Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Cum vi se pare acest topic?
BUN 16 72,73%
ASA SI ASA 6 27,27%
Sondaj cu opţiuni multiple. Votători: 22. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.02.2009, 03:04:22
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Lăsați copiii să vină la mine! Copilul, dar al lui Dumnezeu

Lăsați copiii să vină la mine!
Cuvânt către părinți
Copilul, dar al lui Dumnezeu
„Adevărat, adevărat zic vouă, că voi veți plânge și vă veți tângui, iar lumea se va bucura. Voi vă veți în­ tris­ ta, dar întristarea voastră se va preface în bucurie.
Femeia, când e să nască, se întristează, fiind­ că a so­ sit ceasul ei; dar, după ce a născut copilul, nu-și mai aduce aminte de durere, pentru bucuria că s-a născut om în lume“ (Ioan 16-20, 21).
Mari sunt durerile femeii care naște, dar mari sunt și durerile de ani și ani ale părinților care vor să își creas­ că fiii și fiicele în dreapta credință, în această lume plină de pă­ cat.
Ne-am dori poate să trăim într-o lume fără durere, fără griji, fără necazuri. Dumnezeu Însuși a dat omului această posibilitate. Dar părintele neamului omenesc, Adam, a refuzat aceasta, ale­ gând calea neascultării. Și a fost alungat din rai.
Dumnezeu a rânduit ridicarea noastră din pă­ cat prin jertfa Fiului Său, Domnul nostru Iisus Hristos. Și ni s-a arătat calea cea îngustă a mântuirii, pe care trebuie să înfruntăm atâtea și atâtea greutăți.
Poate că cea mai mare durere a unui părinte este cea legată de copiii săi. El suferă ori de câte ori ei se îmbolnăvesc, ori de câte ori cad în păcat sau ori de câte ori el nu reușește să le fie alături. Dar dacă se ocu­ pă cu grijă de creșterea lor, dacă cere ajutorul lui Dumnezeu pentru aceasta, bucuria lui va fi mare atun­ ci când va vedea că eforturile sale au avut rost, că așteptările i-au fost împlinite.
Cuvântul c㠄femeia se va mântui prin naștere de fii, dacă va stărui, cu înțelepciune, în credință, în iu­ bi­ re și în sfințenie“ (I Tim.2,15) este înțeles astăzi ca un îndemn adresat femeii de a face cât mai mulți co­ pii. Dar nașterea de prunci este mântuitoare numai în măsura în care implică și jertfa pentru creșterea trupească și sufletească a copiilor, numai în măsura în care aceștia primesc o educație creștinească.
Nu doar femeile sunt cele care se mântuiesc prin jertfa creșterii copiilor. Înainte ele stăteau a­ casă și se în­ grijeau numai de copii și de treburile gospodăriei. În zilele noastre, când majoritatea femeilor au serviciu, o mare parte din responsabilitatea educării copi­ i­ lor revine bărbaților. De aceea putem spune că amân­ doi soții se mântuiesc prin creșterea copiilor, aceste minunate daruri cu care Dumnezeu a binecuvântat familia.
Este foarte important pentru părinții binecre­ din­ cioși să aibă întipărit în inimile lor adevărul că un co­ pil este o binecuvântare de la Dumnezeu. Atunci când înțelegem aceasta, ochii noștri parcă se deschid și vedem o altă lume, parcă primim aripi, primim noi puteri. Nu este vorba doar de o simplă atitudine optimistă. E vorba de asumarea unui alt mod de percepere a existenței.
Este foarte greu pentru părinții care nu caută pre­ zen­ ța lui Dumnezeu în viețile lor să vadă în copil un semn al acestei prezențe. De aceea, venirea pe lume a unui copil, și mai ales a primului copil, este mo­ men­ tul potrivit ca părinții să cugete cu luare-aminte la Dumnezeu, punând cărămizi pentru propria lor zidire duhovnicească. Pentru că nu poți fi părinte în adevăratul sens al cuvântului decât dacă îți crești co­ pilul ca pe un fiu al Părintelui Ceresc.
Copiii învață adevărul despre trăirea în harul lui Dumnezeu în familiile lor. Părinții care nu trăiesc în acest har nu vor putea să-i învețe pe copiii lor cum să dobândească o credință vie.
Poate un sculptor să trateze bolnavii? Poate un doctor să sculpteze? Numai dacă au fost învă­ țați. Un doctor poate să învețe sculptura, așa cum un sculptor poate să învețe medicina. Dar fiecare părinte nu nu­ mai că poate, ci și trebuie să învețe să fie părinte.
