Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 21.05.2012, 21:02:31
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit bservatie !

in loc sa ne tot vicarim si contrazicem,mai bine am avansa niste solutii la problema tiganeasca !

problema grava, pe care alte state si tari nu o au,sau o au doar ca pasagera, pe cand la noi e una...cronica !!!

solutii vrem !
Reply With Quote
  #122  
Vechi 21.05.2012, 22:12:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul

problema grava, pe care alte state si tari nu o au,sau o au doar ca pasagera, pe cand la noi e una...cronica !!!
Cum, domnule, e plină Europa de țigani. Mulți ursari am văzut în Ungaria. Plin de ei în Rusia. Colcăie în Franța, ca să nu mai vorbesc în Spania. Și în Irlanda sunt, unele șatre sunt atestate de sute de ani. Doar în Scandinavia nu am auzit de țigani.

Soluția la problema țigănească? Care problemă? Cea mai bună soluție este să-i lăsăm pe țigani în pace. Noi ar trebui să ne concentrăm mai degrabă pe problemele românilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #123  
Vechi 21.05.2012, 22:18:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
in loc sa ne tot vicarim si contrazicem,mai bine am avansa niste solutii la problema tiganeasca !

problema grava, pe care alte state si tari nu o au,sau o au doar ca pasagera, pe cand la noi e una...cronica !!!

solutii vrem !
Am putea sa le cerem sa nu ne mai imite comportamentul si in felul asta sigur ar deveni mai buni.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 21.05.2012, 22:42:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Am putea sa le cerem sa nu ne mai imite comportamentul si in felul asta sigur ar deveni mai buni.
Sau am putea să luăm un exemplu de la ei...țiganii nu prea știu ce e avortul.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 21.05.2012, 23:37:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sau am putea să luăm un exemplu de la ei...țiganii nu prea știu ce e avortul.
Lasati ca nici romanii nu stiau de avort inainte.E chestie doar de 2 decenii(relativ noua pe scara istoriei).
Ar trebui sa se inceteze a da tiganii ca "n"exemple de civilizatie.Punct.
Noi crestinii avem un model,un tipar.Nu veniti cu modele tribale,salbatice.
Ca sa vezi cum au ajuns acum si expresia intruchipata a sentimentului matern...ati uitat ca in anii de dupa revolutie aceasta rasa isi vindeau copiii pe unde apucau(ma intreb cine ii dorea?).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 21.05.2012, 23:54:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Lasati ca nici romanii nu stiau de avort inainte.E chestie doar de 2 decenii(relativ noua pe scara istoriei).
Ar trebui sa se inceteze a da tiganii ca "n"exemple de civilizatie.Punct.
Noi crestinii avem un model,un tipar.Nu veniti cu modele tribale,salbatice.
Ca sa vezi cum au ajuns acum si expresia intruchipata a sentimentului matern...ati uitat ca in anii de dupa revolutie aceasta rasa isi vindeau copiii pe unde apucau(ma intreb cine ii dorea?).
Eu m-am referit strict la numărul de copii pe care îl au țiganii. De ce să nu luăm exemplu un lucru pozitiv? Doar pentru faptul că sunt țigani? Nu fac și ei parte din Creație? Ne ținem mari ortodocși, dar de multe ori suntem mai răi ca fariseii. Cuvântul părintelui Arsenie spune că țiganii ne vor stăpîni din cauza avorturilor. Și cuvântul nu e departe de realitate. Soluția este să nu-i mai tot bălăcărim noi pe țigani, că nu suntem cu nimic mai buni decât ei. Soluția ar fi să oprim avortul și planificarea familială. Să trăim după legile lui Dumnezeu pe care fiecare dintre noi le avem sădite în firea noastră, dar care din păcate s-au stins datorită fărădelegilor în care trăim și a decăderii noastre. Sau cum spunea părintele: Nu vreți copii, trăiți ca frații.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 22.05.2012, 00:02:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Am putea sa le cerem sa nu ne mai imite comportamentul si in felul asta sigur ar deveni mai buni.
Desi ma gandesc ca exista,eu nu am vazut tigan rau(inca).
Pe unul care l-am prins furand din buzunarul meu,l-am manipulat zambindu-i si intrebandu-l"ce faci,ma furi?nu stii ca suntem vecini?chiar asa?"
Reactia lui a fost sa-mi zambeasca la loc si sa se scuze.Apoi mi-am tras banii din mana lui...Mai degraba m-as fi asteptat sa ma taie putin sau sa-mi traga una in cap
Depinde,tiganii sunt renumiti mai ales pt galagia,scandalul zgomotos pe care le fac decat pt atrocitati sau ura de moarte.
Cateodata imi par chiar sensibili.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.05.2012, 00:40:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu m-am referit strict la numărul de copii pe care îl au țiganii. De ce să nu luăm exemplu un lucru pozitiv? Doar pentru faptul că sunt țigani? Nu fac și ei parte din Creație? Ne ținem mari ortodocși, dar de multe ori suntem mai răi ca fariseii. Cuvântul părintelui Arsenie spune că țiganii ne vor stăpîni din cauza avorturilor. Și cuvântul nu e departe de realitate. Soluția este să nu-i mai tot bălăcărim noi pe țigani, că nu suntem cu nimic mai buni decât ei. Soluția ar fi să oprim avortul și planificarea familială. Să trăim după legile lui Dumnezeu pe care fiecare dintre noi le avem sădite în firea noastră, dar care din păcate s-au stins datorită fărădelegilor în care trăim și a decăderii noastre. Sau cum spunea părintele: Nu vreți copii, trăiți ca frații.
Pai asta spuneam si eu,de ce sa luam exemplu de la X si de Y,cand romanii se declara toti ortodocsi in proportie de 87%?Daca traiesti si respecti regulile crestine nu ai nevoie de exemple de la tigani.
Trebuie sa-i iubim ca pe ceilalti oameni si sa-i ajutam daca ne-o cer,nu sa-i luam ca exemple de viata pentru mantuire!
Imi pare colosal ceea ce sustineti!

