Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 08.03.2015, 01:14:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cătălin2, ești un defăimător, frățior drag. Și ai mințit, da. Dovedesc.
Dacă ai citit dosarul, fi amabil spune-mi câte volume are, ce culoare are, câte pagini are fiecare volum? Unde a fost dosarul și unde se află acum?
Vezi că ești un mincinos? Nu-i frumos ce faci, frățior drag.
Daniel, pe tine nu te doare capul cateodata si nu stii de ce? Cum poti sa spui asemenea tampenii, ca si cum nu ai avea nicio logica? Nu ti-am scris ca am citit pe net dosarul, ti-am dat si link-ul? E asa greu de inteles? Tu ai citit cartile Fericitului Augustin in manuscris?
Data trecuta cand ai fost pe forum am vorbit frumos cu tine, desi spuneai o gramada de aberatii. Ba chiar m-am revoltat ca ai fost banat. Dar vad ca tu te intorci mai rau in loc sa te indrepti spre mai bine. Ca un ratacit defaimezi sfintii dupa conceptiile tale. Ti-am spus si data trecuta ca ai deviat spre dreapta, spre stilism si zelotism, vad ca nu vrei sa-ti revii. Pentru ca, asa cum ti-am mai spus, in spatele falsei smerenii este intotdeauna o mare mandrie. Incepe prin a nu mai defaima sfintii.
  #122  
Vechi 08.03.2015, 01:15:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma nene Igor, ti s-a dat un pdf online, cat de analfabet poti fi sa nu fii in stare sa citesti?

Tu ii tot dai cu halatul, dar ce culoare avea halatul?

Esti jalnic mai nene.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #123  
Vechi 08.03.2015, 08:27:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

abaaaabbbb63, dovezile biblice, dogmatice și patristice, pentru un creștin, sunt empirice.

Cătălin2, prefer Igor, decât Daniel, mulțumesc pentru înțelegere.
Sunt mai greu de cap, te rog mai pune odată linkul și formatul .pdf, sau orice format vrei, din care să reiese că tu ai citit, precum spui, Dosarul de la securitate al Înaltului Nicolae, ca să fiu dovedit eu drept mincinos, și tu să fi dovedit drept.
Dar fi atent, dosarul întreg, nu fragmente de dosar, care manipulează. Dosarul întreg, precum tu ai spus, că ai citit dosarul. Îți mai dau citatul tău odată?
Hai să fim cinstiți și onești până la capăt dacă tot ne luăm la tăvăleală.
Nu îți permit să terfelești în picioare munca și dăruirea ierarhului meu, timp de 52 de ani de păstorire. Așa cum a putut el mai bine, îl judecă Hristos. Sfântul Sinod la iertat. Și pentru asta, ei uite că nu îți permit ! Iartă-mă, dar ție, un... forumist, nu ai de exprimat decât părerea ta personală, eventual susținută de dovezi de nezdruncinat și argumentat teminic, ca părerea ta, dovedită astfel bună, luminoasă și mântuitoare, să devină, pe bună dreptate și părerea celorlalți. Până atunci, nu îți permit.
Aștept dovada că eu sunt mincinos și nicidecum nu ești tu acel mincinos.

Alin B., lasă, frățior iubit să fiu eu jalnic și analfabet, nu-i nicio problemă, dar să se dovedească că eu sunt mincinos și alții sunt drepți și luminoși.
Uite, ție îți dau voie, să mă denigrezi pe mai departe și să mă numești peste tot, pe mai departe în acest topic, analfabet jalnic, cu rugămintea să nu mai repeți "halatul, cât e halatul?" Știi de ce? Psihologia spune că, în subconștient, dacă un om repetă de multe ori, aceași sintagmă, aceleași idei, gravitează în jurul acelorași exprimări și dorințe, fie ele rele sau bune, dorite pentru altcineva sau pentru el, are șanse foarte mari, mai devreme sau mai târziu, să ajungă să le împlinească.
Deci nu pentru mine, ci pentru tine, mă îngrijorez. Că dacă ajung eu să înnebunesc, nu mă supăr, voia Domnului, dar eu pentru tine, aș suferi. Un om realizat, capabil, cu carieră, demn, integru, lucid în gândire, nicidecum nu vreau să ajungi la... "halat".

Vă îmbrățișez în Domnul pe toți.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #124  
Vechi 08.03.2015, 11:48:35
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
pr. Calciu Dumitreasa.

Ai postat
Si mi-ai adus aminte
De un sfant torturat
In inchisori...


"De sus, privind mocirla prin care ai trecut
Ca de un vis de groaza, te-o trece un fior,
Îti vei desprinde ochii si gândul de pe lut,
De tot ce-a fost acolo, simtindu-te usor.
Tu tot mai sus urca-vei, de geniul tau purtat,
Lasând în urma astrii, cenuse tot mai fina,
Fosnirea lor s-o stinge în sufletu-mpacat,
Si vei intra, scânteie, în marea de lumina."