A fi un bun părinte este o artă, cum o artă este a fi un bun doctor. Este greșit a considera că dacă părin­ ții au făcut un copil primesc automat și iscusința de a fi buni părinți, buni educatori.
Cuvântul că mulți dintre cei dintâi vor fi pe urmă și mulți dintre cei de pe urmă vor fi întâi se poate apli­ ca și în acest caz. Mulți dintre cei care erau mai pri­ cepuți decât alții în creșterea copiilor, dar nu au fo­ losit această înzestrare, au fost lăsați în urmă de cei care, știindu-și nepriceperea, au alergat la Dumnezeu pentru ajutor, nevoindu-se să devină buni educatori.
A fi părinte nu este o meserie pe care o înveți vrei nu vrei. A fi părinte este într-un fel asemă­ nător cu a fi preot: e ascultarea unei vocații, e răs­ punsul la che­ ma­ rea Celui de Sus. Pentru că majoritatea oamenilor maturi sunt părinți, ei privesc acest fapt ca pe ceva nor­ mal, „firesc“, neieșit din comun, și trec cu vede­ rea măreția și gravitatea acestui eveniment.
Cât sunt micuți, copiii au pe chipurile lor o cu­ ră­ ție îngerească. Chiar și părinții mai puțin cre­ dincioși observă: „parcă ar fi niște îngerași. Mare dar am pri­ mit de la Dumnezeu“. Greu este să nu te lași biruit de nevinovăția, de gingășia și de frumusețea lor. Co­ piii sunt niște flori; nu este de ajuns doar să ne desfă­ tăm de mireasma lor, ci e bine să ne umplem suflete­ le de această mireasmă. Copiii sunt raze de soare care răsar peste viețile uneori foarte fră­ mântate ale părinților.
Când copilul nu mai este privit ca un dar de la Dum­ nezeu, ci ca o povară, familia ajunge într-un mo­ ment de mare încercare duhovnicească. Aceas­ ta se întâmplă și când acest dar este primit doar cu bu­ cu­ rie infantilă, ca o jucărie, fără responsabi­ litate, fără asumarea greutăților.
Copilul nu este o jucărie, el este o cruce care tre­ bu­ ie purtată cu bucuria jertfei asumate, și de felul în care părinții duc această cruce depinde calitatea de creștin adevărat a viitorului adult.
Este o mare diferență între un copil zămislit din pă­ rinți care duc o viață curată, care s-au îm­ părtășit de Taina Sfintei Cununii, ale căror trupuri sunt temple ale Duhului Sfânt, și un copil zămislit din părinți care duc o viață dezordonată, plină de patimi. În cel de-al doilea caz nu numai că pruncul zămislit va pu­ tea moșteni biologic anumite înclinări spre păcat, ci chiar sufletul lui va fi afectat.
Cum este afectat și un copil ai cărui frățiori mai mari nu au apucat să se nască, fiind avortați. Pân­ te­ ce­ le unei mame care și-a ucis copilul (vina fiind nu nu­ mai a ei, ci și a tatălui care a vrut aceasta) nu poa­ te fi ca acela al unei mame care a adus pe lume co­ piii pe care i-a zămislit (și oare cum vor sta la Înfri­ co­ șătoarea Judecată în fața Celui ce a zis: „Lăsați co­ piii să vină la Mine…“, părinții care au curmat vie­ țile pruncilor lor?).
Copilul este copil din momentul concepției. „Edu­­ cația“ lui începe din acel moment. Câtă vreme stă în pântecele mamei i se transmit toate emoțiile și fră­ mân­ tările mai intense ale acesteia. Și pecetea lor va fi foarte greu de șters în timp.
Părinții sunt responsabili pentru ceea ce i se transmite copilului în perioada intrauterină: pace sau tulburare, dragoste sau ură. Și ura e ca un cuțit înfipt în inima pruncului. Totuși, nu există afecțiune a copilului, tru­ pească sau sufletească, care prin rugăciuni că­ tre Dumnezeul Îndurărilor să nu poată fi vindecată.
Mântuitorul, Care a zis: „În lume necazuri veți avea, dar îndrăzniți, Eu am biruit lumea!“, să ne ajute, pe noi și pe copiii noștri, să ducem o viață curată, pentru a ne desfăta în ceruri de bunătățile pe care Le-a pre­ gătit celor ce ascultă și împlinesc po­ run­ cile Sale.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #122  
Vechi 14.02.2009, 03:15:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Acatistul Maicii Domnului, povatuitoarea copiilor

http://www.crestinortodox.ro/forumac...d=1#post116352

Am postat acest acatist, fiind mai rar, insa foarte folositor, pentru cei interesati.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #123  
Vechi 15.02.2009, 08:58:54
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit comoara

