Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 07.05.2010, 17:51:32
ucristian ucristian is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Impresia mea este ca Cristian ne roaga doar sa-l LOCALIZAM pa Antonio, daca se poate, prin network-ing-ul nostru, si doar atit.

Daca dinsul ar dori sa analizam prin prisma experientei noastre de viata si profesionale, in multe cazuri: medici, psihologi experimentati in lucrul cu tinerii cu sexualitatea si imaginatia lor, educatori familiarizati cu cazuri similare, cred ca ne-ar ruga sa o facem si pentru acest demers ne-ar furniza cu mai multe date personale si de caracter, atitudine fata de lume si viata,..etc insa este evident ca doreste sa tina confidentiala viata personala a lui Antonio si trebuie sa-i respectam aceasta dorinta nu sa intram in polemica presupuneri si inchipuiri.
( Poate mai incolo daca va dori acest lucru)

Eu personal as fi EXTREM de ingrijorat daca as auzi ca doreste sa faca parte dintr-un grup de tineri care doresc sa "scape de societate si de presiunile ei"... plecind la minastire, deoarece sigur va intilni diverse persoane ca el sau mai in virsta.
Multumesc mult!!!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 07.05.2010, 21:23:20
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Maicuta? la Frasinei?
Da,la Frasinei.Treci pe acolo,este foarte frumos,ca peste tot in tara dealtfel.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 07.05.2010, 21:50:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Da,la Frasinei.Treci pe acolo,este foarte frumos,ca peste tot in tara dealtfel.
S-a mirat din cauza faptului ca la Frasinei este manastire de calugari( in care femeile nu au voie sa intre), insa este si o manastire de maici putin mai jos de cea a calugarilor si poate nu stia de ea...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 07.05.2010, 23:00:18
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Pentru Sophia si nu numai:

@ Draga Sophia,

Nestiute sunt caile Domnului!
Ratiunea noastra este limitata!! Nu poate intelege ceea ce Dumnezeu vrea de la noi, daca nu exista COMUNIUNEA cu El! Exact ca la fizica cu vasele comunicante, exact ca intre PRIETENI, cand fiecare isi destainuie reciproc tainle si se ajuta reciproc! In cazul nostru cu Dumnezeu, ne destainuie planurile Sale numai cat poate OMUL sa perceapa!
Niciodata nu vom intelege MODUL in care Dumnezeu ne cheama la El!!! Niciodata nu vom vedea FATA Sa atat cat traim! Dar Il putem auzi... cum? in INIMA noastra!

MA indoiesc ca ai citit VIETI DE SFINTI prin care in diferite moduri si imprejurari Sfintii au plecat NESTIUTI de nimeni, in Manastiri sau la Martiriu! Ma vei infrunta cu: „dar au fost sfinti!” si eu te contrazic cu „realismul” (ca tot iti place sa fii „realista”): AU FOST OAMENI CA TINE CA MINE CA ANTONIO!!! DAR, s-au daruit TOTAL lui Dumnezeu si L-au ascultat intru totul!!!
Despre asta „moarte” este vorba - lepadarea de sine - pe care o rmeaza fiecare CALUGAR in parte! Dar si in viata de familie este tot o „moarte” atunci cand te „lepezi de sine” si te dedici COPIILOR sa ii cresti in PLACUL LUI DUMNEZEU si spre Slava Sa „asa sa lumeze viata voastra ca vazand oamenii faptele voastre sa slaveasca pe Tatal Cel din Ceruri!”.

Culoarea neagra a Hainei monahale IN PRIMUL RAND inseamna MOARTE, pe langa semnificatia fiecarei haine in parte!!! El a murit „omului vechi” si s-a imbracat in „omul cel nou”!
El moare lumii si se naste altei LUMI, a lui Hristos! De aceea i se si schimba NUMELE!!! Botezul este tot o moarte IN HRISTOS - afundarea intreita, dar este si inviere tot IN HRISTOS - iesirea din apa!
Calugarul singur cere de la staret calugaria, deci este CONSTIENT ca el MOARE inclusiv parintilor! NU trupeste, ci IN HRISTOS! El nu mai apartine FAMILIEI, ci NUMAI LUI HRISTOS!
CALUGARIA este TOT UN BOTEZ, asa spun Sf.Parinti! Tare m-as bucura sa citesti macar O DATA-N VIATA aceasta randuiala de Calugarie, din MOLITFELNIC ca altfel vei intelege!!!

Momentul „convertirii” lui o stie numai Hristos, datatorul Vietii, fiind El Insusi VIATA!!! De aceea nu stim noi SCHIMBAREA sa, si ce MOMENTE TAINICE a trait el de la Hristos, si deci, cum a luta aceasta DECIZIE!!!

