Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.05.2010, 14:59:29
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Double post..sorry

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
@Colaps>in primul rand multumesc pt raspuns.Pina la urma fiecare trebuie sa judece cu atentie ce asculta.Poate sunt subiectiv(offtopic raportat la intrebarea cu jazz-ul dar ontopic fata de thread) pt ca am ascultat-o mereu cu placere pe Janis Joplin.Janis,ca si Jimmy(Hendrix)sau Jim(Morrison)a terminat-o prost.,,Too much wine and too much song, / wonder how I get along. / Goodbye, Papa, it's hard to die / when all the birds are singing in the sky," ca sa parafrazez celebrele versuri din ,,Seasons in the Sun".

Janis a ,,ars" repede precum toata generatia ei.Perioada hippy este greu de analizat la modul pragmatic la fel cum Woodstock ramine irepetabil.Insa,cand ma gindesc la finalul trist al lui Janis,imi vine mereu in minte un vers din ,,Me&Bobby McGee”>,, Freedom is just another word for nothing left to lose”.Cam asta ar fi si chintesenta acelei perioade si poate si epitaful pentru Janis.Cat despre Jim>am vizitat mormantul sau din cimitirul Pere Lachaise.Cand am ajuns era un grup de hippy danezi care cantau versurile din ,,The End".

La alti oameni le vin in minte,in mod constant, rugaciuni si ganduri crestine.Ii admir pentru asta si poate ca este o cale la care ar trebui toti sa meditam pina sa spunem,precum Jim Morrison:

,,This is the end, beautiful friend
This is the end, my only friend
The end

Fara legatura dar o veste buna
http://www.classicalbrits.co.uk/news...awards-2010-wi
  #122  
Vechi 14.05.2010, 15:12:18
cradleof cradleof is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Mesaje: 17
Wink mda

Am avut curiozitatea sa citesc aproape toate postarile si este pentru prima data (dupa mult timp) cand am ramas uimit si chiar putin speriat de ce am citit aici

Practic- in decursul anilor am fost la zeci de concerte si festivaluri de metel extrem(heavy,black,death,grindcore,hardcore,white metal,metal crestin-exista si asa ceva - trupa GOD - din Iasi de ex. ,gothic,dark metal,hard rock,punk,speed-metal,trash metal .......etc) si cititi cu mare atentie: nu am vazut nici macar un satanist

Stati ca babele la poarta pe ulita si va dati de ceasul mortii pentru ceva ce nu cunoasteti si nici nu ati avut macar bunul simt sa cunoasteti.Bunul simt inseamna de fapt erceperea reala a realitatilor si nu norme de buna purtare cum se crede in popor

Ceea ce exista sunt problemele psihice si lipsa de discernamant ale unor semeni de-ai nostrii
  #123  
Vechi 14.05.2010, 15:25:02
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cradleof Vezi mesajul
Am avut curiozitatea sa citesc aproape toate postarile si este pentru prima data (dupa mult timp) cand am ramas uimit si chiar putin speriat de ce am citit aici

Practic- in decursul anilor am fost la zeci de concerte si festivaluri de metel extrem(heavy,black,death,grindcore,hardcore,white metal,metal crestin-exista si asa ceva - trupa GOD - din Iasi de ex. ,gothic,dark metal,hard rock,punk,speed-metal,trash metal .......etc) si cititi cu mare atentie: nu am vazut nici macar un satanist

Stati ca babele la poarta pe ulita si va dati de ceasul mortii pentru ceva ce nu cunoasteti si nici nu ati avut macar bunul simt sa cunoasteti.Bunul simt inseamna de fapt erceperea reala a realitatilor si nu norme de buna purtare cum se crede in popor

Ceea ce exista sunt problemele psihice si lipsa de discernamant ale unor semeni de-ai nostrii
Dom'le, mie nu-mi pasa daca membrii unei trupe sunt sau nu satanisit. Nu asta conteaza.
Insa conteaza enorm continutul pe care acestia il transmit ascultatorilor. Satanist sau nu, tot sunt vinovati daca promoveaza, prin muzica lor, comportamentul degradat.

Poti sa fii cel mai credincios din lume, atata timp cat te duci pe scena si le canti tinerilor despre sex, droguri, alcool sau mai rau, atunci nu esti privit cu ochi buni de Dumnezeu.

Iar despre trupa aia despre care vorbesti, GOD, mi se pare o mare adunatura de farisei. Daca erau crestini, atunci stiau sa nu ia numele Domnului in desert. Cine stie, poate s-au gandit la numele asta sa-i faca pe fani sa strige si sa urle "God" in timpul concertelor, crezand ca asta ii va aduce mai aproape de Dumnezeu... sau ceva de genul acesta.

Insa, degeaba strigi un lucru (God), daca te gandesti la altul (la trupa).

