplu sentimente potrivnice.Si avea mama o vorba pe care v-o dedic voua celor care judecati atat de aspru "realitatea";"...sa fatati si voi sapte plozi,sa va iasa ochii cat cepele si dupa-aia sa vorbiti!....",dar ma-ndoiesc sa posteze pe forum vre-o femeie cu multi copii!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 04.11.2006, 15:22:56
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Stimata va_iubesc,
Sunteti patimasa in a infiera si a judeca "crimele" comise.
Cam ce pedeapsa ar merita femeile care fac avort?

Si pana la urma, nu am inteles, ori judeca Dumnezeu, ca autoritate suprema sau intai oamenii si dupa aceea Dumnezeu. Poate ma lamuriti pentru ca eu nu am gasit textul biblic contrar.
Lasati-L pe El sa judece, sa pedepseasca pacatosii la Judecata de Apoi.












Stimata doamna,

In nici un caz nu e vorba ca eu sau altii care scriu aici si suntem impotriva avortului le judecam pe femeile care au facut avort si pe barbatii care sunt si ei responsabili indirect. Nu, noi nu judecam pacatosul, ci pacatul. Judecata e NUMAI a lui Dumnezeu. In schimb, El ne-a lasat Sfanta Scriptura, Sfanta Traditie, invataturile Sfintilor Parinti, etc. care sa ne ajute sa ne caluzim pasii si sa traim inca de aici RAIUL.

Oamenii care ajung la astfel de pacate incep sa traiasca durerea IADULUI de aici. Am intalnit in viata mea persoane care au cazut in acest pacat. Acum au ajuns sa devina crestine autentice si cand vad lacrimile si durerea cu care discuta despre aceste caderi, si ce repercusiuni oribile au asupra vietii lor, ma cutremur si ma doare sufletul. Si chiar ele spun: ce minunat era daca i-am fi crezut pe altii cand spuneau ce efecte distructive are pacatul asta...ce minunat ar fi fost daca am fi inteles din rugaciunea "Tatal nostru" acel "Faca-se voia TA!"...ce minunat ar fi fost daca am fi gandit putin si nu ne-am fi lasat dusi de duhul acestei lumi...regrete peste regrete.

Domnul sa ne intelepteasca si sa ne arate in inima noastra ca El nu e numai Iubire, ci e si Drept!

Cu drag,
Elena
Reply With Quote
  #118  
Vechi 04.11.2006, 15:55:43
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Spui "sa nu facem noi socoteli omenesti",dar cam ce fel de socoteli sa facem?,doar oameni suntem,nu!Crezi ca vine Dumnezeu din cer sa ne calculeze noua PIB,sau sa ne calculeze intretinerea fiecaruia dintre noi?Nu cred,cred ca Dumnezeu ne-a dat viata sa ne-o administram cu discernamant,ne-a dat posibilitati ca sa alegem,sa ne echilibram existenta intr-o forma acceptabila,de noi a depins tot ceea ce s-a creeat in univers...
Pot sa spun ca limbajul m-a deceptionat profund...si nu numai limbajul, ci chiar continutul intrinsec al lui.

Spuneti "De noi a depins tot ceea ce s-a creat in univers".
Asta e o ideologie materialista, atee, care nu are nimic comun cu crestinismul. Crestinii Il pun pe Dumnezeu in mijlocul creatiei si se considera administratori ai bunurilor date de El.

Spuneti "Crezi ca vine Dumnezeu din cer sa ne calculeze noua PIB, sau sa ne calculeze intretinerea fiecaruia dintre noi?"
Daca nici un fir de par nu cade fara sa stie Dumnezeu, daca El cunoaste strafundurile gandurilor si inimilor noastre, evident ca stie si problemele cu care ne confruntam. Dumnezeu nu este numai in inaltimea ceruri, ci este si in viata noastra de zi cu zi.

Spuneti "Stii draga irina77 ca sunt multi copii de tigani sau saraci traind in subzistenta care nici macar nu sunt botezati!!!!"
Se dau exemple extreme, dar se uita ca cele mai multe avorturi sunt facute de persoane care si-ar permite sa mai aiba niste copii, dar nu vor, ca asa considera ei ca e bine, ca asa fac si altii, ca e greu cu mai multi, etc. Pai da, e greu sa fii crestin. Ne-ar conveni sa ne punem eticheta de crestin si sa traim ca pana atunci. Pai nu merge!!! SF. Ioan Gura de Aur spunea (parafrazez): "Crestinismul nu serveste la nimic daca omul continua sa duca o viata stricata".

