Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 11.01.2014, 17:10:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

6. Eu n-am afirmat ca Parintele Galeriu a neglijat slujbele in detrimentul oamenilor. Am spus si repet ca le tinea. Am spus doar ca dupa acestea el se dedica oamenilor, mai mult decat alti preoti. Cu trup si suflet.
Am spus ca iubea oamenii si facea mult pentru ei.
Ei altii nu fac asta. Unii nu pot, altii nu stiu sau nu vor s-o faca.
Si asta lipseste multor oameni.
Oamenii vor si asta, nu numai slujbe, ritualuri.

7. Da, am mai spus. Eu respect invataturile bisericii atat cat pot eu. Sunt insa lucruri care pe mine ma depasesc. Tocmai in aceste lucruri stabilite ulterior de oameni si ierarhiile bisericii nu am asa incredere, sau am obiectii,limitari.
Nu mi se par corecte, nu mi se par de la Dumnezeu.

Stiu, altii au puterea de a nu gandi si a le lua asa cum sunt.
Si da, de exemplu mi imi placea felul in care lucra Iisus Hristos cu oamenii.
Si caut acum prin carti sa aflu cum era organizata biserica pe atunci, cum se tineau slujbele, cum erau preotii, erhitectura etc.
Incerc sa inteleg de ce este astazi altfel.

La intrebarea ta legata de Iisus, ca n-a botezat, n-a spovedit, n-a facut altele si terminata cu "deci...?" nu inteleg ce raspuns astepti.
Eu spun doar atat: a vorbit oamenilor, a fost cu ei, a vindecat.
A venit pentru oameni si s-a dedicat lor. Nu s-a izolat.

Nu am probleme cu invataturile Lui, ci cu faptul ca institutia de azi a bisericii este departe de oameni.
Uite insesi aceste dileme si intrebari ale oamenilor de pe forumuri si bloguri, denota ca oamenii nu sunt lamuriti, nu sunt invatati, nu sunt ajutati de biserica.
Parintele Galeriu a fost unul, o exceptie. Or mai fi poate ca el.
Dar in rest...? Mai ales in diaspora....Este o problema mare.

"Si faptul ca tu nu intelegi diferenta intre invatatura Bisericii si modalitatea de transpunere in practica a fiecarui preot in parte".

Exact. Tu stii sa explici asta?

Pe firul cu situatia de anul acesta a Ajunului Bobotezii nu am fost singura nelamurita. Si or mai fost multi si din cei care nu au scris acolo.
Am scris si acolo. In fiecare biserica este altfel. Fiecare calendar spune altfel.
Am scris acolo cum scrie la noi si cum s-a tinut slujba la noi.

8. "Vrei sa facem o conventie? Daca eu gasesc 3 pareri ale tale, ce tin de invatatura Bisericii, contrare cu cele sustinute de Biserica promiti ca nu iti mai dai cu parerea pana nu verifici intr-adevar undeva?"

Nu are sens pentru ca tu vii cu unele lucruri care spui tu ca sunt din invatatura Bisericii si nu este asa, si eu cu altele. In primul rand ca asa cum am spus venim cu ceea ce spun preotii nostri. Si aici este diferenta. Unul spune asa, altul altfel.
Eu chiar scriu multe lucruri care le stiu din biserica si din carti. Ce nu stiu si nu inteleg intreb.
Ca unii refuza sa le accepte tine si de faptul ca se ataca autorii postarilor.
Tu ai ceva personal cu mine probabil si atunci vei incerca mereu sa ma ataci.

Daca tu vii aici si sustii ca in calendarul tau pe 1 ianuarie nu este scris Sf. Vasile si te opui la citirea moliftelor lui, fara o baza anume, nu inseamna ca asa scrie in invataturile bisericii. Este o chestie mai actuala, o recomandare a BOR. Unii preoti o respecta, altii nu.

Pana la urma tot n-am inteles care sunt tampeniile pe care le-am spus. Ca sa ma pot corecta, scrie-mi-le.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #112  
Vechi 11.01.2014, 17:51:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Văleleu muicăăă...
Înțelege un singur lucru: moliftele sunt slujbe de exorcizare, nu de binecuvântare. Sfântul Sinod a arătat, încă o dată, cum și când se citesc: cu pregătire atât a preotului cât și a credincioșilor. Și după/în completarea tainei Sfântului Maslu care tot cu pregătire se face.
Pregătire adică cel puțin post și rugăciune.
Ai nevoie de molifte? Vorbește cu preotul tău și rezolvați.
Simplu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #113  
Vechi 11.01.2014, 19:34:42
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai avem pe aici o ”useriță” care a înțeles greșit că moliftele sunt ”pentru toată neputința”.

