Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1241  
Vechi 10.10.2012, 12:33:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
De-aici se poate vedea cat de serios este capitolul "religie" in viata Dorianei. Mai ales ca experiaza frecvent prezenta Duhului "Sfant".
Illuminatu, am multe defecte, daca vrei iti mai dau si eu o lista pe langa cele pe care le-ai descoperit. Insa nu despre mine e vorba aici. Ce i-am spus lui Alin e valabil si pentru tine. Daca vrei discutii serioase, stapaneste-te si vorbeste serios, aducand idei serioase. Dar daca iti place doar sa te iei de om, poti vorbi singur; e un forum liber.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1242  
Vechi 10.10.2012, 13:26:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Illuminatu, am multe defecte, daca vrei iti mai dau si eu o lista pe langa cele pe care le-ai descoperit. Insa nu despre mine e vorba aici. Ce i-am spus lui Alin e valabil si pentru tine. Daca vrei discutii serioase, stapaneste-te si vorbeste serios, aducand idei serioase. Dar daca iti place doar sa te iei de om, poti vorbi singur; e un forum liber.
Asa este, e un forum liber.
Insa in momentul in care te-ai rupt de Biserica Ortodoxa, vietuind si facand prozeliti - in conceptia mea inselandu-i - problema devine pentru mine foarte grava.
Daca tu iti permiti sa glumesti pe seama acesteia si sa ne spui si noua, ortodocsilor, ca a fost "doar o gluma" imaginea mea despre tine devine una foarte plastica si poate fi regasita in Biblie; si anume aceea a unui catel care a inghitit o galusca pe nerasuflate, i s-a facut rau, s-a intors in curtea ortodoxiei si a vomitat-o, mandru ca galusca aceea a fost a lui, dupa care incepe s-o reingurgiteze.
Daca te-ai rupt de Biserica Ortodoxa, ce legaturi hlizite cu Biserica Ortodoxa iti mai poti permite?

Iar faptul ca ti le permiti denota seriozitatea cu care ai abordat ruptura de Biserica!
Problema e ca plecarea ta nu este lipsita de efecte. De aceste efecte asupra noastra, a ortodocsilor incerc eu sa ma feresc.

Si inca ceva: si eu am defecte, dar unele din ele sunt foarte greu de indepartat, insa cel putin imi dau seama de ele, le constientizez.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 10.10.2012 at 13:28:46.
Reply With Quote
  #1243  
Vechi 10.10.2012, 13:38:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Problema e ca plecarea ta nu este lipsita de efecte. De aceste efecte asupra noastra, a ortodocsilor incerc eu sa ma feresc.
Nu pari totusi sa te feresti, ci, cu mici exceptii, interventiile tale pe acest topic sunt tipete si jigniri fara sens. Te-ai gandit vreodata ca poate nu stii tot adevarul, sau cum au fost lucrurile, sau ca mai sunt si alti oameni afara de tine pe pamantul asta? Ca fiecare isi stie necazul pe unde a trecut si poate ca nu mai are nevoie de inca unul ca tine (motiv pentru care nici nu iti citeste de multe ori mesajele)? Nu-mi amintesc sa-ti fi spus vreodata vreun cuvant urat sau sa fi glumit cu tine; nu-mi permit, caci nu te cunosc. Asa ca te intreb: Ce vrei sa obtii cu astfel de atitudini, afara de a-ti descarca nervii aparuti de cine stie unde?

Nu a existat nicio plecare, nu am venit in BP plecand din BO, ci din alta parte; sunt doar presupunerile voastre pe care nu mai vreau sa le discut.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1244  
Vechi 10.10.2012, 13:55:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă fraza e cu roșu nu devine mai coerentă.
Asta o stiai cand ai inceput tu sa scrii cu rosu?
Reply With Quote
  #1245  
Vechi 10.10.2012, 14:10:22
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu va luati dupa mass-media
Am înțeles: să nu mă iau după mass-media, după Justiție, după crucea din cimitir.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
calugarul de la Tanacu a procedat corect ! dar si chirurgii cand opereaza, li se intampla sa moara pacientul, nu din vina lor, adica nu din malpraxis.
Se mai întâmplă, e adevărat, doar că chirurgii nu operează cu ciomagul, ci cu bisturiul.
Când "operezi" cu lanțul și cu "postul" aplicat forțat altuia, întotdeauna ai asemenea succese terapeutice.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
de ce nu luati in calcul numeroasele cazuri in care exorcizarile au avut succes??!!!!
Păi și în cazul Irinei Cornici a avut succes: paciena a scăpat definitiv de problemă...

