Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 20.01.2011, 15:23:59
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sper sa nu vad in bisericile ortodoxe banci ca la catolici. Cand mergi la biserica, nu stai ca la spectacol.Te nevoiesti, sa simti ca stai in fatza lui Dumenzeu.Stai drept in fatza Lui sau in genunchi!Nu stai pe banci si mai si cucai(atipesti) daca nu te vede nimeni...
Desigur, asa cum spune Cristi, exista pernite,pentru un minim confort cand stai in genunchi,sau unii vin cu scaunele...nimeni nu e absurd,cand cineva e suferind sau in varsta...Dar de aici pana sa stea toata lumea pe banci e cale lunga...Apoi de la asta nu mai e mult si incepem si sa aplaudam...
Eu am văzut undeva pe litoral, ori la Constanța, ori la Eforie Nord, nu mai știu exact.

Când te dor picioarele, te poți așeza în genunchi și nu mai simți oboseala.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 20.01.2011, 15:46:29
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Nu e nevoie de nici o banca, e nevoie de smerenie...
Biserica este un loc de rugaciune, te poti ruga stand pe banca? (exclud cazurile medicale). Se stie ca este Dumnezeu in Sfanta Biserica, stam in fata Lui in fund? Mergem in general la Biserica pentru a intra in comuniune cu Dumnezeu, pentru a cere sau multumi. Cand va inchinati acasa, in spatiul vostru, o faceti de pe scaun, de pe pat? Daca da, va irositi timpul degeaba. Vrem sa obtinem tot, dar fara nici un efort. Conteaza si pasii pe care ii faci pana la Biserica, asa mi s-a zis la manastire, si nu conteaza cum te rogi... va inselati.
Sunt constienta, ca sunt persoane care vin la biserica din obisnuinta, ca sa se mai pupe cu vreo vecina si au locurile prestabilite, de parca ar fi pe proprietatea lor, dar pe ele sa le judece Dumnezeu.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 20.01.2011, 15:56:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Nu avem banci in biserica, in schimb avem strane, si, mai nou, scaune. Asta pentru ca in biserica se tine seama de omul neputincios.

Dar daca as vedea in fiecare biserica ortodoxa, randuri de banci, cum intalnim in bisericile apusene, as fi tentat sa cred ca sunt indemnat la "neputinta".
Reply With Quote
  #124  
Vechi 20.01.2011, 17:23:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu avem banci in biserica, in schimb avem strane, si, mai nou, scaune. Asta pentru ca in biserica se tine seama de omul neputincios.
Și care este diferența fundamentală între scaunele așezate frumos în rând și rândurile de bănci ?
Ce anume vă îndeamnă la neputință când vedeți o bancă, pe câtă vreme dacă vedeți un scaun nu sunteți îndemnat la neputință ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #125  
Vechi 20.01.2011, 17:39:29
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și care este diferența fundamentală între scaunele așezate frumos în rând și rândurile de bănci ?
Ce anume vă îndeamnă la neputință când vedeți o bancă, pe câtă vreme dacă vedeți un scaun nu sunteți îndemnat la neputință ?
Multe manastiri pe care le-am vizitat nu aveau deloc scaune.
Diferenta este ca sunt cateva, existand optiunea de a te aseza, din considerente medicale si nu de plictiseala. Am fost la BC cu o prietena catolica si stateau toti jos, nu am vazut pe nimeni in genunchi. Atat timp cat intreaga biserica este acaparata de banci, despartite de un coridor normal ca stai jos. Dar... ce parare ai despre a te inchina stand pe banca fara a avea nici o afectiune, la Sfanta Liturghie, despre care am vazut ca ai vb asa de frumos.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 20.01.2011, 17:54:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Diferenta este ca sunt cateva, existand optiunea de a te aseza, din considerente medicale si nu de plictiseala.
Și ce anume vă face să credeți că ortodocșii stau pe scaune sau în strane din considerente medicale, pe când catolicii stau în bănci de plictiseală ?

Citat:
Am fost la BC cu o prietena catolica si stateau toti jos, nu am vazut pe nimeni in genunchi.
Pesemne că doar ați intrat și ați ieșit, așa-i ? Ați asistat la Prefacere ? Cum stăteau: jos sau în genunchi ? Ați asistat la Evanghelie ? Cum stăteau: jos sau în picioare ?

Citat:
Atat timp cat intreaga biserica este acaparata de banci, despartite de un coridor normal ca stai jos.
Dar nu sunt de loc bisericile acaparate de bănci. Cel puțin cele cu arhitectură clasică. Există la intrare un mare loc fără bănci, care se cheamă "nartex". Acolo stau părinții cu copii neastâmpărați. Există flancuri largi, cu suficient loc pentru ca cei care doresc să stea în genunchi de la început la sfârșit să o poată face. Ați vrut să îngenuncheați într-o biserică catolică, dar a venit preotul și a spus: "Asta nu se poate, fiica mea !"