Last edited by ovidiu b.; 11.01.2014 at 19:54:23.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 11.01.2014, 20:20:38
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mai avem pe aici o ”useriță” care a înțeles greșit că moliftele sunt ”pentru toată neputința”.
,,Ce sunt ,,Blestemele” Sfântului Vasile cel Mare?

La 1 ianuarie, Biserica ortodoxă prăznuiește pe lângă sărbătorirea tăierii împrejur a Mântuitorului Hristos, și cea a Anului Nou și pe Sfântul Ierarh Vasile cel Mare, mort la anul 379. El este unul dintre cei mai mari și mai profunzi teologi ai epocii de aur a Bisericii creștine. Scrierile lui în domeniul exegezei biblice și cele cu conținut dogmatic sau moral rămân adevărate pietre de hotar și temelii solide ale învățăturii creștine ortodoxe. De la el ne-a rămas Liturghia care-i poartă numele și care se săvârsește de zece ori pe an.

Dar Sfântul Vasile cel Mare este cunoscut în cultul Bisericii Ortodoxe și prin rugăciunile cunoscute sub numele: ,,Moliftele Sfântului Vasile cel Mare pentru cei care pătimesc de la diavol și pentru toată neputința".
Ce sunt acele molifte? Așa cum le arată și numele, sunt rugăciuni, termenul fiind de origine slavă. Ele au un specific deosebit și anume acela că sunt citite sub formă de blestem asupra duhului și puterii celui rău, adică a diavolului, de unde și numele de ,,blestemele Sfântului Vasile". Dar ele rămân totuși rugăciuni pentru înlăturarea sau alungarea diavolului și a lucrării lui. Ele sunt în număr de trei, dintre care a doua începe chiar cu cuvintele: ,,Te blestem pe tine, începătorul. răutăților", arătând diversele feluri și forme prin care diavolul poate să lucreze sau să-și facă simțită prezența în viața credincioșilor. Moliftele Sfântului Vasile, frumoase și bogate în conținut teologic, sunt o dovadă de netăgăduit a credinței dintotdeauna a Bisericii în existența și lucrarea celui rău. Ele sunt foarte mult solicitate de către credincioși, fiindcă sunt rostite sub formă de blestem al duhului necurat și de eliberare de sub stăpânirea celui rău.

Când se citesc aceste molifte? Așa cum indică și cartea de cult numită Molitfelnicul, în ziua de 1 ianuarie, când se face pomenirea Sfântului Vasile. Ele se rostesc solemn prin îngenunchere la sfârșitul Sfintei Liturghii din acea zi. De asemenea, se mai citesc odată cu săvârșirea slujbei aghiasmei celei mici sau a sfeștaniei în casele credincioșilor, mai ales în perioada de după Anul Nou sau în Postul Paștelui. Se mai citesc legate și de slujba Maslului săvârșit în biserică sau la casele celor bolnavi, ori în legătură cu slujbele săvârșite celor ce sunt tulburați și supărați de farmece și duhuri necurate.

Așa cum le arată și titlul, ele sunt solicitate de credincioși atunci când se crede că într-o casă, într-o familie sau în viața lor s-ar manifesta lucrarea și prezența celui rău. Este scopul principal pentru care au fost alcătuite. De aceea subliniern faptul că nu sunt altceva decât rugăciuni care trebuie citite numai în cazuri de excepție și nu pentru orice întâmplare rea sau neplăcută din viața noastră.
Și să nu uităm un lucru! Pentru înlăturarea răului din existența fiecăruia dintre noi nu este suficientă simpla lor citire, ca o rostire magică, ci și dorința noastră de a ne elibera de păcat, sub orice formă. "
BISERICA ȘI CULT pe înțelesul tuturor” Preot Prof. Dr. NICOLAE NECULA, Editura Europartner, ISBN 973-97175-5-1
Sursa:
http://www.parohiaortodoxabenidorm.c..._cel_mare.html

Aparam vrajitoarele sau crestinii? Daca i s-au facut cuiva farmece, aceste Molifte il ajuta pe crestin. Nu intotdeauna stim exact din ce cauza patimim pentru a cere sa ni se citeasca Moliftele. Daca participam pur si simplu la Sfantul Maslu si se mai citesc si Moliftele, putem sa fim ajutati mai eficient sa scapam de influente malefice.

