Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 05.05.2012, 11:02:47
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cam scartie capitolul "obiectivitate".

N-a zis nimeni de 10, dar cred ca 3-4 copii incap totusi intr-un apartament ca nu toti stau cu bunicii.
Cum se face ca majoritatea nu fac mai mult de 1-2?

Si culmea, nici la cei care au ditamai casele nu vezi mai multi, ba chiar cu cat is mai mari sunt si mai goale.
Nu isi permit mai mult de 1- 2 copii din diverse motive: lipsa de spatiu, bani putini, nu pot sta cu ei, ca trebuie sa mearga la lucru.

Cei cu case mari sunt o categorie separata, oricum nici ei nu sunt prea de acuzat pentru ca la cheltuielile pe care le au cu acea casa... ce sa mai vb, multi se intind mai mult decat le este plapuma pentru a da bine in fata oamenilor dar isi permit greu sa intretina acea casa, d-apoi mai mult de 1-2 copii. Mai sunt si cei cu bani multi la care primeaza comoditatea, bunastarea.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 06.05.2012, 00:48:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Nu isi permit mai mult de 1- 2 copii din diverse motive: lipsa de spatiu, bani putini, nu pot sta cu ei, ca trebuie sa mearga la lucru.

Cei cu case mari sunt o categorie separata, oricum nici ei nu sunt prea de acuzat pentru ca la cheltuielile pe care le au cu acea casa... ce sa mai vb, multi se intind mai mult decat le este plapuma pentru a da bine in fata oamenilor dar isi permit greu sa intretina acea casa, d-apoi mai mult de 1-2 copii. Mai sunt si cei cu bani multi la care primeaza comoditatea, bunastarea.
Pe langa problemele de ordin material si lipsa spatiului, eu cred ca oamenii nu vor mai multi copii deoarece cresterea lor este o proba grea de nevointa. Parintii se plang ca copiii se cresc greu, nu dor din punct de vedere material ci si pentru faptul au parte de multe nopti albe, renunta la multe dorinte si placeri personale, trec printr-o etepa in care ei raman pe ultimul plan, intr-un cuvant este o asceza greu de acceptat si cu atat mai mult de repetat.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 06.05.2012, 09:44:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Pe langa problemele de ordin material si lipsa spatiului, eu cred ca oamenii nu vor mai multi copii deoarece cresterea lor este o proba grea de nevointa. Parintii se plang ca copiii se cresc greu, nu dor din punct de vedere material ci si pentru faptul au parte de multe nopti albe, renunta la multe dorinte si placeri personale, trec printr-o etepa in care ei raman pe ultimul plan, intr-un cuvant este o asceza greu de acceptat si cu atat mai mult de repetat.
subscriu.
nevoile materiale nu sunt asa costisitoare, acum bineinteles daca nu vrei sa imbraci copilul numai in haine de chico si sa-i cumperi toate jucariile aparute pe piata.

Adevarata nevointa incepe odata cu ingrijirea lor: dimineata trezeste-i pregateste-le hainute, imbraca, fa curat dupa ei, pregateste-le mancare, spala, iesi cu ei in parc....
Timp ptr tine = 0. De multe ori ma uit la femei care merg la sala, la coafor, sa-si faca manichiura...Si ma gandesc cand au timp? Mie nu imi ramane timp aproape deloc, de multe ori raman chiar cu treaba in urma...si cand am impresia ca sunt la zi cu totul, o iau de la capat...
Aparent nu pare mare lucru....dar dupa o saptamana de stat cu copiii, si cele mai inversunate pareri se schimba..:D
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 06.05.2012, 10:25:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Si mie imi pare ca Ekaterina a pus punctul pe i.
Cea mai grea parte este ingrijirea copiilor. Mai ales daca este copilul mic.. Tin minte ca nu aveam timp nici sa mananc.
Nu stiu cand a fost ultima data cand am putut spune ca am facut totul (ca nu am ramas cu nimic in urma).
Si dupa ce ca nu ai timp de tine, se mai gasesc si altii sa te critice (cum arati, ca nu ai mai citit o carte de un secol -doar noaptea este posibil-, ca nu ai pus muraturi, ca nu scrie copilul destul de frumos.. ). Ba poate mai ai si un sot nemultumit ca nu mai esti cuceritoare (eu, cel putin am problema asta: mi se reproseaza ca nu am parul aranjat -nu cumva sa-l prind in coda ca e nenorocire!-, ca nu-mi intind parul cu placa si face zulufi, ca am pielea uscata si neglijez sa-mi pun crema pe corp (cine are timp de asta?) etc.. Extraordinar de frustrant.
Si ca sa fie tacamul complet, mai sunt si alte rude binevoitoare si cunoscatoare a istoricului familiei, care imi reamintesc adesea ca sotul meu lua lectii de germana si patinaj si inot si fotbal in scoala generala, ca unchiul x era un talent desavarsit la mathematica (plus 3-4 sporturi pe care le stapanea) dar copiii mei cum de nu stiu germana, patinaj, pian, fotbal etc.. (ca au fondul genetic, nu? Doar ca au o mama incompetenta in a dezvolta talente naturale). Aparent nu mai conteaza sa ai copii sanatosi, nu mai conteaza dezvoltarea lor morala, formarea caracterului.. Ci esti presata sa bagi in ei cunostinte de-a valma, sa-i faci competitivi in societatea putreda de azi prin toate mijloacele.

