Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.02.2008, 23:05:03
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar

Stefan cel mare a avut greselile lui.Si sf Maria Egipteanca a avut si totusi a ajuns departe.Stefan si-a indreptat viata.Stefan il avea duhovnic pe Daniil Sihastrul,asa ca...a avut indrumator duhovnicesc...
De unde stim ca si-a indreptat viata? Si ce daca l-a avut duhovnic pe Daniil Sihastru? ASta il face mai putin pacatos? Daca nu isi asculta indrumatorul duhovnicesc sa nu fie desfranat...ce sa faci.

Asta e, a avut o gramada de copii ilegitimi, si asta e fapt istoric.

Si nu, chiar sa nu fi fost Stefan cel Mare, nu deveneau romanii musulmani. In Balcani, care au fost stapanaiti de turci, mai mult de 80% din populatie a ramas crestina. Cei mai multi dintre cei care au devenit musulmani au facut-o nu fiindca au fost fortati, ci din cauza motivelor economice. Musulmanii plateau taxe mult mai mici decat ne-musulmanii, si aveau mai multe oportunitati. De fapt Imperiul Otoman nu avea nici un interes sa converteasca prea multi la islam. Ar fi pierdut 60% din buget si taxe care veneau de la ne-musulmani.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 27.02.2008, 14:18:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar a fi ctitor de manastiri inseamna ceva sau nu? Si apoi pacatele se spovedesc si Hristos le iarta. Chiar mai e cazul sa vorbim despre pacatele lui Stefan cel Mare? Oare cine ne credem noi sa-l judecam?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 27.02.2008, 16:30:28
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Dar a fi ctitor de manastiri inseamna ceva sau nu? Si apoi pacatele se spovedesc si Hristos le iarta. Chiar mai e cazul sa vorbim despre pacatele lui Stefan cel Mare? Oare cine ne credem noi sa-l judecam?
pai daca este Sfant....inseamna ca cineva l-a judecat si l-a gasit Sfant.nu?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 28.02.2008, 14:21:45
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Dar a fi ctitor de manastiri inseamna ceva sau nu? Si apoi pacatele se spovedesc si Hristos le iarta. Chiar mai e cazul sa vorbim despre pacatele lui Stefan cel Mare? Oare cine ne credem noi sa-l judecam?
pai daca este Sfant....inseamna ca cineva l-a judecat si l-a gasit Sfant.nu?
scuze ca ma bag si eu...:p

auzisem la ceva emisiune sau am citit undeva ceva de genul ca cei indraciti tot zbiara cand se afla pe langa mormantul Sf. Stefan cel Mare: "ma arde! ma arde!"

pentru mine e de ajuns a fi considerat sfant desi recunosc ca am si eu unele chestii pe care nu le inteleg cu cat de sfant e acest domnitor. Dar in acelasi timp nu sunt foarte informat cu aceasta chestiune asa ca poate sunt nefondate nemultumirile mele.

Maica DOmnului sa ne apere!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 28.02.2008, 15:16:06
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Nu stiu de ce acordam importanta unor chestiuni care nu ne mantiue. Mi se pare ca ne irosim vremea. Merita sa raspundem cuiva care are intentia de a zidi sau a se zidi.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 18.03.2008, 19:58:09
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
auzisem la ceva emisiune sau am citit undeva ceva de genul ca cei indraciti tot zbiara cand se afla pe langa mormantul Sf. Stefan cel Mare: "ma arde! ma arde!"
emisiunea sau cartea nu e buna.eu am fost la mormintul lu Stefan cel Mare si nu am strigat nimic.nu am auzit nici pe altii strigind ceva si nici nu am auzit asemenea intimplari.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 18.03.2008, 22:17:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

tot_jean: e bine ca nu ai strigat, caci nu esti indracit. Doar pe indraciti ii arde. Si atunci de unde concluzia ta?!?
Daca urmaresti pe You tube sau pe Sfaturi ortodoxe.ro inregistrari ale unor exorcizari, vei fi martorul unor manifestari cel putin ciudate ale celor exorcizati. si vei mai constata ca si diavolii spun adevarul si anume, ca ii arde semnul crucii. Dar cand semnul e facut stramb, nu ii afecteaza.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 18.03.2008, 23:17:18
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
tot_jean: e bine ca nu ai strigat, caci nu esti indracit. Doar pe indraciti ii arde. Si atunci de unde concluzia ta?!?
Daca urmaresti pe You tube sau pe Sfaturi ortodoxe.ro inregistrari ale unor exorcizari, vei fi martorul unor manifestari cel putin ciudate ale celor exorcizati. si vei mai constata ca si diavolii spun adevarul si anume, ca ii arde semnul crucii. Dar cand semnul e facut stramb, nu ii afecteaza.
ziceam numai de persoana mea
Reply With Quote
  #129  
Vechi 20.03.2008, 09:43:42
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Matei 8:28 Și trecând El dincolo, în ținutul Gadarenilor, L-au întâmpinat doi demonizați, care ieșeau din morminte, foarte cumpliți, încât nimeni nu putea să treacă pe calea aceea.
Matei 8:29. Și iată, au început să strige și să zică: Ce ai Tu cu noi, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici mai înainte de vreme ca să ne chinuiești?


Deci Sfanta Scriptura confirma ca exista un chin al celor care sunt posedati, in prezenta oamenilor sfinti.

La fel cum pe cei care iubesc intunericul lumina ii deranjeaza si chiar fug de ea.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 20.03.2008, 16:12:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sectarii, care nu cred in Sf. Traditie, ce spun ei oare despre "Coloseni 1, 17":
Precum ati primit invatatura de la Epafras, iubitul, impreuna-slujitor cu noi, care este pentru voi credincios slujitor al lui Hristos ?


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 0 19.09.2011 17:33:45
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 13:23:49
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
biblia The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 28 04.10.2009 12:47:18
Despre Traditia in Biserica ORTodoxa Contemporana tudor Despre Biserica Ortodoxa in general 28 07.01.2007 19:51:44