Doi prieteni se reîntâlnira dupa o îndelungata despartire. Unul dintre ei se îmbogatise, celalalt era sarac.
Luara masa împreuna si dezgropara amintiri. Apoi cel sarac atipi.
Prietenul sau, coplesit de mila, înainte de a pleca, îi strecura în buzunar un diamant de mare pret.
Trezindu-se însa, cel sarac nu gasi aceasta piatra pretioasa si continua sa-si duca viata ca înainte. Dupa un an, se întâmpla ca prietenii nostri se întâlneasca iar.
- Spune-mi cum de nu ai gasit piatra pretioasa pe care ti-am pus-o în buzunar? îl treba cel bogat pe prietenul sau, vazând ca înca traia în mizerie.

Fiecare întâlnire cu un om constituie o astfel de experienta. Fiecare persoana de lânga noi ne daruieste o comoara de mare pret. Cel mai adesea însa nu ne dam seama de acest lucru.

(Bruno Ferrero)
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
  #124  
Vechi 15.02.2009, 09:50:36
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Copiii sint inocenti, da, este forte adevarat.
Problema este societatea in care traim, deoarece citi copii junsi la o anumita varsta nu-ai judeca parintii, ii trateaza rau, le spun vorbe urate, nu vor sa invete, nu vor sa studieze, sa munceasc etc?
[COLOR=green]Aici, mai sus, care este vina societatii? "Societatea" nu poate suplini educația dată de părinți, cei 7 ani de acasă pe care majoritatea copiilor de azi, nu-i au pentru ca părinții nu mai au timp, chef, dispoziție să-și educe copiii și nici responsabilitate... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Copiii sunt, înainte de orice, produsul familiei în care s-au născut și au crescut. Și părinții iresponsabili n-au decât să suporte consecințele... [/COLOR]

__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #125  
Vechi 15.02.2009, 22:58:58
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Unhappy La vremi de restriste

[COLOR=red]La vremi de restriste pastreaza=ti curajul.In viata,doar ti-a fost dat sa incerci si ceasuri bune si ,cum, din bucurii se desprinde adesea rastimp de durere,ruga ti-o inalta la cer sa te-ocroteasca de chin.Prea mult sa nu te deschizi,este rau sa-ti arati tot amarul, caci tare putini s-ar ivi sa te-ajute la greu.Cumpatul nu-l risipi si-ti pastreaza ca mierea de dulce ,graiul,dpar oamenii lasi hranesc inimi amare! [/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #126  
Vechi 17.02.2009, 00:00:49
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Implicit Pastila pentru cei bolnavi de adolescenta

[COLOR=red]Sa stai cateodata si sa simti cum pe umerii tai cade povara visurilor neimplinite de altii.[/COLOR]
[COLOR=red]Sa stai cateodata si sa simti cum din ochii tai tasnesc lacrimile fiecarui suflet ce nu a avut dreptul sa se impartaseasca.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]sa stai cateodata si sa te simti ,inevitabil, adolescent.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Iti spui atunci cu seriozitate ca,de-acum inainte vei scrie totul la" jurnal".Vei crea un alt"eu"-doar pentru tine-sperand insa pe ascuns ca posteritatea te va venera pentru franturile de aripi ce i le vei oferi.Vei incepe sa speri,asa sta bine unui adolescent.Vei incepe sa te zbati,cu gandul catre moarte dupa ce ai trecut prin vapaia iubirii de celalalt si ai lasat carbuni aprinsi in urma.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Intr-un tarziu,obosit de atata sfortare si risipa de energie,vei sti ca vremea ta a trecut,ca ai fost candva un adolescent ca toti ceilalti-nebun de iubire si de moarte-si acum nu-ti ramane decat sa binecuvanti lumea pentru ca este asa cum este si sa te intorci cu fata catre "viata".[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Asta doar daca ai capatat pute si constiinta apropierii de moarte prin nastere.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si ce bine ar sta unui om sa faca asa![/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #127  
Vechi 17.02.2009, 00:07:09
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Se ivesc...

