Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 12.04.2007, 21:48:12
mihailis mihailis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2007
Mesaje: 3
Implicit

HRISTOS A INVIAT!
V-am citit majoritatea mesajelor, si raman mut de uimire cum puteti vorbi fara sa cunoasteti, cam dealtfel cum fac politicienii nostrii cand vb de cate o lege fara sa aiba habar de ea.
Ne-a invatat tovarasu sa stim din toate si nimic bun.Uitati-va si la televizor ca tot asa, toti se dau atotstiutori.
Ce stiti voi ce este un preot? Ce stiti despre un preot?Puteti voi sa cunoasteti sufletul unui preot? Puteti voi sa-i vedeti haru?
Romanii au prostu obicei de a comenta ce se aude la radio santz, sa-si dea cu parerea.Iar pt. ARHANGHEL: Tinere de ce crezi tu ca preotii nu stau la colt de strada impartind carticele si brosuri precum cei care mai fac cate o reclama? Sau mai bine zis de ce nu fac preotii marcketing religios? Eu am inteles ca esti simpatizant sectar si am impresia ca esti de la Martorii lui iehova ca astia nu au terminat nr. propus ca sa le vina sfarsitul si mai cauta prin blocuri pe la usile oamenilor adepti.
Imi povestea un prieten ca a fost cu o ruda(patron cooptat de curand) la martorii lui iehova si in biserica pregateau prin sceneta cum sa convinga un crestin care ii deschide usa de apartament si ce sa vb cu el.:D ...........
Este jenant , suntem jenanti>>>> America ii goneste pe sectari si intra in ortodoxie iar noi ne facem sectari.Sectarii le-au adus avortul,homosexualitatea prin libertinaj.
TREZITI-VA FRATILOR CACI CEASUL E APROAPE! APRINDETI-VA CANDELELE VOASTRE CA MIRELE SA VA PRIMEASCA!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 15.04.2007, 15:22:21
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailis
HRISTOS A INVIAT!
V-am citit majoritatea mesajelor, si raman mut de uimire cum puteti vorbi fara sa cunoasteti, cam dealtfel cum fac politicienii nostrii cand vb de cate o lege fara sa aiba habar de ea.
Ne-a invatat tovarasu sa stim din toate si nimic bun.Uitati-va si la televizor ca tot asa, toti se dau atotstiutori.
Ce stiti voi ce este un preot? Ce stiti despre un preot?Puteti voi sa cunoasteti sufletul unui preot? Puteti voi sa-i vedeti haru?
Romanii au prostu obicei de a comenta ce se aude la radio santz, sa-si dea cu parerea.Iar pt. ARHANGHEL: Tinere de ce crezi tu ca preotii nu stau la colt de strada impartind carticele si brosuri precum cei care mai fac cate o reclama? Sau mai bine zis de ce nu fac preotii marcketing religios? Eu am inteles ca esti simpatizant sectar si am impresia ca esti de la Martorii lui iehova ca astia nu au terminat nr. propus ca sa le vina sfarsitul si mai cauta prin blocuri pe la usile oamenilor adepti.
Imi povestea un prieten ca a fost cu o ruda(patron cooptat de curand) la martorii lui iehova si in biserica pregateau prin sceneta cum sa convinga un crestin care ii deschide usa de apartament si ce sa vb cu el.:D ...........
Este jenant , suntem jenanti>>>> America ii goneste pe sectari si intra in ortodoxie iar noi ne facem sectari.Sectarii le-au adus avortul,homosexualitatea prin libertinaj.
TREZITI-VA FRATILOR CACI CEASUL E APROAPE! APRINDETI-VA CANDELELE VOASTRE CA MIRELE SA VA PRIMEASCA!!!!!!!!!!!!
NU am zis ca Preotii stau sau nu sa faca marchetin sau alte lucruri daca ar face nu mar deranja.
Nu sant de acord cu aceasta divinizare care este aratata de oameni Preotilor.
Si de obicei unii Preoti chiar se cred divini pe pamant iar ceilalti oameni sant pacatosi in ochii lor.
Sant Ortodox prin Botez,dar eu ma consider in primul rand un barbat care tinde sa devina om(Crestin) in adevaratul sens al cuvantului.
Am respect pentru ce fac dar nu pot sa-i transform pe Preoti in ce nu sant.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 15.04.2007, 15:27:35
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
nu prea am inteles intrebarea Domnul nostru Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu prin El se revarsa harul divin ,prin el si cu ajutorul Lui preotii au puterea de dezlega omul de pacat, prin Dumnezeu preotul il indruma pe crestin spre calea mantuirii fara Dumnezeu nu se poate face nimic, nu inteleg raportul(Dumnezeu-preot si nu invers)
Domnul Nostru HRISTOS ar putea sa ne dezlege de pacat fara ca sa fie un Preot in preajma sau daca noi am fi in padure si nu in Biserica???????
Reply With Quote
  #124  
Vechi 15.04.2007, 21:20:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
nu prea am inteles intrebarea Domnul nostru Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu prin El se revarsa harul divin ,prin el si cu ajutorul Lui preotii au puterea de dezlega omul de pacat, prin Dumnezeu preotul il indruma pe crestin spre calea mantuirii fara Dumnezeu nu se poate face nimic, nu inteleg raportul(Dumnezeu-preot si nu invers)
Domnul Nostru HRISTOS ar putea sa ne dezlege de pacat fara ca sa fie un Preot in preajma sau daca noi am fi in padure si nu in Biserica???????
Of ! Pui problema ca un copil. Daca , de ce si iar daca si iar ..... . Nu te supara dar pentru ca tot iti place acest dar, ar trebui sa judeci mai realist si matur. Sintem si asa rataciti in asta lume plina de pacate ! Cum ti s-ar parea o biserica fara preot ? Dar o scoala fara profesori ? Dar o nava fara capitan ? Dar o lume fara legi? Dar., dar., dar... .
Reply With Quote
  #125  
Vechi 16.04.2007, 16:53:42
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
nu prea am inteles intrebarea Domnul nostru Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu prin El se revarsa harul divin ,prin el si cu ajutorul Lui preotii au puterea de dezlega omul de pacat, prin Dumnezeu preotul il indruma pe crestin spre calea mantuirii fara Dumnezeu nu se poate face nimic, nu inteleg raportul(Dumnezeu-preot si nu invers)
Domnul Nostru HRISTOS ar putea sa ne dezlege de pacat fara ca sa fie un Preot in preajma sau daca noi am fi in padure si nu in Biserica???????
Of ! Pui problema ca un copil. Daca , de ce si iar daca si iar ..... . Nu te supara dar pentru ca tot iti place acest dar, ar trebui sa judeci mai realist si matur. Sintem si asa rataciti in asta lume plina de pacate ! Cum ti s-ar parea o biserica fara preot ? Dar o scoala fara profesori ? Dar o nava fara capitan ? Dar o lume fara legi? Dar., dar., dar... .
Este posibil sau nu???????
Sau nu stii raspunsul???????
Reply With Quote
  #126  
Vechi 16.04.2007, 17:21:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"trei iezi nemultzumiezi, usha mumii descuiezi
ca muma v-aduce noua, lacate-n tzetza,
drop de bare in zbinare,
si amu si la mai mare,
ca sa-ti ceri eliberare..."