De aceea gandul ma duce la criza ortodoxiei care se gaseste intr-o postura de insuficienta,nu mai gasim raspunsurile inauntrul ei ci in afara,la diverse neamuri care ne sunt indepartate ca si cultura,mod de viata si raportare la Dumnezeu.


Daca tot luam exemple alandala de pretudindeni atunci sa luam exemple si de la asiatici,de la africani si alti pagani.De ce nu?
Daca am ajungem acolo(in criza identitatii religioase si etice),poate ar trebui sa punem serioase intrebari asupra statutului nostru spiritual...

In loc de a da exemple din viata unor neamuri barbare de la limita subzistentei,mai bine am face cunoscuta,accesibila religia noastra.Mai ales in randul celor tineri.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.05.2012, 00:47:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=J6B8zDpAE0w

Va recomand vizionarea tuturor documentarelor de la 1 la 6.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.05.2012, 01:56:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Dar ce sunteti domnule judecator, inchizitor, sa judecati pe prietenele lor d-voastra de vorbiti de dosare?
Nu judecam,doar am facut o afirmatie raportata la contextul discutiei.

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Asta o sa fie ultima mea postare vis-a-vis de subiectul desfranarea/virginitatea femeilor pentru ca acest subiect nu are legatura cu topicul de fata, si anume tiganii.
Era doar o comparatie intre noi si ei. Si din punctul asta de vedere fetele lor sunt peste ale noastre. La baieti situatia nu e insa aceeasi.

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Dupa cum vad eu d-voastra va credeti superior acestor fete din moment ce vorbiti de ele asa.
Imi primul rand ca nu aveti dreptul sa judecati, in al doilea rand si daca ar fi asa cum spuneti trebuie sa le dati d-voastra exemplul personal
Am spus mai sus,era doar o simpla afirmatie,fara nicio intentie de a judeca.

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
sau daca nu va place ca sunt asa incercati sa va faceti prietene numai dintre tiganci daca sunt asa de pure cum spuneti!
Am prietene si tiganci. As spune mai multe dar prefer sa nu fac publice anumite lucruri. Cert e ca sunt si tiganci care sunt peste romance la toate capitolele: curatie,omenie,bun simt,harnicie,modestie,moralitate,caracter etc. Indiferent ca va place sau nu sa auziti asta!

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Incercati sa ganditi dincolo de cercul d-voastra limitat, stramt, nu inseamna ca daca fetele din anturajul d-voastra sunt asa, toate fetele sunt asa. Nu cred ca cunoasteti atat de multe fete si mi se pare absurd sa extrapolati la toate fetele din tara..
Daca eram subiectiv nu as mai fi postat. Uitati-va si la statistici,sunt destule.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sau am putea să luăm un exemplu de la ei...țiganii nu prea știu ce e avortul.
De acord!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 07:53:45
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58