Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 16.12.2011, 13:06:36
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Dar, nu multi vorbesc de o unire a religiilor sub conducerea papalitatii. .
Corect, dar nici nu va avea loc o unire a religiilor sub papa, asta in mod sigur. Pentru ca protestantii sunt mai puternici (au in spate tari bogate economic ca SUA).
  #122  
Vechi 16.12.2011, 13:16:20
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Faptul va unii incalca o porunca a Mantuitorului, fie ei si preoti nu schimba corectitudinea invataturilor Bisericii. Daca s-ar respecta canoanele Sfintilor Parinti nu ar prea mai fi hirotoniti preoti azi. Nu ar trebui sa fie hirotonoit cel care a facut desfranare. Adica peste 80%. Nu ar trebui hirotonit preot sub 30 de ani.
Recititi (cu atentie, de data aceasta) Matei 19:9. Vedeti apoi cum stam cu oficierea de casatorii necrestine (neconforme cu invatatura clara si raspicata a Mantuitorului). Dvs. ati deviat de tot de la subiect.


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar spre deosebire de ortodoxie care are invatatura corecta pe care multi nu o aplica, celelalte confesiuni protestante si neoprotestante invata pe baza aceleiasi Sf Scripturi lucruri diferite de ceea ce au propovaduit Mantuitorul si Apostoli. Asta cum se impaca cu faptul ca Duhul Sfant ii inspira pe toti sa interpreteze Sf Scriptura?
Care este invatatura corecta a ortodoxiei, pe care noi (ma refer la adventistii de ziua a saptea) nu o aplicam? Dati un exemplu.

Eu pot sa va dau un exemplu de invataturi ortodoxe, aplicate mai corect de adventisti, decat de ortodoxie (Crezul, sau anumite puncte din Catehismul Ortodox).

Dar, pentru asta ar trebui sa deschidem un alt topic.


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Tocmai asta sutineam ca au primit aceesi invatatura fara ca acesta sa fie scrisa.
Sa ramanem la acesta idee biblica: au primit aceeasi invatatura (difera doar forma de transmitere).
  #123  
Vechi 16.12.2011, 13:23:06
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Corect, dar nici nu va avea loc o unire a religiilor sub papa, asta in mod sigur. Pentru ca protestantii sunt mai puternici (au in spate tari bogate economic ca SUA).
Mai vedem. Usurel cu bogatia SUA. Poate vreti sa vorbiti de bogatia in datorii. Si, cine credeti ca o sa ajute SUA sa rezolve aceasta problema? Cu cine va forma o alianta pentru a depasi criza si a prelua puterea mondiala?

Ramane de vazut. Dar, profetiile din Daniel si Apocalipsa nu au cum sa nu vorbeasca despre aceste 2 mari puteri: SUA si Vatican.

Probabil dvs. va ganditi (cand cititi anumite profetii) la O.N.U. Luati-va gandul. Este o organizatie de paie. Nu are nici un amestec in adevaratele aliante si uneltiri.

Last edited by grasu77; 16.12.2011 at 13:25:24.
  #124  
Vechi 16.12.2011, 13:28:22
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Mai vedem. Usurel cu bogatia SUA. Poate vreti sa vorbiti de bogatia in datorii. Si, cine credeti ca o sa ajute SUA sa rezolve aceasta problema? Cu cine va forma o alianta pentru a depasi criza si a prelua puterea mondiala?
Italia, este mai bogata? e mult mai indatorata.

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Probabil dvs. va ganditi (cand cititi anumite profetii) la O.N.U. Luati-va gandul. Este o organizatie de paie. Nu are nici un amestec in adevaratele aliante si uneltiri.
Nu, nu ma gandesc la ONU.
  #125  
Vechi 16.12.2011, 13:32:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Recititi (cu atentie, de data aceasta) Matei 19:9. Vedeti apoi cum stam cu oficierea de casatorii necrestine (neconforme cu invatatura clara si raspicata a Mantuitorului). Dvs. ati deviat de tot de la subiect.

Acesta este versetul: "Iar Eu vă spun că, în afară de vina desfrânării, oricine-și va lăsa femeia și va lua alta, săvârșește adulter; și cel ce a luat-o pe cea lăsată, adulter săvârșește". Acum concret ce invata gresit BO referitor la acesta invatatura?


Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Care este invatatura corecta a ortodoxiei, pe care noi (ma refer la adventistii de ziua a saptea) nu o aplicam? Dati un exemplu.