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
intrebare: unde se duc cei cu probleme, mai ales indracitii? la adventisti? la martorii lui iehova? la baptisti? va spun eu unde: la ortodocsi, pentru ca la ortodocsi este Duhul Sfant si se fac anumite rugaciuni, molitvele sf. Vasile, care, rostite cu credinta, alunga demonii.
Nu are rost să mai continuăm, altfel descoperim noi și noi nereguli și erezii. Tăcerea-i ca mierea.
Reply With Quote
  #1246  
Vechi 10.10.2012, 14:12:23
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta o stiai cand ai inceput tu sa scrii cu rosu?
Da. Fraza mea e perfect coerentă. Gramatical, teologic și mai ales pentru faptul că nu s-au solicitat clarificări. Tăcerea a fost un răspuns elocvent.
Reply With Quote
  #1247  
Vechi 10.10.2012, 18:29:08
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

"osutafaraunu", in afara de teorie, ce mai faceti la adventisti? poti sa ne spui cand ai vazut ultima exorcizare?
Reply With Quote
  #1248  
Vechi 10.10.2012, 18:39:07
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
"osutafaraunu", in afara de teorie, ce mai faceti la adventisti?
Da! Se face:
-se vand carti (adventistii au ambitia de a raspandi cartile EGW in asa fel incat toti sa afle "adevarul"... in urma cu cativa ani era la moda asa numita campani "cartea anului", nu mai stiu ce politica mai au acum)
-se dau lectii de gatit
-se fac actiuni umanitare
-se fac emisiuni TV si radio
-se posteaza predici pe internet
-se fac tabere pentru copii
-se fac tratamente in spitale si centre de tratament adventiste
-se fac vizite in penintenciare
-uneori, dupa dezastre, se reconstruiesc case
-se pune foarte mult accent pe initiativa tinerilor si de aici rezulta o diversitate de activitati
-SE SOCIALIZEAZA (biserica e locul preferat de adventisti pentru a socializa... uneori se mai intalnesc si mananca impreuna... partea asta chiar imi place)
-etc.
Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
poti sa ne spui cand ai vazut ultima exorcizare?
Cand mergeam la adventisti nu am vazut nici una dar sunt curios cum arata o exorcizare ortodoxa! Daca gasesc dovada ca exista Satana, poate o sa-L descopar si pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #1249  
Vechi 10.10.2012, 18:44:06
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Da! Se face:
-se vand carti (adventistii au ambitia de a raspandi cartile EGW in asa fel incat toti sa afle "adevarul"... in urma cu cativa ani era la moda asa numita campani "cartea anului", nu mai stiu ce politica mai au acum)
-se dau lectii de gatit
-se fac actiuni umanitare
-se fac emisiuni TV si radio
-se posteaza predici pe internet
-se fac tabere pentru copii
-se fac tratamente in spitale si centre de tratament adventiste
-se fac vizite in penintenciare
-uneori, dupa dezastre, se reconstruiesc case
-se pune foarte mult accent pe initiativa tinerilor si de aici rezulta o diversitate de activitati
-SE SOCIALIZEAZA (biserica e locul preferat de adventisti pentru a socializa... uneori se mai intalnesc si mananca impreuna... partea asta chiar imi place)
-etc.
asta tine de prozelitism.
Reply With Quote
  #1250  
Vechi 10.10.2012, 18:47:12
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
asta tine de prozelitism.
Da! Adventistii practicanti (cei de la oras tind sa se secularizeze deci nu prea mai sunt o amenintare la adresa celorlalte religii) isi centreaza o mare pare din activitatii pentru ceea ce ei numesc misionariat (el imbraca forme diverse).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32