Last edited by antoniap; 11.01.2014 at 20:29:16.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 11.01.2014, 22:59:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Uite Lucian, eu nu vreau sa stau in polemica acum cu tine.

Nu ma intereseaza o disputa personala asa ca am sa ma refer strict la cele sustinute si la felul in care se raporteaza la invatatura Bisericii.

Tu ai ceva personal cu mine probabil si atunci vei incerca mereu sa ma ataci. [/quote]


Nu am nimic personal, dar am o problema cu felul in care intelegi tu credinta si de aceea mi se pare normal sa raspund cand tu afirmi ceva si care pentru cine nu stie poate fi luat de bun daca nu ti se raspunde.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Da, eu asa afirm cu tarie.
Numai oameni care au studiat (preoti, teologi, profesori de teologie etc.)) sau practica credinta (monahi) pot sa-si dea cu parere in ale credintei si mai ales sa invete pe altii.
Nu, nu poate sa isi dea nimeni cu parerea in materie de invatatura de credinta. Dar poate oricine sa marturiseasca in conformitate cu invataturile Bisericii.



Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tu ai ascultat la Sf. Evanghelie cat de greu pricepeau si apostolii invatatura Lui? Pentru ca nu este omeneasca.
Tocmai de aia nu interpretam Sf Scriptura fiecare dupa capul nostru Biserica are rol de normator.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Si tu spui mereu de invatatura Bisericii si invataturile lui Hristos.
Totusi te rog sa-mi explici de ce esti tu convins ca eu spun numai tampenii si tu spui corect?
Ti-am raspuns si mai devreme. Atat timp cat tu spui “eu cred ca” nu poti fi pe aceeasi “lungime de unda cu invatatura Bisericii decat din intamplare. In schimb eu atunci cand spun “Biserica invata” nu imi spun parerea mea, ci ceea ce marturiseste Biserica.
Nu cred ca are rost o discutie filosofica de genul “De unde stii tu care este invatatura Bisericii si care sunt sursele tala”, dar daca vrei, punctual pe orice chestie de invatatura atunci cand contesti ce zic eu pot sa iti aduc dovezi. Dar ca sa fim corecti si impartiali asta ar trebui sa faci si tu.



Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai este o problema: s-ar putea ca noi doi, si si altii de aici de pe forum sa venim de fapt cu ceea ce aflam din cartile citite (fiecare citeste alti autori), cu cele spuse de preotul nostru, cu ele intelese de noi insine.
Si s-ar putea ca acestea sa se bata cap in cap.
Invatatura Bisericii este statornicita la Sinoadele Ecumenice si nu este interpretabila in functie de autor. Si nici de parerea personala a unui preot.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu in general nu sunt sigura in credinta. Eu nu pot avea tupeul sa-i spun asa, ca eu stiu ceva ca lumea in credinta si sa vin aici sa invat lumea. Si nimeni n-ar trebui sa faca asta.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu afirm nimic fara sa fiu sigura.
Nu cred ca am nimic de comentat. Cred ca afirmatiile vorbesc de la sine.



Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Si eu ma bazez tot pe cele ce spune Biserica, pe ceea ce am citit.
Dar mai este ceva. Eu am mare incredere in cele spuse direct de Iisus.
Ai spus in postarile anterioare doua lucruri:
1. Ca nu inteleg comparatia cu protestanti. Iti raspunzi singura. Asta este asemanarea. Asta fac ei. Se considera capabili si in masura fiecare dintre ei sa interpreteze cuvantul Mantuitorului. Si asa au ajuns zeci de mii de secte.
2. M-ai intrebat ce ma face sa fiu sigur ca am dreptate. Si ti-am zis ca nu eu am dreptate ci ca eu ma bazez pe invataturile Bisericii si pe interpretarea Bisericii asupra Sf Scripturi. Din postarea ta reiese clar faptul ca te bazezi pe propria interpretare, cu atat mai mult cu cat ai afirmat importanta discutiilor cu oamenii in detrimentul slujbelor.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Fiindca de multe ori nu se potrivesc, pur si simplu.
Da exemple unde Biserica se contrazice. De fapt unul singur este suficient.
Si in plus, daca te declari ortodoxa ar trebui sa stii ca nu exista jumatati de masura. Nu poti sa crezi pe jumatate ca Biserica are dreptate. Daca nu are dreptate, fiecare este de capul lui. Mai mult Dumnezeu este imperfect daca nu se pastreaza de catre Biserica toata invatatura corect si complet, adica omul cu are stabilita o singura Cale sigura spre manture.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Adevarul nu-l stie nimeni. Numai Domnul Iisus Hristos.
Si Biserica.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
4. Uite, legat de Moliftele Sf. Vasile stam si ne polemizam pe acest fir. Nu stiu de ce. Ba da, stiu ceva. pentru ca sunt idei diferite. De la preoti, de la ierarhii. Iar noi le purtam aici si le comparam.
Nu exista pareri diferite. Exista o pozitie a Sf Sinod argumentata si datul cu parerea al altora. In plus am mai explicat ca este vorba doar despre o indrumare si are rol administrativ, nu caracter de dogma.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca preotul tau nu citeste molftele, este una. Tu il sustii pe el de fapt. Ca nu stii nu tu adevarul.
Eu un sustin parerile personale si mai ales pe unele fara fundament. Nu a adus nici un sustinator al savarsirii Molitfelor pe 1 ianuarie un argument valid in sustinerea acestei practici obligatorii. Daca da, da un singur exemplu care sa stea in picioare si sa nu fi fost demontat deja de comunicatul Sf Sinod.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De ce te opui tu acum la faptul ca alti preoti le citesc si ne spun noua anumite lucruri?
Si de ce spui ca nu este corect. Cand generatii intregi asa au trait, cu ele?
Care este de fapt problema ta aici? Ce nu-ti convine.
Ti-am explicat, dar nu vrei sa accepti sau sa intelegi. Molitfele nu se fac de dragul de a se face, nici nu se fac in cinstea Sf Vasile, nici in baza unei traditii, ci pentru o nevoie concreta si cu o prealabila pregatire care in cele mai multe cazuri nu exista.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Moliftele se citesc pe 1 ianuarie. Punct. Si tot pe 1 ianuarie serbam si pe Sfantul Vasile.
Si nu, nu este adevart. Nu se fac atunci cand oamenii au nevoie.
Se fac atunci cand a stabilit Biserica: pe 1 ianuarie, la slujbele de Maslu.
In general nu prea se face ce au nevoie oamenii in biserica. Nu este oranduit asa.
Exceptie fac spovedaniile si anumite rugaciuni speciale pe care le citeste preotul dupa slujba oamenilor, la cerere.
Tu ai inteles care a fost comunicatul Sf Sinod? Atunci in baza a ce afirmi ca asa a hotarat Biserica. Biserica a hotarat ca se fac la nevoie.
Atunci cand sustii ca nu se fac la nevoile oamenilor vorbesti in necunostinta de cauza. Ai fost tu la preot si i-ai spus ca ai nevoie (si aici vorbim de posedari) si preotul a spus ca nu? Atunci despre ce vorbim?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tu ai auzit aceste molifte in alte zile, asa la intamplare? Poate ca la biserica ta asa s-o face. Eu nu contest asta.
Aici nu este vorba despre cum si ce a auzit fiecare. Inca o data, de asta contest ce spui tu, pentru ca te bazezi pe “barfe”. E o forma de barfa.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tu insa contesti ceea ce fac si spun alti preoti. Pe ce baza?
Pe indrumarea Sf Sinod. Preotii care procedeaza altfel pe ce se bazeaza? Am sa ma hazardez si am sa imi dau cu parerea: pe parerea si presiunea oamenilor. Si din cauza asta procedeaza gresit.
Si aici stiu exemple in care se intampla asa, doar ca pe alte practici, nu neaparat la Molitfe. Altfel zic nici in cazul asta parerea mea nu se bazeaza pe ce am visat noaptea.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
:
Tu spui ca sunt rugaciuni de exorcizare si asta este scopul moliftelor si ajutorul lor?
Asa crezi si simti tu? Ce intelegi tu prin exorcizare?
Uite eu ma duc sa le ascult din alt motiv: pentru a alunga raul de la mine. Pentru a alunga influente nefaste. Pentru a-mi da putere.
Tu alungi raul din tine? Uite asta e dovada ca nu ai inteles slujba in cauza. Iti traduc ce zici: te folosesti de cuvintele rugaciunii pentru automotivare.