Eu pot sa va dau un exemplu de invataturi ortodoxe, aplicate mai corect de adventisti, decat de ortodoxie (Crezul, sau anumite puncte din Catehismul Ortodox).

Dar, pentru asta ar trebui sa deschidem un alt topic.
Daca sunteti de acord deschidem acest nou topic. Imi pare rau, dar in afara de ziua de odihna nu stiu foarte multe diferente, asta ca sa nu spun ca nu stiu deloc. Bine exista vesnica problema cu Sfintele Taine, cu Sf Traditie. Cred ca dvs sunteti mai indreptatit sa specificati diferentele, in fond BO stie motivele pentru ca se despartit de BRC, nu putem sti care sunt motivele pentru care se rup fie de ortodocsi, fie de catolici cei care considera ca au descoperit o noua invatatura de credinta gresita.
  #126  
Vechi 16.12.2011, 13:50:45
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Italia, este mai bogata? e mult mai indatorata.
Asa o fi (si cred ca este). Dar, de ce faceti referire la Italia (sunt mai multe state pline de datorii)? Pentru ca este o tara catolica? Si ce daca. Nu cred ca Vaticanul are vre-un interes fata de Italia. O alianta cu SUA (candva neo/protestanta) este mult mai profitabila.

P.S. Ca tot vorbim de profetii: cu vreo 7 ani in urma (cand am intrat pentru prima data intro biserica adventista), cand SUA era inca "tara tuturor posibilitatilor", in biserica mea (ma refer la biserica AZS) se vorbea despre datoria SUA si consecintele acesteia. Ciudati adventistii astia. Prosperitatea era vizibila iar ei vorbesc despre datorii. Ei, na ca au avut dreptate.

Intrebare: oare vor avea dreptate si pe mai departe, in ceea ce priveste alianta dintre SUA si Roma papala?


Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Nu, nu ma gandesc la ONU.
Inseamna ca nu v-am ghicit. Am dreptul la 3 incercari. De acord?
  #127  
Vechi 16.12.2011, 13:56:21
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul


Daca sunteti de acord deschidem acest nou topic. Imi pare rau, dar in afara de ziua de odihna nu stiu foarte multe diferente, asta ca sa nu spun ca nu stiu deloc. Bine exista vesnica problema cu Sfintele Taine, cu Sf Traditie. Cred ca dvs sunteti mai indreptatit sa specificati diferentele, in fond BO stie motivele pentru ca se despartit de BRC, nu putem sti care sunt motivele pentru care se rup fie de ortodocsi, fie de catolici cei care considera ca au descoperit o noua invatatura de credinta gresita.
De aceea e bine ca adminul sa mai baneze pe cate un sectant.
D-voastra ca ortodox incepator puteti sa cadeti in plasa intinsa de dumnealor.
Deci exista o diferenta totala intre adventisti sau alte secte si ortdoxie.
In primul rand ei au pierdut harul ,duhul sfant.
Nu au Sfinte Taine ,nu cinstesc ,defaima Sfanta Cruce si pe Maica Domnului
Adevarul e in ortodoxie ,asa cum l-a lasat Hristos
  #128  
Vechi 16.12.2011, 13:57:58
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Acesta este versetul: "Iar Eu vă spun că, în afară de vina desfrânării, oricine-și va lăsa femeia și va lua alta, săvârșește adulter; și cel ce a luat-o pe cea lăsată, adulter săvârșește". Acum concret ce invata gresit BO referitor la acesta invatatura?
Da. Acesta este versetul. Va ramane dvs. sa observati in ce masura sunt respectate aceste invataturi ale Mantuitorului. Eu nu comentez, pe acest topic (a facuto pe altele).



Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca sunteti de acord deschidem acest nou topic. Imi pare rau, dar in afara de ziua de odihna nu stiu foarte multe diferente,
Cred ca am fost destul de clar si totusi nu m-ati inteles. Ma refer la diferente de aplicare a unor invataturi din ortodoxie (am dat ca exemplu Crezul si anumite puncte din Catehismul ortodox). Voiam sa spun ca in anumite situatii adventistii sunt mai ortodocsi decat ortodocsii (respecta mai bine invataturile ortodoxe biblice).

