Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.07.2009, 13:01:23
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
in viata trebuie sa te ocupe problemele vietii. Dupa aia,o sa ma ocup cu problemele "de apoi".
Dupa cat ma cunosc,posibilitatile mele a ajunge in rai sunt foarte mici si de fapt nu imi pasa ca nu acolo sunt toti prietenii mei. Sti tu cum se zice,mortii cu mortii, vii cu vii. Si," mult mai bine sa fi tanar, sanatos si cu parale decat batran ,bolnav si fara un ban..."
Parale.parale.... ok,dar sa stii ca nu e chiar chiar asa... paralele se fac mult mai usor cand iti gasesti echilibrul sufletesc... cand esti tanar,si esti linistit sufeleteste faci parale,cand imbatranesti iti pare bine ca ai trait asa... si daca echilibrul il gasesti de tanar,cand vei fi batran o sa ai si parale...
__________________
Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o persoana esti intreaga lume. G. J. G. Marquez
Reply With Quote
  #122  
Vechi 14.07.2009, 18:27:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
in viata trebuie sa te ocupe problemele vietii. Dupa aia,o sa ma ocup cu problemele "de apoi".
Dupa cat ma cunosc,posibilitatile mele a ajunge in rai sunt foarte mici si de fapt nu imi pasa ca nu acolo sunt toti prietenii mei. Sti tu cum se zice,mortii cu mortii, vii cu vii. Si," mult mai bine sa fi tanar, sanatos si cu parale decat batran ,bolnav si fara un ban..."
Atunci,probabil Dumnezeu in bunatatea Sa iti va trimite lectiile necesare pentru a intelege adevarul despre aceasta lume.
O mica nelamurire...cum se face ca te-ai inscris pe un forum crestin-ortodox si nu te afli pe unul de afaceri?Ce anume te-a determinat sa scrii aici?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 14.07.2009, 18:39:53
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Imi pare rau dar nu sunt de acord cu dumneata.

Citat:
În prealabil postat de hatryan Vezi mesajul
Parale.parale.... ok,dar sa stii ca nu e chiar chiar asa... paralele se fac mult mai usor cand iti gasesti echilibrul sufletesc... cand esti tanar,si esti linistit sufeleteste faci parale,cand imbatranesti iti pare bine ca ai trait asa... si daca echilibrul il gasesti de tanar,cand vei fi batran o sa ai si parale...
La echilibru sufletesc nu are in chestia castigatul paralelor nimic.Nici linistea si tineretea. Daca vrei sa faci parale, secretul este INSTRUIREA ca cine este invatat are mult mai multe posibilitati sa aiba un serviciu mai rentabil sau va fi mult mai apt a observa din timp posibilitati de castigat parale nu tocmai prin munca ci prin afaceri.A cumpara cu 10 lei,a vinde cu 50 lei,sa castige cele 5%...si sa se imbogateasca. (gluma) Uite cum in Romania,cand sau privatizat societatile de stat,cei care au inteles situatia si au avut curaj,au devenit propietari de fabrici sau uzine care leau cumparat cu preturi derizorii si multa mita...(tragic)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 14.07.2009, 18:45:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Atunci,probabil Dumnezeu in bunatatea Sa iti va trimite lectiile necesare pentru a intelege adevarul despre aceasta lume.
O mica nelamurire...cum se face ca te-ai inscris pe un forum crestin-ortodox si nu te afli pe unul de afaceri?Ce anume te-a determinat sa scrii aici?
Si,totusi,nu mi-ai raspuns...
Reply With Quote
  #125  
Vechi 14.07.2009, 21:15:29
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
La echilibru sufletesc nu are in chestia castigatul paralelor nimic.Nici linistea si tineretea. Daca vrei sa faci parale, secretul este INSTRUIREA ca cine este invatat are mult mai multe posibilitati sa aiba un serviciu mai rentabil sau va fi mult mai apt a observa din timp posibilitati de castigat parale nu tocmai prin munca ci prin afaceri.A cumpara cu 10 lei,a vinde cu 50 lei,sa castige cele 5%...si sa se imbogateasca. (gluma) Uite cum in Romania,cand sau privatizat societatile de stat,cei care au inteles situatia si au avut curaj,au devenit propietari de fabrici sau uzine care leau cumparat cu preturi derizorii si multa mita...(tragic)
poate nu ai citit bine titlul... de la inceput...
deci,din experienta vorbind,eu am avut ''parale'' si sau dus... dar credema ca daca as fi avut acel echilibru sufletesc,adica pe dineva drag langa mine,ar fi fost altfel...
ce se intampla in mare parte in romania,cat despre afaceri si uzine si bla bla,nu se discuta aici... poate nu ai citit ca sunt alte probleme in viata care conteaza chiar foarte mult,destul de mult incat sa nu ne gandim numai la ''parale''
__________________
Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o persoana esti intreaga lume. G. J. G. Marquez
Reply With Quote
  #126  
Vechi 15.07.2009, 12:03:01
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit In intrebarea ta gasesti si jumatate din raspuns

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Atunci,probabil Dumnezeu in bunatatea Sa iti va trimite lectiile necesare pentru a intelege adevarul despre aceasta lume.
