Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.06.2009, 12:51:52
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit


Regele Frederic cel Mare a vizitat odată un spital de nebuni și l-a întrebat pe medicul-șef al spitalului:
- De ce proporția celor nebuni este mai mare între necreștini decât între creștini?
Medicul răspunse:
- Sire, creștinii nu sunt diferiți de alți oameni, dar ei au în mărturisirea păcatelor un mijloc de a se ușura de greutatea lor. Ceilalți oameni sunt siliți să poarte povara păcatelor până la mormânt; aceasta le vatămă sănătatea morală și-i duc la sărăcie și la nebunie. (pr. Nicolae PURA, Pilde, Editura Galaxia Gutenberg, 2004)


De aceea in Occident sunt mai multi nebuni , ucigasi, sinucigasi, drogati, homosexuali decat in tarile ortodoxe.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 16.06.2009, 00:16:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul

Regele Frederic cel Mare a vizitat odată un spital de nebuni și l-a întrebat pe medicul-șef al spitalului:
- De ce proporția celor nebuni este mai mare între necreștini decât între creștini?
Medicul răspunse:
- Sire, creștinii nu sunt diferiți de alți oameni, dar ei au în mărturisirea păcatelor un mijloc de a se ușura de greutatea lor. Ceilalți oameni sunt siliți să poarte povara păcatelor până la mormânt; aceasta le vatămă sănătatea morală și-i duc la sărăcie și la nebunie. (pr. Nicolae PURA, Pilde, Editura Galaxia Gutenberg, 2004)


De aceea in Occident sunt mai multi nebuni , ucigasi, sinucigasi, drogati, homosexuali decat in tarile ortodoxe.

Ma indoiesc ca acesta este motivul.

De exemplu rata criminalitatii in Elvetia e mult mai mica ca la noi. Sunt aceia ortodocsi?

Drogurile au fost tinut mult mai din scurt (dar recuperam repede) cu homosexualii la fel.

La avorturi si prostitutie greu de spus ca ar exista o diferenta statistica care sa ne faca pe noi mai ortodocsi decat altii.

etc.

Respect prima parte a comentariului tau, dar avand in vedere ca ortodocsii practicanti sunt undeva intre 4 si 10% e greu sa faca o diferenta statistica semnificativa vizavi de problemele enuntate la tine.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 16.06.2009, 06:31:29
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB
Ma indoiesc ca acesta este motivul.

De exemplu rata criminalitatii in Elvetia e mult mai mica ca la noi. Sunt aceia ortodocsi?
Elvetia e tara majoritar catolica. Și la ei se practica o forma de marturisire a pacatelor, in stilul apusenilor.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 16.06.2009, 11:12:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Elvetia e tara majoritar catolica. Și la ei se practica o forma de marturisire a pacatelor, in stilul apusenilor.
Stai linistit, Elvetia nu e singurul exemplu.
Si nu stiu cat de "majoritar catolica" este, eu am auzit de la cineva ca cca. 60% e declara atei, restul putin probabil sunt toti catolici practicanti.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 16.06.2009, 14:29:19
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era vorba de nebuni nu de rata criminalitatii.

Rata criminalitatii este direct proportionala cu nivelul de trai, iar intr-un spital de "nebuni" nu se gasesc doar nebuni ci oameni care sunt intabili psihic. Un nivel de trai ridicat fara o baza spirituala (adica iti traieste doar stomacul bine , nu si sufletul) duce la cresterea persoanelor instabile psihic.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 17.06.2009, 10:03:45
adrianopol adrianopol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 14
Exclamation da... ti-ai ales un rol frumos in pilda asta

Luca 18.11-12 Fariseul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule, îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig.
(a se citi ultimele două versete: “Sectantul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, curvari, bețivi, hoți, cum sunt ortodocșii. L-am primit pe domnul Isus în inima mea ca mântuitor personal și îi ajut pe cei de o credinta cu mine”)



La fel de bine as putea sa inversez rolurile. Fa o proba si ai sa vezi ca se potriveste mai bine. Oricum imi dau seama ca discutiile astea nu au nici un final... Imi pare rau ca nu poti sa faci din Biblie autoriatea suprema - atat timp cat recunosti ca ea este scrisa prin Duhul Sfant a lui Dumnezeu si ai pus in fata traditia unor oameni care au fost la fel de supusi greselilor ca si noi. (dau ex Stefan cel Mare pe care tu l-ai mai facut si sfant - cred ca si el s-ar cruci sa auda una ca asta).
Totusi, ce ma bucur e faptul ca tot mai multi preoti incep sa descopere ca traditia oamenilor inseamna o mare minciuna, menita sa-i tina pe oameni in bezna si sa nu cerceteze Scripturile. Chiar Biblia spune: "Cercetati Scripturile caci din ele ies izvoarele vietii". Iar voi spuneti: Feresca Dumnezeu sa studiem Scriptura.
Ma bucur enorm ca tot mai multi romani incep sa vada ca a fi crestin nu inseamna sa ma inchin la o pictura facuta de om si stropita de un preot, ca nu conteaza ce ai facut toata viata fiindca la urma cu o coliva si un covrig ai intrat in Imparatia lui Dumnezeu, ca singurul care merita inchinarea si slava nu sunt sfintii (care au fost oameni ca si noi) CI NUMAI SI NUMAI DUMNEZEU.
Si ma rog pentru tine si pentru toti ceilalti de pe forum sa il simtiti si voi intr-o zi cu adevarat pe Dumnezeu in vietile voastre. Nu trebuie sa te supere lucrul acesta ....
Reply With Quote
  #127  
Vechi 18.06.2009, 07:58:53
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
Luca 18.11-12 Fariseul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule, îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig.
(a se citi ultimele două versete: “Sectantul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, curvari, bețivi, hoți, cum sunt ortodocșii. L-am primit pe domnul Isus în inima mea ca mântuitor personal și îi ajut pe cei de o credinta cu mine”)



