Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.05.2012, 19:03:07
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

In acest moment nu exista nici un partid pe care sa-l votezi! In momentul de fata noua nu ne trebuie populisme ca oricum sunt vorbe in vant si nu se pot realiza oricat bauna ei pe la televiziuni ca vor da! N-au ce sa dea! Eu zic ca nici nu ne trebuie neaparat un partid care sa ne conduca.Ne trebuie un OM care sa faca reforma in tara asta, un om cu idei de dreapta, ceva de genul cum a fost Balcerowicz in Polonia. Fara afilieri pe la partide sau alte bazaconii de formatiuni politice. Eu as forma Guvernul prin concurs! Fara numiri de la partide. Astea-s tampenii! De aceea s-a ajuns ca unul ca Igas, un analfabet, ca n-are rost sa ne ascundem dupa degete, sa conduca un minister.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.05.2012, 19:17:22
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Nu uitati, basescu daca mai statea 6 luni cu priministru marioneta, baga tara in faliment, irecuperabil:
- vroiau sa faca reorganizarea teritoriala
- dadea sigur rosia montana pt 20%
- dadea tot ce prindea cuprumin, tot pt procente de nimic, ca sa isi achite el datoriile pt ca l-au ajutat americani sa ajunga la putere
- apoi ar fi mers sigur facultatea de med pt maghiari
- aaa si inchidea inca cateva spitale, apoi ne baga asigurarile de sanatate private pe gat, ca sa curga banutii pentru ei, si sa curga moartea pt noi.
- aaa si eram sa uit, ca atunci cand si-au dat seama ca pierd guvernul, vroiau sa ia toti banii si sa ii distribuie la primarii pdl. vai de capu meu, fara pic de rusine.

Zici ca traiam pe vremea unui dictator gen hitler, el calca totul in picioare, dar la radio era totul bine si frumos.

Pana acum ponta mi-a placut, s-a tinut de cuvant.
A oprit facultatea, opreste rosia montana, de reorganizare nu mai poate fi vorba, mai trebuiesc salariile si are votul meu, chiar daca dupa 2 ani de prefacatorie, va incepe mafia USL sa fure, dar macar 2 ani de respiro de ochii lumii si tot ne vor ajuta.
PDL si Basescu NEVER.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 05.05.2012, 19:19:45
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
In acest moment nu exista nici un partid pe care sa-l votezi! In momentul de fata noua nu ne trebuie populisme ca oricum sunt vorbe in vant si nu se pot realiza oricat bauna ei pe la televiziuni ca vor da! N-au ce sa dea! Eu zic ca nici nu ne trebuie neaparat un partid care sa ne conduca.Ne trebuie un OM care sa faca reforma in tara asta, un om cu idei de dreapta, ceva de genul cum a fost Balcerowicz in Polonia. Fara afilieri pe la partide sau alte bazaconii de formatiuni politice. Eu as forma Guvernul prin concurs! Fara numiri de la partide. Astea-s tampenii! De aceea s-a ajuns ca unul ca Igas, un analfabet, ca n-are rost sa ne ascundem dupa degete, sa conduca un minister.
Maria, m-ai facut sa zambesc cu concursul, nu ca nu as zice si eu ca tine, dar cine le corecteaza lucrarile?
Ca daca dau concursuri asa cum am vazut eu din 1996 incoace de cand lucrez in acest loc apoi vai de noi! Ca toate s-au dat cu carnetul de partid in mana, fie de la unii, fie de la altii.
Cu mentiunea ca asa rau ca in ultimii doi ani nu am mai vazut, au adus toata organizatia de pdl-isti lipitori de afise si lingatoare (scuze) de ... afise, de nu mai stim cu cine ne intalnim pe hol: or fi clienti, or fi nou angajati? suntem la institutie ori am nimerit la un bordel?
Cand am dat concurs in 96, dupa ce m-au anuntat ca am castigat, m-a chemat directorul, eu naiva credeam ca ma felicita! cand colo imi spune ca ar trebui sa renunt la post, ca o sa fie greu, ca sunt femeie si o sa lucrez cu muncitorii, ca o fi, ca o pati, adica aveau locul rezervat.
M-am socat si m-am necajit, venisem sa dau concurs pentru ca trebuia sa fiu langa fiica mea care era legata de spital si iata ce patesc!
Nu se asteptau sa ia concursul cineva.
I-am spus ca nu renunt si i-am zis ca nu am venit tocmai din alt oras ca sa dau concurs aici ca sa renunt, mai ales ca am motive temeinice sa-mi gasesc servici aici, am de crescut un copil bolnav. Si daca nu voiau femei la concurs trebuiau sa mentioneze in anuntul din ziar acest fapt. Si dupa 15 ani de santier presupun ca o sa ma descurc cu muncitorii.
Pana la urma n-a avut incotro si m-a acceptat. Dar am tras eu pentru asta de mi-au sarit ochii din cap, dar nu m-am lasat.