Si timpul pt tine? Timp sa te "aranjezi"? Pai pun ceasul sa sune la 5:30 sau 6 ca sa am timp de dus si altele. Timpul este atat de pretios ca si dus fac cu ceasul alaturi: daca nu ma incadrez in 6 minute dus si 10 minute uscat (si aranjat!!) parul, mi-am dat programul matinal peste cap. Am prietene care sunt atat de stresate de lipsa de timp incat pun ceasul (timer) langa copii cand mananca, se imbraca etc.. Mie mi se pare cam exagerat, dar le inteleg foarte bine.
Nu este timp.. Mai ales daca nu ai sprijinul sotului (si in Romania este mentalitatea ca barbatul sa nu faca nimic ca-i sub demnitatea lui sa puna mana pe o matura) si a familiei (parinti, socrii) este foarte greu.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 06.05.2012, 11:55:26
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Ai atins un punct important aici... cu aranjatul. Domnii vor neveste care sa arate ca niste adolescente toata viata si mereu puse la punct ca femeile din reviste. Merge departe obsesia asta de a fi perfecte pt sotz... pana si optiunea de a naste prin cezariana tot de "dragul" sotului o fac multe, de teama ca nasterea naturala... intelegeti la ce anume ma refer, o sa le faca mai putin atragatoare.
Si copii putini, pt ca si dupa unul e un stres maxim pentru majoritatea femeilor sa-si revina la forma initiala, un an-doi de fitness, creme anticelulita, antivergeturi, tratamente cosmetice, in unele cazuri chiar si operatii estetice. Toate astea in timp ce are grija de un copil mic.Dupa toate astea sa mai faca inca un copil, sa o ia de la capat?
Eu cred ca daca n-ar fi stresul asta asa mare ca le lasa barbatii daca nu mai arata ca atunci cand le-au luat, femeile ar naste mai multi copii.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 06.05.2012, 12:49:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
pana si optiunea de a naste prin cezariana tot de "dragul" sotului o fac multe, de teama ca nasterea naturala... intelegeti la ce anume ma refer, o sa le faca mai putin atragatoare.
E prima dată că aud asemenea aiureală. Și nu, nu înțeleg la ce anume vă referiți. Cu alte cuvinte, vreți să spuneți că există soți care preferă o soție cu cicatrice de cezariană pe burtă, uneia fără cicatrice ? Din experiența mea cu viitoarele mămici și viitorii tătici, ele sunt cele care vor cezariană, motivul cel mai frecvent fiind teama de nașterea naturală. Foarte greu să le scoți cezariana din cap. "Mi-e frică să nasc natural" aud adesea. Atunci le răspund: "deci, mai puțin frică vă este să vă operați?". Cu chestia asta, mai am uneori succes: până atunci nu realizaseră că cezariana este operație. "Deci, cezariana e operație?" "Desigur, doamnă", le spun, "intervenție de mare chirurgie: cu mâna întâi, mâna a doua, anestezist. La o oră după ce nașteți natural, îl puteți suna pe soțul ca să vă felicite, să vă aducă florile și friptura. La o oră după ce nașteți prin cezariană, sunteți la reanimare. Două zile supe, pe urmă piureuri și pilafuri. În caz de succes."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #117  
Vechi 06.05.2012, 13:21:08
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Am auzit stand la coada la cabinetul genecologic chestia asta, de 4-5 ori. Poate nu o auziti pt ca este recunoscuta ideea mai mult intre femei, pana si cele care fac alegerea asta sunt constiente de doza de ridicol.E vb de muschii vaginali, nu vor mai fi la fel ca inainte de nastere daca nasc natural. Prefera operatia chiar stiind in ce consta.
