Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 06.04.2014, 17:06:30
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
ma simt diavolul, desi, am descoperit ca vreau sa fiu cu Dumnezeu.
Diavolul nu vrea sa fie cu Dumnezeu, diavolul vrea sa fie CA Dumnezeu.
Iar din momment ce vrei sa fi CA Dumnezeu, automat vrei ca tu insuti
sa fii Dumnezeu, ori porunca I spune clar:
"Eu sunt Dumnezeu Tau, sa nu ai alti Dumnezei in afara de Mine"

Citat:
Astfel, ajung la problema libertatii absolute, care este total diferita de libertatea crestina,
Libertatea absoluta reprezinta legea liberului arbitru.Dumnezeu i-a dat omului acest drept
inca din Rai, cand i-a lasat lui Adam dreptul de alege sa manance sau sa nu manance din "pomul cunasterii binelui si raului"
Dumnezeul crestinilor este Dumnezeul lui Adam, Avraam, Noe, Moise, David, Solomon care a lasat liberul arbitru.

Liberul arbitru reprezinta libertatea absoluta, adica posibilitatea de a cunoaste adevarul absolut ca sa poti discerene
binele si raul, si pe baza acestui discernamant sa poti lua deciziile corecte in cunostiinta de cauza.

Ori adevarul absolut inseamna cunoasterea lui Dumnezeu, deoarece El reprezinta adevarul absolut,acelasi Dumnezeu care a dat legea liberului arbitru, adica Dumnezeu crestinilor.

Deoarece Dumnezeu poate fi cunoscut doar prin cale duhovniceasca(in Spirit) si Dumnezeu este adevarul absolut
dar in acelasi timp este si Dumnezeul crestinilor, rezulta ca libertatea absoluta=legea liberului arbitru=libertatea crestina.

Citat:
Asta a facut Lucifer, devenind astfel diavolul cu d mic
Lucifer, a cazut din Rai datorita mandriei si geloziei.
Lucifer a fost ispitit de puterea Lui Dumnezeu si de faptul ca descoperise
ca mai exista Cineva in chip tainic, care era si mai mare decat el si anume "taina cea din veac ascunsa si de ingeri nestiuta"
care este Dumnezeu Fiul.Si atunci din gelozie si fiind mandru Lucifer a facut
revolta in Rai, astfel incalcand legea liberului arbitru pt ceilalti ingeri, prin manipulare si minciuna.
(atunci cand cineva vrea sa te determine sa faci ce vrea el, folosindu-se de manipulare si minciuna
acel cineva iti incalca legea liberului arbitru, deoarce alegerea pe care o faci nu este una libera
ci este o alegere conditionata si influentata, adica manipulata).


Citat:
prin experienta rugaciunii si postului si infranarii si ascultarii, care mi-au dat o dulceata infinit mai consistenta decat orice altceva, dar atat de contestabila de semenii mei, de cei din jurul meu, de putinta mea de a le demonstra ca am un comportament de urmat.
Tu nu trebuie sa le demonstrezi semenilor tai nimic.Fiecare este responsabil de
modul cum traieste.Tu nu trebuie sa judeci pe nimeni.Judecata este doar a lui Dumnezeu.
"Nu judecati, ca sa nu fiti judecati".
Nu trebuie sa te rogi de dragul de a demonstra altora ca se poate,
Nu trebuie sa tii post de dragul de a demonstra altora ca se poate,
Nu trebuie sa te infranezi de dragul de a demonstra altora ca se poate,
Nu trebuie sa faci ascultare de dragul de a demonstra altora ca se poate.

Nu ai voie sa impui altora cum sa-si traiasca viata, caci asta inseamna sa violezi
legea liberului arbitru.

Atunci cand te rogi, fa-o cu inima smerita si in dragoste pentru Hristos, nu pentru lume.
Atunci cand postesti, fa-o cu inima smerita si in dragoste pentru Hristos, nu pentru lume.
Atunci cand faci infranare, fa-o cu inima smerita si in dragoste pentru Hristos, nu pentru lume.
Atunci cand faci ascultare, fa-o cu inima smerita si in dragoste pentru Hristos, nu pentru lume.
Iar daca toate acestea le vei face in dragostea pentru Hristos, atunci le vei face cu bucurie.
Cine il iubeste pe Hristos, isi iubeste aproapele.

