Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 11.10.2011, 14:29:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

continuare ....

•“O altă contrângere de care trebuie ținut seama e foliculina, hormon feminin toxic și cancerigen. De cleștele acestui hormon nu este scăpare decât de la 3-4 copii în sus”.
•“Dumnezeu a sădit în firea omului câteva legi fundamenale numite instincte, cum sunt instinctul conservării vieții și instinctul de perpetuare a vieții. Pe acestea le avem comune cu toată seria viețuitoarelor care, însă, le au ca norme fixe de viață.
Numai omul poate interveni, cu libertatea voinței și cu funcția conștiinței, să modifice natura acestor norme fixe, în două sensuri opuse: 1- înspre dereglarea lor devenind patimi; 2 – înspre convertirea și sublimarea lor prin virtute, înspre eliberarea de tirania lor prin nevoință și lupta metodică. Deci, un instinct sădit ca lege de existență a firii devine patimă prin libera voință a omului. Numai omul vrea să despartă rostul instinctului de plăcerea ce-l însoțește, alegându-și plăcerea și refuzându-i rostul.
•“Împlinirea oricărui instinct al firii e însoțită de plăcere. Omul, numai omul, dintre toate viețuitoarele, vrea să despartă funcția biologică a instinctului în doua, vrea să separe rostul instinctului de placerea ce-l însoțește, alegându-și plăcerea și refuzându-i rostul”.
•“Despre „mecanismul funcțional al omului” putem spune mai întâi că omul are aproximativ 15 miliarde de neuroni, care aparțin sistemului nervos și care au nevoie de hrană și mediu: 1. Oxigenul din aer pe care hematiile din sânge îl duc la creier. 2. Glicogenul este zahărul special preparat de ficat pentru neuroni. Alcoolul, fumatul distrug ficatul... 3. Hormonii (adică produsul glandelor cu secreție internă: epifiza, hipofiza, tiroida, timusul, pancreasul, suprarenala și glandele sexuale) se varsă direct în sânge și ageresc întreg organismul și cu deosebire sistemul nervos...Hormonii sexuali alimentează și ei creierul, în special centrul memoriei. 4. Somnul, dreptul la somn fiind obligatoriu... 5. O concepție sigură de viață necesară aduce după sine înfrânarea de la orice excese... Concepția de viață este aceea în care te integrezi trup și suflet. Aceasta va frâna producerea hormonilor și va echilibra sistemul endocrin”.
•“Și iată așa, furișinu-se în sfatul minții legea păcatului, care este plăcerea simțurilor, pentru care s-a și hotărât moartea trupului, de atunci mintea multora dă trupului numai sfaturi împotriva firii, sau sfatul fărădelegii”…”Căci ceea pentru simțuri este lumina și plăcere, pentru minte este adânc de întuneric. Simțurile nu sunt în stare decât de rătăcire și nu aprind decât stricăciunea trupurilor, iar mintea împinsă în acestea este nu numai contra firii ci și împotriva lui Dumnezeu. Iar o minte înnebunită de simțuri și de poftele contra firii, prin care lucrează toată pofta vrăjmașă, ce sfaturi poate să dea decât sfaturile tâlharilor care căsăpesc pe cei ce coboara din Ierusalim la Ierihon: copiii ce vin în lumea aceasta.
Oare venirea lui Iisus la nunta din Cana să nu aibă și un înteles mai adânc? Oare să nu îsemneze ceva mai mult faptul că la nuntă face prima dovadă a dumnezeirii Sale? Oare nu trebuie de aici înainte socotit și Dumnezeu ca prezent la nuntă? Oare Dumnezeu nu are nici un cuvânt în biologie? Nici un lucru ? Nici un sens? Nici o conducere? A dat legile și a părăsit lumea? Sau legile îl exclud pe Dumnezeu? De ce a ridicat căsătoria la rangul de Taină între cele șapte, iar Bisericii i-a dat în grijă – deci în răspundere și în drept – de urmări cu luare aminte roadele tainei, acești muguri ai vieții, copiii? Nu oare de aceea ca ei să fie fiii Săi, întregi la minte și la trup, și nu dimpotrivă, puii fărădelegii?”
•“Căsătoria e o taină dintre cele 7, tocmai ca să nu îngăduie într-însa atâta șerpărie de fărădelegi, încât în zilele noastre trebuie să strigăm amarnic: Ridicați căsătoria din desfrânare măcar la rânduiala dobitoacelor!
•“Femeia să se teamă de bărbat” când Hristos este capul bărbatului, dar când capul lui e păcatul și „dumnezeul lui e stomacul”, n-are ce sfat e mântuire lua de la dânsul. Fără Hristos este mort, iar sfatul morților duce la moarte; acolo să nu mergeți. De morți să nu aveți teamă. De cei ce nu se tem de Dumnezeu, nici voi să nu aveți teamă. Toată teama să vă fie de păcat, căci pe aceasta au avut-o și Sfinții”. - Tinerii, Familia si copiii nascuti in lanturi - Parintele Arsenie Boca

