Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.04.2008, 12:12:38
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Eu nu fac catusi de putin prozelitisc ci dialoghez exact pe chestiuni legate de raportul catolicism-ortodoxie.
Ar fi interesant sa dau aici mesajele de la SSB pe privat.Poate atunci ar recunoaste ca m-a jignit in loc sa dialogheze.A jigni pe cineva nu are nimic de-a face cu o traire crestina(ortodoxa sau catolica).
Patima vine acolo unde nu recunoastem ca trebuie sa exerrsam iubirea aproapelui si umilinta in fiecare clipa.
Daca am recunoaste in chipul fiecarui semen al nostru chipul Mantuitorului nu am mai vorbi cu patima chiar atunci cand nu suntem de acord cu parerile celuilalt, indiferent daca e ecumenist sau nu, ortodox sau catolic.
  #122  
Vechi 14.04.2008, 13:32:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Eu nu fac catusi de putin prozelitisc ci dialoghez exact pe chestiuni legate de raportul catolicism-ortodoxie.
Ar fi interesant sa dau aici mesajele de la SSB pe privat.Poate atunci ar recunoaste ca m-a jignit in loc sa dialogheze.A jigni pe cineva nu are nimic de-a face cu o traire crestina(ortodoxa sau catolica).
Patima vine acolo unde nu recunoastem ca trebuie sa exerrsam iubirea aproapelui si umilinta in fiecare clipa.
Daca am recunoaste in chipul fiecarui semen al nostru chipul Mantuitorului nu am mai vorbi cu patima chiar atunci cand nu suntem de acord cu parerile celuilalt, indiferent daca e ecumenist sau nu, ortodox sau catolic.
Frate draga, daca esti ortodox convins, nimeni nu are ce sa-ti reproseze . Dar de se confirma masca de care esti acuzat, vei fi fortat civilizat si prieteneste sa scri la topicul specializat pentru a nu creea animozitati si alte tulburari pe forum. Pace si intelepciune ! Monitorizarea a inceput .
  #123  
Vechi 14.04.2008, 16:05:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu ii multumesc lui PadreCory, ca ne-a adus in atentie Biserica Greco-catolica, de a carei existente uitasem. Cunoscand anumite lucruri despre BC si BGC, vom fi mai bine in stare sa rezistam valului ecumenic, care va veni ca tavalugul peste noi, la un moment dat. E bine sa ne documentam acum, ca atunci sa stim ce avem de facut.
Scuze, ecumenisti, dar asta e parerea mea.
  #124  
Vechi 14.04.2008, 16:29:32
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

"Scuze, ecumenisti, dar asta e parerea mea."

Of... In primul rand scuzele sunt un fel de gasire in treaba, o treaba diferita de iertare. Iertarea presupune iubire, scuzele doar intelegere.
In al doilea rand: stii dumneata cine sunt "ecumenistii"?

Sunt unii care cer unirea bisericilor intr-una singura, fara discernamant sau cu compromisuri... Acestia sunt cei aflati sub amenintarea anatemei...

Sunt dintre cei care nu vor sa stea inchisi in Ortodoxie ci cauta, cu naivitate, poate, sa marturiseasca si sa adevereasca tuturor ca in Biserica Ortodoxa este Adevarul. Acestia sunt vazuti deseori in compania unora socotiti eretici sau schismatici, invinuiti fara dovezi ca ar fi apostati...

De va fi cineva care sa zica: "spuneti crezul papei, cel de la Niceea e depasit", atunci acela va suferi ce este rinduit celor care strica turma.

Pana nu dovedeste cineva prin faptele lui ca s-a lepadat de Biserica eu unul nu ma voi lepada de ei.
Hristos l-a mangaiat pe Petre si dupa ce i-a descoperit acestuia ca se va lepada de El, noi de ce sa nu acceptam macar ca noi putem fi in inselare asupra unor frati mai mari sau mai mici ai nostri si ca putem din orbire sa "vedem" pacate inexistente?

Ce sa avem de facut? Sa facem rascoala in Biserica?
Oare cum e Biserica lui Hristos, ce pe care nici portile iadului nu o vor birui?

Eu am speranta ca nu va ingadui Dumnezeu sa se strice Biserica, si ca, asa cum zicea parintele Cleopa: "doar putregaiul cade din Biserica Ortodoxa"...