Iar Iisus Hristos din iubire pentru oameni a luat pacatele acestora asupra sa
si s-a rastignit spre ieratarea lor.Adica Iisus s-a jertifit ca si cei care
inca nu s-au nascut la vreama respectiva,dar si cei care se vor naste dupa, sa aiba dreptul la mantuire,
inclusiv si aceeia care ii sunt potrivnici.
Cine nu-si iubeste aproapele, nu-l iubeste pe Hristos. Cine se roaga pentru
Hristos dar nu-si iubeste aproapele, atunci nu se roaga pentru Hristos caci scris
este: "Fiecare pom se cunoaste dupa roadele lui"

Sa nu cazi in pacatul de a judeca lumea, doar ca acestea este diferita si nu-ti urmeaza exemplu.
Si nici sa nu te mahnesti din aceasta cauza, caci scris este ca judecata neamurilor apartine
Fiul Omului.

Citat:
Asta e inceputul razboiului religios: as putea sa ma sacrific pentru toti viitorii oameni credinciosi
Dumnezeu nu cere de la oameni sacrifici umane.Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului ci indreptarea sa.

Citat:
si sa ii omor pe cei ce dau de mancare la drac.
Dumnezeu nu doreste moartea omului, ci indreptarea sa.
Cel ce ridica sabia, de sabia va pierii.
Cel ce iubeste pe Hristos, nu-si poate ucide aproapele,caci judecata este a Domnului
iar viata si moartea tot a Domnului este de dat, caci numai Domnul este cel care da viata si numai Domnul
are voie sa o ia, atunci cand Domnul considera de cuviinta.
Cine nu respecta vointa Domnnului si legile Domnului atunci antihrist este.

Citat:
Voi fi, astfel, un nou Hitler, cu Intifada in mana, numai ca eu voi face un bine omenirii, eliminand pe cei ce dau de mancare la drac, inclinand astfel balanta in favoarea credinciosilor.
Nope, vei fi un nou legheon,care nici nu va trece prin vamile vazduhului ci se va duce direct in Iad,
la stapanul sau, pe care cu adevarat l-a slujit, dar n-a stiut tot timpul.

Citat:
Adevarat, pretul va fi posibilitatea celor ce dadeau de mancare la drac de a se mai mantui: poate s-ar fi razgandit, de-a lungul vietii lor, dar iata, acum nu mai pot face asta, caci i-am omorat eu.
Numai Dumnezeu are dreptul de a oferi sau nu posibiliati de mantuire.A te interpune
in planurile lui Dumnezeu, inseamna a te crede ca esti CA Dumnezeu, ori Dumnezeu
este unul singur, ceilalti dumnezei nu sunt decat fructe ale pomului minciunii,
iar tatal minciunii este diavolul.

Sa nu te superi pe mine dar ai grija ca aluneci incet pe panta fanatismului religios.

Am observat in unele fragmente din cele ce ai scris(in postul anterior)
niste simptome ale cazului cand diavolul te lucreaza prin evlavie
(ispita diavolului cu cele de-a dreapta).Iata cum se manifesta aceasta:

"Dacă, de exemplu, ne luptăm cu diavolii și nu cedăm ispitelor lor, ei își schimbă metodele și ne atacă cu cele de-a dreapta, cu mândria. Astfel, îți va șopti la ureche: "Bravo! Ești un luptător virtuos. Meriți laude!" Este însă glasul diavolilor, care sunt învățătorii îngâmfării.

Dar această metodă poate fi utilizată și în alt mod: Diavolul vine și sădește în om dispoziția pentru o râvnă foarte mare, adică ne îndeamnă să ne nevoim, spre cele ce depășesc puterea noastră (post peste măsură, somn puțin, priveghere de toată noaptea…). Sfântul Ioan Scărarul ne lămurește: "De multe ori scopul vrăjmașilor nostri este să ne îndemne la cele mai presus de puterea noastră, ca, descurajându-ne (sau îmbolnăvindu-ne), să lepădăm și cele după putere și să prilejuim râsul cel mai mare al vrăjmașilor noștri". Sfinții părinți ne învață că tot ceea ce este peste puterea noastră este de la diavoli. De exemplu, dacă ținem post aspru, fără binecuvântarea duhovnicului, ne putem îmbolnăvi cu trupul și nu mai putem munci pentru fapta bună creștină, necesară mântuirii noastre.

Pentru toate lucrurile este un timp, iar drumul virtuților are și el anumite legi. Diavolul ne îndeamnă să le călcăm, să urmăm, adică, cele mai presus de puterile noastre. Iar rezultatele? Nereușind, ne îmbolnăvim, deznădăjduim, scade râvna spre virtute și în cel mai rău caz ne putem îmbolnăvi psihic.

