Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 23.01.2013, 19:54:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Greșeala ta FUNDAMENTALĂ este NESOCOTIREA și BATJOCORIREA Sfintei Tradiții.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #122  
Vechi 23.01.2013, 20:00:26
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Greșeala ta FUNDAMENTALĂ este NESOCOTIREA și BATJOCORIREA Sfintei Tradiții.
si unde anume am batjocorit eu Sf. Traditie?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 23.01.2013, 20:02:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hai că n-am chef de glume.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #124  
Vechi 23.01.2013, 20:09:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Parerea mea - in cazul Athos -ului, este vorba mai degraba despre loc, decat despre oameni.

Locul este si trebuie sa ramana consacrat calugariei (barbatilor), orice toleranta in acest sens, va duce la erodarea acestui scop.

Intreb si eu: intoleranta vizavi de animalele de sex feminin vine de la Maica Domnului sau de la oameni?
Personal privesc muntele Athos ca pe un altar. Femeile nu intra in altar, barbatii doar cu incuvintarea clericilor. La fel se intampla si la Athos, barbatii intra in anumite conditii, daca obtin permisii, muntele fiind dedicat monahilor, slujitorilor "altarului". Daca s-ar inlatura interdictia pentru femei, cred ca Muntele Sfant ar disparea cu totul din constiinta oamenilor, asa cum ar disparea altarul, daca s-ar renunta la iconostas. Interzicerea femelelor animalelor domestice pare o extindere a traiului in curatie de la nivelul uman la cel animal, intreg muntele fiind "sfant".

Athosul e acel tip de spatiu sacru ce exista in postura stabila, insemnat vizibil, spatiu extras din teritoriu si din timp, ce are de partea sa memoria, fiind un simbol al credintei ortodoxe, centru spiritual. Dpmdv manastirea Frasineni nu are aceeasi calitate de centru, insa daca au dat un avaton, sa le fie de bine, n-oi intra prin efractie in incinta ei.

Last edited by ioanna; 23.01.2013 at 20:45:54.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 23.01.2013, 20:31:12
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca s-ar inlatura interdictia pentru femei, cred ca Muntele Sfant ar disparea cu totul din constiinta oamenilor, asa cum ar disparea altarul, daca s-ar renunta la iconostas.
E groaznic ce spuneți.

În primul rând, vă reamintesc că altarul a existat înainte de iconostas. Sfântul Ioan Gură de Aur a slujit la altar fără iconostas.

În al doilea rând, asta credeți că este ancora fundamentală a Sfântului Munte în conștiința credincioșilor - faptul că e un loc interzis femeilor ? Păi dacă ar fi așa, Doamne ferește ! - mai bine s-ar desființa toate acele mănăstiri....
Reply With Quote
  #126  
Vechi 23.01.2013, 20:36:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
E groaznic ce spuneți.
Poate o sa intelegeti la ce m-am referit daca cititi asta:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=76

Last edited by ioanna; 23.01.2013 at 20:39:44.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 23.01.2013, 20:49:15
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Poate o sa intelegeti la ce m-am referit daca cititi asta:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=76
Am citit, și nu sunt de acord.

Ca romano-catolic de rit nou (ca să zic așa, adică fiind convertit în cadrul Liturghiei post conciliare) vă pot spune cu toată certitudinea că sacralitatea Tainelor săvârșite la un altar orientat pro-populo nu are cu nimic de suferit.

Dumneavoastră spuneți, în postarea către care ați făcut trimitere: Eu sunt pentru iconostas, nu neaparat unul opac, nu m-ar deranja nici un iconostas traforat, de genul „a fi sau a nu fi”, insa sa existe, nu sa-l eliminam; cred in efectul lui psihologic., (sublinierea mea), iar eu vă spun că sacralitatea Sfintei Jertfe nu derivă dintr-un efect psihologic și nici corecta ei percepție de către credincios nu se sprijină pe un efect psihologic, ci pe credință, căci vorbim despre religie, nu despre trucuri de salon ale unui Houdini sau Copperfield.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 23.01.2013, 20:52:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Am citit, și nu sunt de acord.
.
E parerea d-voastra de credincios romano-catolic; eu raman la a mea:

Citat:
Spunea cineva in paginile anterioare, citandu-l pe Pavel Florenski "Daca se va inlatura iconostasul, altarul va dispare cu totul din constiinta oamenilor” si sunt intru-totul de acord. Tu privesti iconostasul ca o obstructie ce te impiedica sa vezi altarul, insa acesta demarcatie nu separa oamenii de altar,ci evidentiaza ca prezenta sacra din cadrul bisericii exista atat prin revelatie, cat si prin anticipare, altarul fiind „sursa” celei de a doua veniri a Lui Hristos.
Inca ceva, eu n-am vorbit de sacralitatea jertfei, n-am spus ca aceasta deriva dintr-un efect psihologic, ci m-am referit la faptul ca iconostasul face opera de anticipare.

Last edited by ioanna; 23.01.2013 at 21:05:38.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 23.01.2013, 21:06:59
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
E parerea d-voastra de credincios romano-catolic; eu raman la a mea:
Să nu mă înțelegeți greșit, eu nu susțin că iconostasul sau tradiția bizantină în general ar fi inutile sau cu efecte negative, dimpotrivă, le recunosc valoarea; DAR, refuz să le consider indispensabile în practica liturgică creștină.

O minimă cercetare cu privire la practica liturgică apuseană vă va revela că există forme complementare de recunoaștere - sau de anticipare, dacă doriți - a sacralității în cadrul spațiului unei biserici.

Spre exemplu - într-o biserică de rit roman, ori de câte ori credinciosul trece prin spațiul central (între cele două rânduri de bănci, adică de câte ori se intersectează cu axul central al navei bisericii, în care este dispus altarul și, de regulă, tabernacolul, el va îngenunchea și își va face cruce - aceasta, în semn de respect pentru Isus care se află în tabernacol și în fața Căruia "tot genunchiul se va pleca".... - și, cu atât mai mult cu cât va vedea aprinsă acea mică candelă roșie care semnalizează prezența hostiilor consacrate, adică a Preasfântului Trup și Sânge a Mântuitorului, în Tabernacol.

În general, conduita unui credincios în spațiul sacru romano catolic poate părea mult mai organizată decât în cel răsăritean (unde senzația este de mișcare liberă "de colo-colo") tocmai datorită faptului că Masa unde se oficiază Sfânta Jertfă și Tabernacolul unde așteaptă Isus sunt mai "expuse".

Încă o dată, aceasta nu este o judecată de valoare, ci doar o expunere a percepției mele despre diferențele liturgice.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 23.01.2013, 21:27:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit MihaiG

Daca tot suntem off topic, vreau sa va spun ca ma bucur ca ati revenit in Biserica Catolica.

Sa revenim on topic, "Cum ii afecteaza pe barbati imbracamintea colegelor", pana nu ne atrage cineva atentia.
Reply With Quote
Răspunde