Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 28.01.2013, 12:48:27
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Dumitru poate nu are copii si nu a dat de greutati mari in viata, de aceia vorbeste poate asa de usor. Sau are si nu a dat inca de adevaratele probleme care se ivesc mai ales in perioada adolescentei. Probabil nu stie pe nimeni dependent de jocuri, bautura, tigari si nu mai are rost sa continui.
Crezi ca traiesc intr-o capsula, fara legatura cu realitatea?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 28.01.2013, 13:00:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
In unele clase sunt si elevi musulmani, sunt si unii care au refuzat optionalul orei de religie fiind din parinti atei. Insa, lucru surprinzator, cand se intampla sa fac trimitere la un pasaj din Scriptura, am sesizat ca tocmai acesti copii sunt mai atenti decat ceilalti, plictisiti se pare de orele de religie (care, de fapt, e mai mult istoria religiei pentru aceasta varsta a liceului).
Fiind ei atenti si chiar participind cu scurte interventii (deloc rautacioase) la discutii, am dedus ca de fapt ei au nevoie sa se vorbeasca despre Dumnezeu, fie si cu noi cei de alta credinta decat ei sau parintii lor. Si am mai dedus ca parintii lor, iar nu Biserica, sunt cei care ii constring, ii indoctrineaza, ii tin legati in funiile groase ale ignorantei. Copiii au sufletul deschis, insa noi adultii ii lezam prin constrangeri uneori cu totul nepotrivite.
Copii sunt curiosi. Iar Biblia ofera o gramada de povestiri care pot starni interesul copiilor.
Suntem doi oameni subiectivi. Iata ce am inteles eu din exemplul tau:
Faptul ca interventiile copiilor atei nu erau rautacioase, imi arata ca parintii lor nu sunt anti-teisti. Ei nu discutase-ra cu copii despre aceste teme, sau poate prea putin.
Faptul ca un parinte nu pune dop mintii copilului sau, tu o vezi ca pe o funie groasa a ignorantei?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 28.01.2013, 13:06:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Știi, normal e când faci o afirmație să demonstrezi tu că e adevărată. Nu invers.
Eu pot demonstra asta foarte simplu. Ne intalnim si iti arat.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 28.01.2013, 13:08:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu îți pot face trimitere la minunile sfinților.
Dacă nu cei din vechime, cei (cvasi)contemporani nouă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 28.01.2013, 13:26:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cat despre "rugaciunea la o icoana"... "Două mâini care muncesc fac mai mult decât o mie strânse pentru rugăciune" - anonim
Nu știu de ce anonimul acela a pus în antiteză rugăciunea cu munca. Merg foarte bine împreună. De altfel, însăși rugăciunea e o muncă. Iar pentru unii și munca devine rugăciune (când o închină lui Dumnezeu, aducând roade de folos pentru alții).
Reply With Quote
  #126  
Vechi 28.01.2013, 13:30:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu îți pot face trimitere la minunile sfinților.
Dacă nu cei din vechime, cei (cvasi)contemporani nouă.
Asta nu este dovada, e poveste.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 28.01.2013, 13:34:53
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu știu de ce anonimul acela a pus în antiteză rugăciunea cu munca. Merg foarte bine împreună. De altfel, însăși rugăciunea e o muncă. Iar pentru unii și munca devine rugăciune (când o închină lui Dumnezeu, aducând roade de folos pentru alții).
Merg bine impreuna, pentru ca la final se vede un rezultat. Despartite ... nu prea.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 28.01.2013, 13:38:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rezultat care poate să fie material sau spiritual. Dacă te întrebi la ce e bună rugăciunea: nu neapărat pentru a face minuni, ci pentru a face din cel ce se roagă un om mai bun. Gândește-te numai cum s-ar schimba lumea noastră dacă s-ar umple de rugători. Cum ar fi, să zicem, ca politicienii să se apuce serios de rugăciune?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 28.01.2013, 15:27:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Rezultat care poate să fie material sau spiritual. Dacă te întrebi la ce e bună rugăciunea: nu neapărat pentru a face minuni, ci pentru a face din cel ce se roagă un om mai bun. Gândește-te numai cum s-ar schimba lumea noastră dacă s-ar umple de rugători. Cum ar fi, să zicem, ca politicienii să se apuce serios de rugăciune?
Si tara cine sa o mai conduca? Nu ca ar avea vreun rezultat acum.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 28.01.2013, 17:22:51
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Am citit eu multe pe forum, da asta le intrece pe toate!

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Pun sub semnul intrebarii, calitatea de model a multora din cei prezentati ca sfinti.

Ignor religia! Atat timp cat si ea ma ignora pe mine.
Daca Biserica vrea sa interacționăm ... interacționăm.
O sa ne straduim cei de pe forum sa luam legatura cu BOR, ca si BOR sa-si faca timp si sa ia legatura cu tine!!!!
Va rog sa ma iertati de aceasta grava omisiune, dar cred ca mi se trage din momentul in care am citit de calitatea indoielnica cica al unor sfinti.
Auzi, calitatea de model tu care postezi la thred-ul ,,sa ne amuzam oleaca" - impreuna cu fratele tau neagu - glume porcoase sau cu idolul tau, cu care nu v-asi dori pentru nimic in lume, credeti-ma, sa va pupati bot in bot in eternitate, dar daca il iubiti asa de mult...
Reply With Quote
Răspunde