Alt mod în care se manifestă ispita diavolului de-a dreapta este lepădarea dojanei. Vrajmașul nostru ne laudă pentru izbânzile noastre; ne înalță pe culmile mândriei și ne arată pe ceilalți oameni neînsemnați, păcătoși și proști. Fariseul din noi va cugeta: "eu nu sunt ca ceilalți oameni: răpitori, nedrepți, adulteri…" (Lc. 18,11). Și astfel se întâmplă ceea ce spune Sfântul Ioan Scărarul: "Dracii ne silesc fie să păcătuim, fie, dacă nu păcătuim, să judecăm pe cei ce păcătuiesc, pentm ca prin lucrul cel de-al doilea să pătăm pe cel dintâi".

Prin judecarea aproapelui nostru ne îndepărtăm de Dumnezeu și pierdem astfel plata pentru virtuțile pe care le avem. Aceste viclenii ale diavolilor sunt arme redutabile împotriva crestinilor si a celor ce sporesc duhovniceste. Pe acestia, diavolul îi prinde în mrejele sale, fie prin mândrie, fie prin judecarea aproapelui. Cu adevărat, vrăjmaș înfricoșător este diavolul.

Să stăm bine! Să stăm cu frică, să luăm aminte!"

Last edited by oaie_cugetatoare; 06.04.2014 at 17:20:17.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 07.04.2014, 06:45:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.021
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
chiar crezi ca exista (sau va exista vreodata) vreo fiinta in universul cuantic (universul fizic) si subcuantic (lumea spirituala) care sa-l inteleaga si sa-l cunoasca suta la suta pe Dumnezeu? In acel moment Dumnezeu nu ar mai fi Dumnezeu, ar avea pe cineva egal cu el, practic ar fi 2 Dumnezei, ceea ce nu este posibil si nu va fi vreodata
Da, cred că există și vor exista.
N-ar fi 2 Dumnezei, ci ar fi comuniune prin desăvârșire într-Același Unul Dumnezeu.
Desăvârșirea anulează personalitatea individuală; desăvârșit înseamnă perfect și nu pot exista două perfecțiuni, ci Una și Aceeași.

48. Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este.(Mt5,48)

Oricine se desăvârșește devine frate cu Hristos, deci Fiu al lui Dumnezeu.

3. Și dacă Mă voi duce și vă voi găti loc, iarăși voi veni și vă voi lua la Mine, ca să fiți și voi unde sunt Eu.(In14,3)
Unde e Hristos dacă nu în Unul Dumnezeu?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 07.04.2014, 09:36:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, cred că există și vor exista.
N-ar fi 2 Dumnezei, ci ar fi comuniune prin desăvârșire într-Același Unul Dumnezeu.
Desăvârșirea anulează personalitatea individuală; desăvârșit înseamnă perfect și nu pot exista două perfecțiuni, ci Una și Aceeași.

48. Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este.(Mt5,48)


Oricine se desăvârșește devine frate cu Hristos, deci Fiu al lui Dumnezeu.


Lucifer a fost cel mai puternic inger creeat vreodata de Dumnezeu. Nici macar el, nu a reusit sa-l inteleaga si sa-l cunoasca, suta la suta, pe Dumnezeu. Daca esti desavarsit si devii fiu al lui Dumnezeu, inseamna neaparat ca-l vei cunoaste suta la suta pe Dumnezeu? Un semizeu, poate devii, dar un zeu niciodata

Citat:
. Și dacă Mă voi duce și vă voi găti loc, iarăși voi veni și vă voi lua la Mine, ca să fiți și voi unde sunt Eu.(In14,3)
Citat:
Unde e Hristos dacă nu în Unul Dumnezeu?
amice, Hristos nu e Dumnezeu adevarat?Nu e a Doua Persoana a Sf. Treimi? Am negat eu cumva acest lucru?
ps: in acest verset,Hristos se referea la faptul ca apostolii vor fi impreuna cu El in paradis (Rai), nu ca toti vor vor fi ca El dumnezei sau ca apostolii se vor integra in dumnezeire asemenea celor din MISA
Reply With Quote
  #124  
Vechi 07.04.2014, 19:42:24
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
Nope, vei fi un nou legheon,care nici nu va trece prin vamile vazduhului ci se va duce direct in Iad,
la stapanul sau, pe care cu adevarat l-a slujit, dar n-a stiut tot timpul.