sigur ca este posibil, te rogi la Dumnezeu sa mai gaseshti unul ca tine, credincios adica, dar care sa se faca popa si daca ai gresit de ai pacate care te-apasa te duci la el, te spovedeshti si-l rogi sa te ierte in numele lui Hristos... fireshte.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 17.04.2007, 11:37:09
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

OARE CUM CUTEZATI MACAR SA JUDECATI UN PREOT!! CITESC SI MA MINUNEZZZ OARE CINE NE DEZLEAGA DE PACATE CINE VA INGROAPA MORTII CINE VA CUNUNA CINE VA BOTEAZA COPII?????? PREOTII EI CEI PE CARE NOI INDRAZNIM SA II JUDECAM!! SI CUM NE RASPLATESC RAUTATEA??? PRIN IUBIRE....botezandu-ne in continuare copii..dezlegendu-ne in continuare de pacate, inropandu-ne in continuare mortii...daca ar raspunde cu aceeasi moneda fratilor?? ce dam si ce primim????? jenica
Reply With Quote
  #128  
Vechi 17.04.2007, 21:11:52
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am sa vorbesc despre Preotul meu duhovnic.
El este cel care m-a ajutat sa ramin OM, sa nu redevin cel care eram inainte. Datorita lui am scapat de unele angoase si m-am redescoperit pe mine. Este Omul pentru care ma rog in fiecare seara. La el ma duc cu sufletul incarcat si plec de la el cu inima impacata. Doar in acest Om am incredere. Cu adevarat, este singurul Om pe care l-as ingriji/sluji ca pe un frate, mai mult, ca pe insusi Mintuitorul.
Pe acest Om il iubesc si il respect.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 18.04.2007, 15:15:23
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar
Am sa vorbesc despre Preotul meu duhovnic.
El este cel care m-a ajutat sa ramin OM, sa nu redevin cel care eram inainte. Datorita lui am scapat de unele angoase si m-am redescoperit pe mine. Este Omul pentru care ma rog in fiecare seara. La el ma duc cu sufletul incarcat si plec de la el cu inima impacata. Doar in acest Om am incredere. Cu adevarat, este singurul Om pe care l-as ingriji/sluji ca pe un frate, mai mult, ca pe insusi Mintuitorul.
Pe acest Om il iubesc si il respect.
Si nu crezi ca gresesti cand limitezi Iubirea la un singur om???????
Daca ar face acelasi lucru si BUNUL DUMNEZEU oare cum ar fi lumea, sau ar fi???????
Reply With Quote
  #130  
Vechi 18.04.2007, 15:19:33
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
OARE CUM CUTEZATI MACAR SA JUDECATI UN PREOT!! CITESC SI MA MINUNEZZZ OARE CINE NE DEZLEAGA DE PACATE CINE VA INGROAPA MORTII CINE VA CUNUNA CINE VA BOTEAZA COPII?????? PREOTII EI CEI PE CARE NOI INDRAZNIM SA II JUDECAM!! SI CUM NE RASPLATESC RAUTATEA??? PRIN IUBIRE....botezandu-ne in continuare copii..dezlegendu-ne in continuare de pacate, inropandu-ne in continuare mortii...daca ar raspunde cu aceeasi moneda fratilor?? ce dam si ce primim????? jenica
Dar Preotii au voie sa judece oamenii???????
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este un preot de mir? ghetsimani Generalitati 6 03.09.2010 19:23:58
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 22:19:56
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04