Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.11.2006, 13:10:08
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
... si nu atat la minte, cat la inima. Unde Hristos bate dar ea ori se face ca n-aude, ori de-a dreptul nu vrea sa deschida.
Eu cred ca Hristos are o cale pentru fiecare. Sunt mai multi factori care ajuta pe cineva sa gaseasca adevarul lui Hristos.

Reply With Quote
  #112  
Vechi 13.11.2006, 13:14:24
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Adevarul este foarte simplu, despre evolutia planetei, sustinut de invatamint, cu mii de ani in urma oamenii traiau altfel decit acum, este evolutia, cu spiritul de dominatie care a evoluat in acelasi timp cu fizicul si spiritualul, ocupatiile fiind schimbate.

Astazi egalitatea intre oameni este cea simtita si sustinuta. Ideile despre creatie in urma cu cinci mii de ani, sustinute de unii scriitori, este o istorie inventata, despre evolutia gindirii, dar ce nevoie sa credem, fara nici o urma de realitate, despre o constiinta supranaturala, idee sustinuta de un evreu despre omenire?
Si cum iti explici ca omul a evoluat atat de incet milioane de ani si milionae de ani si doar cateva milenii a reusit sa aiba o evolutie exploziva? Le-a luat-o creierul razna dintr-o data?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 13.11.2006, 13:48:20
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Citat:
În prealabil postat de irina77
Intrebari (pt iosif):
1.Ce scop are ecumenismul?
2.De ce avem nevoie de ecumenism in loc de misionarism ortodox?
Draga Irina,

Iti dau un site cu raspunsurile la intrebarile tale. Este vorba de parerea IPS Kalistos Ware, un convertit la Ortodoxie, un ierharh care face multa cinste Bisericii ortodoxe!

http://www.nistea.com/ecumenismul.html

Doamne ajuta!
M-am uitat. Acuma, ca sa raspund, as avea nevoie de o compunere, si eu sunt pt mesajele mai scurte. Ma gandeam ca poti da tu un raspuns concis, sintetic. (Mai ales ca la 2. nu raspunde)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 13.11.2006, 15:09:39
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

" În zilele noastre, aproape toate Bisericile ortodoxe locale sunt reprezentate la Consiliul Ecumenic al Bisericilor. Ele s-au angajat în dialoguri cu practic toate grupările crestine din lume, si rezultatul evident este o ameliorare remarcabilă a relatiilor între crestinii separati. Climatul ecumenic nu este întotdeauna excelent în prezent: dincolo de exemplele - numeroase - de prozelitism care înveninează relatiile, anumiti teologi «moderni» rănesc sensibilitătile si chiar credinta Ortodocsilor. Dar tocmai acesta este rolul Ortodocsilor la Consiliul Ecumenic al Bisericilor: să mărturisim credinta noastră ancestrală si să protestăm împotriva a ceea ce noi considerăm a fi niste devieri. Trebuie de asemeni ca discutiile să fie recentrate pe reunirea crestinilor pe baze acceptabile si ca să se revină la problemele esentiale care nu sunt întotdeauna rezolvate. Trebuie de asemeni să constatăm prietenia si încrederea pe care le-am câstigat până acum, în cursul acestui secol, si să încercăm să actionăm de o manieră pozitivă pentru ca dialogul să avanseze în perfectă fidelitate fată de credinta si Traditia noastră. " IPS Kallistos Ware

Ecumenismul este un dialog de refacere a unitatii in credinta a Bisericilor crestine. Prezenta Bisericii Ortodoxe in ecumenism este importanta pentru marturia adevarului, pentru a arata cum se poate reface aceasta unitate.Nu e vorba de misionarism in sensul de increstinare, este insa vorba despre marturia adevarului fara de care nu se poate realiza niciun fel de unitate. Fara revenirea la invataturile Bisericii celor 7 Sinoade ecumenice, nu se va face nicio unitate.
Articolul indicat iti da inca si mai multe detalii.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 13.11.2006, 15:56:01
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Daca e vorba doar de dat marturie despre Ortodoxie ca sa fim mai bine cunoscuti, e minunat. Din pacate se ajunge si la rugaciuni comune, la slujbe "ecumenice", asta nu mi se pare deloc minunat, mai ales ca din miscarea ecumenica, din cate stiu, nu fac parte doar crestini.
"Fara revenirea la invataturile Bisericii celor 7 Sinoade ecumenice, nu se va face nicio unitate." Ar fi bine, dar eu am citit pareri mai pesimiste, tot ale unor parinti ortodocsi (Serafim Rose). In fine, vom vedea, daca vom trai pana atunci. Multumesc oricum pentru explicatii.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 13.11.2006, 16:08:22
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Stai ca am gasit.
"De ce sa fi intemeiat Hristos o Biserica, daca Duhul Sfant actioneaza independent de ea si, nu numai de ea, dar chiar de Hristos insusi? Trebuie sa recunoastem insa ca erezia aceasta este prezentata deocamdata cu destula prudenta, desigur pentru a testa mai intai posibila reactie a altor "teologi" ortodocsi; numai dupa aceea isi va permite ea sa devina mai categorica in demersurile si formularile sale."

Textul complet e pe http://www.sfaturiortodoxe.ro/religiaviitorului2.htm

Deci asa este - ecumenismul e "erezia ereziilor", o capcana ascunsa de vorbe mieroase.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 13.11.2006, 19:17:26
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

iosif

Oameii au evoluat in acelasi timp cu geografia si natura, ca parte din ele, creierul s-a dezvolat datorita vointei de gindire si perfectionare, prin imbogatirea ocupatiilor. Stadiile prin care pamintul a trecut fac parte din evolutie, erau timpuri unde apa si luna erau inca in spatiu, departe de noi. Grecii si egiptieni sint civilizatii care au influentat scrierea atribuita lui Moise, Isus si Mohamed, dar nu istorie reala.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 13.11.2006, 20:23:04
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Iosif. de fapt majoritatea bisericilor ortodoxe locale,autocefale,nu fac parte din C.E.B.,adica miscarea ecumenica.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 13.11.2006, 22:30:20
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Faptul ca unele Biserici nu sunt membre, nu inseamna ca nu au legaturi cu CEB sau cu miscarea ecumenica .
Reply With Quote
  #120  
Vechi 13.11.2006, 22:33:21
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
iosif

Oameii au evoluat in acelasi timp cu geografia si natura, ca parte din ele, creierul s-a dezvolat datorita vointei de gindire si perfectionare, prin imbogatirea ocupatiilor. Stadiile prin care pamintul a trecut fac parte din evolutie, erau timpuri unde apa si luna erau inca in spatiu, departe de noi. Grecii si egiptieni sint civilizatii care au influentat scrierea atribuita lui Moise, Isus si Mohamed, dar nu istorie reala.
Si oamenii nu au avut vointa de gandire si perfectionare atatea milioane de ani si s-au trezit cu cateva mii de ani in urma ca trebuie sa se puna pe treaba?

Jeniffer, credinta este o cautare. Eu nu l-am aflat pe Dumnezeu doar plecand urechea intr-o parte si in alta, ci rugandu-L mai alesa sa imi descopere adevarul. Daca iti doresti din inima sa descoperi adevarul roaga-te lui Dumnezeu, spune-i ca nu poti crede si sa iti arate drumul spre credinta. N-ai nimic de pierdut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa si vrajitoarele mihaelaflorina Generalitati 3 26.07.2011 13:01:10
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10