Si despre ce putere este vorba?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si in calendar scrie ca pe 1 ianuarie este Sf. Vasile. Iar Moliftele le-a scris el.
Preotul asa ne-a spus, ne vorbeste la predica despre Sf. Vasile si nu altceva.
Este si liturghia Sf. Vasile in acea zi.
Si care este legatura cu obligativitatea citirii Molitfelor pe 1 ianuarie?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exorcizare eu stiu ca inseamna sa scoti demonii din cineva. Dar nu-mi este clar si nu discut subiectul. Este mult prea controversat.
Nu, nu este conroversat. Exact asta inseamna. De data asta ti-ai dat cu parerea si ai avut dreptate.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
5. Totusi nu ai explicat legatura dintre ajunat si molifte. Repet, nu este acelasi lucru a posti/ajuna pentru a primi sangele si trupul Domnului, cu a o face pentru a asculta niste rugaciuni.
Preotii da, au poate nevoie de post si ajunat in mai multe situatii. Dar nu stiu exact.
Mantuitorul spune ca diavolul poate fi alungat doar cu post si rugaciune. Cum postul lipseste si scopul rugaciunii este chiar alungarea diavolilor, crezi ca “reteta” este completa?


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Revelionul si Craciunul sunt sarbatori speciale si nu presupun numai mancat, ci si petrecut timpul cu familia, prietenii ( de revelion), cu ascultat muzica, glume, deci si un pic de voie buna. In fine sarbatori.
Cum ai ajuns tu la concluzia ca asta presupune Craciunul: ascultat de muzica, glume si voie buna? Confunzi practica cu invatatura. Si cum ai pus semnul de egal intre Revelionul si Craciunul? Ce legatura are revelionul cu cele duhovnicesti?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si tu spui (si nu numai tu), ca poti face asta pana la miezul noptii si apoi a doua zi sa te impartasesti. Si unde este pregatirea spirituala, sufleteasca?
Te rog spune-mi unde am spus eu asta. Vreau citat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 11.01.2014, 23:00:51
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
6. Eu n-am afirmat ca Parintele Galeriu a neglijat slujbele in detrimentul oamenilor. Am spus si repet ca le tinea. Am spus doar ca dupa acestea el se dedica oamenilor, mai mult decat alti preoti. Cu trup si suflet.
Nici eu nu am spus ca ai fi afirmat asta. Dar am spus ca tu iti dai cu parerea si consideri mai importanta discutia cu oamenii decat slujba.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am spus ca iubea oamenii si facea mult pentru ei.
Ei altii nu fac asta. Unii nu pot, altii nu stiu sau nu vor s-o faca.
Si asta lipseste multor oameni.
Oamenii vor si asta, nu numai slujbe, ritualuri.
Si la asta ti-am spus ca depinde de preot, nu de invatatura Bisericii. Ca unii inteleg importanta misiunii lor si incearca sa o aplice in viata parohiei si altii au inteles ca au un “job” de 4 ore pe saptamana este o alta discutie.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
7. Da, am mai spus. Eu respect invataturile bisericii atat cat pot eu.
Nu exista jumatati de masura. Si nu exista scuza “atat pot eu”. Exista realitatea “atat fac si atat ma straduiesc”. Si pentru ca ceri exemple de erezii, asta este una dintre ele, faptul ca sustii ca nu toti pot respecta invataturile Bisericii si nu toti se pot sfinti.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt insa lucruri care pe mine ma depasesc. Tocmai in aceste lucruri stabilite ulterior de oameni si ierarhiile bisericii nu am asa incredere, sau am obiectii,limitari.
Nu mi se par corecte, nu mi se par de la Dumnezeu.
Vezi, alt exemplu. Pareri personale. Nu mi se pare mie corect = nu este de la Dumnezeu. Ce mai conteaza ce spune Biserica? Si dupa te intrebi de ce se ia lumea de tine.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Stiu, altii au puterea de a nu gandi si a le lua asa cum sunt.
Sau poate le gandesc, doar ca incearca sa le inteleaga si tu nu o faci. Te-ai gandit la asta. “Crede si nu cerceta”, contrar parerii majoritare, nu este specifica Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si da, de exemplu mi imi placea felul in care lucra Iisus Hristos cu oamenii.
Si caut acum prin carti sa aflu cum era organizata biserica pe atunci, cum se tineau slujbele, cum erau preotii, erhitectura etc.
Biserica s-a nascut in chip nevazut la jertja de pe cruce si in chip vazut la Cincizecime. Deci pe timpul lui Hristos Biserica nu era organizata in nici un fel. Nici nu se tineau slujbe, nu existau nici preoti (ai Bisericii crestine), nici nu erau biserici ca sa studiezi arhitectura. Asa ca nu prea vad ce carti in sensul asta poti tu citi.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La intrebarea ta legata de Iisus, ca n-a botezat, n-a spovedit, n-a facut altele si terminata cu "deci...?" nu inteleg ce raspuns astepti.
Eu spun doar atat: a vorbit oamenilor, a fost cu ei, a vindecat.
A venit pentru oameni si s-a dedicat lor. Nu s-a izolat.
Hristos a instituit Sf Taine in ajutorarea oamenilor. Ele sunt esentiale pentru mantuire. Discutiile nu. Iar exemplele se refereau la faptul ca tu ai spus ca “te inspiri” din practica Mantuitorului si ca aceasta ti se pare esentiala si ca ar trebui sa se renunte la slujbe. Asta ai spus. Daca nu asta ai vrut atunc alegeti mai bine cuvintele. Uite: [quote=sophia;547363] Poate ca ar fi mai bine sa faca preotii asa cum facea IIsus, sa renunte la ritualuri si cantari si sa lucreze direct cu oamenii

