Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 09.04.2014, 16:15:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Cei care nu vor fi de acord cu principiile fiarei si vor refuza ecumenismul, vor fi prigoniti, pentru ca cine nu-i cu diavolul este cu Dumnezeu.Asta va fi si ultima prigoana a ultimilor crestini.
Vai si tu acuma..
O interpretare mai isteata ca alta.
Nu ducem lipsa de profeti se pare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #122  
Vechi 09.04.2014, 16:18:35
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vai si tu acuma..
O interpretare mai isteata ca alta.
Nu ducem lipsa de profeti se pare.
Nu-s profet.E o chestie logica.
  #123  
Vechi 09.04.2014, 17:12:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Hai s-o luam.


Diavolul, Tatal minciunii, al carui nume este:legiune.
Proorocul mincinos:Diavolul arhicon.


Religiile pagane ale caror zei erau infatisati ca niste oratanii de prin ograda.

Civilizatiile pagane care aveau religiile pagane de mai sus.

Slavirea zeitatilor pagane(sumero-babiloniene, egiptene, romane, grecesti, mayase si altele )

Vezi razboaiele antice religioase.

Razboaiele pe care poporul lui Israel le-au purtat cu popoarele pagane

Martirizarea sfintiilor si marturisitorilor in timpul prigoanelor.

Cei care au fost de acord si cei care au infaptuit astfel de prigoane.


Adevarat. De toate civilizatiile pagane care au dus razboi impotriva lui Dumnezeu, s-a ales praful:civilizatia egipteana, sumero-babiloniana,romana,mayase, aztece, etc, etc


Ecumenismul, al carui principiu (tembel) este "unitatea in diversitate".


Atac din interiorul credintei.Daca pana acum celelalte atacuri au fost din afara credintei (cei care atacau se declarau pe fatza a fii pagani) acum
atacul are loc din interiorul credintei prin lupi amagitori si rapitori care
se declara a fi crestini, dar au alte scopuri.(forma principala de manifestare
a ecumenismului)

Tehnologii psihotronice si arme de ultima generatie dezvoltate in secret
pe baza unor tehnologii secrete , obtinute de la fortele intunericului.
Aici intra si asa-zisii "extraterestrii" care nu sunt altcineva decat
INGERII-DECAZUTI. Adica diavolii.

Promovarea stiintei ca pe o religie si nu ca pe un instrument.
(In loc ca stiinta sa fie un intrument al omului, omul sa devina instrumentul stiintei)

Noi razboaie care se vor duce cu astfel de noi tehnologii.


Instrumentul prin care aceasta se va face este ecumenismul.Scopul
lui este sa-ti reporgrameze creierul si inima conform tripeletei 6-6-6:
poftă fără de minte, închipuire pripită sau imaginație pripită, mânie fără judecată

Cei care nu vor fi de acord cu principiile fiarei si vor refuza ecumenismul, vor fi prigoniti, pentru ca cine nu-i cu diavolul este cu Dumnezeu.Asta va fi si ultima prigoana a ultimilor crestini.

iar numele ei este ecumenismul.

Ok.Si care-i legatura cu cardul ?
Eu nu m-as incumeta sa interpretez astfel Apocalipsa. Nu e vorba de orgoliu, ci de responsabilitatea fata de cuvantul scris. Cum vor cadea chiar si cei alesi daca totul e asa de simplu cum spui? Daca ni se pare ca stam drepti, sa verificam daca n-am cazut deja prin modul cum gandim. Vreau sa ma smeresc, vreau sa-ti dau dreptate, dar nu pot. Sunt sigura ca ai o multime de calitati, dar nu sunt de acord cu modul in care ai talcuit Apocalipsa.
  #124  
Vechi 09.04.2014, 17:44:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nu-s profet.E o chestie logica.
Nu reusesc sa vad logica dintre ecumenism si pecete.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #125  
Vechi 09.04.2014, 17:49:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu nu m-as incumeta sa interpretez astfel Apocalipsa. Nu e vorba de orgoliu, ci de responsabilitatea fata de cuvantul scris. Cum vor cadea chiar si cei alesi daca totul e asa de simplu cum spui?
Pai tocmai ca nu este simplu.Vezi tu, formele de manifestare ale ecumenismului sunt foarte subtile.Latura vizibila a ecumenismului este cea din domeniul teologiei, insa ecumeismul mai are doua laturi ascunse:latura laica(pt noi mirenii) si latura spirituala.Numai pt aceste forme ale ecumenismului ar
trebui topic separat.

