Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1281  
Vechi 11.10.2012, 19:33:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Da. Fraza mea e perfect coerentă. Gramatical, teologic și mai ales pentru faptul că nu s-au solicitat clarificări. Tăcerea a fost un răspuns elocvent.
Aha, am inteles, cand tu scrii cu rosu, e o capodopera de coerenta, cand cineva iti da o replica cu rosu si iti arata cat de ignorant esti in ce scrii, si cu rosu pe deasupra, culoarea rosie e deranjanta.

Tipic adventist.
Reply With Quote
  #1282  
Vechi 11.10.2012, 19:43:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu-mi vine sa cred, voi chiar luati totul ca pe o lupta. Alin, eu nu ma lupt cu tine, doar te stiu de atat timp. Imi imaginez ca Illuminatu si altii nu pot intelege asta, dar tu? Daca ma consideram nedreptatita si voiam sa ma cert crezi ca nu as fi avut cuvinte? Doar ca mi s-a parut ca esti neserios venind mereu cu aceleasi acuzatii la care am tot raspuns, asa ca ti-am raspuns tot printr-o gluma.
Nu ai raspuns, ci ai negat pur si continui sa repeti aceleasi idei, atunci de ce te miri ca primesti aceleasi raspunsuri?

Citat:
Ok, pentru ca vrei discutie civilizata, pe baza de argumente, da-mi o idee la care ar trebui sa raspund civilizat si cu argumente. Caci din ultimele tale mesaje nu pot sa aleg o idee coerenta, decat atac la persoana si confesiunea celuilalt, fara nici macar sa fie vorba de asa ceva. Iar de astea am auzit deja prea multe, prea des repetate si prea fara logica ca sa le mai iau in seama. Deci, daca vrei o discutie civilizata, arata-mi tu cum e. Promit sa pastrez linia trasata de tine si sa nu fiu primul care ataca. Sper nici al doilea. Daca voi fi atacata voi tacea, eventual voi inchide pagina. E bine asa?
Imi vine greu sa cred ca intelectual vorbind te situezi sub nivelul explicatiilor pe care le-am dat nu o singura data, vizavi de pseudo-ecumenismul tau.

Dar sa zicem ca din alte motive, poate din faptul ca te deranjeaza prea tare o perspectiva diferita de a ta, n-ai avut rabdarea sa citesti pana la capat, asa ca reformulez:

Explica-mi si mie, cum se impaca doctrina penticostala cu cea adventista?
Faptul ca pentru adventisti e mandatoriu, Biblic, iar voi, penticostalii, n-ati reusit sa extrageti din Scriptura invatatura conform careia este esential sa tineti Sabath -ul?

Uite de exemplu fosti penticostali care au trecut la adventisti si considera ca ca voi v-ati aflat in ignoranta fata de Sf. Scriptura si venind la adventisti au gasit raspunsurile care voi n-ati fost in stare sa le dati:

http://www.youtube.com/watch?v=sUX6ggm46Mk

Cum explici acest lucru?
Reply With Quote
  #1283  
Vechi 11.10.2012, 20:41:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Explica-mi si mie, cum se impaca doctrina penticostala cu cea adventista?
In esenta credintei se impaca (mantuirea). In diferentele neesentiale nu se impaca, dar nu a zis nimeni ca e musai sa se impace. Putem sa acceptam ca, desi cunoasterea noastra pe pamant este limitata, important este ca sa fie indeplinite conditiile pentru mantuire. Nu exista pozitii oficiale de anatemizare de catre penticostali a invataturilor azs, deci se impaca.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Uite de exemplu fosti penticostali care au trecut la adventisti si considera ca ca voi v-ati aflat in ignoranta fata de Sf. Scriptura si venind la adventisti au gasit raspunsurile care voi n-ati fost in stare sa le dati:

Cum explici acest lucru?
Oamenii din clip iti dau si raspunsul: "Noi la penticostali ne-am pus temelia, credem ca adevarul (intreg) este la azs deci nu condamnam pe nimeni." Fara anatemizari si fara sa se planga ca "ce rai erau aialalti, mai, si din ce ratacire m-a scos Dumnezeu!..." Deci, se impaca.

Penticostalii se bazeaza intr-adevar mai mult pe traire iar azs pe studiu, desi nu e o regula. Depinde ce cauta fiecare. Oamenii astia voiau sa cunoasca; penticostalii nu le-au oferit studii biblice, deci s-au dus la altii. Ar fi gasit adevarul si la penticostali daca cineva ar fi avut rabdare sa le deschida mintea. Sunt azs care stiu multe, dar nu au experimentat profunzimea trairii cu Dumnezeu, iar atunci cand o gasesc la penticostali, vor sa ramana. Mai este posibil ca Dumnezeu sa se fi folosit de nelamurirea lor cu sabatul pentru a-i aduce la azs, caci la penticostali nu aveau cum sa creasca din cauza bisericii locale (e doar o posibilitate) Conteaza mult si ce face biserica locala. Oricat ar fi cultul de extraordinar, daca misionarul azs si biserica azs din zona sunt mai credinciosi decat penticostalii sau ortodocsii, oamenii vor fi atrasi de ei, pentru ca Il reflecta pe Hristos pe care ei Il cauta. Daca parintele e mai credincios, atunci vor veni multi la ortodoxie. S.a.m.d.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1284  
Vechi 11.10.2012, 20:46:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Pot excroci dar au un sistem bun de control. Nu este un singur om sau un grup mic de oameni care admistreaza banii. Sistemul este foarte transparent.