La fel de bine as putea sa inversez rolurile. Fa o proba si ai sa vezi ca se potriveste mai bine. Oricum imi dau seama ca discutiile astea nu au nici un final... Imi pare rau ca nu poti sa faci din Biblie autoriatea suprema - atat timp cat recunosti ca ea este scrisa prin Duhul Sfant a lui Dumnezeu si ai pus in fata traditia unor oameni care au fost la fel de supusi greselilor ca si noi. (dau ex Stefan cel Mare pe care tu l-ai mai facut si sfant - cred ca si el s-ar cruci sa auda una ca asta).
Totusi, ce ma bucur e faptul ca tot mai multi preoti incep sa descopere ca traditia oamenilor inseamna o mare minciuna, menita sa-i tina pe oameni in bezna si sa nu cerceteze Scripturile. Chiar Biblia spune: "Cercetati Scripturile caci din ele ies izvoarele vietii". Iar voi spuneti: Feresca Dumnezeu sa studiem Scriptura.
Ma bucur enorm ca tot mai multi romani incep sa vada ca a fi crestin nu inseamna sa ma inchin la o pictura facuta de om si stropita de un preot, ca nu conteaza ce ai facut toata viata fiindca la urma cu o coliva si un covrig ai intrat in Imparatia lui Dumnezeu, ca singurul care merita inchinarea si slava nu sunt sfintii (care au fost oameni ca si noi) CI NUMAI SI NUMAI DUMNEZEU.
Si ma rog pentru tine si pentru toti ceilalti de pe forum sa il simtiti si voi intr-o zi cu adevarat pe Dumnezeu in vietile voastre. Nu trebuie sa te supere lucrul acesta ....
WOW!
M-ai impresionat pana la lacrimi!
Hai ca deja ati devenit jalnici. Pai daca la asta se rezuma ortodoxia in opinia voastra, nu e de mirare ca ne atacati asa mult.
Dragilor, puneti mana si studiati despre ortodoxie, si dupa aceea veniti sa stam de vorba
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #128  
Vechi 18.06.2009, 08:10:05
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

PS: nu conteaza cine ai fost in viata, cate pacate ai savarsit, daca mergi si te botezi la neoprotestanti, ai devenit SFANT! corect?!? Corect!
Cat despre Stefan cel Mare si Sfant, ati putea si voi, fatarnicilor, sa ii aduceti un omagiu, deoarece daca nu era el, acum nu puteati face aceasta propagande, nici nu va puteati exprima liber apartenenta religioasa. Si poate nici noi, din pacate..... Daca nu era el, multe sute de ani, Tarile Romane riscau sa devina pasalacuri. Unde erau maimarii conducatori neoprotestanti atunci?
Stefan cel Mare a fost un important luptator impotriva paganilor, recunoscut in Europa. La fel si ceilalti conducatori romani. Nu mai vorbim de Constantin Brancoveanu, care a devenit martir datorita faptului ca nu a vrut sa se lepede de Hristos si sa il "imbratiseze"pe Allah. A trebuit sa asiste la decapitarea fiilor lui, sa ii imbarbateze, sa nu se lepede. Si ei nu l-au cunoscut pe Dumnezeu.
Vai voua!!!!!
Ce inseamna pentru voi termenul "a se cruci"? Nu cred ca Stefan s-ar cruci. Eu cred ca e fericit, si se roaga pentru tara lui ,care e mare acum, Romania. Se roaga sa nu cada in mainile sectantilor, asa cum se ruga odinioara ca Dumnezeu sa il ajute in lupta cu turcii
Doamne ajuta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #129  
Vechi 18.06.2009, 09:43:23
adrianopol adrianopol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 14
Implicit

[quote=Tia;146424]PS: nu conteaza cine ai fost in viata, cate pacate ai savarsit, daca mergi si te botezi la neoprotestanti, ai devenit SFANT! corect?!? Corect!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 18.06.2009, 09:52:06
adrianopol adrianopol is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 14
Wink

[quote=adrianopol;146434]
Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
PS: nu conteaza cine ai fost in viata, cate pacate ai savarsit, daca mergi si te botezi la neoprotestanti, ai devenit SFANT! corect?!? Corect!
esti prost informat... probabil te-a pacalit cineva ca daca te botezi te speli de pacate. Botezul inseamna cu totul altceva. Te las pe tine sa afli fiindca oricum nu cred ca te intereseaza sa stii.

am tot respectul fata de Stefan cel Mare, si nu a afirmat nimeni ca nu are un mare merit in istoria romanilor. Insa de la faptele de vitejie si pana sa ajung sa ma rog la Stefan cel Mare.... e drum lung si e jalnic ca s-a ajuns tocmai aici.... De fapt, cei mai multi romani sunt constienti de lucrul acesta (fapt pentru care a si fost asa contestata canonizarea lui si in sanul BOR).
Eu in schimb ma inchin lui Dumnezeu care i-a dat putere si intelepciune lui Stefan sa apere tara. (nu crezi ca e mult mai corect asa) Sau tu te inchini lui Stefan ca l-a ajutat pe Dumnezeu sa-i bata pe turci? hm...?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07