Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 09.05.2014, 21:48:38
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cu placere!
  #122  
Vechi 09.05.2014, 21:51:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
V-am atasat o poza cu mine si nu ca sa ma laud. Cine stie, poate cunoasteti putina psihologie sau bazandu-va pe intuitie va ve-ti schimba parerea despre mine.
Asta este cel mai bun moment al tau? :)
Si e facuta pe la 16 ani, nu-i asa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #123  
Vechi 09.05.2014, 21:58:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nu ma supar deloc(de ce sa ma supar ?) dar eu cred ca la varsta de peste 20 de ani omul este deja matur( sa nu mai vorbim ca femeile se
maturizeaza si mai repede)
si fiecare om stie ce a gresit si ce nu a gresit in viata sa.Stie la ce sa renunte si ce sa indrepte.
Daca o spui din prisma acelor numerosi 17 ani din viata ta, afirmatiile astea "istete" sunt de inteles, altfel..

Citat:
Problema este ca nu stie cum sa faca asta si de aceea cauta raspunsuri.Un om cauta raspunsuri
atunci cand isi pune intrebari.Si isi pune intrebari atunci cand are probleme.Si are probleme cand stie ca undeva a gresit.
Iar in momentul cand ai probleme stii bine ca ai gresit, dar
nu stii unde ai gresit.
Nu stiu de ce, dar logica asta ma face sa ma gandesc la un catelus care incearca sa-si muste propria coada.

Citat:
Eu cred ca daca vrei sa ajungi la miezul problemei si cauza problemei
este una din ordin duhovnicesc, si vrei sa rezolvi problema
fie ca vrei fie ca nu vrei vei ajunge la duhovnic.Cine vrea sa rezolve o
problema va da pana la urma de cauza ei.E doar o chestiune de timp.
Da, cu mentiunea la asa filosofie isteata ca uneori timpul necesar e substantial mai mic decat durata vietii pamanesti.

Citat:
Luciane nu-ti fa probleme, cine este scris in cartea vietii, la timpul necesar,
Dumnezeu ii va chema inapoi.La Glasul Sau oile Sale ratacite vor auzi si
se vor strange.Faptul ca Dumnezeu te poate chema cu vorba sau
printr-un anumit eveniment ce ti se intampla in viata, este altceva.
Stii, exista riscul serios, sa te iei prea mult in serios.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.05.2014 at 22:03:40.
  #124  
Vechi 09.05.2014, 21:59:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Da... strict pe subiect, nimeni nimic? Sincer nu credeam ca o sa se ajunga la alte chestii...
Iote oaie, intelese perfect "chestiile" care incercai sa i le explici.
Dar e bun ca ai incercat macar, iti exersasi spiritul oratoric, chiar are nevoie :)

Mai bate in continuare saua, ca o sa priceapa..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #125  
Vechi 09.05.2014, 22:01:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nicioadata nu trebuie sa te afecteze ce zice lumea, deoarece lumea nicioadata sau foarte rar te-ar ajuta la greu!
Stii povestea cu soricelul, vaca si balega?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #126  
Vechi 09.05.2014, 22:02:58
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta este cel mai bun moment al tau? :)
Si e facuta pe la 16 ani, nu-i asa?
Multumesc pentru compliment! :D Dar cum spuneam (iar ma laud, uite cine scoate raul din mine :D) eu nu imi pierd noptile pe nicaieri deci e firesc sa arat... destul de tanara la 25 de ani. :D Fotografia aceasta a fost realizata anul acesta la sf lui martie, deci la 25 de ani. Si e... cel mai natural moment al meu! :D

Last edited by Ana Tr.; 09.05.2014 at 22:05:06.
  #127  
Vechi 09.05.2014, 22:09:06
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca o spui din prisma acelor numerosi 17 ani din viata ta, afirmatiile astea "istete" sunt de inteles, altfel..
Sunt cu 4 ani mai mic decat tine, deci sa inteleg ca ai 21 ?=)) Posibil,
probabil.Cred.(altfel unele lucruri nu se explica). =))
  #128  
Vechi 09.05.2014, 22:10:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
In primul nu mi-ai raspuns la intrebari, de ce? Te consideri avantajat pentru ca tu stii lucruri despre mine si eu nu stiu, sa zicem, mai nimic despre tine?
Nu e nevoie sa stii nimic despre mine.

Citat:
Sunt uimita de caracterizarea pe care mi-o faci! Si ma intreb, citesti in stele cumva, sau de unde le-ai scos toate acelea? :D
Din cum te-ai descris pana acum. ma rog, nu cum iti place tie sa te descrii, ci cum ceea ce faci si cum gandesti vorbeste despre tine.

Citat:
Si Doamne fereste si apara-ma, ce afirmi acolo? Hedonism? Tu stii ce inseamna?? E o acuzatie foarte grava si nefondata, asa ca te rog... Doamne Sfinte si inca trei cruci, cum poti sa spui asa ceva, ba nu, cum poti sa gandesti asa ceva:
Dar tu esti sigura ca stii?