E putin probabil sa existe capuse in biserica adventista...
Cat de transparent?

De ex. tu ca simplu membru ai idee cati bani se aduna din zeciuiala?

Daca pastorii primesc un procent din acea suma, pe langa salariu?

Ei n-au sa zica niciodata.

Apoi, ai idee cum se cheltuie banii la nivel de "Conferinta"?
Reply With Quote
  #1285  
Vechi 11.10.2012, 20:49:50
moromete moromete is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.10.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dvoastra.afirmati:
"Acolo unde este betie, curvie, minciuna, etc., nu poate fi vorba de lucrarea Duhului Sfant. Spectacole de genul exorcizari sau vindecari miraculoase pot avea ca sursa amagirea celui rau. Dar un caracter schimbat pentru Imparatia lui Dumnezeu, este o lucrare a Duhului Sfant (cu siguranta)."


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Va redau mai jos "spectacolul" exorcizarii a 2 demonizati din tinutul Gadarei:
"28.Si trecând El dincolo, în ținutul Gadarenilor, L-au întâmpinat doi demonizați ieșind din morminte și atât de înfricoșători încât nimeni nu putea să treacă pe calea aceea.
29.Și iată că ei strigau, zicând: „Ce este nouă și Ție, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu? Venit-ai aici mai înainte de vreme ca să ne chinuiești?“ Matei 8.

Cum vi se pare acest "spectacol"?
Sau reformulez: va considerati un simplu spectator al acestui "spectacol"?
Acolo unde este Domnul, nu poate fi "spectacol". A nu se confunda ceea ce face Domnul, cu unele exorcizari pline de ciudatenii.


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Vedeti Dvoastra., si eu sustin ca cel mai mare miracol este intoarcerea la Dumnezeu a omului pacatos,
Asta consider si eu adevarata minune. Cunosc astfel de minuni (oameni transformati radical, intorsi de la viata lor cea rea).


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
dar cum puteau oare sa se intoarca la Dumnezeu acesti 2 demonizati? Mai aveau ei stapanire asupra propriei lor vointe pentrru a face acest pas?
Era nevoie de o eliberarea de acei demoni. Nu am exclus niciodata asa ceva.


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Insa conform afirmatiilor Dvoastre., citez: "Acolo unde este betie, curvie, minciuna, etc., nu poate fi vorba de lucrarea Duhului Sfant", Dvoastra, ii condamnati pe acesti oameni la moarte.
Eu nu condamn pe nimeni. Doar amintesc ce spune Cuvantul lui Dumnezeu:

"Nu stiti, oare, cã nedreptii nu vor mosteni împãrãrtia lui Dumnezeu? Nu vã amãgiti: Nici desfrânatii, nici închinãtorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii, Nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici rãpitorii nu vor mosteni împãrãtia lui Dumnezeu."((1 Corinteni 6:9-10)

"Iar partea celor fricosi si necredinciosi si spurcasi si ucigasi si desfrânati si fermecãtori si închinãtori de idoli si a tuturor celor mincinosi este în iezerul care arde, cu foc si cu pucioasã, care este moartea a doua."(Apocalipsa 21:8)

Limpede si fara echivoc. Nici o biserica, oricat de mult s-ar lauda cu "harul" sau "Duhul" pe care a pus monopol, nu-i va putea scapa pe betivi, curvari, mincinosi, etc(despre care spuneti ca eu ii condamn). Ii condamna faptele lor: "Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine sa dau fiecaruia dupa fapta lui" (Apocalipsa 22:12).


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dvoastra.sectarii aveti convingerea ca daca un betiv s-a "botezat" la voi, gata, a terminat cu betia si s-a infaptuit o minune.
Asa parca mai veniti de acasa. Am crezut ca sunteti bolnavior (prea frumos mi-ati vorbit in primele postari).

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ceea ce Cornel tot incearca sa va sugereze este ca un indracit nu va putea fi vindecat la voi NICIODATA.
Va simtiti neputinta sau nu?
Cand un om se pocaieste si isi schimba viata (renuntand la betie, curvie, minciuna si altele) nu credeti ca este o vindecare de cele diavolicesti? Te poti considera posedat de cel rau si atunci cand minti, furi, curvesti, lovesti, ucizi, etc. Nu este nevoie sa faci spume la gura.

Cui ii lasati pe cei care "doar" fura, mint, curvesc, etc? Pe ei de ce nu ii "exorcizati", desi roiesc prin jurul nostru? Unde este "harul" sau "duhul" cu care va laudati?
Reply With Quote
  #1286  
Vechi 11.10.2012, 20:55:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In esenta credintei se impaca (mantuirea). In diferentele neesentiale nu se impaca, dar nu a zis nimeni ca e musai sa se impace.
Pentru tine sunt neesentiale pentru ca le ignori, pentru ei te afli intr-o grava eroare ignorandu-le.