Deschideti dvs. un topic pe acesta teama, referitoare la invataturi ortodoxe biblice si respectarea lor de catre biserica AZS.
  #129  
Vechi 16.12.2011, 14:12:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
De aceea e bine ca adminul sa mai baneze pe cate un sectant.
D-voastra ca ortodox incepator puteti sa cadeti in plasa intinsa de dumnealor.
Deci exista o diferenta totala intre adventisti sau alte secte si ortdoxie.
In primul rand ei au pierdut harul ,duhul sfant.
Nu au Sfinte Taine ,nu cinstesc ,defaima Sfanta Cruce si pe Maica Domnului
Adevarul e in ortodoxie ,asa cum l-a lasat Hristos
Si daca diferenta ar fi fost "una mica" (nu exista o diferenta de invatatura mica, doar corect sau gresit) tot era suficient. Dar nici nu este corect sa afirmam lucruri despre ceilalti fara sa respectam sau sa cunoastem adevarul. Exista destule carti scrise de catre ortodocsi, care din exces de zel, pentru a evidentia greselile celor de alte confesiuni exagereaza. Le pun in "carca" lucruri neadevarare, astfel incat discrediteaza lucrarea aceea cu multe adevaruri pentru unele minciuni (pentru ca asta sunt). Pentru a putea combate pe cineva trebuie sa ii cunosti parerea si pe ce se bazeaza. Asta e parerea mea.
  #130  
Vechi 16.12.2011, 14:36:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si a doua generatie, toti au avut Sf Scriptura? La asta ma refeream. Adica la faptul ca au fost oameni care au fost increstinati de anumite pesoane care nu au primit direct invatatura de la Mantuitorul si nici nu au avut Sf Scriptura.
Greu de crezut că primii creștini au incendiat exemplarere Sintei Scripturi. Dipotrivă: le-au copiat și multiplicat! Incendiarea Scripturii și pedepsirea celor ce o citeau a survenit mai târziu... cam pe când creștinismul a ajuns religie de stat.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu sunt doctrine? Care este versetul din Sf Scriptura care specifica Dumnezeirea Sfantului Duh? Deci cam aveti traditie, doar ca se manifesta selectiv.
Să nu ne grăbim cu afirmații fără acoperire... Nu am timp să mă documentez (azi e Ziua Pregătirii și sunt foarte ocupat), dar pana atunci luați doar acest verset:

"Să nu întristați Duhul cel Sfânt al lui Dumnezeu, întru Care ați fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării." (Efes. 4,30)

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Da, dar selectia Cartilor a facut-o cineva. Cine i-a dat autoritatea sa stabileasca care sunt canonice si care nu? La intrebarea asta, parerea mea e ca pot fi doua raspunsuri, deci trebuie sa acceptati una din invataturi: Fie Sfinti Parindi au fost insuflati de Duhul Sfant, fie este vorba de comparatia textelor Sfintei Scripturi cu Sfanta Traditie.
Înțeleg din felul cum ați construit fraza că cele două autorități (Duhul Sfânt și Sfânta Tradiție) sunt adverse și se exclud una pe alta. Pot accepta că sfinții părinți au fost conduși de Duhul Sfânt în selecția cărților. De altfel, nu este nevoie să fi "sfânt părinte" pentru a putea face diferența între Evangheluia după Ioan și "evanghelia" apocrifă a lui Iuda; ori între Apocalipsa lui Ioan (care afirmă inspirația dumnezeiască în scrierea ei) și o apocrifă (al cărui autor afirmă chiar că nu a fost inspirat de Dumnezeu în scrierea ei).Am dat doar două exemple extreme, pot fi și altele prin care un cercetător credincios foate decela adevărul de minciună.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Atat timp cat au fost uniti si la un moment data s-au despartit, e clar ca unii nu au fost consecventi. Cel mult au fost consecventi cu invataturile de dupa despartire, eu ma refeream la care dintre cele doua confesiuni a schimbat invatatura cu care initial a fost de acord la Sinoade.
Aceasta e o problemă care mă depășește căci ține deja de apologetica ortodoxă; e unicul argument ce l-am auzit pe aici, poate or mai fi și altele... Pentru mine e suficient să știu că timp de un mileniu (!!) a existat "consecvență" în propagarea unor erori teologice.

Last edited by osutafaraunu; 16.12.2011 at 14:38:50.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari pentru adventisti, baptisti si penticostali Anca-Miha Secte si culte 1268 12.07.2016 01:44:25
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16