Inaintea noastra, sigur ni se pare ABERATIE si ceva ABSURD, iesit din comun, sau chiar EXTREMISM... dar judecam AFARA de Hristos! Gandim OMENESTE nu IN HRISTOS!
NU multi ma intelegeti ce vreau sa spun, stiu, dar spun nu de la mine, ci de la ceea ce INVATA BISERICA prin SFINTII EI!
Va rog sa ma iertati!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 07.05.2010 at 23:03:46.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 08.05.2010, 00:25:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

"Calugarul singur cere de la staret calugaria, deci este CONSTIENT ca el MOARE inclusiv parintilor! NU trupeste, ci IN HRISTOS! El nu mai apartine FAMILIEI, ci NUMAI LUI HRISTOS!"

Asta spun si eu Geo. Calugarul nu mai apartine familiei, dar nu trupeste. Trupeste va fi al familiei pana la moarte...si dupa. In rest o fi a lui Hristos. El poate sa tina legatura cu familia.
El va fi intotdeauna copilul parintilor lui, Geo, fratele, sau sora. Asta nu se poate schimba.

In rest ce sa spun, ma intristezi mereu cu mesajele tale. Problema grava este ca ele ma fac sa ma indepartez de credinta. Crede-ma Geo, ma faci sa cred ca ortodoxia este oribila si de neatins. Ma rog la Dumnezeu totusi sa nu ma lase sa plec de la el.
Iti spun cu lacrimi in ochi si in suflet: eu ma stradui sa vad altfel ortodoxia, mai buna, asa cum il vad si pe Dumnezeu, tocmai ca sa nu ma pierd, sa n-o parasesc.
N-am nimic personal cu tine, Geo. Eu sunt mai slaba si nu pot fi decat om.

Si asa cum spunea cineva, hai sa nu umplem acest fir cu parerile noastre. Cine poate, sa ajute la gasirea lui Antonio.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #126  
Vechi 08.05.2010, 01:18:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
@

AU FOST OAMENI CA TINE CA MINE CA ANTONIO!!! DAR, s-au daruit TOTAL lui Dumnezeu si L-au ascultat intru totul!!!


Culoarea neagra a Hainei monahale IN PRIMUL RAND inseamna MOARTE, pe langa semnificatia fiecarei haine in parte!!! El a murit „omului vechi” si s-a imbracat in „omul cel nou”!


CALUGARIA este TOT UN BOTEZ, asa spun Sf.Parinti! !!!
Geo, tata, incearca sa faci un efort sa te maturizezi si poate atunci vei depasi faza asta a teoriei seci fara substanta, ...vorbit de dragul vorbitului. Ce vrei sa te felicitam ca esti toba de limbaj teologic
Uite!, Da, esti! Bravo!..acum esti multumit? deja i-ai tinut saracului Cristian vre-o trei patru discursuri, in absoluta NECUNOSTINTA DE CAUZA a ceea ce se petrece cu AntoniO, in sufletul acestui copil de 19 ani si de ce fuge el de fapt! Auzim un zvon, si ne legam de el, tinid discursuri interminabile!

Staretul Zosima cind l-a auzit pe Alexei Karamazov ca voia sa ramina la minastire l-a alungat spunindu-i ca mai intii trebuie sa se duca in lume MULT TIMP(scoala, MUNCA, responsabilitati)... pentru a intelege ce-i cu el pe lumea asta si cum lucreaza si MULT MAI TIRZIU va vedea el singur.

Repet, situatia este FOARTE ff GRAVA avind in vedere ce se petrece acum in Europa,(Italia, Romania) cu tinerii. Romania este plina de predatori sexuali de toate tipurile care de abia asteapta sa se agate de tineri "idealisti" labili. Majoritatea pe aici aveti copii mici, tinci, si tot o dati cu "Bravo lui!, ce mi-as dori ca si fi-miu sa fie la fel" si INCA habar nu aveti despre ce vorbiti!

@ Cristian, eu unul m-as sui pe pereti de frica a ceea ce s-ar putea intimpla si cu cine poate fi in acest moment. Este o mare tragedie! Cristian, duceti-va in Romania si puneti-l imediat sub urmarire, nu mai ascultati de "sfaturile teologice", este deja disparut de mult timp. O sa-i vedem pe teologii acestia cind VOR AVEA COPILUL LOR care fuge de acasa!!!..atunci sa-i vad!