Pentru ei, acele puncte "neesentiale" sunt motive sa-ti considere gruparea ta crestina "lepadata" de la adevar.

Citat:
Putem sa acceptam ca, desi cunoasterea noastra pe pamant este limitata, important este ca sa fie indeplinite conditiile pentru mantuire. Nu exista pozitii oficiale de anatemizare de catre penticostali a invataturilor azs, deci se impaca.
Serios?
Pentru ei toti cei care nu impartasesc "solia adventista" sunt considerati ca facand parte din "Babilon".

Desigur, ca sa fie draguti, nu exclud ca Dumnezeu sa-ti ofere mantuirea, chiar in ignoranta in care te afli, dar categoric nu-ti pot recunoaste statutul de crestin aflat in posesia ultimelor revelatii a lui Dumnezeu.

Adica..esti putin mai mult pe langa calea mantuirii.

Daca nu e asa, dl. 'Osutu' poate sa aduca precizarile de rigoare.

Citat:
Oamenii din clip iti dau si raspunsul: "Noi la penticostali ne-am pus temelia, credem ca adevarul (intreg) este la azs deci nu condamnam pe nimeni." Fara anatemizari si fara sa se planga ca "ce rai erau aialalti, mai, si din ce ratacire m-a scos Dumnezeu!..." Deci, se impaca.
(intreg) e adaugarea ta, nu? Incerci sa mai atenuezi din gravitatea afirmatiei?

Deci poti sa accepti ca la tine nu este adevarul, cum spun respectivii?


Citat:
Penticostalii se bazeaza intr-adevar mai mult pe traire iar azs pe studiu, desi nu e o regula.
Dl. "osutu" e oare de acord cu asa afirmatie?

Citat:
Sunt azs care stiu multe, dar nu au experimentat profunzimea trairii cu Dumnezeu, iar atunci cand o gasesc la penticostali, vor sa ramana.
Serios? Aveti convertiti de la adventisti?

Citat:
Mai este posibil ca Dumnezeu sa se fi folosit de nelamurirea lor cu sabatul pentru a-i aduce la azs, caci la penticostali nu aveau cum sa creasca din cauza bisericii locale (e doar o posibilitate)
Ca de obicei, "biserica locala" e de vina, nu omul..
Reply With Quote
  #1287  
Vechi 11.10.2012, 21:19:41
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha, am inteles, cand tu scrii cu rosu, e o capodopera de coerenta, cand cineva iti da o replica cu rosu si iti arata cat de ignorant esti in ce scrii, si cu rosu pe deasupra, culoarea rosie e deranjanta.

Tipic adventist.
Rar mi se întâmplă să fiu coerent în exprimare, aceea a fost una din situațiile rarissime. Cu toate acestea nu am fost înțeles. Ori, mai corect -recunoaște- ai înțeles perfect, dar ai evitat răspunsul căci aceste cuvinte doare. Le repet pentru că ies din cadrul mărunțișurilor teologice:

dacă esența creștinismului este mântuire/salvare doar prin crucea/Jertfa lui Hristos, mai pot fi numiți creștini cei ce cred că se pot mântui prin fapte proprii ori prin apelarea la alți mijlocitori?
Reply With Quote
  #1288  
Vechi 11.10.2012, 21:22:03
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Penticostalii se bazeaza intr-adevar mai mult pe traire iar azs pe studiu, desi nu e o regula.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dl. "osutu" e oare de acord cu asa afirmatie?
Așa cum ți-a scris Doriana, nu e o regulă. Cu toate acestea am întâlnit penticostali foarte studioși. Dacă urmărești concusurile biblice de pe Speranța TV ai să vezi din când în când penticostali ce dau clasă adventiștilor.
Reply With Quote
  #1289  
Vechi 11.10.2012, 21:35:19
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Ha ! ce minciuni sfruntate !

penticostalii si adventistii nu sunt prieteni decat pe forumuri (si nici acolo !, forumul acesta este o exceptie), realitatea este ca sunt doua religii atat de diferite incat nicio "reconciliere" nu este posibila !

intrebati orice adventist ce parere are despre vorbirea in limbi !


insa da, cea mai mare raca pe care adventistii o au, este contra Bisericii Catolice.
Reply With Quote
  #1290  
Vechi 11.10.2012, 21:37:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Așa cum ți-a scris Doriana, nu e o regulă. Cu toate acestea am întâlnit penticostali foarte studioși. Dacă urmărești concusurile biblice de pe Speranța TV ai să vezi din când în când penticostali ce dau clasă adventiștilor.
Ce rost are sa incerci sa definesti o regula ca mai apoi sa spui ca de fapt nu este una?

Adica reformuland: "Penticostalii se bazeaza intr-adevar mai mult pe traire iar azs pe studiu, dar nu e asa".

Amuzant.

Vezi ca mai e o parte care iti este adresata din ce am scris Doarianei.
Nu comentezi si acolo?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32