Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1201  
Vechi 09.10.2012, 10:49:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Tin sa te anunt ca granitele dintre religiile crestine nu sunt formate din linii ci au oarecum "zone intermediare"!

Am cunoscut penticostali cate tin sabatul. Am cunoscut grupari ortodoxe cu tendinte protestante. Greco catolicii fac o oarecare punte intre ortodoxi si catolici.Baptistii, penticostalii si crestinii dupa evanghelie se tolereaza foarte bine intre ei si tind sa-si minimalizeze diferentele doctrinare (oarecum ii tolereaza si pe adventisti). Martorii lui Yehova sunt un fel de "zona religioasa" bine delimitata, in rest granitele dintre celelalte religii sunt cam neclare.

Chiar si intre religii mult diferite apar "zone" de legatura.... sa le zicem "hibrizi"! Evreii mesianici (crestinism+nationalism evreiesc/traditii evreiesti), new age (crestinism+religii asiatice), evolutionistii teisti (apar cam in toate religiile crestine... unii mai educati in ale stiintei incearca sa impace descoperirile stiintifice cu "iudeo-crestinismul"), crislam (o incercare de a impaca musulmanii cu crestinii) etc!
Ce relevanta are?

Nimeni nu poate inventa ceva 100% original, in plus ar fi contraproductiv pentru prozelitism.

Citat:
Piata religioasa este diversificata! Fiecare alege ce ii place!
2 Tim 4:3

"Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci - dornici să-și desfăteze auzul - își vor grămădi învățători după poftele lor"
Reply With Quote
  #1202  
Vechi 09.10.2012, 10:56:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ma refer la ortodocsi dezorientati care nu stiu in ce directie sa sarute iconele in biserica sau la ce sfant sa se inchine pentru ajutor in problema cutare sau daca sa citeasca Psaltirea fara binecuvantare de la duhovnic, etc. Ei stiu ca regulile ortodoxiei sunt multe si grele, asa ca pierde o gramada de timp cu preliminariile credintei si nu mai ajung niciodata la esenta.
Aiurea, cine cauta esenta nu se impiedica de forme.
Cine cauta doar un pietism formal exact in lucrurile astea se va opri.
Cum te-ai oprit si tu.

Citat:
Eu nu am zis sa nu-ti pastrezi identitatea confesionala, ci sa nu-ti faci idol din ea, calcand pe principiile crestine pentru a-ti apara confesiunea.
Nu vad cum poti sa-ti faci idol din identitatea confesionala.
Si nu stiu la ce "principii crestine" faci apel mai exact.

Citat:
Ceva de genul Romani 14. Daca in biserica ta se obisnuieste sa manaci carne, nu obliga si pe adventist sa o faca, caci constiinta lui il mustra.
La adventisti se maninca carne.
Nu se maninca (in mod expres) carne de porc, si nu e o problema de constiinta, ci bazele teologice alea acestei interdicii arata spre o mare inselare in care se complac.

Deci nu mancatul/nemancatul de porc este problema in sine.
Pricepi?

Citat:
Daca in biserica mea se vorbeste in limbi, nu e musai sa umplu capul ortodocsilor cu asta, mai ales ca nu este conditie de mantuire. s.a.m.d.
Acelasi lucru ca si cu carnea de porc, valabil si pentru asa zisa vorbire in limbi.
Desi dpdv teologic lucrurile sunt mult mai subtile, inselarea este aceeasi.

Citat:
Citeste ce a scris UNNOOM. Sunt azs care proorocesc si penticostali de ziua a saptea.
Probabil exista si strutocamila.
Iar asta dovedeste ca...?

Citat:
Pentru ca
"Unul deosebește o zi de alta, iar altul judecă toate zilele la fel. Fiecare să fie deplin încredințat în mintea lui. Cel ce ține ziua, o ține pentru Domnul; și cel ce nu ține ziua, nu o ține pentru Domnul". Deci o zi de sabat nu e motiv de excludere din BP.
Sa-i zici unui adventist asta, sa vezi cum sare in sus si te face ratacita :))
Asta daca e franc si zice ce gandeste, dar de multe ori sunt mai "subtili".

Eu nu mai zic nimic ca am zis deja mai sus, e acelasi gen de probleme.
Reply With Quote
  #1203  
Vechi 09.10.2012, 11:03:22
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Probabil exista si strutocamila.
Iar asta dovedeste ca...?
Nu stiu daca exista strutocamila sau strutomelc dar sigur exista o strutospagheti:
http://4.bp.blogspot.com/-ODM2KXV-X8...+Appendage.jpg

Imaginatia in domeniul religiei nu prea are limita!