O mica nelamurire...cum se face ca te-ai inscris pe un forum crestin-ortodox si nu te afli pe unul de afaceri?Ce anume te-a determinat sa scrii aici?
Deoarece sunt multi romani crestini care au idei preconcepute despre evrei,idei care nu intotdeauna sunt adevarate. Pe moment mam stabilit in special la subiectul Judaismul in care din pacate nu sunteti bine informati, uneori informatile vi sau fost date cu bucurie de antisemiti si legionari.
Uneori credeti ca evreii sunt interesati numai de afaceri dar adevarul este altul.
Poate ca hartuiala evreilor in lungul anilor de catre crestini a avut un efect de selectie naturala asa ca in general au ramas cei care au fost mai "shmecheri". Fapt este ca 169 din cei care au primit premiul Nobel in toate domenile ,au fost evrei.
Israelul este centru mondial de cercetari si descopeririin domeniul electronica.Procesorii, acei "creieri" electronici care domineaza in toate aparatele electronice ca CD,Video,Calculatoare si altele,fabricati in diferite tari au fost desvoltati si fabricati in Israel. Agricultura se face pe platforma de "inalta technica".Am ajuns la un stadiu ca inventam noua fructe si legume.Tehnica irigatiei prin picaturi care o cunoasteti face ca acelas teren produce aproape dublu decat a produs fara irigatie.
Nu este domeniu in care nu neam bagat coada.Crescatorii de peste in pustiu folosint apa sarata care se scoate pe loc din pamant. Uzine de desalinizarea apei sarate au fost construite in zeci de tari din lume. Si inca o multime de lucruri care nu sunt legate de afaceri.
A face afaceri nu este ceva negativ ca fara afaceri, nu este comert,nu fabrici si nu de munca.
Lasati prostilor ideile ca evreii sunt buni numai la afaceri. Adevarul este ca evreii sunt buni SI la afaceri.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 15.07.2009, 12:15:31
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit La noi se spune:

Citat:
În prealabil postat de hatryan Vezi mesajul
poate nu ai citit bine titlul... de la inceput...
deci,din experienta vorbind,eu am avut ''parale'' si sau dus... dar credema ca daca as fi avut acel echilibru sufletesc,adica pe dineva drag langa mine,ar fi fost altfel...
ce se intampla in mare parte in romania,cat despre afaceri si uzine si bla bla,nu se discuta aici... poate nu ai citit ca sunt alte probleme in viata care conteaza chiar foarte mult,destul de mult incat sa nu ne gandim numai la ''parale''
Unde nu-i faina nu-i cultura si unde nui cultura nu-i faina. Omul nu se poate hrani numai din spirutualism si credinta ca daca-i foame numai la mancare o sa se gandeasca.
Personal,niciodata nu am inteles ce este acel "echilibru sufletesc".Acelas cu "energii interioare sau exterioare" Mie mi se pare ca astea sunt cuvinte fara inteles,cuvinte goale.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 15.07.2009, 16:51:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu cred ca, intr-adevar, Dumnezeu iti da alesul, sau iti simti pur si simplu alesul, si, nu din prea multa iubire, ci din prea multe lucruri la un loc ce-l formeaza pe acesta in viziunea " alesului tau."
Eu am avut cateva iubiri, sa le spunem asa, inaintea sotului meu, una din ele chiar m-a marcat putin, insa, niciodata nu m-am gandit in priviinta persoanelor in cauza, indiferent ce simteam pentru acestea si cat ma zbateam, ca ar fi alesul. Cu sotul meu a fost altfel, intr-un mod misterios altfel.
Cand l-am cunoscut (printr-un intermediar si, de la distanta ) nu mi-a placut deloc, din nici un punct de vedere, dar nici nu pot spune ca mi-a displacut, ci doar am tratat situatia ca acceptabila. Am vorbit foarte mult la telefon si aceasta pentru ca el insista...si insista, plus ca mai si stia cum sa vorbeasca.
Apoi ne-am imprietenit, el era in al 9 lea cer, eu, putin cam retinuta, dar imi placea cumva situatia, insa nu indrazneam sa o definesc . Apoi ne-am apropiat din ce in ce mai mult, ne-am vizitat tot mai des pana ce ne-am dat seama ca nu ne desparteam niciodata.
Undeva in subconstientul meu si, chiar in mintea mea imi spuneam ca el ar putea fi sotul meu...sincer, nu stiu de ce ! Imi spuneam ca el este omul cu care as putea si mi-as dori sa traiesc tot restul vietii mele, cu toate ca situatia se prezenta cumva dificil, avand si ceva conflicte, ulterior.
Ne-am certat, in cele din urma, ne-am suparat, am suferit...dar tot nu am indraznit vre-unul dintre noi sa renuntam la celalalt cu adevarat. Am descoperit chiar laturi absolut incompatibile cu casnicia, din partea acestuia, dar in sinea mea parca tot credeam ca ne vom casatori, nu ca nadajduiam, ci doar aveam o usoara impresie involuntara.