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu am probleme cu invataturile Lui, ci cu faptul ca institutia de azi a bisericii este departe de oameni.
Concret? Vrei sa spui unii preoti poate si ca ei sunt departe de oameni. Institutia Bisericii este formata din toti membrii. Deci acestia nu pot fi departe daca sunt parte componenta. Fiecare este liber sa aleaga.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Uite insesi aceste dileme si intrebari ale oamenilor de pe forumuri si bloguri, denota ca oamenii nu sunt lamuriti, nu sunt invatati, nu sunt ajutati de biserica.
Nu. Discutiile denota ca oamenii intreaba pe forumuri si bloguri in loc sa procedeze corect si sa mearga la sursa: la invatatura Sf Parinti si la preoti.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
"Si faptul ca tu nu intelegi diferenta intre invatatura Bisericii si modalitatea de transpunere in practica a fiecarui preot in parte".

Exact. Tu stii sa explici asta?
Este de explicat? Preotul este om si fiecare om este responsabil pentru ce face. Nu putem acuza Biserica pentru practica unui om.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
8. "Vrei sa facem o conventie? Daca eu gasesc 3 pareri ale tale, ce tin de invatatura Bisericii, contrare cu cele sustinute de Biserica promiti ca nu iti mai dai cu parerea pana nu verifici intr-adevar undeva?"

Nu are sens pentru ca tu vii cu unele lucruri care spui tu ca sunt din invatatura Bisericii si nu este asa, si eu cu altele.
Atunci, hai sa ne argumentam ceea ce sustinem si sa aducem dovezi. Eu asta spun.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In primul rand ca asa cum am spus venim cu ceea ce spun preotii nostri. Si aici este diferenta. Unul spune asa, altul altfel.
Astea sunt exceptii. De obicei preotii spun intr-un singur fel. Oricum nu este important ce sustine un anume preot cu ceea ce invata Biserica.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ca unii refuza sa le accepte tine si de faptul ca se ataca autorii postarilor.
Asta este parerea ta. Sunt si astfel de cazuri, dar de obicei se ataca cele sustinute.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca tu vii aici si sustii ca in calendarul tau pe 1 ianuarie nu este scris Sf. Vasile si te opui la citirea moliftelor lui, fara o baza anume, nu inseamna ca asa scrie in invataturile bisericii.
Nu, am spus asta. Tu ai spus ca la tine in calendar scrie ca se citesc Molitfele pe 1 ianuarie. Uite:
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Acela, sau aceia care au stabilit asa in calendar, sa fie citite pe 1 ianuarie si nu in alta zi.
Nu am adus o baza pentru care nu se recomanda citirea Molitfelor pe 1 ianuarie? Am adus de mai multe ori. Eventual citeste in postarea asta mai sus.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pana la urma tot n-am inteles care sunt tampeniile pe care le-am spus. Ca sa ma pot corecta, scrie-mi-le.
Citeste tot raspunsul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 12.01.2014, 15:07:18
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Cred ca acum stiu de ce vorbim in paralel.
Este confuzia ta cu privire la notiunile: Iisus Hristos, Scripturi, Biserica, biserica.

Scripturi = cele lasate de Dumnezeu, in Biblie, Sf.Evanghelie.
Celelalte sunt carti scrise de oameni. Sinoadele sunt formate tot din oameni. Fiecare cu intelegerea lui.

Biserica = credinta, dogme
Poti sa pui semnul egal si intre Biserica si Iisus Hristos.

Dar Biserica nu este nici BORomana si nici biserica la care ne ducem fiecare.
Acelea sunt organizatii ierarhice, respectiv comunitati.

Exista lucruri definite in Scripturi, de la Iisus Hristos si lucruri definite de oameni, inclusiv cei din ierarhiile bisericesti.