P.S.
Fiindca a venit vorba de originalitate, se poate si asta:
http://www.realitatea.net/15-000-de-...nt_896109.html
Initial este o chestie in gluma apoi este luata in serios!
Reply With Quote
  #1204  
Vechi 09.10.2012, 11:07:06
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce relevanta are?

Nimeni nu poate inventa ceva 100% original, in plus ar fi contraproductiv pentru prozelitism.
Nu stiu cat e 100% original dar Isus-ul mormonilor a predicat evanghelia celor de pe continentul american!
Reply With Quote
  #1205  
Vechi 09.10.2012, 11:14:48
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Hai să ne lăudăm!
noi avem cu ce, dumneavoastra nu aveti !
Reply With Quote
  #1206  
Vechi 09.10.2012, 11:47:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Am scris "acolo unde le soliciți": Tu îmi vei posta versete din cu totul alt loc, probabil în epistolele apostolului Pavel. Este evident că Hristos n-a "reiterat" toate poruncile Decalogului, cu toate acestea, se respectă, ori măcar se consideră a fi demn de respectat aceste porunci.
Hristos a respectat legea, nu doar decalogul

Citat:
Are legătură cu "trâmbița". Se pare că tot n-ai înțeles... În fine, s-o lăsăm așa...
stiu..trambita...arhanghelul Mihail...care defapt e Hristos...

Citat:
Ai dreptate, a fost creat în ziua a 6-a, dar prima zi întreagă (așa am și scris în paranteză într-o postare anterioară) în care Dumnezeu n-a mai făcut nimic decât să o petreacă împreună cu omul a fost sabatul, ziua a șaptea.
asta de unde ai scos-o? De unde stii ca Dumnezeu nu a facut nimic altceva in ziua a 7-a
decat sa stea cu omul? De unde stii ca nu a stat cu ingerii? A stat si cu omul in ziua a 7-a, dar nu numai cu omul. Este vreun verset biblic in care sa scrie ceea ce tu sustii?
Citat:
Nu e vorba de binecuvântarea omului, ci de binecuvântarea (și sfințirea) zilei a șaptea.
era vorba de prima zi pe care omul a petrecut-o cu Dumnezeu, ziua a 6-a

Citat:
Argument insuficient fundamentat! Hristos i-a "întâlnit" pe evrei în toate zilele săptămânii în lucrarea Lui publică de propovăduire. Și apoi, în sinagogă nu putea "întâlni" mii de oameni ca în mijlocul naturii.
Cu totul altul e sensul literal al textului (Luca 4,16): κατά τό είωθός αύτώ („potrivit cu ceea ce era obișnuit pentru El"), sens întâlnit nu întâmplător și la sf. ap. Pavel (Fapte 17,2).
pai daca sinagoga era deschisa doar sambata, cu ce zi era obisnuit Hristos sa intre in ea? De ce nu zice acelasi lucru despre Hristos in legatura cu templul din Ierusalim (care era deschis in fiecare zi)?

Citat:
Ești absolut sigur? Cine dădea poruncă lui Iuda (cel ce ținea punga) să cumpere merinde? Iar la Mat.17,27 ai ambele îndemnuri (pescuit și plătit taxe și impozite) ce se făceau doar în zilele de lucru.
asta nu pot sa zic, cine ii poruncea lui Iuda sa faca cumparaturile. Poate le facea din proprie initiativa. In legatura cu platitul taxelor era normal sa se faca in restul zilelor pentru ca sambata erau inchise ghiseele unde se faceau aceste plati

Citat:
Este:


(άρα άπολείπεται σαββατισμός τώ λαώ τού θεού) Codex Alexandrinus


"Deci dar rămâne încă repaus de Sâmbătă, pentru poporul lui Dumnezeu." (Evrei 4,9 - versiunea Nitzulescu)

A fost totdeauna "repaus" de sâmbătă pentru poporul lui Dumnezeu, Hristos a declarat că n-a venit să strice Legea (Mat. 5,17), iar sf. ap. Pavel declară 30 de ani mai târziu că "ÎNCĂ" mai rămâne acest repaus de sâmbătă. Pentru poporul lui Dumnezeu AKA Creștinătatea (Israel nu mai era poporul lui Dumnezeu de vreo 30 de ani).
pai vii cu traducerea lui Nitulescu? Alta nu ai gasit? Chiar daca crestinii ai devenit poporul lui Dumnezeu, tot acelasi apostol arata ca evreii au intaietate:"iudeului mai întâi, și elinului" (Romani 2:10)