Intrebarea este:ce intelegi prin "cei alesi " ?

Citat:
dar nu sunt de acord cu modul in care ai talcuit Apocalipsa.
Nici nu trebuie.Eu n-am talcuit Apocalipsa.Eu doar mi-am exprimat parerea.
Cum vad eu , in contextul de astazi, Apocalipsa.Sigur altii poata s-o vada
diferit.E dreptul lor.
  #126  
Vechi 09.04.2014, 17:51:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu nu m-as incumeta sa interpretez astfel Apocalipsa.
Nu, o interpretezi altfel, mult mai aiurea.

Citat:
Nu e vorba de orgoliu, ci de responsabilitatea fata de cuvantul scris.
Tocmai tu vorbesti, care il faci varza si ti s-a aratat de atea ori asta.

Citat:
Cum vor cadea chiar si cei alesi daca totul e asa de simplu cum spui?
Serios? Unde scrie asta? Vezi ca nu stii Scriptura decat asa, dupa ureche?

Citat:
Daca ni se pare ca stam drepti, sa verificam daca n-am cazut deja prin modul cum gandim.
Pai tu tot verifici (daca dai sfaturi la altii) si tot nu-ti dai seama ca ai picat.
Sau n-ai verificat?

Citat:
Vreau sa ma smeresc, vreau sa-ti dau dreptate, dar nu pot. Sunt sigura ca ai o multime de calitati, dar nu sunt de acord cu modul in care ai talcuit Apocalipsa.
Sigur, ai ales deja o alta secta care iti place cum a talcuit Apocalipsa. si i-o indesat cipuri pe unde o apucat, desigur din respect pentru cuvantul scris.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #127  
Vechi 09.04.2014, 17:53:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Totuși, uni preoți și dintre ei chiar cu faimă mare, l-au văzut ca și pecete cipul actual și acceptarea ca și cădere din har. Acum sunt șterse filmulețele de pe You Tube, ca dovadă de inconsegvență din partea lor, dar afirmațiile erau clare.

Este prea mult și prea sigur spus că acest cip va fi pecetea, chiar și în viitor. Îmi aduc aminte cât tam tam s-a făcut cu sitemul liniar de codificare prin anii 2000, și uni spuneau că sigur este pecetea... și era o broșurică editată de uni chilioți de la Lacul ( Nu vă lepădați de Hristos și nu vă însemnați cu 666)în care se specifica și cum are loc pecetluirea, cu tunere cu rază laser când bagi mâna la ghișeu, etc. Și mai spuneau că prin America deja sunt pecetluiți vreo 30.000 de oameni, de ziceai că gata e cu sfârșitul lumii, bate la ușă. Dar, s-a dovedit un exces de naivitate credulă și prostie, exact ca și în Rusia prin anii 1990 cu introducerea unui număr fiscal de înregistrare. Când foarte mulți credeau că-i pecetea și au luat traista în băț și au plecat în pădure, dar au ajuns să cerșească la mila celor pe care îi considerau lepădați...

Acolo prin unele locuri chiar a fost schismă, bisericile preoților care spuneau că acest număr nu-i pecete erau părăsite în masă și preoții erau priviți ca o urâciune, ca niște apostați, erau împroșcați cu hule și denigrați la modul cel mai urât.
Că deh, au avut grijă, ca și acum, cei care se considerau singurii vajnici apărători ai credinței, să eticheteze pe cei care aveau alte păreri.
Încă nu am văzut pe nici unul să-și ceară scuze, dimpotrivă, au schimbat macazul, a apărut o nouă jucărică.


