Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1221  
Vechi 20.05.2010, 15:54:05
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul

[COLOR=#800080]http://www.youtube.com/watch?v=G0onDgaMcWA[/COLOR]
[COLOR=#0000ff]http://www.youtube.com/watch?v=TJwHIYyFbiQ[/COLOR]
Asta este de-a dreptul STUPID. Sa pui un copil sa predice! Trebuie sa predice un invatat nu un ,,mami, papa si tati, trenuletu' " Hilar!
Unde a putut sa ajunga nebunia, ratacirea!

Mai cauta, ca mai gasesti...Numai bunavointa sa ai...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1222  
Vechi 20.05.2010, 16:12:34
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul

http://www.youtube.com/watch?v=G0onDgaMcWA

http://www.youtube.com/watch?v=TJwHIYyFbiQ
Asta este de-a dreptul STUPID. Sa pui un copil sa predice! Trebuie sa predice un invatat nu un ,,mami, papa si tati, trenuletu' " Hilar!
Unde a putut sa ajunga nebunia, ratacirea!
Bai Hectorase, de-a dreptul STUPID este sa crezi tu ca demonstrezi o ratacire cu ajutorul a doua linkuri de doi bani.

Pai daca isi pune cineva mintea, pune aici o pagina-ntreaga de forum doar cu linkuri cu scandalurile preotilor.

P.S. Nu m-am uitat la filmulete.
  #1223  
Vechi 20.05.2010, 16:17:45
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Bai Hectorase, de-a dreptul STUPID este sa crezi tu ca demonstrezi o ratacire cu ajutorul a doua linkuri de doi bani.

Pai daca isi pune cineva mintea, pune aici o pagina-ntreaga de forum doar cu linkuri cu scandalurile preotilor.

P.S. Nu m-am uitat la filmulete.
Si daca isi pune cineva mintea pune aici multe pagini cu ereziile protestante si combaterea lor.
Lasa ca pune si scandalirile din ,,bisericile" protestante, la halul in care au ajuns.....

Si nu vorbi cu bai ca nu esti la piata aici, si nici in capistea......aaaa... pardon, biserica ta.
  #1224  
Vechi 20.05.2010, 16:19:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Si daca isi pune cineva mintea pune aici multe pagini cu ereziile protestante si combaterea lor.
Lasa ca pune si scandalirile din ,,bisericile" protestante, la halul in care au ajuns.....
Deci, la noi scandaluri, la voi scandaluri...
Concluzia?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1225  
Vechi 20.05.2010, 16:28:45
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci, la noi scandaluri, la voi scandaluri...
Concluzia?
Noi nu incercam sa le ascundem si nu le negam...
  #1226  
Vechi 20.05.2010, 16:36:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Noi nu incercam sa le ascundem si nu le negam...
Si eu le neg? Daca vrei stau cu tine doua zile la taclale si iti povestesc de cate fac penticostalii. Apoi mai stai sui tu doua si-mi povestesti de ortodocsi. Dar de ce as vrea asta? Stii cum se cheama asta? BARFA. Iar barfa este o chestie foarte scarboasa inaintea lui Dumnezeu. Nu vreau sa o practic nici povestind despre penticostali, nici despre ortodocsi . Daca discutam discutam doctrine, opinii, nu oameni si cazuri particulare sau exceptii. Dar cui ii place sa caute prin gunoaie, n-are decat...Cine cauta gaseste si chiar va avea o viata plina de ele.

Subiectul topicului este "vorbirea in limbi la penticostali". Subiectul s-a epuizat, se pare, asa ca , sub motto-ul "hai sa facem misto de sectanti", aici se arunca acum gunoaiele gasite de cate un ortodox ravnitor si neprihanit.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1227  
Vechi 20.05.2010, 17:03:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Sincer, e cam lungut.

Ce mi s-a parut mai important in el este faptul ca tipul recunoaste posibilitatea vorbirii in limbi ca dar al Duhului Sfant.
Doar ca mai apoi, dupa cum era si previzibil, adauga, : ”darurile Duhului Sfânt se sălășluiesc doar în creștinii ortodocși

Totusi Jane, eu am o multumire sufleteasca:

1. La inceputul topicului toata lumea zicea ca astazi vorbesc in limbi doar penticostalii si vrajitorii.

2. Mai tarziu, cu greu, ati recunoscut ca mai vorbesc in limbi si dintre catolici si baptisti si...cam cam din toate confesiunile crestine .