Citat:
Hai serios? Tot sf. ap. Pavel a predicat Neamurilor în sinagogă și apoi în natură în ziua sabatului și zici că nu aveau "noțiune de o zi de odihnă"? Dar pe ce planetă crezi că trăiau aceștia?
grecilor din Atena cand le predica Pavel? In zi de sabath? Stiau atenienii de vreo zi de odihna?

Citat:
Aici nu-și are locul ironia, căci expresiile (aceleași și în Facerea și în Ieșirea - aceasta e legătura!) sunt rostite de Gura lui Dumnezeu, nu de Moise ori Ellen White.
asa si? Arata aceste versete biblice ca Avraam respecta vreun sabath?


Citat:
[*]Amintește-ți că sâmbăta a fost dată pentru om (Marcu 2,27), nu pentru Dumnezeu, El n-are trebuință de sabat căci nu obosește nicicând. Ne-a dat doar un exemplu "primordial", odihnindu-Se în prima sâmbătă a lumii.[*]Amintește-ți că Dumnezeu e Legiuitorul, nu Cel ce e obligat să Se supună poruncii date de El. Ar fi trebuit să respecte și porunca (Doamne iartă-mă!) "Creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul" (Fac.1,28; 9,1)? Poate această gândire defectuoasă a făcut ca pământul să se umple de atâția dumnezei...
e bun acest verset biblic. Oare la care sabath s-a referit aici Hristos? La cel dat poporului evreu de Moise sau la cel primordial? Oare a facut Dumnezeu sabath-ul primordial pentru om? Nicidecum! A respectat Adam un sabath in Eden? Au nevoie ingerii de vreun sabath?
[quote][/list]A lucrat la mântuirea ta ingratule, nu a lucrat să adune surcele spre a-Și face păpica proprie![quote]
a lucrat Hristos la mantuirea mea, dar contextul in care a spus Hristos aceste cuvinte este altul. Atunci a LUCRAT strict la vindecarea unui olog si nu la ce referi tu

Citat:
Scrie dară! Și că a scris cu proria mână pe tablele de piatră și că S-a odihnit în ziua a șaptea și că acea zi a șaptea e shabbath-ul evreiesc. Iar în catehismul tău scrie că ziua a șaptea e sâmbăta românească. Ce vrei mai mult?
faptul ca sabath-ul primordial e sambata evreiasca NU scrie. Posteaza versetul biblic daca e asa cum zici tu
Reply With Quote
  #1207  
Vechi 09.10.2012, 12:02:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Probabil ați vrut să formulați puțin altfel propoziția, însă mie mi-a sărit imediat în ochi, știind ce zice Dumnezeu cu privire la formele fără conținut:

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dumnezeu iubește mult forma credinței
"Nu mai aduceți daruri de mâncare nefolositoare, căci Mi-e scârbă de tămâie! Nu vreau luni noi, Sabate și adunări de sărbătoare, nu pot să văd nelegiuirea unită cu sărbătoarea! Urăsc lunile voastre cele noi și praznicele voastre; Mi-au ajuns o povară, nu le mai pot suferi." (Isaia 1,13-14)