Asa ca treaba cu concursurile... daca ar veni cineva de afara, dar obiectiv, sa-i verifice, ca la noi slabe sanse sa gasim pe cineva tare pe picioarele lui ca sa le stea impotriva, daca nu pot sa-l cumpere, il ameninta.

Last edited by Adriana Cluj; 05.05.2012 at 20:26:31.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 05.05.2012, 19:28:45
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Sunt curios cum va iesi negocierea cu FMI.
Tot astept rezultatul, sa vad daca Ponta se poate impune sau nu, in fata FMI.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 05.05.2012, 22:35:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu se va putea opune,nu are cum. In cel mai bun caz va mari cu 5-10% salariile,insa doar pe moment,treaba fiind doar sa castige putina incredere,popularitate. Dar in fond e aceeasi Marie cu alta palarie. Poate chiar mai rau...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 05.05.2012, 23:12:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Sunt curios cum va iesi negocierea cu FMI.
Tot astept rezultatul, sa vad daca Ponta se poate impune sau nu, in fata FMI.
Cica s-a impus.Va creste deficitul ceea ce inseamna ca ne vom imprumuta mai mult.
Ma rog pe termen scurt poate fi singura solutie dar daca nu se reduce furtul atunci va fi mult mai rau.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 05.05.2012, 23:16:12
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Puteti fi siguri ca nu accepta FMI ceva spre binele romanilor si sa piarda ei. Chiar daca pe moment pare ca e mai bine,vor creste cu cateva procente salariile etc.,asa va fi doar o momeala. Vor avea ei grija sa ne arda pe alta parte.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 05.05.2012, 23:25:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Puteti fi siguri ca nu accepta FMI ceva spre binele romanilor si sa piarda ei. Chiar daca pe moment pare ca e mai bine,vor creste cu cateva procente salariile etc.,asa va fi doar o momeala. Vor avea ei grija sa ne arda pe alta parte.
Pai nu am zis ca e mai bine pentru ca practic o sa imprumutam banii.Deci este o solutie de moment mai degraba proasta decat buna daca o privim din punct de vedere economic.
Dar este justa cel putin in ce priveste pensiile.Sa spuna justitia ca e furt si sa nu dai banii inapoi reprezinta o jignire la adresa fiecaruia dintre noi, practic statul pe care-l platim sa aiba grija de noi isi arata muschii si asta nu e normal.
Pe termen lung exista un singur lucru care poate fi facut si asta e reducerea hotiei si dezvoltarea economica pentru ca nu ne putem imprumuta la infinit.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 06.05.2012, 00:53:05
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ba o sa ne tot imprumutam. Si nu la infinit,logic,dar nici pana vom gasi noi solutii mai bune. Ci pana vom fi in imposibilitate de plata,si atunci tara va fi vanduta bucata cu bucata! Asta se urmareste si cu Grecia. Aveti putina rabdare (1 an 2),nu mai e mult... Vai de noi,vom trai vremuri foarte grele!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 06.05.2012, 01:17:05
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Da, nu e corect sa te pui sa acuzi pe altii de comunism cand tu nu esti alb ca lacrima.
Toti sunt niste gunoaie politicianiste, care joaca teatru politic, impartiti in false tabere adverse spre prostirea victimelor, adica a noastra, "massele", sanchi "neinitiatii/profanii"! Locul lor este pe rug sau in fata plutonului. Personal , as opta pentru lapidare. Ofera condamnatului timp de pocainta si executorilor satisfactii sportive (viteza, forta, pariuri functie de efectul si precizia loviturii, etc.). Da, n-o fi "crestinesc" ce zic, dar daca facem o suma a tuturor nelegiuirilor acestor viermi, se ajunge la o indignare care e indreptatita sa ceara aceasta unica pedeapsa. Si precizez ca ma refer la TOT spectrul politic. In genere, oamenii care vor sa conduca comunitati, nu mai vorbesc sa conduca tari/state, sunt niste viermi innotand in sucul pestilent al propriei trufii. Singura ierarhie care are nu doar drept, ci datoria sa existe si sa se faca/sa fie ascultata este cea a Bisericii. Punct. Restul: colcaiala subiectiva, personala si spoielnic-ideologizata a celor care au uitat ca sunt oameni ca oricare altii, si se comporta ca niste maidanezi alfa.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 06.05.2012 at 01:21:39.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CIA a colaborat in 1960 cu Mafia din SUA spre a asasina pe Fidel Castro mihailt Generalitati 13 08.01.2013 12:56:35
Ploaia rosie din Kerala, India Florin-Ionut Teologie si Stiinta 2 28.06.2011 14:58:18
De ce Sfintii Evanghelisti nu au cruce rosie? Marius22 Reguli in Biserica 0 15.11.2010 17:05:16
Trebuie sa terminam cu mafia din cimitire ionut_marcel Stiri, actualitati, anunturi 1 20.10.2006 18:15:57