Last edited by ovidiu b.; 11.10.2011 at 16:00:20.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 11.10.2011, 15:46:36
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit Dreapta-socoteala

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
...
O altă contrângere de care trebuie ținut seama
...
Copiii pe care ii are cineva nu sunt proprietatea lui personla;
sunt fiinte vi, persoane unice, au constiinta, viata, suflet.

Daca vrei sa fi parinte trebuie sa renunti la atitudinea
ultra-posesiva ...
Copiii datoreaza dragoste parintilor, dar nu sunt sclavi ai lor ...

Sa fac un copil, doi copii, trei,... : de parca ar fi niste obiecte ...
si trebuie sa am cat mai multe ca asa mi se pare mie ca zic uni parinti ai Bisericii.

Probabil ca cine a scris o parte din mesaje e inca tanar (<25ani) ...

Daca iti tai un picior, cat de mult te-ai ruga tu sa stii ca nimeni nu ti-l da inapoi !
Oare poti sa te rogi si deodata sa nu mai ai nevoie nimic din cele materiale (ma refer la noi cei de rand) ?

Dumnezeu a facut cerul si pamantul si la facut cu randuiala . Lucrurile
se petrec dupa niste randuile puse de Dumnezeu cu multa intelepciune.
Dar oameni spre deosebire de animale sunt inzestrati cu vointa libera si ratiune.

Problemele hormonale sunt lucruri care se intampla la tinereti ... iar cu trecerea multor ani (zeci de ani) viatza capata alte dimensiuni ...

...
Cea ce vreu sa spun e ca atunci cand ziceti : "Trebuie sa aveti cati mai multi copiii ! Ce va temeti ca o sa muriti de foamne ! (Las ca are grija Dumnezeu de voi)"
e un indemn tineresc ... Deobicei tineri citesc carti religioase, asculta predici ... dar minte lor inca imatura nu e capabila sa intelega viatza ca un om la 30-50-70 de ani !

Dupa modul in care scrieti, mi se pare ca sunteti multi foarte tineri ...
Poate ar fi bine sa va uitati la parinti vostri, la bunici vostri, la nasii vostri,
la parinti prietenilor vostri .... si ve-ti vedea ca ei gandesc in alt mod, care nu e accesibil tinerilor !

Aveti rabdare ... Mai intai insurati-va ... De ca va ganditi la copiii cand inca nici nu sunteti insurati ... ?
Insa avortul este o crima, deacea decat sa omori un suflet mai bine sa fi mai putin exagerat (as indrazni sa spun : inselat de sine sau in alta limba: paranoic sau schizofrenic(s-ar putea sa nu fie termeni exacti, nu lucrez in domeniu))

Pr Arsenie spunea ca "nasteera de prunci nu este un scop in sine, ci o consecintza; Scopul este mantuirea reciproca prin dragoste"

Mantuirea si dragostea sunt mai importante. A avea copii este o fapta.
Depinde cum o faci ! Ar putea fi pacat ! Dar uciderea de copiii nevinovati ramane pacat ! Deci ? E mai bine sa fi cu dreapta socotela ...

