Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 06.04.2010, 18:48:06
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Care adaugiri "de origine pagana"?
De exemplu, cele despre care scrie episcopul Oradiei, Valentin Zaharia:

Nenumărate sunt chipurile în care obiceiurile păgânești au furat straie bisericești pentru a fi luate drept altceva decât ceea ce sunt într-adevăr...” Valentin Zaharia, episcopul Oradiei, în Buruieni crescute la umbra Bisericii, 1955, pag. 39.

Daca vrei sa desoperi singura astfel de adaugiri, este foarte simplu sa o faci. Citeste cu atentie cartile biblice care descriu Biserica lui Hristos din vremea Sfintilor Apostoli (Faptele Apostolilor si epistolele Sfintilor Apostoli). Compara cu biserica din care faci parte. Vei gasi multe adaugiri. Daca vei cauta sa afli originea lor, vei vedea ca sunt de natura pagana.

Ce este si mai trist, multi ii condamna pe altii ca nu practica astfel de obiceiuri nebiblice (chiar au curajul sa-i numeasca eretici pe cei care vor sa respecte Cuvantul lui Dumnezeu, fara sa adauge nimic).
Reply With Quote
  #122  
Vechi 06.04.2010, 18:51:59
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Sfintii Parinti spun ca au primit aceasta datina de la Apostoli cei care administrau botezul tuturor chiar si pruncilor.Botezul este o Taina nu un semn.De aceia toti, chiar de primeau Duhul Sfant si chiar de credeau erau botezati pentru iertarea pacatelor.Despre asta vorbeste si Sfantul Petru cand zice ca botezul ne mantuieste.Botezul nu este doar o baie pentru curatirea trupeasca, dupa cum aveau evreii baile lor de purificare ci este mai mult decat atat,este baia curatirii de pacate.In plus regenerarea preceda credinta.Botezul este si regenerator.Despre asta si vorbea Petru in epistola sa despre proprietatile regeneratoare si spalatoare de pacate(mantuitoare) ale botezului.

Tit 3:5-7 El ne-a mântuit, nu din faptele cele întru dreptate, săvârșite de noi, ci după a Lui îndurare, prin baia nașterii celei de a doua și prin înnoirea Duhului Sfânt, Pe Care L-a vărsat peste noi, din belșug, prin Iisus Hristos, Mântuitorul nostru,Ca îndreptându-ne prin harul Lui, să ne facem, după nădejde, moștenitorii vieții celei veșnice.

KJV Titus 3:5 Not by works of righteousness which we have done, but according to his mercy he saved us, by the washing of regeneration, and renewing of the Holy Ghost;

Galateni 3:27 Căci, câți în Hristos v-ați botezat, în Hristos v-ați îmbrăcat.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 06.04.2010, 19:07:16
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
De exemplu, cele despre care scrie episcopul Oradiei, Valentin Zaharia:

Nenumărate sunt chipurile în care obiceiurile păgânești au furat straie bisericești pentru a fi luate drept altceva decât ceea ce sunt într-adevăr...” Valentin Zaharia, episcopul Oradiei, în Buruieni crescute la umbra Bisericii, 1955, pag. 39.

Daca vrei sa desoperi singura astfel de adaugiri, este foarte simplu sa o faci. Citeste cu atentie cartile biblice care descriu Biserica lui Hristos din vremea Sfintilor Apostoli (Faptele Apostolilor si epistolele Sfintilor Apostoli). Compara cu biserica din care faci parte. Vei gasi multe adaugiri. Daca vei cauta sa afli originea lor, vei vedea ca sunt de natura pagana.

Ce este si mai trist, multi ii condamna pe altii ca nu practica astfel de obiceiuri nebiblice (chiar au curajul sa-i numeasca eretici pe cei care vor sa respecte Cuvantul lui Dumnezeu, fara sa adauge nimic).


Cred ca parintele se refera la cei care nu lasa deloc Biblia de sub brat si predica aberatiile si minciunile lor celor mai slabi de minte... Iar cand spui practici pagane te referi cumva la penticostali, care invoaca nu stiu ce duhuri si spun ca a pogorat Duhul Sfant peste ei si de aceea se poarta ca posedatii?... Da, asa faceau si popoarele pagane...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #124  
Vechi 06.04.2010, 19:18:21
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Iar cand spui practici pagane te referi cumva la penticostali, care invoaca nu stiu ce duhuri si spun ca a pogorat Duhul Sfant peste ei si de aceea se poarta ca posedatii?
Poate ar fi fost frumos să scrii „unii penticostali”. Altfel lași impresia că așa se întâmplă in general la penticostali. Și sunt sigur că tu nu vrei să spui asta, nu-i așa?