3. Dupa lupte seculare, ziceti ca, da, vorbesc in limbi si ortodocsii.

4. Ca mai apoi, in cele din urma sa spuneti: DOAR ortodocsii vorbesc in limbi.

Acum, pentru a mai echilibra totusi putin balanta si pentru a spune adevarul: nu doar ortodocsii vorbesc in limbi, mai sunt si alti crestini care au primit acest dar.
Darurile Duhului Sfant se afla doar in cei ai ortodoxiei...

1.Doar penticostalii,carismaticii si cine stie mai care secta similara au vorbirea in limbi ca o manifestare generala... Ei, paganii si vrajitorii...

2.Vorbirea in limbi nu exista la catolici, ca dar general.Ea exista la carismaticii care sant tot o ramura a pentecostalismului sectarism si care sunt in comuniune cu catolicii.Nu "cam din toate confesiunile crestine" sunt vorbiri in limbi... ba din contra... aceasta copie nereusita a darului Duhului Sfant se manifesta in minoritate in confesiunile crestine... Ea apare in mod special in sectarismul neo-protestant, la unele secte...

3.Nu mai sunt ortodocsi vorbitori in limbi decat exceptii pentru ca darul vorbirii in limbi a incetat.Au mai fost ortodocsi care in anumite circumstante au mai vorbit in limbi.A dat cineva un exemplu nu stiu daca pe topicul acesta sau altul... exemplu Sfantului Efrem Sirul cand acesta a mers sa-l viziteze pe Vasile cel Mare..


4.In Biserica Ortodoxa manifestarea generala a vorbirii in limbi nu mai exista pentru ca darul a incetat.Ortodocsii nu vorbesc in limbi pentru ca acest dar nu mai exista in Biserica Ortodoxa, doar in exceptii..


Deci cam tot acolo am ramas.. Doar penticostalii si unele miscari neo-sectarisme care au aparut cam prin apropierea New-Age-ului , preotii pagani si vrajitorii sunt cei care vorbesc in "limbi"..
  #1228  
Vechi 20.05.2010, 17:15:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
4.In Biserica Ortodoxa manifestarea generala a vorbirii in limbi nu mai exista pentru ca darul a incetat.Ortodocsii nu vorbesc in limbi pentru ca acest dar nu mai exista in Biserica Ortodoxa, doar in exceptii..
Oare de ce? Primii crestini vorbesu in limbi in majoritatea lor, nu doar exceptiile.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1229  
Vechi 20.05.2010, 17:18:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si eu le neg? Daca vrei stau cu tine doua zile la taclale si iti povestesc de cate fac penticostalii. Apoi mai stai sui tu doua si-mi povestesti de ortodocsi. Dar de ce as vrea asta? Stii cum se cheama asta? BARFA. Iar barfa este o chestie foarte scarboasa inaintea lui Dumnezeu. Nu vreau sa o practic nici povestind despre penticostali, nici despre ortodocsi . Daca discutam discutam doctrine, opinii, nu oameni si cazuri particulare sau exceptii. Dar cui ii place sa caute prin gunoaie, n-are decat...Cine cauta gaseste si chiar va avea o viata plina de ele.

Subiectul topicului este "vorbirea in limbi la penticostali". Subiectul s-a epuizat, se pare, asa ca , sub motto-ul "hai sa facem misto de sectanti", aici se arunca acum gunoaiele gasite de cate un ortodox ravnitor si neprihanit.
Taci... Aici esti pe forum ortodox.. scoatem la iveala toate mizeriile pe care le vrem, mai ales cele ale sectelor... ca nu cumva cei mai naivi si mai slabi dintre fratii si surorile noastre sa fie inselati de fatarnicia lor..

Aici esti pe un forum ortodox nu poti impune aceasi eligibilitate in fata tuturor.Trebuia sa te astepti la asta de la inceput.Ce ai crezut ca toata lumea o sa te ia in brate si o sa te pupe si o sa vorbeasca de bine de cultul tau penticostal?Nu e asa... Dar trebuia sa stii la ce jug te inhami... Si aceasta e valabila pentru toti sectarii, sa nu va asteptati sa aveti parte de acelasi tratament si respect cu utilizatorii ortodocsi de la toti utilizatorii.
  #1230  
Vechi 20.05.2010, 17:21:44
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Oare de ce? Primii crestini vorbesu in limbi in majoritatea lor, nu doar exceptiile.
Si voua v-a fost furata biserica, ca la adventisti?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10