Asta e parerea mea. Nu trebuie sa fi-ti deacord cu ea. Puteti foarte frumos sa nu ma bagati in seama ... Daca va enerveaza ... uitati-o, si nu ma bagati in seama.
[Nu doresc sa primesc reply-uri de la tineri sub 26 de ani. Multumesc. Doamne ajuta, sanatate si voie buna !
Sarbatori fericite]
Reply With Quote
  #123  
Vechi 11.10.2011, 16:00:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
si inca o intrebare : este pacat sau nu legarea trompelor?
•„Femeia se va mântui prin naștere de fii, dacă stăruie cu deplină înțelepciune (așa numeau cei vechi înfrânarea), în credință, în iubire și în sfințenie”. Nașterea de fii, deodată cu o viețuire în înfrânare, e ceva care contravine instinctului poligamic și fără altă socoteală al bărbatului fără Hristos; deci nu e cu putiință împlinirea intenției divine decât cu un soț în stare de aceeași credință și viețuire. Convingerea că se poate și ceea ce ni s-ar părea că nu se poate, e o putere nebănuită; un fel de amplificare a voinței omului cu voința lui Dumnezeu”.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 11.10.2011, 17:02:51
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
eu sunt un putregai, o povara a acestei lumi... dar, tu gandac ipocrit si nerecunoscator; tu esti stapan pe trupul tau, de unde ai tu puterea asta, cand esti o creatie; Oare nu ai Un Creator Care e Stapanul tau? Oare imbecilitatea ateismului pana unde va ajunge? ca de ar fi dupa mine v-as scoate inima si v-as arde-o ca jertfa; dar trebuie sa ma supun lui Dumnezeu. Prostia voastra a ateilor nu are margini. Daca ar fi avut si parintii tai aceste concepte ca si ale tale tu nu ai fi, si poate era mai bine, mai putini imbeciloizi troli pe planeta asta; in locul tau i-as multumi Bunului Dumnezeu ca ma mai lasa sa traiesc!!! Manca-te-ar Raiul!
Stai jos, nota 2.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 11.10.2011, 17:33:59
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Talking

În prealabil postat de Calin21
' eu sunt un putregai, o povara a acestei lumi... dar, tu gandac ipocrit si nerecunoscator '

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Stai jos, nota 2.
Sunteti tare haiosi mai baieti! Scuze...nu m-am putut abtine sa nu ma amuz la formularea expusa :)))
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 11.10.2011, 18:06:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Sa fac un copil, doi copii, trei,... : de parca ar fi niste obiecte ...
si trebuie sa am cat mai multe ca asa mi se pare mie ca zic uni parinti ai Bisericii.
medical foliculina - hormon feminin toxic și cancerigen...secretiile in exces de foliculina duc la tumori mamare, fibrom uterin, fibroză mamară... de unde si recomandarea "De cleștele acestui hormon nu este scăpare decât de la 3-4 copii în sus"...
Explicatie: într-un raport conjugal normal, organele genitale feminine trec succesiv prntr-o fază de slăbănogire bruscă, ce stabiește cursul regulat în circulația sângelui. Actul conjugal falsificat, neisprăvit, fără concluzia naturală, lasă să persiste în vase o stare de înecare, ce cu vremea ia un caracter permanent (ecretiile in exces de foliculina duc la tumori mamare, fibrom uterin, fibroză mamară) ... Congestiile acestea cu repetiție produc alterări intense și profunde în sânul țesuturilor, care-și pierd astfel funcțiunea lor normală. Așa se instalează, cu vicleșug, sterilitatea defnitivă, incurabilă, după câte o lungă perioadă de sterilitate voită.

....sau daca nu vreti copii: •"Nu vreți copii? Trăiți ca FRAȚII"
•"Căsătoria-i pentru mântuire și prunci, nu pentru plăceri și desfrânare."