Eu, de exemplu nu știu să invoc duhurile rele și nici să mă port ca posedații. Și mai sunt mulți penticostali asemenea mie.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 06.04.2010, 19:19:13
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie
Versetele postate de tine vorbesc despre tinerea "predaniilor" care deja au fost date, nu despre cele care vor fi adaugate timp de 2000 de ani. Iar Sfantul Apostol Iuda intareste cele scrise de Sfantul Apostol Pavel si spune:

"simtit-am nevoie sã vã scriu si sã vã îndemn ca sã luptati pentru credinta datã sfintilor, odatã pentru totdeauna."(vers 3)

Adaugirile, multe dintre ele de origine pagana, nu se incadreaza in ceea ce Sfantul Apostol numeste, "credinta data sfintilor o data pentru totdeauna".
E absurd ceea ce spui. Duhul Sfânt a lucrat în Biserică prin sfinții lui Dumnezeu și după anii 50-60 când a scris Pavel epistolele către Corinteni și Tesaloniceni.
Ioan 16.13 "Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti."

Dacă ar fi să mă iau după concluziile care le tragi tu, ar însemna că Apocalipsa care a fost scrisă în jurul anului 95, nu e inspirată. La fel nu au fost călăuziți de Duhul Sfânt nici Sfinții Părinți care au elaborat canonul Noului Testament în secolul IV ? Atunci de ce mai respectati voi sectanții acest canon al Bibliei, stabilit de sfanta Biserica?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 06.04.2010 at 19:23:37.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 06.04.2010, 19:24:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuit Vezi mesajul
Poate ar fi fost frumos să scrii „unii penticostali”. Altfel lași impresia că așa se întâmplă in general la penticostali. Și sunt sigur că tu nu vrei să spui asta, nu-i așa?

Eu, de exemplu nu știu să invoc duhurile rele și nici să mă port ca posedații. Și mai sunt mulți penticostali asemenea mie.


Imi cer iertare. M-a luat valul... Probabil ca asta am vrut sa spun...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #127  
Vechi 06.04.2010, 19:58:21
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Sfintii Parinti spun ca au primit aceasta datina de la Apostoli cei care administrau botezul tuturor chiar si pruncilor.
Atunci, cum iti explici faptul ca Sfantul Ioan Gura de Aur, Sfantul Vasile cel Mare si altii s-au botezat la maturitate, desi faceau parte din familii crestine (nu veneau din paganism)?


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Despre asta vorbeste si Sfantul Petru cand zice ca botezul ne mantuieste.

Despre asta si vorbea Petru in epistola sa despre proprietatile regeneratoare si spalatoare de pacate(mantuitoare) ale botezului.
.
Unde a spus Sfantul Apostol Petru asa ceva? Indica-mi versetele.

Eu stiu ca Sfantul Apostol a definit botezul ca fiind "marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin Invierea lui Iisus Hristos" (1 Petru 3:21)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 06.04.2010, 20:04:32
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Cred ca parintele se refera la cei
Se vede clar din titlul lucrarii si din spusele sale la ce se refera.

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Iar cand spui practici pagane te referi cumva la penticostali,
Ai incercat sa musti cu rautate. Ai nimerit pe cine nu trebuia. Eu nu sunt penticostal. In plus, fratii (surorile) penticostali de pe forum ti-au vorbit cu respect (crestineste). Asa stii sa le raspunzi?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 06.04.2010, 20:18:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Unde a spus Sfantul Apostol Petru asa ceva? Indica-mi versetele.

Eu stiu ca Sfantul Apostol a definit botezul ca fiind "marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin Invierea lui Iisus Hristos" (1 Petru 3:21)
1Petru 3:21 Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos,
Reply With Quote
  #130  
Vechi 06.04.2010, 20:18:40
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
E absurd ceea ce spui. Duhul Sfânt a lucrat în Biserică prin sfinții lui Dumnezeu și după anii 50-60 când a scris Pavel epistolele către Corinteni și Tesaloniceni.
Ioan 16.13 "Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti."
Ovidiule, nu Duhul lui Dumnezeu este vinovat pentru invataturile si practicile pagane intrate in biserica (si de care nu vreti sa scapati). Domnul Iisus Hristos ne spune ce ne va invata Duhul Sfant:

"Cînd va veni Mîngîietorul, pe care-L voi trimite de la Tatãl, adicã Duhul adevãrului, care purcede de la Tatãl, El va mãrturisi despre Mine." (Ioan 15:26)

"Dar Mîngîietorul, adicã Duhul Sfînt, pe care-L va trimite Tatãl, în Numele Meu, vã va învãta toate lucrurile, si vã va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu" (Ioan 14:26)

Duhul Sfant ne ajuta sa intelegem ce ne-a invatat si poruncit Mantuitorul. Nu are nimic de a face cu ritualurile, traditiile si invataturile despre care Mantuitorul si Sfintii Sai Apostoli nici macar nu au pomenit sau chiar le-au combatut.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Atentie la sectanti Bogdan N Generalitati 21 02.06.2011 20:22:05
o sa fim considerati teroristi? knight2u Generalitati 3 28.10.2009 11:52:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05