Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 19.11.2009, 18:07:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pentru că nu este adevărat. Eu nu am văzut nici un adventist să pupe cărțile ei sau să se închine lui Dumnezeu cu cărțile ei în față. Aceasta ar însemna să facă din ea "o zeitate/idol", nu-i așa? Nu e nevoie să răspunzi, de o consideri întrebare capcană
Hmmm, eu as defini idolatria ca pe ceva care indeparteaza de Dumnezeu intr-o directie gresita, si mai exact idolatrizarea si credinta oarba in persoana care e raspunzatoare de aceasta erezie si care a recurs la acest act din interese proprii pe care si le-a si atins....asta cum ti se pare?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 19.11.2009, 18:23:29
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Era și normal ca "dovezile" să vină dinspre zona apocrifelor.
Am zis ca nu stiu sigur unde am citit,dar probabil in carti cu pilde.Chiar daca ar fi apocrif,asta arata ca se dadeau daruri celor morti.Dar nu e apocrif.Sfintii Parinti au spus ce e apocrif si ce nu si vine un singur om(Luther) si se uita el asa la Biblie si se gandeste:"hm,parca asta nu prea pare o carte buna"...e absurd.Cu ce autoritate si cu ce argumente?
Reply With Quote
  #123  
Vechi 19.11.2009, 18:25:31
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

cum explici asta?
http://www.youtube.com/watch?v=HbcL4mkNfzM


Crezi ca daca icoanele ar fi fost idoli,s-ar mai fi miscat muntele dupa ce cei care s-au rugat au adus icoane,cruci si Sfinte Moaste?
http://www.google.ro/url?sa=t&source...Ol5ISEcqWBPRzQ
Reply With Quote
  #124  
Vechi 19.11.2009, 20:03:05
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Aveti si cu Sola White...nu pomeniti voi aici, pentru ca simtiti ca e o pata neagra asupra Adventistilor, dar incapatanarea bat-o vina nu va lasa sa acceptati si eroarea principala care a condus spre aparitia acestui cult/secta...ce-o mai fi si asta!
Intrati pe forumul azs sa urmariti discutii in contradictoriu, intre adventisti, referitor la credibilitatea Ellenei White.

In plus, din manualul comunitatii adventiste reiese ca scrierile Ellenei White nu reprezinta norma de credinta. Un adventist care nu ia in considerare scrierile Ellenei White, ramane tot adventist. Singura conditie de a fi adventist este aceea de a crede in ceea ce spune Cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura).
Reply With Quote
  #125  
Vechi 19.11.2009, 20:28:50
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hmmm, eu as defini idolatria ca pe ceva care indeparteaza de Dumnezeu intr-o directie gresita, si mai exact idolatrizarea si credinta oarba in persoana care e raspunzatoare de aceasta erezie si care a recurs la acest act din interese proprii pe care si le-a si atins....asta cum ti se pare?
Mi se pare că seamănă mult cu subiectul la care mă gândeam. Exclus cazul White. Ea a afirmat de multe ori să nu luăm în considerare ce spune ea, decât dacă e în concordanță cu Biblia.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 19.11.2009, 20:30:22
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Am zis ca nu stiu sigur unde am citit,dar probabil in carti cu pilde.Chiar daca ar fi apocrif,asta arata ca se dadeau daruri celor morti.Dar nu e apocrif.Sfintii Parinti au spus ce e apocrif si ce nu si vine un singur om(Luther) si se uita el asa la Biblie si se gandeste:"hm,parca asta nu prea pare o carte buna"...e absurd.Cu ce autoritate si cu ce argumente?
Ok. Când găsești exact versetul putem să-l discutăm, până atunci nu mă pronunț, Cred că e mai corect așa.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 19.11.2009, 20:32:12
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul

Sunt totuși uluit. Nu sunteți la curent cu marile apariții editoriale!!! Nu sunteți la curent cu lucrările domnului Lucian Cristescu, .
Eu unul am cumparat, de curand, o carte a domnului Lucian Cristescu, dupa ce am urmarit prezentarea facuta de catre un preot ortodox, cu mintea destupata (cred ca este chiar decanul Facultatii de Teologie Ortodoxa din Sibiu). Ce frumos se impaca adventistii cu ortodocsii atunci cand oamenii gandesc aerisit! Va invit sa urmariti aceasta prezentare:

http://viatasisanatate.ro/media-106/more.htm

Vizionare placuta. Aveti ceva de invatat de la acest preot.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 19.11.2009, 20:52:00
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie
Eu unul am cumparat, de curand, o carte a domnului Lucian Cristescu, dupa ce am urmarit prezentarea facuta de catre un preot ortodox, cu mintea destupata


Ce inseamnă cu mintea destupată domnule Vasalie/Litanu/Vasinec ? Adică să va acceptăm ereziile și ratăcirile?