Discutia noastra de pe acest fir nu se refera la invataturile Bisericii si nici la Scripturi. Se refera la o indicatie a BO Romana si aplicarea ei de catre preoti (oameni).

Te rog sa faci aceste diferente si sa nu le mai confunzi.

2. Ti-a pus si Antonia un material doveditor (ieri).

3. Nimeni nu poate cere unui preot modificari in slujbe. Adica se pot cere, dar preotul face tot cum vrea el.
Adica eu nu am cerut preotului sa citeasca moliftele. Nici nu am nimic special cu ele.
Daca le citeste eu ma duc si le ascult, in ideea ca-mi fac bine.
Si nu eu imi alung raul din mine. Ai inteles gresit. Moliftele (zic eu) imi alunga influente rele.

In rest nu are rost sa mai discutam.
Da, ai dreptate, depind multe lucruri de preot si de comunitatea bisericeasca.
Si asta ne influenteaza mult.

4. Ba da, exista putinta proprie a fiecaruia. Sunt unele lucruri care nu le vrei, altele care chiar nu le poti. Exista intotdeauna un drum de mijloc. Si in credinta. Si asta am discutat cu preotul meu si cu parintele Galeriu.

De aceea pe unul Dumnezeu il face monah, pe altul preot de mir, pe altul laic. Dupa putintele fiecaruia.

5. Craciunul si Revelionul sunt sarbatori. O sarbatoare presupune si bucurie.
Asta am spus de fapt. Si nu mananci de post la sarbatori. Nici macar la manastiri. De aceea a si fost trecut in calendar -Harti in perioada dintre Craciun si Boboteaza. Si tu (si altii) vreti totusi post.

In rest nu (mai) discutam pe acest fir.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #118  
Vechi 12.01.2014, 15:14:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Te rog sa faci aceste diferente si sa nu le mai confunzi.

Ai înțeles mă??
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #119  
Vechi 12.01.2014, 15:48:03
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Da, eu asa afirm cu tarie.
Numai oameni care au studiat (preoti, teologi, profesori de teologie etc.)) sau practica credinta (monahi) pot sa-si dea cu parere in ale credintei si mai ales sa invete pe altii.
Nu avem voie noi laicii sa ne dam aere de mari stiutori


Scuze pentru nedumerire, dar cum se impaca afirmatia ta de mai sus cu mesajul si tonul dindaratul mesajului pe care tocmai i l-ai adresat lui Lucian?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
În prealabil postat de sophia
Te rog sa faci aceste diferente si sa nu le mai confunzi
Reply With Quote
  #120  
Vechi 12.01.2014, 15:51:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Cred ca acum stiu de ce vorbim in paralel.
Este confuzia ta cu privire la notiunile: Iisus Hristos, Scripturi, Biserica, biserica.
Te rog demonsteaza ceea ce sustii. Demonstreaza , citand ce am spus eu, ca fac o confuzia si nu inteleg ce inseamna : Iisus Hristos, Scripturi, Biserica, biserica.
De fapt tu esti cea care nu intelegi si am sa iti demonstrez pe definitiile tale.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Scripturi = cele lasate de Dumnezeu, in Biblie, Sf.Evanghelie.
Daca enumeri inseamna ca sunt lucruri distincte. Daca nu stii ca sunt lucruri distincte mai documenteaza-te. Sf Evanghelii sunt cuprinse in Sf Scriptura (Biblia). Sf Traditie, adica ceea ce numesti tu "carti scrise de oameni" sunt revelate de Dumnezeu. Deci cine face confuzie de termeni?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Celelalte sunt carti scrise de oameni.
Depinde ce intelegem prin celelalte. Daca vorbim de Sf Traditie este revelata de Dumnezeu si nu exista relatie de subordonare. Inca un punct unde te apropii ca sa nu spun ca te identifici) cu protestantii.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sinoadele sunt formate tot din oameni. Fiecare cu intelegerea lui.
Daca ai fi stiut ce presupune invatatura Bisericii te-ai fi abtinut. La fel daca ai fi stiut cum incept toate invataturile statornicite la Sf Sinoade Ecumenice, te-ai fi abtinut sa mai spui ca sunt intrepretari ale oamenilor. "parutu-s-a Duhului Sfant si noua" - Il include pe Dumnezeu, adica este invatatura divina exprimata prin oameni.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Biserica = credinta, dogme
Nu. Si asta dovedeste necunoastere. Si mai si sustii ca tu afirmi doar lucruri pe care le stii si pe care l-ai verificat. Bine, in acelasi timp afirmi ca in materie de credinta nu esti sigura de nimic si astfel te contrazici, dar....
Biserica este institutia divino-umana, care are ca scop desavarsirea membrilor sai si care prin Sfintele Taine impartaseste acestora harul Duhului Sfant in vederea mantuirii.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Poti sa pui semnul egal si intre Biserica si Iisus Hristos.
Iar sustii lucruri fara acoperire. Unde am facut eu asta.
Dar se pare ca tu nu intelegi Biserica. Hristos este capul Bisericii, iar Biserica este infailibila.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Exista lucruri definite in Scripturi, de la Iisus Hristos si lucruri definite de oameni, inclusiv cei din ierarhiile bisericesti.
Altfel zis o alta exprimare de tip protestant. Dar ca sa discutam concret, da exemple.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Discutia noastra de pe acest fir nu se refera la invataturile Bisericii si nici la Scripturi. Se refera la o indicatie a BO Romana si aplicarea ei de catre preoti (oameni).