Aici mai putin conteaza cantaretii si modul lor de viata, ci mai mult versurile. O fi ala un functionar amarat la o banca in viata lui normala, dar daca in timpul liber canta "satan is my master" ce poti crede despr el ?
  #124  
Vechi 14.05.2010, 15:45:37
cradleof cradleof is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Mesaje: 17
Implicit mda

nu vorbeam de trupe

vorbeam de audienta- rockerasi,rockeri batrani sau ce or mai fi fost pe acolo

daca stiti un satanist in tara asta,si eu am fost in mediul lor(dupa cum spuneti voi) sa mi-l aratati si mie sa stau de vorba cu el
  #125  
Vechi 14.05.2010, 17:05:13
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cradleof Vezi mesajul
nu vorbeam de trupe

vorbeam de audienta- rockerasi,rockeri batrani sau ce or mai fi fost pe acolo

daca stiti un satanist in tara asta,si eu am fost in mediul lor(dupa cum spuneti voi) sa mi-l aratati si mie sa stau de vorba cu el
Audienta, cine stie ...

Satanistii adevarati nu cred ca stau pe la concerte sau asculta muzica, n-au timp de asta. Ei
trebuie sa ascuta zi si noapte pumnalul de sacrificiu sa taie cat mai multe gaini sa nu se infurie al viclean si sa le faca o vizita pe neasteptate :)

Ce conteaza asta ... Oamenii astia alcatuiesc un procentaj scazut. Insa problema este ca toti tinerii care asculta black metal, death metal, sunt spalati pe creier sa creada ca violenta, perversiunile sexuale, si toate pacatele grave ale omenirii sunt firesti. Sunt n si n cazuri in care 'fanii' faceau ce li se spunea in versurile melodiilor pe care le ascultau.

Canta nenorocitul ala de la microfon despre suicid, te trezeai cu cativa spanzurati a doua zi. Vorbea asta in hule fata de biserica, te trezeai cu simboluri sfinte batjocorite etc.

Putin imi pasa mie ce fac ei in timpul lor liber (cei din trupa, cei din audienta), pot sa se inchine si lui Chupacabra ca tot nu mi-ar pasa.

Dar sa aiba tupeul sa cante in halul acesta oamenilor de rand, carora le si intuneca cugetul? O porcarie ce sa mai...

Daca tii neaparat, asculti piesele rock care nu au versuri pacatose si care nu iti influenteaza viata in mod negativ. Simplu.
  #126  
Vechi 14.05.2010, 18:11:34
cradleof cradleof is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Mesaje: 17
Implicit

Daca satanistii adevarati nu stau la concertele rock atunci am ajuns la o concluzie

Si de fapt este ceea ce vroiam sa va explic

Si sa va mai spun un secret: rockul extrem prezinta raul celorlati (razboi,foamete,suicid,poluare..etc)....documentat i-va.

Nenorocitul ala care canta de suicid si ulterior se sinucid rockerasii de liceu SUNT BASME DE OTV

spre ex; MEGADETH - este o trupa care ataca clasa politica si stiintifica care a conceput bomba atomica( raul suprem)

Cautati raul acolo unde nu exista...ce ar fi sa-l cautati mai aproape...sa va apropiati putin de oglinda
  #127  
Vechi 14.05.2010, 18:12:19
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cradleof Vezi mesajul
Daca satanistii adevarati nu stau la concertele rock atunci am ajuns la o concluzie

Si de fapt este ceea ce vroiam sa va explic

Si sa va mai spun un secret: rockul extrem prezinta raul celorlati (razboi,foamete,suicid,poluare..etc)....documentat i-va.

Nenorocitul ala care canta de suicid si ulterior se sinucid rockerasii de liceu SUNT BASME DE OTV

spre ex; MEGADETH - este o trupa care ataca clasa politica si stiintifica care a conceput bomba atomica( raul suprem)

Cautati raul acolo unde nu exista...ce ar fi sa-l cautati mai aproape...sa va apropiati putin de oglinda
Chiar asa, ce-ar fi? :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #128  
Vechi 14.05.2010, 18:17:32
cradleof cradleof is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Mesaje: 17
Implicit :)

Chiar asa

Ne apropie toti de oglinda si lasam rock-ul in pace
  #129  
Vechi 14.05.2010, 18:19:48
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cradleof Vezi mesajul
Chiar asa

Ne apropie toti de oglinda si lasam rock-ul in pace
Nu, nu, inclusiv noi astia carora ne place rockul :) Si care eventual il cantam.Toti cu mic cu mare la oglinda :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #130  
Vechi 14.05.2010, 18:25:31
cradleof cradleof is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Mesaje: 17
Implicit

da,da da

la toti ma refeream

sa lasam pietrele jos
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este sclavia un pacat ? Viceroy Morala Crestina 42 23.02.2015 12:35:30
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
este pacat sa fac otoplastie? sweety Generalitati 34 29.03.2009 00:38:55