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea
Am zis ca nu stiu sigur unde am citit,dar probabil in carti cu pilde.Chiar daca ar fi apocrif,asta arata ca se dadeau daruri celor morti.Dar nu e apocrif.Sfintii Parinti au spus ce e apocrif si ce nu si vine un singur om(Luther) si se uita el asa la Biblie si se gandeste:"hm,parca asta nu prea pare o carte buna"...e absurd.Cu ce autoritate si cu ce argumente?


Stai liniștită, nu trebuie să îi dai sectantului referința exactă. Oricum nu îl interesează asta. Pe el il interesează doar polemica. Orice, dar să scrie.

Mai presus de toate este să încerci să cunoști substratul acelui citat și ceea ce îți rămâne in minte.

2 Cor. 3.6 "Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu. "

P.S. Iar apocrif este ceea ce spune Biserica lui Hristos că este, nu ceea ce il învață pe el la secta lui, veche cu un pic mai mult de un secol.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 19.11.2009, 21:38:18
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

"Darnicia ta sa atinga pe toti cei in viata si chiar mortilor fa-le parte de darnicia ta" (Isus Sirah 7, 35).

Nu ti se pare ciudat ca v-au scos chiar aceasta carte in care e argumentul pt pomeni?

In cartea a II-a a Macabeilor se vorbeste despre existenta si folosul rugaciunii pentru cei morti: "Iar a doua zi, au venit cei ce erau cu Iuda, precum a fost randuit ca sa ridice trupurile celor omorati si sa le aseze cu rudeniile in parintestile morminte. Si au aflat sub hainele fiecaruia din cei morti lucruri inchinate idolilor Iamniei, de la care ii oprea legea pe iudei, si tuturor vadit lucru a fost ca pentru atare pricina au cazut acestia. Si toti binecuvantand pe Judecatorul cel drept, pe Domnul, cel ce arata cele ascunse si intorcandu-se la rugaciuni, s-au rugat pentru pacatul ce s-a facut, ca de tot sa se stearga. Si facand adunare de bani dupa numarul barbatilor, a trimis in Ierusalim, sa aduca jertfa pentru pacat, foarte bun si cuvios lucru pentru socotinta invierii mortilor! Ca de n-ar fi avut nadejde ca vor invia cei ce mai inainte au cazut, desert si de ras lucru ar fi a se ruga pentru cei morti. Si a vazut ca celor ce cu buna cucernicie au adormit, foarte bun dar le este pus. Drept aceea, sfant si cucernic gand a fost ca au adus jertfa de curatie pentru cei morti, ca sa se slobozeasca de pacat" (II Macabei 12, 39-46).
Tobit, recunoscand folosul rugaciunii pentru cei morti, a poruncit fiului sau, ca sa fie darnic cu painea si cu vinul la mormantul celor drepti (Tobit 7, 17). Iar pentru cei ce l-au parasit pe Dumnezeu, profetul Ieremia porunceste ca sa nu se franga pentru ei paine de jale cu mangaiere pentru cel mort (Ier. 16, 7-11).
Si chiar daca in Noul Testament nu se spune in mod direct sa ne rugam pentru cei morti, dar, intrucat ni se spune clar ca avem datoria de a ne ruga pentru toti oamenii, urmeaza ca avem datoria de a ne ruga si pentru cei raposati.
Astfel, Sfantul Apostol Pavel in epistola sa catre Timotei, ne spune: "Va indemn, deci, inainte de toate sa faceti cereri, rugaciuni, mijlociri, multumiri pentru toti oamenii" (I Tim. 2, 1). Desigur ca expresia "toti oamenii" cuprinde nu numai pe cei din lumea aceasta, ci si pe cei de dincolo de mormant, caci si acestia traiesc, desi pe un alt plan.
In Biserica crestina, inca de pe timpul Sfintilor Parinti Apostoli se faceau rugaciunii si mijlociri pentru cei morti. Dovada despre aceasta gasim in Epistola I-a catre Corinteni, unde se vorbeste despre botezul pentru cei morti. Astfel, Sfantul Apostol Pavel referindu-se la acest obicei zice: "Ce vor face cei ce se boteaza pentru cei morti? Daca mortii nu inviaza, nicidecum, pentru ce se mai boteaza pentru ei?" (I Cor. 15, 29). De aici se vede, in mod clar, ca pe atunci erau unii crestini care aveau credinta ca in modul acesta pot ajuta celor decedati, care n-au fost botezati.
