Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.11.2006, 08:41:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Pai pe 14 este si Sf. Grigorie Palama, asa ca avem ce sa aniversam. As fi venit sa mananc o felie de tort, :) mai ales ca de miercuri incepem postul, dar esti ceva cam departe.
Elena draga,

Poate anul viitor ai drum pe aici, am sa fac un tort special pentru tine !

Sper ca interviul de azi sa iti iasa asa cum ti-ai dorit, sau poate mult mai bine. Astept sa ne scrii impresii cu prima ocazie. Dumnezeu sa iti ajute in toate !

Cu drag,

Mirela

P.S. Tocmai mi-a venit o idee : oare ce-ar fi daca noi cei care ne scriem pe acest forum ne-am si intalni fata in fata, ca un fel de reuniuni, fara pretentii, dar cu multa dragoste.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 14.11.2006, 17:24:41
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Elena draga,

Poate anul viitor ai drum pe aici, am sa fac un tort special pentru tine !

Sper ca interviul de azi sa iti iasa asa cum ti-ai dorit, sau poate mult mai bine. Astept sa ne scrii impresii cu prima ocazie. Dumnezeu sa iti ajute in toate !

Cu drag,

Mirela

P.S. Tocmai mi-a venit o idee : oare ce-ar fi daca noi cei care ne scriem pe acest forum ne-am si intalni fata in fata, ca un fel de reuniuni, fara pretentii, dar cu multa dragoste.
Draga Mirela,

Dumnezeu S-a milostivit si acum si m-a ajutat sa fie bine. In mod normal la mijlocul emisiunii se pune o pauza muzicala, dar de data asta discutia era atat de "incinsa" ca nici nu s-a mai facut pauza. Ne-au facut semn cand mai aveam doua minute de emisiune. Slava Domnului! Multumita rugaciunilor voastre si ale altora, a fost foarte bine.

Am discutat putin despre situatia Bisericii Ortodoxe in Romania inainte si dupa 1989, apoi demersul meu de convertire. Demers spiritual si intelectual. Am pus accentul pe Sfanta Scriptura si pe Sfintii Parinti. Am reliefat dificultatile legate de convertire (toata asceza care o implica, renuntarea la mine, la ce ma leaga de lumea asta)... cu exemplificari. Lung drum, eu inca la inceput. Cred ca "Traditie" era bun(a) la chestia asta. Am evidentiat si cateva aspecte care ating putin ce au pierdut catolicii sau n-au avut niciodata protestantii...toate incadrate in contextul convertirii mele. Dupa emisiune discutia s-a continuat cu diferite persoane care erau pe acolo. Numai timpul ne-a despartit...

Ar fi multe de spus, asa ca le las pentru cand ne vedem...daca mai ramane valabila oferta cu tortul. Sa stii ca nu sunt pretentioasa, daca ai niste fructe e OK. Nu merg in vizite pentru mancare, ci pentru comunicare si comuniune spirituala.
Un post adevarat!

Te imbratisez,
Elena

PS: Mirela, imi permit sa-mi dau cu parerea intr-o problema de-a ta. Banuiesc ca daca te-ai decis sa participi financiar la mesele organizate de biserica, decizia a fost luata impreuna cu sotul tau. Eu nu sunt casatorita, dar mi se pare normal ca orice decizie sa fie luata impreuna cu "jumatatea" ta.

Reply With Quote
  #123  
Vechi 15.11.2006, 07:39:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Elena,


Ma bucur pentru tine ca totul a iesit bine si ca i-ai incins atat de tare intr-ale ortodoxiei ca nici ragaz de pauza nu si-au mai dat. Asta imi aduce aminte de un interviu al nostru - eu si sotul meu - la un Radio din Buenos Aires, care ne-a invitat la o emisiune culturala despre Romania, dat fiind nunta noastra mai speciala : eu neavand rochie de mireasa m-am imbracat in costum national, iar la randul nostru in aceeasi zi am fost nasi - sfinti, a zis preotul, pentru ca nu am apucat sa iesim din biserica - pentru atasatul cultural al Ambasadei Romaniei, a carui sotie ne-a facut surpriza sa vina si ea imbracata tot in costum national, ca sa fim amandoua la fel.... eram doua Romanii acolo, intr-o bisericuta mica, dar intre multi prieteni cu inima calda.

Oferta mea cu tortul ramane valabila... si sa stii ca se gaseste si vin romanesc aici, asa ca va fi ca acasa. Iar in privinta fructelor, la alegere, de pe toate meridianele ... Nici eu nu merg in vizite pentru mancare - cu toate ca o mancare ca la mama acasa nu am mai servit de mult, de cand cu viata asta moderna - asa ca asta nu refuz niciodata.