Spuneti: "Cunosc o fata f.credincioasa care soarta a dus-o departe,a facut trei copii in trei ani si sta de-atata timp cu ei nebotezati pentru ca nu are bani sa-i boteze,acolo percepandu-se o taxa fixa si mare,si sta cu ei asa,iar cu sotul budist(mai mult ateu)nici nu a reusit sa se cunune"
Doresc sa ma opresc la aspectul de "fata f. credincioasa", din care multi vor crede ca asta inseamna sa fii credincios. Intai de toate, ea a acceptat sa plece sa traiasca langa un om budist (mai mult ateu). Decizie personala, se respecta, dar sunt sigura ca orice duhovnic si prieten adevarat i-ar fi spus: "Nu pleca!" Cum se pot ruga impreuna, cum pot sa-L slaveasca pe Dumnezeu impreuna, cum pot sa depaseasca problemele luandu-l pe Dumnezeu de mana, cum pot sa se bucure de SF. Taine, mai ales ca ea e si oprita de la apropierea de Hristos, etc. Apoi accepta sa stea necununata, adica renunta la binecuvantarea ce o revarsa Dumnezeu in familie. Apoi 3 copii in trei ani? Ori a avut si gemeni, ori nici nu stie ce efecte secundare are relatia sexuala in timpul alaptarii. Sau poate nici nu a alaptat?! Nu putem sti ce e in inima acestei persoane si de ce a facut asta, dar in nici un caz nu o putem considera "fata f. credincioasa".

Sa fim putin mai atenti la ce afirmam, ca ajungem sa-i inducem si pe altii in eroare, iar daca acestia cad in diferite pacate, vom fi si noi vinovati - fiind efectele faptelor si cuvintelor noastre. ???

Elena
Reply With Quote
  #119  
Vechi 04.11.2006, 18:50:20
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
Mai oameni buni, ce faceti aici inseamna front comun pentru pacat si crima. Ce e atat de greu de priceput ca a face un avort este o crima si inca una abominabila impotriva cuiva care nici macar nu se poate apara. Iertare daca voi fi mai necizelata in exprimare dar m-am cam saturat sa ma port cu duhul blandetii cu niste persoane care oricum nu au nici in clin nici in maneca cu ortodoxia si nici nu vor sa ia aminte. La conceperea unui copil este de fata si Dumnezeu, Cel care da duh de viata din primul moment al conceperii; deci nu mai este doar hotararea noastra daca pastram sau nu copilul, caci nu noi am pus sufletul in acea bucatica de carne.Nu vrem sa avem probleme de acest gen, nu avem relatii sexuale!Am gasit o carte grozava pe care nu ma mai satur sa o recitesc,si din care scriu o scrisorica care poate va va face sa vedeti un pic altfel lucrurile. "SARUT-MANA,MAICUTA MEA"-Sunt eu cel din pantecele tau, care-ti soptesc la ureche cat sunt de speriat, de trist si de indurerat, pt. ca vrei sa ma omori crezand ca-ti sunt o grea povara...Dar tu nu stii cat e de greu sa nu-ti aud cantecul de leagan, sa nu ma bucur de mangaierile tale,sa nu-ti vad chipul,maicuta draga.
Cat as vrea sa ma cuibaresc la pieptul tau izvorator de tihna, pace si bogata dragoste!Ce puternici am putea fi imperuna si cum am invinge toate necazurile si mai ales ce frumoasa ar fi viata alaturi de tine!As vrea sa ma pot bucura de frumusetea cerului senin, sa alerg cu voiosie prin campul inflorit, sa-ti impletesc mandra cununita si sa tresar nedumerit de ciripitul vesel al vrabiilor certarete...
Ti-as incanta sufletul cu multe ghidusii, iar dragalaseniile mele ti-ar descreti fruntea in clipele de cumpana. Te-as ocroti si m-as face scut impotriva necazurilor.
Nu gandi ca sunt mic si neputincios, pt.ca, primindu-ma pe mine in viata ta, maicuta buna, pe Pruncul Hristos Il primesti. Tresar de bucurie gandindu-ma cum ti-ai rezema capul obosit pe umarul meu si cata putere ai gasi acolo, cum voi fi reazemul batranetilor tale.
Maicuta, trebuie sa-ti marturisesce frica-mi este la gandul ca lama taioasa ma va sfasia si ma va transforma in bucatele mici, fara de viata, care vor ajunge la gunoi.
Oare tu nu auzi cum imi bate inimioara si cum tremur de frica?
Maicuta draga, as vrea sa ma pot uita in ochii tai si sa te rog sa ai mila de mine, sa-ti zambesc dragalas-cum numai eu stiu- si sa te strang in brate si sa-ti dau forta si curaj, incredere si convingere ca nu omorandu-ma pe mine vei scapa de necazuri, ci abia atunci vei da de greutati, pt. ca-L vei mania pe Bunul Dumnezeu.
Tu stii cat e de greu sa suporti o nedreptate:o observatie, o mustrare venita din partea cuiva care-ti raneste doar orgoliul. Imagineaza-ti ce inseamna pt. mine sa port povara nedreptatii tale, cand tu ma dai pe mana mortii pamantesti, care e atat de grea, dar ma lipsesti si de lumina lui Hristos. Ma rog Maicii Domnului sa te lumineze si sa-ti dea putere, intelepciune si un pic de dragoste si mila si pt. mine, cel ce sunt trup din trupul tau, copilul tau nevinovat, Amin.
Mai este o scrisoare mai lunga, dar nu am acum timp sa o scriu. Voi reveni si va rog sa ma iertati daca v-am intristat, dar acesta este adevarul!
Putem lua aminte la scrioare mai ales mamele
Reply With Quote
  #120  
Vechi 04.11.2006, 21:46:45
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Opusii descrisi in biblie pot avea impact ca pentru cei care ii cred "persoane", pentru ceilalti, ceea ce este bun pentru viata tine de omenesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39