De acord ca ecumenismul de dragul ecumenismului e erezie, dar sa nu destramam noi Biserica crezand ca o aparam...
  #125  
Vechi 14.04.2008, 16:39:22
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Pentru a preveni interpretari eronate a celor scrise de mine mai sus:

Nu sunt in favoarea unirii in compromis, nu cred intr-o unire alta decat in Ortodoxie si in spiritul Sinoadelor Ecumenice.

Dar nici nu intorc spatele catolicilor, de exemplu, de ce? - pentru simplul fapt ca multi dintre ei habar nu au ce e Ortodoxia... Iar asta nu ar insemna ca avem ocazia a-L marturisi pe Hristos si nu o facem...
  #126  
Vechi 14.04.2008, 16:53:57
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei, Leinarus, afirmatia mea era adresata unui numar restrans de useri de pe acest forum. Care sunt, se stiu ei insisi, nu trebuie sa-i numesc eu. "Scuzele" aveau ca scop sa nu supar pe cei cu alte pareri in privinta ecumenismului, tema atat de discutata aici.
Nu am nimic impotriva dialogului dintre oameni, care insa la nivel individual nu are repercursiuni asupra tuturor.
Nu ma pot gandi la o rascoala, caci de obicei mieii sunt cei dusi la taiere...
Un lucru e cert: ca Biserica va rezista pana la urma, iar ideea destramarii Bisericii ma inspaimanta si pe mine.
In afara faptelor mai exista si vorbe si ganduri. Cu toate acestea putem pacatui.
Hristos l-a mangaiat pe Petru, pentru ca acesta s-a pocait si a regretat greseala lui.
Dar cine vorbeste aici de lepadarea de aproapele? Nimeni, caci lupta e impotriva duhurilor intunericului, nu impotriva oamenilor.
Eu imi apar propria credinta, nimic altceva.
  #127  
Vechi 14.04.2008, 20:31:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
"Scuze, ecumenisti, dar asta e parerea mea."

Of... In primul rand scuzele sunt un fel de gasire in treaba, o treaba diferita de iertare. Iertarea presupune iubire, scuzele doar intelegere.
In al doilea rand: stii dumneata cine sunt "ecumenistii"?
bine zis, leinarius! sunt unii pe-aici pe forum care repede se grabesc sa catalogheze colegii de forum in pro si contra ecumenism, cand nici nu-i cunosc cu adevarat!

in ceea ce-l priveste pe PadreCory - raman la ideea ca face prea multa agitatie pe forum de cand s-a inscris... nu vad care este urgenta sa discutam atat despre greco-catolici si papism... mi-ar place sa vad ca are mai mult respect ptr noi ortodocsii care suntem inca in POST.
  #128  
Vechi 14.04.2008, 20:37:14
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de Leinarius
"Scuze, ecumenisti, dar asta e parerea mea."

Of... In primul rand scuzele sunt un fel de gasire in treaba, o treaba diferita de iertare. Iertarea presupune iubire, scuzele doar intelegere.
In al doilea rand: stii dumneata cine sunt "ecumenistii"?
bine zis, leinarius! sunt unii pe-aici pe forum care repede se grabesc sa catalogheze colegii de forum in pro si contra ecumenism, cand nici nu-i cunosc cu adevarat!

in ceea ce-l priveste pe PadreCory - raman la ideea ca face prea multa agitatie pe forum de cand s-a inscris... nu vad care este urgenta sa discutam atat despre greco-catolici si papism... mi-ar place sa vad ca are mai mult respect ptr noi ortodocsii care suntem inca in POST.
Frumos ar fi ca pe acest forum sa nu se atace omul, ci sa se discute idea...
  #129  
Vechi 14.04.2008, 20:40:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

intr-adevar, Mirean, iata un deziderat frumos.
  #130  
Vechi 14.04.2008, 20:46:50
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, fiecare scrie ce gandeste. Dar daca te deranjeaza atat de mult punctul meu de vedere, poate imi spui ce sa gandesc pe viitor si eventual sa-mi scrii si mesajele mele. Atunci poate nu te va mai deranja persoana mea.
Deci, ce sa gandesc despre ecumenism, Mirela?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii) sophia Biserica Ortodoxa si Massmedia 362 28.04.2010 16:47:40
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
pe forumul edu.ro(profesorilor) urzicuta Generalitati 0 29.02.2008 20:16:07