Întoarcere
Constantin Oprisan

O lacrima prin liniste
Si susur de izvor.



26 iulie 1958
  #125  
Vechi 08.03.2015, 23:18:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cătălin2, prefer Igor, decât Daniel, mulțumesc pentru înțelegere.
Sunt mai greu de cap, te rog mai pune odată linkul și formatul .pdf, sau orice format vrei, din care să reiese că tu ai citit, precum spui, Dosarul de la securitate al Înaltului Nicolae, ca să fiu dovedit eu drept mincinos, și tu să fi dovedit drept.
Dar fi atent, dosarul întreg, nu fragmente de dosar, care manipulează. Dosarul întreg, precum tu ai spus, că ai citit dosarul. Îți mai dau citatul tău odată?
Hai să fim cinstiți și onești până la capăt dacă tot ne luăm la tăvăleală.
Nu îți permit să terfelești în picioare munca și dăruirea ierarhului meu, timp de 52 de ani de păstorire. Așa cum a putut el mai bine, îl judecă Hristos. Sfântul Sinod la iertat. Și pentru asta, ei uite că nu îți permit ! Iartă-mă, dar ție, un... forumist, nu ai de exprimat decât părerea ta personală, eventual susținută de dovezi de nezdruncinat și argumentat teminic, ca părerea ta, dovedită astfel bună, luminoasă și mântuitoare, să devină, pe bună dreptate și părerea celorlalți. Până atunci, nu îți permit.
Aștept dovada că eu sunt mincinos și nicidecum nu ești tu acel mincinos.
Eu iti spun cum singur ti-ai spus data trecuta, presupun ca Daniel e numele tau. Doar n-o sa-ti spun de fiecare data altfel, daca tu isi schimbi nick-ul. Presupun ca nu ai mai multe personalitati.
De ce sa pun iar link-ul cand e in celalat mesaj? Tu esti chiar asa lenes si nu poti sa dai pagina sa te uiti? Pe langa faptul ca il puteai gasi chiar tu, e primul la cautare pe google. Dar ce ai facut tu? Ai sarit repede la acuzatii nefondate. Nu vreau sa demonstrez ca esti mincinos, de altfel cred ca tu nici nu cunosti sensul termenilor. Doar ca inima ta te indeamna sa ii judeci si acuzi pe ceilalti degraba, aratand ca "dragostea" pe care o scrii e doar o vorba. Se pare ca ai invatat de la ierarh falsitatea. Incerci prin cuvinte sa-ti creezi o imagine diferita decat ceea ce esti. De obicei cel ce spun tot timpul ca e pacatos are de fapt o falsa smerenie, fiind chinuit de o mare mandrie. Este un fel de reclama, sa vada toti cat de smerit e cel care spune tot timpul ca e pacatos, ca sa-si atraga stima. Asta spun de obicei sfintii sau cei imbunatatiti, in cazul nostru e evident ca suntem pacatosi, nu e nevoie sa strigam in gura mare. La fel cu "dragostea", una spui si alta faci.
In cazul de fata tu de fapt nu ai citit ceea ce era esential in dosar, doar l-ai rasfoit, cum spui. De aceea ma acuzi pe mine, pentru ca tu nu stiai acele pasaje. Adica tu vii sa denigrezi un sfant al Bisericii si tot tu esti revoltat si nu permiti, pentru ceva adevarat. De ce ai reintrat pe forum, ca sa faci scandal si sa smintesti?
Mai era cineva cazut in zelotism pe forum, Decebal. Am combatut impreuna Filioque si dupa cateva luni a inceput sa spuna ca Filioque ar fi adevarat, ca pruncii nu ar trebui botezati, etc. Si in fiecare luna mai spunea ceva gresit, a inceput sa ma atace si pe mine pentru ca il contraziceam. Cam la asta duce zelotismul.
  #126  
Vechi 09.03.2015, 01:23:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Sunt Igor, nu Daniel, mulțumesc de înțelegere.
Sfântul Apostol Petru era zelot. Dar Decebal, nu era zelot, doar că nu iubea. Atât.
Un zelot care iubește, devine sfânt. Iar eu nu sunt zelot, sunt om "cu o falsă dragoste, sunt fals, am altă imagine diferită față de ceea ce fac, falsă smerenie", și Doamne ai milă de mine, chiar că "sunt foarte mândru, da, sunt un fel de reclamă, îmi atrag stima", și alte soiuri de etichete ce mă etichetezi, toate sunt adevărate. M-aș bucura să-mi spui că mă vei pomeni în rugăciuni.

Te-am rugat să pui tu linkul. Nu mă trimite pe mine să caut, nu că mi-e greu, dar te rog, să-ți susții afirmațiile, și desigur, te rog să-mi demonstrezi că sunt mincinos. Nu mă deranjează să fiu acuzat de minciună, pot să mă resemnez, să-mi recunosac greșeala și să-mi cer iertare. Poți face și tu acest lucru?