AntoniO este un adolescent cu minte de copil de 14 ani si doar ca virsta este de 19. Baietii mai ales sunt timpitei rau de tot mai ales in vremurile astea si se maturizeaza(daca reusesc) de abia pe la 25 de ani(dau semne)

Last edited by andreicozia; 08.05.2010 at 01:59:27.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 08.05.2010, 02:02:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Staretul Zosima cind l-a auzit pe Alexei Karamazov ca voia sa ramina la minastire l-a alungat spunindu-i ca mai intii trebuie sa se duca in lume MULT TIMP(scoala, MUNCA, responsabilitati)... pentru a intelege ce-i cu el pe lumea asta si cum lucreaza si MULT MAI TIRZIU va vedea el singur.
Andrei, consideri aceasta o solutie general valabila? Nu as zice. Chiar si sfintii, care au mai asteptat, vezi Sf. Serafim de Sarov, dar sunt si altii, doar s-au "indulcit" la viata din lume, amanand intrarea in manastire.
Nu ma refer acum la cazul AntoniO, caci nu-l cunosc.
Mai bine sa ne rugam pentru Antonio, ca sa asculte de ingerul lui pazitor si sa faca ce trebuie.

In rest ai dreptate, cand vorbesti de influenta nefasta a unor "experti" asupra tineretului din Romania si de pretutindeni. De acestia sa ne fereasca Dumnezeu! Influenta aceasta nefasta exista, dar nu numai pentru tineri, ci pentru TOATA lumea. Cel putin asa afirma Paisie Aghioritul. Scapa cine se roaga.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 08.05.2010, 02:19:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
"In rest ce sa spun, ma intristezi mereu cu mesajele tale. Problema grava este ca ele ma fac sa ma indepartez de credinta. Crede-ma Geo, ma faci sa cred ca ortodoxia este oribila si de neatins. Ma rog la Dumnezeu totusi sa nu ma lase sa plec de la el.
Iti spun cu lacrimi in ochi si in suflet: eu ma stradui sa vad altfel ortodoxia, mai buna, asa cum il vad si pe Dumnezeu, tocmai ca sa nu ma pierd, sa n-o parasesc.
N-am nimic personal cu tine, Geo. Eu sunt mai slaba si nu pot fi decat om.
Ce vrei sa spui cu "ortodoxia este oribila si de neatins"?
Ciudata asociere de cuvinte.

Spui: "Eu sunt mai slaba si nu pot fi decat om". De fapt spunand asta, afirmi contrariul, caci mai slaba e comparativul adjectivului; adica "mai slaba decat...", ceea ce nu inseamna ca esti cu adevarat slaba dupa parerea ta.
Orice om renunta cu usurinta la ceva ce nu-i place, nu ii trebuie si nu face parte din el.
Sfintii, dimpotriva, au rezistat la torturi, la amenintarea cu moartea, dar la ce le era mai de pret, credinta nu au renuntat. Observi diferenta?
Dumnezeu ne respecta liberul arbitru; deci decizia de a ramane sau a pleca, iti apartine in intregime.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 08.05.2010, 03:55:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

Spui: "Eu sunt mai slaba si nu pot fi decat om". De fapt spunand asta, afirmi contrariul, caci mai slaba e comparativul adjectivului; adica "mai slaba decat...", ceea ce nu inseamna ca esti cu adevarat slaba dupa parerea ta.
.
Ea a vrut sa spuna ca este o fiinta mai slaba( nu mai slaba decit...), este ca un om obisnuit, in sensul ca nu se poate ridica la asteptarile ortodocsilor puternici si siguri pe ei care o tot povatuiesc cum sa-si traiasca viata. Ea este singura care are o sinceritate debordanta,, care chiar traieste fiind TREAZA drama existentei noastre. Ea este singura care recunoaste ca are zile foarte proaste si e sleita de putere, cind nu numai ca nu poate rosti o rugaciune, dar nici macar nu i se mai ridica mina pentru a face o cruce. Ea este cu adevarat in ADEVAR!

Poate stii vorba celebra a lui Miguel de Cervantes care cred ca se potriveste in acest caz:

"Omul este asa cum l-a facut Dumnezeu, iar deseori cu muult mai rau"

Last edited by andreicozia; 08.05.2010 at 04:04:00.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 08.05.2010, 05:30:34
perplexus perplexus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

A lasat Antoni0, mama, tata, sora, scoala ca sa caute pe Dumnezeu.
Bravo lui .. Fericit sa fie.
A lasat scoala .. n-a pierdut nimic .. scoala lui acum incepe
Asta e fapta lui .. rugaciunea lui catre Domnul .. sa-i dea Domnul rasplata
Osedatii sexuali fug de calea pe care umbla el .. e mai in siguranta acum .. Maica e cu el
A scos din inima lui parinti, frati, neamuri .. ca sa vina Domnul acolo .. ajuta-i Dumnezeu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a disparut reincarnarea din Biblie? wassabi Generalitati 82 10.07.2015 11:58:43