Sa nu te superi pe mine dar ai grija ca aluneci incet pe panta fanatismului religios.
Nici vorba sa ma supar, dar cred ca nu m-am facut inteles: nici prin cap nu-mi trece sa ma apuc sa macelaresc oameni, era doar o extrapolare a ideii ca cei pacatosi il hranesc pe diavol, acesta prinzand, astfel, puteri. In aceasta logica unii pot gandi ca l-ar slabi pe diavol daca ar elimina pe cei ce-l hranesc.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 07.04.2014, 20:01:52
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Mate, fizica..si romana...
Stimata doamna, ati putea sa va vedeti de barnele proprii, nu de paiele mele. Nu eu am inceput sa intep oamenii pe forum cu acuzatii scoase din neant (deoarece atata vreme cat nu argumentati, sunt din neant). Va indemn sa deschideti un topic despre membrii care nu stiu matematica, fizica si sunt agramati. Nu ati dorit nici macar o secunda sa imi raspundeti ca sa ma luminati, ci ati dorit doar sa ma trimiteti la colt.
Dar acum ati reusit! Fix la subiectul topicului: nou venitii in credinta nu stiu limba Romana!
Va multumesc! Sunteti aproape superba!

Mult succes in judecarea oamenilor...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 07.04.2014, 20:08:03
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Fix la subiectul topicului: nou venitii in credinta nu stiu limba Romana!
Oare vă referiți la mesajele mele de primire ale unui alt nou venit? :-)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 07.04.2014, 20:19:52
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Oare vă referiți la mesajele mele de primire ale unui alt nou venit? :-)
Nu...nicidecum
Reply With Quote
  #128  
Vechi 08.04.2014, 23:07:13
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Va rog nu va abateti de la topic pentru atat de putin lucru.
Iata o mostra din topicul "perle de la copii" :Chiar dacă în vis îl întrebăm pe îngerul nostru cum este în Rai, el nu ne spune, pentru că
dacă ne spune, atunci noi vrem repede să murim.
SORIN ȘTEFAN TRANDAFIRESCU, clasa a III-a, 9 ani și 3 luni.
Ceea ce a zis Sorin Stefan, este ca orizontul evenimentelor de la o gaura neagra: incoprehensibil. Sa inteleg ca dupa ce mor NU mai pot face nimic pentru mantuirea sufletului meu, e de nepriceput.
Mai vreau o sansa.
Si mai vreau o sansa.
Si mai vreau o sansa.
Si mai vreau o sansa.
...
Si mai vreau o sansa.

Faptul ca sansele mele se limiteaza la aceasta viata, despre care sunt invatat ca trebuie sa o neg la maxim in manifestari si sa o pretuiesc la maxim in unicitate, este chiar incoprehensibil: ca sa imi traiesc viata trebuie sa fac lucruri care ma pot abate de la scopul pentru care imi traiesc viata. Si nu trebuie sa ma abat de la acest scop.
Vad 2 drumuri: sa mor inainte de 7 ani, inainte sa pot pacatui cu adevarat ( si aici este o discutie ingrozitoare despre viata copilului meu) sau, sa ma duc in pustie (ceea ce nu pare pe masura puterilor mele).
Calea de mijloc, crestinul care se duce la Liturghie si se spovedeste si impartaseste, pare un compromis pe care l-a facut Dumnezeu cu alcatuirea pe care EL insusi a facut-o cand a dat omul in lume: a dat omului acelasi sistem reproducator ca si vacilor, acelasi sistem circulator ca si porcilor, acelasi sistem neural ca si maimutelor, acelasi dor de a trai si de a perpetua ca si amoebelor.
Toate astea nu se potrivesc cu Ortodoxia. Se potrivesc cu Iisus Hristos in masura in care nu le contrazice si nici nu le afirma: pur si simplu nu le atinge, ca si cum nu ar fi. Dar sunt. Si sunt contradictorii.
Eu cum fac ordine in dezordinea din mine?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 09.04.2014, 06:18:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Eu cum fac ordine in dezordinea din mine?
Dacă într-adevăr vrei să faci ordine... fă tot posibilul să pui capăt acestor gânduri și raționamente. Roagă-te, în schimb, fie și numai pentru a-ți abate mintea de la gânduri. Tatăl nostru, un Doamne miluiește...

Spovedește-te și fă ce-ți zice părintele. Măcar încearcă.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 09.04.2014, 09:07:32
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare off topic

Buna ziua, ar putea va rog sa imi spuna cineva cum pot sterge contul de pe acest site? Am gasit optiunea de editare cont, schimbare parola, etc, dar pe cea ce stergere cont nu. Multumesc in avans pentru ajutat.
Reply With Quote
Răspunde