Te rog sa faci aceste diferente si sa nu le mai confunzi.
Nu. Discutia de refera la felul cum cred oamenii ca ar trebui sa se procedeze in virturea unei traditii lumesti ignorand justificarea recomandarii Sf Sinod.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Ti-a pus si Antonia un material doveditor (ieri).
Povesti. Concret, pe firul discutiei: care sunt argumentele in sustinerea parerii ca pe 1 ianuarie ar trebui sa se savarseasca Molitfele Sf Vasile. Cea mai simpla modalitate de a evita raspunsul este sa spui ca s-a raspuns. Nu s-a raspuns. Concret, o singura fraza este suficienta. Vreau sa vad unde este, eventual cu citat daca sustii ca s-a raspuns.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. Nimeni nu poate cere unui preot modificari in slujbe. Adica se pot cere, dar preotul face tot cum vrea el.
Fereasca Dumnezeu. De ambele situatii: si sa i se ceara preotului sa modifice slujbele si sa le faca asa cum vrea el.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Adica eu nu am cerut preotului sa citeasca moliftele. Nici nu am nimic special cu ele.
Te contrazici. Daca spui " Nici nu am nimic special cu ele." inseamna ca nu ai nevoie. Cum am stabilit ca ele se fac numai daca are cineva nevoie de ce sustii ideea de a de face pe 1 ianuarie. Vezi ca la fiecare raspuns te afunzi tot mai mult.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca le citeste eu ma duc si le ascult, in ideea ca-mi fac bine.
Ce bine iti fac exorcismele?

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu eu imi alung raul din mine. Ai inteles gresit. Moliftele (zic eu) imi alunga influente rele.
Concret, ce iti fac? Ce diavoli alunga din tine?



Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
4. Ba da, exista putinta proprie a fiecaruia. Sunt unele lucruri care nu le vrei, altele care chiar nu le poti. Exista intotdeauna un drum de mijloc. Si in credinta. Si asta am discutat cu preotul meu si cu parintele Galeriu.
In primul rand nu poti demonstra afirmatia. In al doilea rand nu poti demonstra ca nu ai inteles gresit sau ce ai vrut tu sa intelegi. In al treilea rans si daca ar fi cum sustii tu (ma indoiesc ca Parintele Galeriu ti-a spus asta) este irelevant pentru ca nu conteaza parerea personala a nimanui ci invatatura Bisericii.
Citeste articolul.
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ca-142750.html

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De aceea pe unul Dumnezeu il face monah, pe altul preot de mir, pe altul laic. Dupa putintele fiecaruia.
Inca o invatatura a Bisericii pe care nu o cunosti. Aici sugerezi predestinarea. Dumnezeu nu face pe nimeni nimic. Fiecare alege.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
5. Craciunul si Revelionul sunt sarbatori. O sarbatoare presupune si bucurie.
Ce sarbatoare este Revelionul? Atentie, nu intreb ce se sarbatoreste pe 1 ianuarie, ci ce sarbatoare este Revelionul (si scris cu litera mare).

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asta am spus de fapt. Si nu mananci de post la sarbatori. Nici macar la manastiri. De aceea a si fost trecut in calendar -Harti in perioada dintre Craciun si Boboteaza. Si tu (si altii) vreti totusi post.
Mai sustii mult ca as fi spus lucruri pe care nu le spun. Te rog de acum cand sustii ca as fi spus lucruri arata-mi unde am facut asta. Altfel zis ori minti ori nu intelegi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 12.01.2014 at 15:55:43.
Reply With Quote
Răspunde