Foarte interesant că cei care sunt cuplați cu prea mare siguranță pe cipuri ca viitoare peceți, ignoră, sau aproape nu aduc deloc în discuție, semnificația pecetei, ca patimi uriașe care vor stăpânii lumea( răutate=6, necredință=6 și desfrâu=6), deși uni din sfinți și cei mai mulți așa înțelegeau pecetea, ca de altfel și pr Cleopa .

http://www.teologie.net/forum/viewtopic.php?f=22&t=809
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #128  
Vechi 09.04.2014, 17:57:45
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu reusesc sa vad logica dintre ecumenism si pecete.
Pai orice te indeparteaza de Dumnezeu te apropie de pecete.Iar ecumenismul
este cea mai subtila forma de a amesteca adevarul si minciuna.Cum ?
Pai facand ca minciuna sa aiba gust de adevar.

Iti dau un exemplu si o analogie in acelasi timp:
Cum stie un degustator de vin, care este vin real si care este vin falsificat in mod profesionist ?

Last edited by oaie_cugetatoare; 09.04.2014 at 18:00:39.
  #129  
Vechi 09.04.2014, 18:39:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.866
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Totuși, uni preoți și dintre ei chiar cu faimă mare, l-au văzut ca și pecete cipul actual și acceptarea ca și cădere din har. Acum sunt șterse filmulețele de pe You Tube, ca dovadă de inconsegvență din partea lor, dar afirmațiile erau clare.

Este prea mult și prea sigur spus că acest cip va fi pecetea, chiar și în viitor. Îmi aduc aminte cât tam tam s-a făcut cu sitemul liniar de codificare prin anii 2000, și uni spuneau că sigur este pecetea... și era o broșurică editată de uni chilioți de la Lacul ( Nu vă lepădați de Hristos și nu vă însemnați cu 666)în care se specifica și cum are loc pecetluirea, cu tunere cu rază laser când bagi mâna la ghișeu, etc. Și mai spuneau că prin America deja sunt pecetluiți vreo 30.000 de oameni, de ziceai că gata e cu sfârșitul lumii, bate la ușă. Dar, s-a dovedit un exces de naivitate credulă și prostie, exact ca și în Rusia prin anii 1990 cu introducerea unui număr fiscal de înregistrare. Când foarte mulți credeau că-i pecetea și au luat traista în băț și au plecat în pădure, dar au ajuns să cerșească la mila celor pe care îi considerau lepădați...

Acolo prin unele locuri chiar a fost schismă, bisericile preoților care spuneau că acest număr nu-i pecete erau părăsite în masă și preoții erau priviți ca o urâciune, ca niște apostați, erau împroșcați cu hule și denigrați la modul cel mai urât.
Că deh, au avut grijă, ca și acum, cei care se considerau singurii vajnici apărători ai credinței, să eticheteze pe cei care aveau alte păreri.
Încă nu am văzut pe nici unul să-și ceară scuze, dimpotrivă, au schimbat macazul, a apărut o nouă jucărică.


Foarte interesant că cei care sunt cuplați cu prea mare siguranță pe cipuri ca viitoare peceți, ignoră, sau aproape nu aduc deloc în discuție, semnificația pecetei, ca patimi uriașe care vor stăpânii lumea( răutate=6, necredință=6 și desfrâu=6), deși uni din sfinți și cei mai mulți așa înțelegeau pecetea, ca de altfel și pr Cleopa .

http://www.teologie.net/forum/viewtopic.php?f=22&t=809
sa fim corecti. Sistemul liniar de codificare trecut printr-un scaner cu laser rezulta 666. Lucrul acesta l-am vazut eu personal. Asta nu inseamna ca acest sistem de codificare este pecetea apocaliptica
  #130  
Vechi 09.04.2014, 19:45:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Pai tu tot verifici (daca dai sfaturi la altii) si tot nu-ti dai seama ca ai picat.
Sau n-ai verificat?


Un pic de mandrie si un pic de slava desarta ai si tu pe acolo. Asa ca lasa piatra jos.
Subiect închis