Niște versete ce ar putea scandaliza orice catolic, ortodox, ori adventist ce pune preț pe forme în detrimentul neprihănirii.
Reply With Quote
  #1208  
Vechi 09.10.2012, 12:07:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
noi avem cu ce, dumneavoastra nu aveti !
Rugăciunea nu e motiv de laudă. Cu atât mai puțin scoaterea dracilor care se face cu puterea lui Dumnezeu, nu cu a omului. El (omul) nu are niciun merit. Dacă stăm puțin strâmb și judecăm drept, nici măcar credința noastră nu e un merit și vă mai spun un lucru care poate vă va scandaliza: nici măcar faptele noastre bune nu sunt meritul nostru!
Reply With Quote
  #1209  
Vechi 09.10.2012, 13:03:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Această practică pioasă, deși este recomandabilă, nu este obligatorie. Direcția de sărutare a icoanelor este sugerată de amplasarea lor: icoana lui Isus în dreapta (aceea încadrată de literele grecești "alfa" și "omega"), iar icoana Sfintei Fecioare în stânga. Sărutarea în direcție inversă nu este păcat.
Este mereu o bună idee, în acest caz, să se închine la sfântul protector al fiecăruia. Sau să ceară ajutorul îngerului lui păzitor.
Nu există și nu a existat nici în trecut un canon prin care citirea Psaltirei să fie condiționată de binecuvântare.
Pe de altă parte, în orice lucru mai greu sau mai important îl întreprind, ca și în ceea ce privește lucruri mici, dar pe care vor să le consacre lui Dumnezeu (un medalion, o cruciuliță, un pelerinaj) creștinii fac bine când cer binecuvântare.
Eu stiu astea, insa sunt ortodocsi care dupa o viata de credinta tot la ele raman. Nici macar nu afla ca Hristos ii poate mantui. Alin spune ca nu cauta suficient. Oare?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci nu mancatul/nemancatul de porc este problema in sine.
Pricepi?.
YouŽre missing the point. Ca de obicei, ai si uitat despre ce vorbeam, prea ocupat sa arati cate stii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1210  
Vechi 09.10.2012, 13:15:31
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Hristos a respectat legea, nu doar decalogul
Serios? Hai că de data aceasta ai căzut în propria-ți capcană! Asta se întâmplă când amesteci la grămadă Legea morală cu legile ceremoniale, legile civile, legile sociale, legile sanitare, cutumele ceremoniale și tradițiile fariseice sub denumirea generoasă de "Legea"...
Păi spune prietene, când a respectat Hristos legile legate de spălarea ulcioarelor, spălarea ceremonială pe mâni înainte de masă, ori când a scos El "ochi pentru ochi"?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta de unde ai scos-o? De unde stii ca Dumnezeu nu a facut nimic altceva in ziua a 7-a
decat sa stea cu omul? De unde stii ca nu a stat cu ingerii? A stat si cu omul in ziua a 7-a, dar nu numai cu omul. Este vreun verset biblic in care sa scrie ceea ce tu sustii?
Acum de ce ești absurd? Dacă scrie că "S-a odihnit" eu Îl cred... tu ești liber să negi ceea ce scrie. Faptul că Dumnezeu este Omniprezent nu intră aici în discuție. Dacă Și-a luat timp să-l creeze pe om cu Propriile mâini (nu doar rostind un cuvânt ca în restul creației),fii sigur că Și-a luat timp să petreacă acea zi liberă stând cu creatura mâinilor Sale. În sensul acesta, Dumnezeu e mai credincios față de sabat decât omul ce-și permite să meargă la piață, ori să consacre ziua morților în semn de batjocură. Batjocură posibil involuntară pentru cel în rătăcire; batjocura fiiind a Arhirătăcitoriului...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
era vorba de prima zi pe care omul a petrecut-o cu Dumnezeu, ziua a 6-a
Spune mai bine "prima jumătate de zi", ori "primul sfert de zi", nu știm cât... cert e că n-a fost o zi întreagă.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai daca sinagoga era deschisa doar sambata, cu ce zi era obisnuit Hristos sa intre in ea?
De unde știi că era deschisă doar sâmbăta? Sinagogile funcționau și ca școli, nu aveau doar destinație de închinare în sabat.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
De ce nu zice acelasi lucru despre Hristos in legatura cu templul din Ierusalim (care era deschis in fiecare zi)?
Pentru că Hristos n-a stat în Ierusalim, El era din Nazaret și în rest era itinerant prin toată Palestina.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta nu pot sa zic, cine ii poruncea lui Iuda sa faca cumparaturile. Poate le facea din proprie initiativa.
Din proprie inițiativă se autoservea din pungă, în rest ucenicii ascultau de Maestrul lor.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
In legatura cu platitul taxelor era normal sa se faca in restul zilelor pentru ca sambata erau inchise ghiseele unde se faceau aceste plati
