Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 27.08.2014, 03:11:43
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Cum se mai desăvârșește Taina Nunții în Euharistie, dacă soții nu sunt ambii ortodocși?
http://www.crestinortodox.ro/liturgi...tia-70703.html
Reply With Quote
  #122  
Vechi 27.08.2014, 08:49:14
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
unul din comentarii la acel articol relatează despre...
Tu cites™te articolul, nu te lua după comentarii!
Că de comentat poate comenta oricine. Chiar si tu. S˜i uite ce scrii.
Poate se ia, Doamne feres™te, cineva s™i după tine.
Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
Apostolul Pavel a fost de acord cu casatoriile mixte "barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa si femeia necredincioasa se sfinteste prin barbatul credincios” (I Cor. 7, 14)."
Ai promis că nu mai spui aiureli

Situatia pe care o descrie Apostolul e altceva decât se discută aici.
Sunt două cazuri diferite:
1. Es™ti ortodox s™i vrei să te căsătores™ti. În acest caz te căsătores™ti doar cu un ortodox. Nu faci o căsătorie mixtă.
2. Treci la ortodoxie după ce esti deja căsătorit cu un heterodox. Rămâi în continuare în căsătoria mixtă.
Apostolul Pavel se referea la cel de-al doilea caz.

Last edited by Dalian; 27.08.2014 at 11:23:22.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 27.08.2014, 11:51:26
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
No poți schimba cu sila convingerile religioase dar nici nu te forțează nimeni să te căsătorești „cu de-a sila” cu un eretic.
Căsătoria cu un heterodox, având gândul că, de fapt „căsniciile mixte pot rezista mult și bine totul e să fie înțelegere și dragoste” e o înșelare. Citește aici un articol și mai luminează-te:

„Parintii Sinodului trulan au interzis, cu desavarsire, contractarea unei casatorii intre un crestin ortodox si un eterodox. In temeiul canonului 72, "nu este iertat barbatului ortodox sa se insoteasca cu femeie eretica, nici femeia ortodoxa sa se casatoreasca cu barbat eretic, ci de s-ar si vadi despre cineva ca a facut asa ceva, casatoria se considera nula si insotirea nelegiuita sa se dezlege ; ...iar daca va calca cineva cele hotarate de noi - conchideau Sfintii Parinti ai Sinodului trulan - sa se afuriseasca". Prin urmare, potrivit invataturii Bisericii noastre, o casatorie mixta - incheiata intre un crestin ortodox si o persoana de alta credinta - este nula, fiindca este o insotire nelegiuita, care nu transmite nici harul Tainei cununiei si nu este nici purtatoare de efecte canonice. In consecinta, in temeiul hotararii luate de Parintii Sinodului trulan - prin canonul 72 - cei care incalca "cele hotarate" sunt excomunicati (afurisiti), adica exclusi din comunitatea bisericeasca ortodoxa.”


Bine, nu le mai spune.
O seară bună!

Atunci explica-mi de ce oficiaza preotii ortodocsi casatoriile astea.

Ete ca si eu sunt casatorita cu un reformat, ne-am csatorit la ambele biserici si nici unul din preoti nu a avut nimic impotriva, desi le-am zis din start ce si cum. Ah, preotul ortodox i-a oficiat inainte cu o zi de casatorie sotului mirungerea (ulterior am aflat ca nu era botez, ci mirungere - de unde reiese si ca botezul lui e valabil) si preotul i-a zis ca acum e si ortodox si deformat. Daca nu se poate, atunci de ce? Daca nu exista sa ai 2 confesiuni, atunci de de ti se zice asta? Nu mai inteleg nimic...