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Probabil ca cine a scris o parte din mesaje e inca tanar (<25ani) ...
tot cee e scris in ghilimele sunt citate ale Parintelui Arsenie Boca si am precizat foarte clar si din ce carte

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Dar oameni spre deosebire de animale sunt inzestrati cu vointa libera si ratiune.
interesanta ratiune ...nu ne ridicam nici macar la nivelul animalelor ...nu mai citez inca o data cine are ochi o sa vada

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Problemele hormonale sunt lucruri care se intampla la tinereti ... iar cu trecerea multor ani (zeci de ani) viatza capata alte dimensiuni ...
am postat pe acesta pagina si explicatii pe aceasta tema http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=13910&page=7

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Cea ce vreu sa spun e ca atunci cand ziceti : "Trebuie sa aveti cati mai multi copiii ! Ce va temeti ca o sa muriti de foamne ! (Las ca are grija Dumnezeu de voi)"
e un indemn tineresc ... Deobicei tineri citesc carti religioase, asculta predici ... dar minte lor inca imatura nu e capabila sa intelega viatza ca un om la 30-50-70 de ani !
pacat ca si matur/matura tot ca un copil/copila ganditi...nici nu ma mira sfaturile parintilor din ziua de astazi "distrati-va copiii...nu mai faceti copiii ca uite ce vremuri grele vin" ...postarile nu sunt ale mele...va rog sa deschideti putin ochii cui apartin...iar in a trage concluzii ce varsta am din nou gresititi

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Dupa modul in care scrieti, mi se pare ca sunteti multi foarte tineri ...
Poate ar fi bine sa va uitati la parinti vostri, la bunici vostri, la nasii vostri,
la parinti prietenilor vostri .... si ve-ti vedea ca ei gandesc in alt mod, care nu e accesibil tinerilor !
din punctul meu de vedere nu conteaza varsta...ci continutul ideii, al mesajului transmis...

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Aveti rabdare ... Mai intai insurati-va ... De ca va ganditi la copiii cand inca nici nu sunteti insurati ... ?
Insa avortul este o crima, deacea decat sa omori un suflet mai bine sa fi mai putin exagerat (as indrazni sa spun : inselat de sine sau in alta limba: paranoic sau schizofrenic(s-ar putea sa nu fie termeni exacti, nu lucrez in domeniu))
iarasi concluzii nefondate...nu e relevant dar va raspund ca sunt insurat...sa va scot putin din ceata

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Pr Arsenie spunea ca "nasteera de prunci nu este un scop in sine, ci o consecintza; Scopul este mantuirea reciproca prin dragoste
Mantuirea si dragostea sunt mai importante. A avea copii este o fapta.
Depinde cum o faci ! Ar putea fi pacat ! Dar uciderea de copiii nevinovati ramane pacat ! Deci ? E mai bine sa fi cu dreapta socotela"
se pare ca nu ati inteles nimic din acest mesaj...ati luat din el numai ce va convine...dar va intreb: Cum te mantuiesti in viata de familie? - [astept raspuns]
hai sa va mai spun ce spunea Parintele Arsenie Boca "In mintea stramba si lucrul drept se stramba".

Citat:
În prealabil postat de mbarboi Vezi mesajul
Asta e parerea mea. Nu trebuie sa fi-ti deacord cu ea. Puteti foarte frumos sa nu ma bagati in seama ... Daca va enerveaza ... uitati-o, si nu ma bagati in seama.
[Nu doresc sa primesc reply-uri de la tineri sub 26 de ani. Multumesc. Doamne ajuta, sanatate si voie buna !
Sarbatori fericite]
hmmm..."buna parere" si sunt de acord cu ea, numai ca nu e fondata ...afirmatiile pe le-ati comentat nu imi apartin, eu doar le-am postat ...nu ma enerveaza deloc afirmatiile dumeavoastra, din contra m-au amuzat

Doamne ajuta!

Last edited by ovidiu b.; 11.10.2011 at 19:11:40.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 11.10.2011, 23:51:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

N-am urmarit firul de discutie decat sporadic.
As vrea insa sa rog pe cei ce raspund aici si dau lectii si citate ample, sa spuna mai intai cati copii au ei insisi si cum traiesc in casnicie.
Ca sa stim cum discutam. Este f.important de stiut.
Ca este usor de dat 20 la fundul altuia.

Unul care nu are copii spune din expereinta lui, altul care are 20 de copii din experienta lui. Nici unul nu cunoaste experienta celuilalt , asa cum nu cunoaste nici viata lui privata si greutatile lui, crucea pe care o duce si motivul pentru care are sau nu un copil sau 100.