Referitor la contributia pentru mesele lunare, am ajuns cumva la vorba Mariei, pentru ca sotul meu inca mai considera asta o pierdere de timp si bani...:(


Si eu te imbratisez cu drag si Dumnezeu sa va ajute Duminica pe 19 Noiembrie la Ziua Ortodoxiei pe care o organizati pentru catolici si protestanti. Sa ne scrii neaparat mai multe dupa epuizarea evenimentului.

Mirela
Reply With Quote
  #124  
Vechi 15.11.2006, 17:39:16
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Credinta in inchipuiri? Ceea ce ai aflat vine de la oameni, babilonieni, greci, persi etc. Nu cred in magie, poate fi periculoasa si n-am nevoie sa ma rog la metafore.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 15.11.2006, 21:29:21
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Credinta in inchipuiri? Ceea ce ai aflat vine de la oameni, babilonieni, greci, persi etc. Nu cred in magie, poate fi periculoasa si n-am nevoie sa ma rog la metafore.
Tu vorbesti din ceea ce iti dicteaza logica, aparent corect. Noi iti vorbim din experienta care depaseste logica si care iti descopera alte dimensiuni. Ceea ce nu se vede sau nu se intelege, nu inseamna neaparat ca nu exista!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 16.11.2006, 17:11:21
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

"care depaseste logica si care iti descopera alte dimensiuni." Daca se refera la faptul ca personificarea spiritului este persoana si ca actioneaza ceva, mai bine fara.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 16.11.2006, 18:34:04
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
"care depaseste logica si care iti descopera alte dimensiuni." Daca se refera la faptul ca personificarea spiritului este persoana si ca actioneaza ceva, mai bine fara.
Se refera la mai mult de atat. De ce nu cauti ca sa intelegi? Ca nici teoriile astea prezentate de tine, nu le-ai invatat si nici nu le-ai inteles fara efort. Straduieste-te sa intelegi si celelalte dimensiuni.

Vad ca ai o logica interesanta si ca dispui de cunostinte exacte. De aceea ma bucur sa raspuns mesajelor tale. Eu sunt de acord cu ce spune fizica, matematica, istoria in masura in care se probeaza. Ele vorbesc despre lucruri care se vad, se verifica.

Si noi vorbim de o credinta verificabila, dar aceasta credinta nu poate exista in afara relatiei cu Dumnezeu. Premiza acestei relatii este cautarea. Pana nu vei cauta cu sinceritate, nu vei reusi sa intelegi.

Si de vreme ce nu reusesti sa intelegi, ramai pe dinafara. Si nu pentru ca nu ai avea aceasta capacitate, ci pentru ca inima ta trebuie sa se deschida catre adevar, sa fie animata de dorinta sincera de a afla adevarul.

Adevarul este ascuns oricum celor inchisi la inima.

Bate si ti se va deschide!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 17.11.2006, 11:13:38
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Credinta in oameni si bine este sufucienta pentru a iubi viata, ce nevoie de zeii inchipuiti la sumerieni si egiptieni, deveniti monoteism la evrei, ca raspuns al creatiei universului, dar care nu inseamna nimic si dezvolta practici periculoase, magie, vrajitorie si idei false despre lume. Constiinta exista doar in mamifere, ar fi zeul unul?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 17.11.2006, 14:12:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeniffer
Credinta in oameni si bine este sufucienta pentru a iubi viata, ce nevoie de zeii inchipuiti la sumerieni si egiptieni, deveniti monoteism la evrei, ca raspuns al creatiei universului, dar care nu inseamna nimic si dezvolta practici periculoase, magie, vrajitorie si idei false despre lume. Constiinta exista doar in mamifere, ar fi zeul unul?
Esti comica, pe bune. "Constiinta exista doar in mamifere", glumesti cred, nu?

Constiinta nu o are decat omul, nu toate mamiferele cum afirmi atat de eronat.

Cand o sa vrei sa afli adevarul, atunci ti se va descoperi si Dumnezeu! Pana atunci, ramai pe ideile tale, tu crezi nu in oameni, ci in tine insati. Si atunci Dumnezeu nu mai are loc de tine, asa ca nu te mira ca nu intelegi.

Reply With Quote
  #130  
Vechi 17.11.2006, 20:45:48
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Fabulatiile nu ajuta, constiinta este in creier si nu in afara, deci in mamifere. Nu te intereseaza evolutia demonstrata, in milioane de ani? Daca te intereseaza raspunsuri, poti gasi, daca nu, poti spune zeul si gata, vei crede ca esti nemuritor. Poate tie iti ajunge, caci obisnuit asa, dar altii prefera adevarul. http://www.futura-sciences.com/news-decouverte-source-energie-origine-vie-terre_8962.php
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica ortodoxa si vrajitoarele mihaelaflorina Generalitati 3 26.07.2011 13:01:10
Biserica ortodoxa sarba Jane Says Despre Biserica Ortodoxa in general 6 29.07.2010 17:39:12
Vinul si Biserica ortodoxa LapetiteMoc Generalitati 15 02.10.2009 23:26:05
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10