Sfantul Apostol Pavel, in Epistola catre Evrei, ne indeamna astfel: "Aduceti-va aminte de mai marii vostri, care v-au grait voua cuvintul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si le urmati credinta" (Evr. 13, 7). Prin acest indemn apostolul ne aminteste de datoria pe care o avem de a ne ruga pentru cei adormiti care ne-au povatuit in calea credintei si carora le datoram viata noastra in Hristos.
Iar in a doua Epistola catre Timotei, acelasi Apostol isi exprima dorinta ca membrii casei lui Onisifor sa primeasca dupa moartea lor harul Mantuitorului Iisus Hristos ca rasplatire pentru serviciile pe care el le-a facut apostolului in timpul vietii: "Domnul sa aiba grija de casa lui Onisifor, caci de multe ori m-a insufletit si de lanturile mele nu s-a rusinat. Daruiasca-i Domnul ca sa afle mila de la Domnul in ziua aceea".
Invatatura Sfintilor Parinti. Sfantul Dionisie Areopagitul, contemporan cu Sfintii Apostoli si unul din cei ce l-au ascultat pe Sfantul Apostol Pavel vorbind in Areopag spune in contemplatia sa despre cei raposati: "Rugaciunile sfintilor in timpul vietii lor si chiar dupa moartea lor sunt folositoare pentru acei care sunt demni de sfintele rugaciuni, adica pentru cei credinciosi. Rugaciunile unora pentru altii, au valoare si putere inaintea lui Dumnezeu".
Sfantul Grigorie de Nisa zice de asemenea, ca e foarte folositor si placut lui Dumnezeu de a ne aduce aminte, in timpul Sfintei Taine a Euharistiei de cei raposati, care au murit in adevarata credinta.
In Liturghia sa, Sfantul Vasile cel Mare se roaga pentru cei adormiti in Domnul astfel: "Adu-ti aminte, Doamne, de cei ce au adormit intru nadejdea invierii si a vietii vesnice", iar in continuare zice sa ne rugam pentru aceia ale caror nume le va citi preotul, "pentru odihna si iertarea sufletelor lor in loc luminat unde nu e intristare, nici suspin, da-le Doamne odihna unde straluceste lumina fetei Tale".
Rugaciunile pentru cei morti si in general toate faptele bune facute pentru ei sunt considerate ca sfinte si pioase ofrande - spunea Sfantul Ioan Damaschin in Cuvantul Sau asupra celor ce au murit in credinta.
Si intrucat rugaciunile si jertfele lui Iov pentru fiii sai ii curateau pe acestia, ce poate impiedica pe Dumnezeu de a curati prin rugaciunile si jertfele noastre pe cei raposati cand Domnul da unora dupa rugaciunea celorlalti. Acesta e si scopul pentru care ni s-a poruncit de a ne ruga unul pentru altul, pentru ca unii sa se vindece prin mijlocirea altora.
Explicand cuvintele Mantuitorului Iisus Hristos, adresate Martei, sora lui Lazar: "Eu sunt invierea si viata, cel care crede in Mine, chiar daca va muri fi-va viu" (Ioan 11, 25), Sfantul Ioan Gura de Aur spune: "Fiindca Iisus Hristos este Stapan al vietii si al tuturor bunurilor, la El trebuie sa cerem ca sa amelioreze soarta raposatilor. Fiind Dumnezeu, El da viata cui voieste".
Tot cu privire la folosul rugaciunilor pentru cei morti, Sfantul Chiril al Ierusalimului scrie in Cuvantul al cincilea: "Noi serbam amintirea raposatilor; intai a patriarhilor, a proorocilor, a apostolilor si a martirilor, pentru ca dupa cererile si rugaciunile lor, ale noastre sa fie ascultate de Dumnezeu, in al doilea rand ne rugam pentru raposatii Sfintii Parinti si episcopi si in al treilea rand, ne rugam pentru toti acei dintre noi care au murit si credem cu tarie ca rugaciunea e de un mare ajutor pentru sufletele in favoarea carora ea este facuta si pentru care se face Jertfa Sfintei Liturghii".