Terfelește-mi ierarhul adormit, până la capăt, hai să văd argumentele. .pdf-ul de la cnsas, sunt 2 pagini. iar articolele de la "cuvântul-ortodox", sunt manipulare sfruntată, defăimare ordinare, articole fără autor și fără bibliografie. Adică oameni josnici.

Eu îți spun doar să-mi dovedești că tu ai citit dosarul, precum ai spus chiar tu.

Dar scandal, categoric nu fac. Am dovedit că Augustin este eretic, iar tu, te rog să dovedești că ai citit dosarul (!), nu fragmente de dosar, care manipulează, de pe net. Deci susține și dovedește ce vorbești, sau cereți iertare sau scuze că mi-ai vorbit ierarhul de rău.

Ca să dovedești și la Alin B., cât sunt de jalnic, cât de analfabet sunt, să văd și eu întreg dosarul acela, și să mă resemnez.

Te rog, deci, dovedește ce vorbești. Mulțumesc. Aștept cu drag.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 09.03.2015 at 01:45:45.
  #127  
Vechi 09.03.2015, 11:28:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Sunt Igor, nu Daniel, mulțumesc de înțelegere.
Sau poate nici una nici alta.
Cred ca asta spune tot.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #128  
Vechi 09.03.2015, 12:08:00
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Fericitul Augustin este cinstit de Biserica
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Fericitul Augustin e eretic si se află în iad.
Frate drag Daniel_Ortodox, tu propovăduiesti că Biserica îi cinstește pe ereticii din iad?
Asta cam miroase putin a teologie sectara.
  #129  
Vechi 09.03.2015, 12:13:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai degraba patologica incoerenta.

De fapt sectarismul cam asta este, dar uneori e mai subtila. Asta e prea evidenta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #130  
Vechi 09.03.2015, 17:59:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Te-am rugat să pui tu linkul. Nu mă trimite pe mine să caut, nu că mi-e greu, dar te rog, să-ți susții afirmațiile, și desigur, te rog să-mi demonstrezi că sunt mincinos. Nu mă deranjează să fiu acuzat de minciună, pot să mă resemnez, să-mi recunosac greșeala și să-mi cer iertare. Poți face și tu acest lucru?
Ti-am mai spus de cateva ori ca eu nu te acuz de minciuna, care ar insemna ca tu in mod deliberat spui un neadevar, desi tu stii care e adevarul. Eu nu arunc aiurea cu acuzatiile. Eu am spus ca tu din nestiinta nu stii care e adevarul. Chiar daca te-ai uitat pe dosar tu doar l-ai rasfoit, nu ai vazut prea multe din ce scria acolo. Deci vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti, nu pentur ca nu ai fi vazut copertile dosarului.
Dar tu contrazici tot, inclusiv pe IPS, care a marturisit chiar domnia sa ca a colaborat cu securitatea. Nu are nicio logica ce spui, atunci pentru ce si-a cerut iertare dupa revolutie?
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Terfelește-mi ierarhul adormit, până la capăt, hai să văd argumentele. .pdf-ul de la cnsas, sunt 2 pagini. iar articolele de la "cuvântul-ortodox", sunt manipulare sfruntată, defăimare ordinare, articole fără autor și fără bibliografie. Adică oameni josnici.
Eu îți spun doar să-mi dovedești că tu ai citit dosarul, precum ai spus chiar tu.
In concluzie, nu are nicio importanta ce scrie in dosar, oricum din punctul tau de vedere este contrafacut. Pasul doi este sa aduc marturia personala a celor ce au scris in acel dosar. Si pentru ca apropae toti au murit rezulta ca nu sunt dovezi. Si data trecut tineai monoloage fara sa citesti ce scriu eu. Acelea sunt pasajele din dosar, nu este nicio pacaleala aici.
Citat:
Am dovedit că Augustin este eretic, iar tu, te rog să dovedești că ai citit dosarul (!), nu fragmente de dosar, care manipulează, de pe net. Deci susține și dovedește ce vorbești, sau cereți iertare sau scuze că mi-ai vorbit ierarhul de rău.
Nu ai dovedit ca Fericitul Augustin, cinstit de toata Biserica este eretic, ai dovedit doar ca tu esti ratacit, pentru ca hulesti si defaimezi un sfant. Si nu mai ai scuza ca o faci din nestiinta, pentru ca ti-am scris intr-un mesaj de ce Fericitul augustin este sfant, desi are cateva erezii. Poate nu stii, dar si Sfantul Grigorie a sustinut erezia apocatastazei, dar e sfant. La fel cum sfantul Luca al Crimeei a scris o carte in care spunea niste lucruri complet eronate, dar este facator de minuni.
Dar tu alegi sa crezi doar ce vrei tu, si data trecut tineai monoloage in care repetai aceleasi lucruri, ara sa te intereseze ce scriu eu (sau ceilalti). Din fericire data trecuta ai avut puterea sa recunosti ca e posibil sa te fi inselat, ceea ce e un lucru foarte bun.
Subiect închis