Citat:
"personalitate care probabil o crezi foarte interesanta si atragatoare dar de fapt ascunde un egoism feroce si o agresivitate latenta care poate atinge magnitudini cosmice." ?! Asta este chiar strigator la cer! Nu stii nimic despre mine, sa iti fie rusine! Mare rusine!
Nu stiu totul, dar mai mult decat nimic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #129  
Vechi 09.05.2014, 22:21:15
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e nevoie sa stii nimic despre mine.



Din cum te-ai descris pana acum. ma rog, nu cum iti place tie sa te descrii, ci cum ceea ce faci si cum gandesti vorbeste despre tine.



Dar tu esti sigura ca stii?



Nu stiu totul, dar mai mult decat nimic.
Eu stiu pentru ca asa cum am mai spus citesc foarte mult (romane in special) si de curand am citit un roman care pe alocuri aborda tema aceasta. Deci stiu foarte bine. Si se refera la ceva exagerat.
  #130  
Vechi 09.05.2014, 22:22:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
La modul cum ma jignit AlinB nu a facut-o nimeni vreodata!
Avantajele Internetului, nu gasesti la tot pasul oameni sa-ti spuna ce gandesc.

Citat:
Eu am povestit ca o tanara fara experienta si visatoare ce sunt ce mi-as dori, niste lucruri absolut firesti si cineva sa vina sa imi spuna ca eu caut placeri?
Sigur, sunt firesti, problema este daca stii cu adevarat ce vrei (nu prea) si daca ce e bun din ce vrei, meriti - si nu doar in baza faptului ca ai doua maini si doua picioare.

Citat:
Ce fel de placeri Alin?
Sentimentale. Erotice. Sociale. etc

Poate nu e un rau in sine dar devin atunci cand cautarea lor il duce pe om in pragul deznadejdii.
Ala e unul din semne ca drumul e gresit.

Citat:
Nu ti-ar fi rusine sa vorbesti asa cu o fata??? Daca am scris ca as vrea sa fiu sarutata pe frunte inseamna ca sunt hedonista? Sunt egoista da?
Atunci cand judeci barbatii ca au nu stiu ce pretentii si tu consideri ca e suficient sa respinzi pe cineva doar pentru ca e mai grasutz, poi cam da.

Citat:
Cand eu aveam doar 10 lei in portmoneu si venea cineva sa imi ceara pentru un copil bolnav si eu ii dadeam 5 lei de acolo!
O fata asa inimoasa ca tine ma asteptam sa dea chiar 10.
Apropo, esti sigura ca banii aia ajungeau la copilul bolnav?

Citat:
Numai cate animale ale nimanui am hranit eu!
Nu-mi zi ca esti tanti aia cu 30 pisici in apartament..

Citat:
Numai pentru cati copii orfani si batrani am plans ca sunt bolnavi si singuri si nu am cum sa ii ajut si tu imi spui ca sunt egoista?
Te vede Dumnezeu Alin pentru nedreptatea pe care mi-o faci! Cum arat eu? Slaba, sunt foarte slaba tocmai pentru ca ma consum atat pentru toata lumea, pt ca nu ii pot ajuta pe toti!
Sigur ca ai, dar e mai usor sa (te) plangi decat sa ajuti.

Citat:
Egoista? Egoista cand eu ma pun pe locul 7 intotdeauna, cand am renuntat de atat de multe ori la lucrurile pe care mi le doream in favoarea altora, cand i-am lasat pe altii sa se folosesasca de ideiile mele numai ca sa fie bine, sa fiu acceptata,
Pai in cazul asta, n-a fost un gest altruist, ai incercat sa faci un schimb, sa dai ceva in schimbul acceptarii.

Citat:
Da, stiu sunt egoista cu posibilul partener, dar cand l-am cunoscut pe baiatul acela si as fi facut orice din lucrurile frumoase ca sa ii fac pe plac!
Arata bine, nu-i asa? Ca de cunoscut, nu prea ti-ai dat osteneala, era suficienta eticheta "greco-catolic" si "teologie"... pana nu si-a dat el in petec..
Zii mersi ca se putea intampla dupa casatorie si sa vezi atunci ce vaiete trageai pe aici.

Citat:
OK, renunt la toate, dar tu nu stii ca nevoia mea de a iubii in primul rand e asa de mare incat mi-as dori numai sa stea langa mine si atat Niciodata nu as fi egosita cu el! Si cum ti-am scris uiti esentialul si anume ca scriam la un moment dat ca sunt BOLNAVA !
Egoismul incepe chiar din momentul in care il evaluezi pe celalat.
El trebuie sa fie in asa fel incat sa-ti aduca tie din start, PLACERE.

Iubire zici? Dar daca ar fi un tip de treaba, insa nitel obez? Merge?

Dar daca ar fi nitel bolnav cronic si trebuie sa duci si tu chestia asta?

Cum explici ca animalutzele si copii altora sunt mai importante pentru tine vizavi de ideea de casatorie, decat copiii ??
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.05.2014 at 22:25:59.
Subiect închis