"intre noi si voi s-a asezat o prapastie mare, astfel ca cei ce ar vrea sa treaca de aici la voi, ori de acolo la noi sa nu poata sa treaca". Este exact ceea ce spune Biserica. Bariera aceasta este de netrecut cand cineva aflat intr-o parte sau alta a ei ar vrea s-o depaseasca, dar pentru Domnul ea nu constituie o bariera. Cei ce in viata de aici si-au taiat de bunavoie orice posibilitate, ca odata ajunsi dincolo Biserica sa nu poata mijloci prin rugaciuni pentru schimbarea in bine a starii lor, acestia au intr-adevar in fata lor o asemenea bariera. Ea nu este de netrecut pentru Domnul, dar nimeni nu poate fi mantuit impotriva vointei sale. Ar fi poate absurd sa se invoace in acest caz dragostea lui Dumnezeu.
Dupa cum stim, Domnul Hristos, in timpul mortii Sale, a fost in mormant cu trupul, dar cu sufletul s-a coborat la iad pentru a elibera de cursele vrajmasului pe cei credinciosi, pe cei ce au adormit cu credinta in Mesia. Daca Domnul a mantuit in trecut din chinurile iadului pe anumiti oameni, El poate face acest lucru si in prezent si in viitor cu toti aceia care au adormit cu credinta in El si neintinati cu prea multe si grele pacate de moarte. Ei nu beneficiaza de aceasta indurare in urma suferintelor si a meritelor pe care eventual si le-ar castiga dupa moarte, ci datorita mijlocirilor facute pentru ei de Biserica luptatoare, intrucat insusi Mantuitorul ne spune: "Si orice veti cere intru numele Meu, aceea voi face" (Ioan 14, 13). Deci El nu lasa fara efect Jertfa euharistica si rugaciunile ce le facem pentru raposati.
Daca "sangele lui Iisus ne curateste pe noi de orice pacat", atunci acelasi sange curateste de tot pacatul si pe decedatii pomeniti la Sf. Liturghie pentru care preotul, in momentul cand pune miridele in Sf. Potir, se roaga: "spala, Doamne, pacatele celor ce s-au pomenit aici, cu cinstit sangele Tau pentru rugaciunile Sfintilor Tai".
La ortodocsi s-a pastrat obiceiul din vechime de a se savarsi rugaciuni pentru cel mort la trei zile, la noua zile, la patruzeci de zile. Semnificatia momentelor amintite este plina de continut si indeobste respectata.
In ziua a treia ne rugam Mantuitorului Hristos ca El, care a inviat a treia zi, sa invieze si pe raposat in ziua invierii obstei. In ziua a noua mijlocim pe langa Dumnezeu ca sufletul raposatului sa se invredniceasca partasiei celor noua cete ingeresti; in ziua a patru-zecea rugam pe Dumnezeu-Fiul ca precum El s-a inaltat la cer la 40 de zile, asa sa se inalte si sufletul raposatului in corturile dreptilor.
In sambetele Postului Mare se fac de asemenea pomeniri pentru cei morti, cei vii cerand de la Dumnezeu iertare si mila pentru fratii lor raposati. In sambata din ajunul Cincizecimii ne rugam ca Dumnezeu sa invredniceasca pe cei raposati de darurile Sfantului Duh, asa cum a invrednicit pe cei vii.
In general rugaciunile se unesc cu jertfa cea fara de sange, la Sfanta Liturghie si sunt insotite cu impartirea de milostenii si cu faceri de bine. "Cand tot poporul si ceata sfintilor - zice Sfantul Ioan Gura de Aur - sta cu mainile ridicate in fata Sfintei Jertfe, cum sa nu ne aducem aminte de fratii nostri cei trecuti la locul pacii si cum sa nu ne rugam lui Dumnezeu pentru ei".
Reply With Quote
  #130  
Vechi 19.11.2009, 21:42:43
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul


2 Cor. 3.6 "Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu. "
Asa e,m-am gandit la melodiile lor cand am citit versetul scris de tine.Ei au versuri frumoase,dar nu simti frica de Dumnezeu cand le asculti.La ortodocsi,chiar daca e in alta limba cantarea si nu intelegi ce spune,simti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
un răspuns..! myself00 Generalitati 5 16.03.2012 17:17:29
raspuns verona Generalitati 2 23.10.2006 19:44:56
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47