Si ca sa raspund la intrebarea initiala.
Eu as fi vrut macar un copil. In tinerete am vrut 2, mi se pare cifra ideala, hai maximum 3. Stiam ca mai mult nici n-as putea duce din nici un punct de vedere.

Hormonii au treaba lor, dar sa nu exageram...

Si Dumnezeu a considerat altcum decat mine.
La unii nu le da nici unul, ci numai lacrimi in schimb, la altii 10, la unii le da El cu ce sa-i creasca, sau ii ia inapoi, la altii le dau altii de pomana si ii ajuta.
Dupa cum considera. Si nu stim noi de ce asa si nu altfel...din pacate.

Si cine este fericit, sanatos si se descurca mai bine, iar nu stim noi, ci numai ei singuri.

Este cazul sa nu mai venim aici cu exemple si lectii, ca nu se potrivesc si la altii...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #128  
Vechi 12.10.2011, 08:49:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
N-am urmarit firul de discutie decat sporadic.
As vrea insa sa rog pe cei ce raspund aici si dau lectii si citate ample, sa spuna mai intai cati copii au ei insisi si cum traiesc in casnicie.
Ca sa stim cum discutam. Este f.important de stiut.
Ca este usor de dat 20 la fundul altuia.

Unul care nu are copii spune din expereinta lui, altul care are 20 de copii din experienta lui. Nici unul nu cunoaste experienta celuilalt , asa cum nu cunoaste nici viata lui privata si greutatile lui, crucea pe care o duce si motivul pentru care are sau nu un copil sau 100.

Si ca sa raspund la intrebarea initiala.
Eu as fi vrut macar un copil. In tinerete am vrut 2, mi se pare cifra ideala, hai maximum 3. Stiam ca mai mult nici n-as putea duce din nici un punct de vedere.

Hormonii au treaba lor, dar sa nu exageram...

Si Dumnezeu a considerat altcum decat mine.
La unii nu le da nici unul, ci numai lacrimi in schimb, la altii 10, la unii le da El cu ce sa-i creasca, sau ii ia inapoi, la altii le dau altii de pomana si ii ajuta.
Dupa cum considera. Si nu stim noi de ce asa si nu altfel...din pacate.

Si cine este fericit, sanatos si se descurca mai bine, iar nu stim noi, ci numai ei singuri.

Este cazul sa nu mai venim aici cu exemple si lectii, ca nu se potrivesc si la altii...
Esti una dintre persoanele de pe acest forum carora le urmaresc postarile cu placere,pentru ca din ele razbate atata atata cumpatare,discernamant,bun simt si capacitate de a-i intelege pe ceilalti,care rar mi-a fost dat sa le intalnesc la cei din jur.
Nu stiu daca chiar acesta este numele tau,Sophia (intelepciune din greaca),insa cu siguranta ti se potriveste de minune!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #129  
Vechi 12.10.2011, 10:56:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Hormonii au treaba lor, dar sa nu exageram...
nimic nu este exagerat sfaturile au la baza baza religia (in prima parte) si stiinta (in a 2-a parte)...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Este cazul sa nu mai venim aici cu exemple si lectii, ca nu se potrivesc si la altii...
draga Sophia propabil ca unora li se potriveste, probabil ca unora nu...celor care nu li se potriveste bineinteles ca vin cu idei contradictorii...lectia nu o dau eu...eu doar am postat niste sfaturi...
"lectii" - daca te referi la dicutia mea cu mbarboi cred ca este destul de concludent comentariul care îi apartine...

postarile au rol infomativ si nu se pune problema de a da lectii sau a demostra ceva anume...cine este interesat o sa analizeze problema - asta este si scopul

din pacate realitatea este alta si trebuie sa o recunoastem DESFRAUL din cadrul familiei exista...este dureros dar trebuie sa spunem pacatului pe nume...

Doamne ajuta!

Last edited by ovidiu b.; 12.10.2011 at 11:03:35.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 12.10.2011, 12:00:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu vad la ce ne-ar fi de folos sa spunem cati copii avem si in functie de asta sa raspundem. Unii pot avea peste cinci copii, dar toti sa fie crescuti de bunici. Altii pot avea un singur copil si sa se sacrifice cat pentru zece.

Sa ne deschidem lui Dumnezeu si vom avea putere in toate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02