Rezistenta unei casatorii intre oameni care nu-s cei mi pracrticanti crestini, nu e data de religie, ci de u totul alte aspecte.

ps: asta e oar parerea mea, bazata pe experienta si observatie (la mine in oras sunt muuulte cupluri casatorite la 2 biserici; multe cupluri mixte din punct de vedere religios...si lingvisti chiar - locuiesc in Tg. Mures).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 27.08.2014, 12:14:04
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ete ca si eu sunt casatorita cu un reformat
Ești căsătorită cu un ortodox dar nu știi tu
Reply With Quote
  #125  
Vechi 27.08.2014, 12:23:32
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

pai se pare ca nu stie nici el ce e exact :))

Daca preotul i-a zis ca acum e si reformat si ortodox, ceea ce, din ce stiam eu, nu se poate; esti ori ortodox ori reformat...
Deci practic, el acum e de fapt ortodox, nu?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 27.08.2014, 17:33:02
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
pai se pare ca nu stie nici el ce e exact :))

Daca preotul i-a zis ca acum e si reformat si ortodox, ceea ce, din ce stiam eu, nu se poate; esti ori ortodox ori reformat...
Deci practic, el acum e de fapt ortodox, nu?
Din moment ce v-ați cununat în ambele biserici înseamnă că fiecare își ține rânduiala lui, tu cea ortodoxă iar el cea reformată(calvină), cât privește botezul copiilor aici voi veți decide, eu am prezentat un caz fericit de familie mixtă (român ortodox-germană protestantă(lutherană)) cu 4 copii botezați primul ortodox, al doilea protestantă-lutherană pt că era fetiță, al treilea romano-catolic deoarece soții respectivi trăiesc în Austria țară majoritar catolică și ultimul tot la ortodocși, îi cunosc personal nu au nici o problemă se înțeleg foarte bine iar copiii învață 2 limbi română și germană. Totul depinde de oameni și de mentalitatea fiecăruia, dar și de modul cum vede fiecare lucrurile, cum ai menționat mai sus familiile mixte sunt tot mai frecvente azi mai ales în zona noastră a Transilvaniei sau a Banatului sau mai ales in diasporă. Eu nu văd nici cu ochi buni dar nici cu ochi răi astfel de căsnicii totul depinde de oameni.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 27.08.2014, 20:03:44
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Atunci explica-mi de ce oficiaza preotii ortodocsi casatoriile astea.

Ete ca si eu sunt casatorita cu un reformat, ne-am csatorit la ambele biserici si nici unul din preoti nu a avut nimic impotriva, desi le-am zis din start ce si cum. Ah, preotul ortodox i-a oficiat inainte cu o zi de casatorie sotului mirungerea (ulterior am aflat ca nu era botez, ci mirungere - de unde reiese si ca botezul lui e valabil) si preotul i-a zis ca acum e si ortodox si deformat. Daca nu se poate, atunci de ce? Daca nu exista sa ai 2 confesiuni, atunci de de ti se zice asta? Nu mai inteleg nimic...

Rezistenta unei casatorii intre oameni care nu-s cei mi pracrticanti crestini, nu e data de religie, ci de u totul alte aspecte.

ps: asta e oar parerea mea, bazata pe experienta si observatie (la mine in oras sunt muuulte cupluri casatorite la 2 biserici; multe cupluri mixte din punct de vedere religios...si lingvisti chiar - locuiesc in Tg. Mures).
Asta e postarea zilei! Ortodox si deformat! Asa ati scris! Singura ati scapat porumbelul, si ati spus adevarul fara sa vreti!

Pe de alta parte, cand aud de aceste cazuri imi vine sa parasesc biserica si sa ma rog acasa!

Este cat se poate de smintitor sa aud de ce sunt in stare ai nostri preoti ortodocsi, ca de restul de alta religie nu imi pasa!

Exista canoane clare pe care preotii, din cate vad, nu le respecta, mai mult respecta canoanele credinciosii de pe forum decat preotii, multi dintre ei, care pentru bani ar face orice, desi sunt responsabili pentru ce fac, pentru cum smintesc oamenii.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 27.08.2014, 20:22:31
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
cand aud de aceste cazuri imi vine sa parasesc biserica
E un gând de la cel viclean.
În afara Bisericii nu este mântuire.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 28.08.2014, 07:53:17
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
E un gând de la cel viclean.
În afara Bisericii nu este mântuire.
Spune-le asta pustnicilor.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 28.08.2014, 08:20:45
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Spune-le asta pustnicilor.
Se deviază deja de la subiect.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta mixta - care sunt problemele? Ciprian Mustiata Secte si culte 100 04.05.2013 13:31:46
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta cojanete Nunta 3 24.03.2010 11:31:35
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
casatorie mixta, rog raspuns de la preot, daca se poate lumar Nunta 5 13.10.2008 20:29:10