Pana la urma, am trecut peste obstacole, dar nu inainte de a le ameliora, am considerat latura lor negativa ca o lectie benefica pentru perspectiva si, am avut incredere cumva in stofa lui, astfel am descoperit ca aceasta incredere a fost de bun augur.
Acum implinim 9 ani de cand ne cunoastem si 5 ani de cand suntem casatoriti, avem si un puiut ce seamana leit cu taicasu plus ca nu ne certam niciodata serios, decat de la fleacuri pe care, de altfel le si constientizam in masura potrivita. Nu ne-am plictisit unul de celalalt si speram ca toate sa mearga bine pana la sfarsit. Avem incredere, avem respect unul fata de celalalt, suntem deschisi la minte si in casnicie, discutam absolut orice, ne constientizam si ne acceptam defectele atata timp cat nu se prezinta intr-un stil major si intolerabil, de asemenea si calitatile, incercam sa nu adoptam nici un fel de abuz sau constrangere nerationala...mai sunt si lucruri negative, dar neinsemnate. O iubire se formeaza in timp, nu dintr-o privire...aia este capriciu neinteles.
Deci, am simtit ca el este alesul meu si nu m-a inselat instinctul....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #129  
Vechi 15.07.2009, 17:27:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ei bine, un rol important in formarea unei relatii care sa tinda spre casnicie, il joaca si partea materiala, astfel ca, in multe cazuri, daca aceasta lipseste cu desavarsire si se ajunge la convietuirea dificila cu socrii, indiferent de ce parte...iti cam iei campii si nu te mai intereseaza daca este alesul sau nu.
Noi am avut casa, am fost liberi inca de la inceput din acest punct de vedere, astfel ca am putut sa ne concentram spre alte lucruri si , de ce nu, tendinte psihologice ale relatiei.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #130  
Vechi 15.07.2009, 18:17:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Deoarece sunt multi romani crestini care au idei preconcepute despre evrei,idei care nu intotdeauna sunt adevarate. Pe moment mam stabilit in special la subiectul Judaismul in care din pacate nu sunteti bine informati, uneori informatile vi sau fost date cu bucurie de antisemiti si legionari.
Uneori credeti ca evreii sunt interesati numai de afaceri dar adevarul este altul.
Poate ca hartuiala evreilor in lungul anilor de catre crestini a avut un efect de selectie naturala asa ca in general au ramas cei care au fost mai "shmecheri". Fapt este ca 169 din cei care au primit premiul Nobel in toate domenile ,au fost evrei.
Israelul este centru mondial de cercetari si descopeririin domeniul electronica.Procesorii, acei "creieri" electronici care domineaza in toate aparatele electronice ca CD,Video,Calculatoare si altele,fabricati in diferite tari au fost desvoltati si fabricati in Israel. Agricultura se face pe platforma de "inalta technica".Am ajuns la un stadiu ca inventam noua fructe si legume.Tehnica irigatiei prin picaturi care o cunoasteti face ca acelas teren produce aproape dublu decat a produs fara irigatie.
Nu este domeniu in care nu neam bagat coada.Crescatorii de peste in pustiu folosint apa sarata care se scoate pe loc din pamant. Uzine de desalinizarea apei sarate au fost construite in zeci de tari din lume. Si inca o multime de lucruri care nu sunt legate de afaceri.
A face afaceri nu este ceva negativ ca fara afaceri, nu este comert,nu fabrici si nu de munca.
Lasati prostilor ideile ca evreii sunt buni numai la afaceri. Adevarul este ca evreii sunt buni SI la afaceri.
Bun,deci ai intrat aici pentru a face putina propaganda.Nimic rau pana la urma,insa prin posturile tale anterioare,subliniai exact ce nu doresti sa se creada despre acest popor:ca partea materiala,cel putin in lumea asta terestra trebuie sa vina pe primul plan,iar sufletul...Dumnezeu cu mila.Cel putin,cam asta este viziunea ta despre cum ar trebui traita viata.
Noroc ca eu chiar cunosc evrei si unii dintre ei sunt chiar niste oameni deosebiti,cu suflet mare.Oricum,nici nu am pus accent vreodata pe nationalitati sau religii diferite.
Consider ca toti suntem oameni,unii de mare calitate si care lasa ceva in urma lor si mai cred ca niciunde nu exista padure fara uscaturi.Iar discriminarile de orice gen le privesc ca pe o dovada de primitivism.
Concluzionand,aici este un forum care atinge subiecte de spiritualitate,deci poate ar trebui sa gasesti o abordare a temei topicului mai potrivita.
PS:O alta curiozitate: tu sau persoanele de aceeasi etnie din jurul tau faceti discriminari in ce priveste tiganii,nemtii,romanii etc?V-ati amesteca sangele cu cel al acestor nationalitati?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum stii ca el/ea e alesul/a? florinna01 Nunta 209 04.07.2013 10:54:25