Păi vezi că începi să gândești logic? Totuși, autoritatea civilă și cea militară romană nu respecta sabatul.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai vii cu traducerea lui Nitulescu? Alta nu ai gasit?
Am găsit, dar ți-am oferit una ortodoxă să nu te poticnești în traducerile protestante și neoprotestante. Și bineînțeles, ai originalul grecesc în facsimil și transcris; nici pe acelea nu dai doi bani? Aștepți ca Dumnezeu să-ți scrie porunca pe cer cu litere de foc? Probabil va face și acest lucru, atunci însă va fi prea târziu... Dacă pentru acuzatorii Mariei de Magdala le-a scris păcatele pe nisip, în ziua judecății le va scrie cu litere de foc să le vadă tot Universul! Nu doar pentru tine, și pentru mine și pentru toți nevrednicii acestui pământ...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Chiar daca crestinii ai devenit poporul lui Dumnezeu, tot acelasi apostol arata ca evreii au intaietate:"iudeului mai întâi, și elinului" (Romani 2:10)
Versetul acesta nu arată că evreul mai făcea parte din poporul ales. Vezi un verset mai sus unde iudeul are "întâietate" și la necaz și strâmtorare.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
grecilor din Atena cand le predica Pavel? In zi de sabath? Stiau atenienii de vreo zi de odihna?
Dacă știau cei din Antiohia (Fapte 13,42.44), cei din Filipi (Fapte 16,13), ori cei din Tesalonic (Fapte 17,2), cu atât mai mult înțelepții din Atena!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa si? Arata aceste versete biblice ca Avraam respecta vreun sabath?
Asta arată că Avraam respecta și sabatul pe lângă celelalte legi, porunci și comandamente amintite de Dumnezeu chiar cu prilejul sabatului. Tot ocolești să explici ce cuprindeau acelea, dar amintești permanent că nu era vorba de sabat și că nu constituie dovadă. Și chiar dacă nu e dovadă, ce relevanță are asta pentru tine? Dacă Avraam ar fi călcat sabatul (prin absurd, căci trebuie să fim absurzi să credem că cel mai credincios evreu era necredincios în privința sabatului) ce scuză am eu să-l calc când am scrisă porunca clară a lui Dumnezeu?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
e bun acest verset biblic. Oare la care sabath s-a referit aici Hristos? La cel dat poporului evreu de Moise sau la cel primordial?
La toate până "va trece Firmamentul și Pământul", căci toate sabatele sunt în ziua a șaptea a săptămânii. Nu Moise a dat sabatul, ci Dumnezeu. Moise doar a cărat de pe munte tablele pe care era scrisă porunca.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Oare a facut Dumnezeu sabath-ul primordial pentru om? Nicidecum!
Hristos a rostit acele cuvinte (Marc.2,27) în aramaică, nu în greacă. Iar în aramaică suna cam așa: "Sâmbăta a fost dată pentru Adamah"Dacă nu l-a făcut pentru om, atunci pentru cine? Pentru crocobaurii de pe Marte? Omul e în stare să inventeze și crocobauri, doar să nege cuvintele Evangheliei!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
A respectat Adam un sabath in Eden? Au nevoie ingerii de vreun sabath?
Dar ce, Adam era înger?!? Te afunzi tot mai rău în meandrele Tradiției...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
a lucrat Hristos la mantuirea mea, dar contextul in care a spus Hristos aceste cuvinte este altul. Atunci a LUCRAT strict la vindecarea unui olog si nu la ce referi tu
Nu mă refer doar la acel episod, ci la toate! Hristos a lucrat tot timpul pentru salvarea oamenilor în cei trei ani și jumătate, că era sabat ori nu. Însă pentru propria-I Persoană nu a lucrat nicio sâmbătă ori joi. El n-avea unde să-Și plece capul și nici n-a perceput taxă de la ascultatori ca să-Și poată...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
faptul ca sabath-ul primordial e sambata evreiasca NU scrie. Posteaza versetul biblic daca e asa cum zici tu
Sunt prea multe referințe ca să încapă aici. Peste tot unde scrie sâmbătă, în originalul ebraic și în versiunea Septuaginta înseamnă sâmbătă, niciodată o zi înainte ori după. De fapt nici nu exista vineri și duminică, existau doar "ziua de pregătire pentru sabat" și "prima zi de după sabat" (de unde și unii șmecheri au tradus "întâia a sâmbetelor"). Când Dumnezeu rostește cu glas de tunet și cu trâmbița aceea asurzitoare (iară fac apel la ea, poate vei înțelege într-un final...) pe Sinai și apoi scrie cu degetul Lui pe tabla de piatră porunca într-un mod cât se poate de clar: să-ți aduci aminte de ziua sâmbetei s-o sfințești că de-aia a sfințit și binecuvântat Domnul "sâmbăta primordială"! Cam ăsta e mesajul... care parte e neclară?

Last edited by osutafaraunu; 09.10.2012 at 13:22:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32