[COLOR=red]Catastrofa unei inimi agatate de cer,mi-mila;[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Neputinta unui suflet zambind ars la lumina,mi-e dor;[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Strigatul unui copil uitat de cerul parinte ,mi-e frica.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]se ivesc ziduri [/COLOR]
[COLOR=#ff0000]in lumea noastra de fiinte[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]prabusite in durerea[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]propriului timp![/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #128  
Vechi 17.02.2009, 00:14:28
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Contopire de mine cu Tine

[COLOR=red]Ne-am furat inimile si le-am preschimbat in lut,[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]am modelat o alta forma,[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]o alta credinta.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Ne-am castigat iubirea[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]si-am preschimbat-o in haine de sarbatoare.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Maneca Ta se sprijinea de umarul meu.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000][/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Pacatul,apoi,ne-a omorat dorinta[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]si innebuniti de-atata contopire[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]ne-am schimbat pe noi insine[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]in ura![/COLOR]
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #129  
Vechi 17.02.2009, 02:56:01
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Aici, mai sus, care este vina societatii? "Societatea" nu poate suplini educația dată de părinți, cei 7 ani de acasă pe care majoritatea copiilor de azi, nu-i au pentru ca părinții nu mai au timp, chef, dispoziție să-și educe copiii și nici responsabilitate... [/COLOR]

[COLOR=green]Copiii sunt, înainte de orice, produsul familiei în care s-au născut și au crescut. Și părinții iresponsabili n-au decât să suporte consecințele... [/COLOR]

Poate ai dreptate, nu te contrazic.
Exista si parinti care sint mai putin responsabili.
Dar ideea nu era asta, ideea era ca societatea s-a schimbat, zi din pacate trebuie sa lucreze amindoi parintii ca sa-si intretina familiile, si vorba aia cine nu are un bunic sau o binica pe linga casa asa ca sa-i ajute cu copii, atnci sa-si cumpere una, nu?

Ce faci? trebuie s-ti lasi copii pe mina altora, ca sa poti merge la munca. Vii acasa ostenita de munc, gatesti, speli, cureti etc si de copii ramane f. putin timp. Aci e vina societatii care s-a schimabat si implicit viata de familie s-a schimbat.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.02.2009, 08:06:24
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Poate ai dreptate, nu te contrazic.
Exista si parinti care sint mai putin responsabili.
Dar ideea nu era asta, ideea era ca societatea s-a schimbat, zi din pacate trebuie sa lucreze amindoi parintii ca sa-si intretina familiile, si vorba aia cine nu are un bunic sau o binica pe linga casa asa ca sa-i ajute cu copii, atnci sa-si cumpere una, nu?

Ce faci? trebuie s-ti lasi copii pe mina altora, ca sa poti merge la munca. Vii acasa ostenita de munc, gatesti, speli, cureti etc si de copii ramane f. putin timp. Aci e vina societatii care s-a schimabat si implicit viata de familie s-a schimbat.
[COLOR=green]Oamenii prin comportamentul lor, au schimbat societatea. Schimbarea societății s-a produs de jos în sus, de la mic (individ, familie, comunitate) la mare - oamenii unei țări... [/COLOR]
[COLOR=green]Eu nu sunt sociolog, nu sunt de specialitate, dar așa văd eu, așa îmi explic degradarea societății în care trăim. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Există foarte mulți părinți iresponsabili. Aduc pe lume copii și aceștia cresc precum buruienile... Nu exagerez când compar acești copii cu buruienile. Copiii se cresc singuri, se educă în spatele blocului sau în găștile de cartier sau în companii dubioase. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Și pe timpul comuniștilor, ambii părinți aveau serviciu și responsabilități, dar găseau timp să se ocupe și de copii. Cum atunci era posibil și astăzi - nu? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]O sa-ncerc eu un răspuns: atunci, școala avea o finalitate. Învățai, primeai un loc de muncă, o casă, un ajutor... Statul se implica... [/COLOR]
[COLOR=green]Românul încă trăiește cu ideea că statul trebuie să dea, să se implice în viața lui. [/COLOR]
[COLOR=green]Ar trebui să învățăm că într-o societate capitalistă suntem pe cont propriu și să nu mai stăm cu mâna întinsă a pomană...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ganduri de Sf.Pasti maria55 Generalitati 6 18.04.2012 00:51:03
ganduri cred_cu_adevarat Generalitati 2 29.03.2012 19:04:41
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58
ganduri enkidu Generalitati 9 29.02.2008 09:19:00
ganduri sik Generalitati 11 31.10.2007 17:05:09