Citat:
Dar... ce parare ai despre a te inchina stand pe banca fara a avea nici o afectiune, la Sfanta Liturghie, despre care am vazut ca ai vb asa de frumos.
Toți catolicii, când se închină la Sf Liturghie (Missă), fie stau în picioare, fie în genunchi, pe banda special prevăzută în fața băncii sau afară din bănci. Nu am văzut decât bătrâni sau bolnavi stând în șezut în timp ce se închină.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #127  
Vechi 20.01.2011, 17:55:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și care este diferența fundamentală între scaunele așezate frumos în rând și rândurile de bănci ?
Ce anume vă îndeamnă la neputință când vedeți o bancă, pe câtă vreme dacă vedeți un scaun nu sunteți îndemnat la neputință ?
Diferenta ar fi ca in bisericile ortodoxe scaunele sunt inca optionale, in timp ce in bisericile romano-catolice si protestante bancile sunt aproape o "regula". In Apus, bancile se inscriu firesc in "design-ul" interior al locasurilor de cult.

De aici si atitudinile noastre diferite. La noi, parca este nefiresc sa stai la slujba asezat ( nu este cazul copiilor, batranilor sau celor bolnavi ), in timp ce la celelalte confesiuni, parca este nefiresc sa ramai in picioare indiferent de varsta sau de starea de sanatate. In sensul acesta, esti indemnat parca "la neputinta", la a te aseza confortabil.

Am putea fi acuzati ca facem aici "teoria chibritului", cum ar spune Plesu. Dar eu cred in astfel de nuante care exprima, in fond, diferentele de spiritualitate dintre bisericile crestine.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 20.01.2011, 18:01:25
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Salut

Citat:
În prealabil postat de sandulescu Vezi mesajul
Daca tot se face explicatie, de ce nu se explica si ceeace se intampla in locasurile de cult din alte religii.Si in plus de ce la ora de religie copii sunt lasati sa stea in banci.Explicatiile unilaterale intaresc intrebarile despre cum se face in alte parti.
La catolici in biserici exista banci si nu i nici o problema , adica daca stai pe banca in biserica , nu tot lui Hristos lui Dumnezeu i te inchini? asta i o prostie , stand in picioare eu cred ca iti pierzi interesul ,de exemplu la biserica din sat la mine exista strane , dar tot timpul sunt ocupate de babe care nu fac altceva decat sa doarma si sa barfeasca pe altii din biserica,
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 20.01.2011, 18:15:47
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Pesemne că doar ați intrat și ați ieșit, așa-i ? Ați asistat la Prefacere ? Cum stăteau: jos sau în genunchi ? Ați asistat la Evanghelie ? Cum stăteau: jos sau în picioare ?



Dar nu sunt de loc bisericile acaparate de bănci. Cel puțin cele cu arhitectură clasică. Există la intrare un mare loc fără bănci, care se cheamă "nartex". Acolo stau părinții cu copii neastâmpărați. Există flancuri largi, cu suficient loc pentru ca cei care doresc să stea în genunchi de la început la sfârșit să o poată face. Ați vrut să îngenuncheați într-o biserică catolică, dar a venit preotul și a spus: "Asta nu se poate, fiica mea !"



Toți catolicii, când se închină la Sf Liturghie (Missă), fie stau în picioare, fie în genunchi, pe banda special prevăzută în fața băncii sau afară din bănci. Nu am văzut decât bătrâni sau bolnavi stând în șezut în timp ce se închină.
NU, am stat la toata slujba de duminica dimineata si nimeni nu a schitat nici un gest. Toata lumea a stat jos, nu am motive sa mint.
Nu era cazul sa ingenunchez eu, am fost doar sa observ, dar nu am vazut nici un catolic sa o faca, poate a fost un caz izolat, nu stiu, zic ce am vazut. Biserica este grandioasa, are locuri si la etaj, era lume si acolo
Nu contest, dar ma repet, zic ce am vazut.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 20.01.2011, 19:18:03
trecator9 trecator9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
NU, am stat la toata slujba de duminica dimineata si nimeni nu a schitat nici un gest. Toata lumea a stat jos, nu am motive sa mint.
Nu era cazul sa ingenunchez eu, am fost doar sa observ, dar nu am vazut nici un catolic sa o faca, poate a fost un caz izolat, nu stiu, zic ce am vazut. Biserica este grandioasa, are locuri si la etaj, era lume si acolo
Nu contest, dar ma repet, zic ce am vazut.
In catacombe nu cred ca erau banci, nici scaune. Nu cred ca acei crestini, care asteptau din clipa in clipa mantuirea, ar fi simtit nevoia de a sta pe scaune. Tot asa, nici noi nu ar trebui sa simtim nevoia de a sta jos in timpul Sfintei Liturghii.
__________________
DIN OSPĂȚUL CREDINȚEI
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
Cu credinta la raspantie - cata nevoie avem de biserica si preot? sophia Biserica Ortodoxa Romana 95 05.09.2012 21:13:29
S.O.S ptr cei care au credite la banci , noua ordonanta annajanette Generalitati 7 01.07.2010 04:41:02
Cum fac bani marile banci internationale pe spinarea prostimii (World Stupid People) razvan_m Generalitati 36 13.07.2009 22:41:16