Si am chiar in familie, o fata a nasilor mei care mi-a zis ca tot din motivul asta a preferat cezariana.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 06.05.2012, 13:26:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E prima dată că aud asemenea aiureală. Și nu, nu înțeleg la ce anume vă referiți. Cu alte cuvinte, vreți să spuneți că există soți care preferă o soție cu cicatrice de cezariană pe burtă, uneia fără cicatrice ? Din experiența mea cu viitoarele mămici și viitorii tătici, ele sunt cele care vor cezariană, motivul cel mai frecvent fiind teama de nașterea naturală. Foarte greu să le scoți cezariana din cap. "Mi-e frică să nasc natural" aud adesea. Atunci le răspund: "deci, mai puțin frică vă este să vă operați?". Cu chestia asta, mai am uneori succes: până atunci nu realizaseră că cezariana este operație. "Deci, cezariana e operație?" "Desigur, doamnă", le spun, "intervenție de mare chirurgie: cu mâna întâi, mâna a doua, anestezist. La o oră după ce nașteți natural, îl puteți suna pe soțul ca să vă felicite, să vă aducă florile și friptura. La o oră după ce nașteți prin cezariană, sunteți la reanimare. Două zile supe, pe urmă piureuri și pilafuri. În caz de succes."
Mai luminati-le domnule doctor, pe femeile astea care, nu stiu ce le-a apucat de vor cezariene! Parca e o moda!
Nasterea pe cale naturala -atunci cand nu exista motive medicale de a se proceda altfel- este cea mai usoara, cea mai normala.
Dupa doua ore isi poate lua copilasul in brate sa se bucure de el, sa-l alapteze...
Reply With Quote
  #119  
Vechi 06.05.2012, 21:27:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si dupa ce ca nu ai timp de tine, se mai gasesc si altii sa te critice (cum arati, ca nu ai mai citit o carte de un secol -doar noaptea este posibil-, ca nu ai pus muraturi, ca nu scrie copilul destul de frumos.. ). Ba poate mai ai si un sot nemultumit ca nu mai esti cuceritoare (eu, cel putin am problema asta: mi se reproseaza ca nu am parul aranjat -nu cumva sa-l prind in coda ca e nenorocire!-, ca nu-mi intind parul cu placa si face zulufi, ca am pielea uscata si neglijez sa-mi pun crema pe corp (cine are timp de asta?) etc.. Extraordinar de frustrant.
Din pacate sotii care vad asa lucrurile uita sa mai fie recunoscatori sotiilor, care din dragoste pentru ei, au purtat 9 luni in pantece un copilas, copilul lor, au trecut prin nastere, lauzie si alte suferinte. Toate aceste etape sunt grele, femeia trece prin multe schimbari care o afecteaza si are nevoi la randul ei de sustinerea sotului. In aceasta perioada sotia este depasita de situatie si sotul trebuie sa o inteleaga. Nu sustin ca sotul trebuie neglijat si neluat in seama, dar el trebuie sa o accepte si mai nearanjata, stiind bine motivul pentru care ea nu mai reuseste sa faca acest lucru.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 06.05.2012, 21:37:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodoxa2310 Vezi mesajul
E vb de muschii vaginali, nu vor mai fi la fel ca inainte de nastere daca nasc natural.
Opinia aceasta arată, pe de o parte, ignoranța în privința unor caracteristici fundamentale ale mușchilor netezi, iar pe de alta lipsa de experiență. Ar putea rezolva ușor, întrebându-și doctorii. De ce se discută la coadă la cabinet, și nu chiar în cabinet?

Este ca și când ai crede că, în urma unei constipații, mușchii rectului nu vor mai fi ca înainte de efortul de defecație. Drept care ar trebui optat pentru operarea intestinului și scoaterea fecalomului de acolo. Nu că nu s-ar putea face, tehnic vorbind, dar nu este ciudat ?
Sau, ca și când ai crede că după o masivă acumulare de urină în vezică dată de imposibilitatea micțiunii în condiții civilizate, mușchiul vezicii are să fie amărât de tot, lipsit de orice tonicitate. Vai de asemenea nenorocire !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La multi ani! Patrie si Credinta Diverse Sarbatori 1 30.08.2011 18:06:20
La multi ani! mara2008 Generalitati 8 08.11.2008 17:32:06
La multi ani ! cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 30.08.2008 17:05:03