Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.08.2010, 12:07:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Acesta nu este un miracol de care am eu nevoie,e un miracol de care aveti voi nevoie,sa va treziti.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.08.2010, 12:16:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Noi nu "cerem" miracole.

Iisus i-a zis: „Dar mai este scris: Să nu-L ispitești pe Domnul Dumnezeul tău“. - Matei 4:7
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.08.2010, 12:18:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
si cum va explicati aceasta imagine falsa despre catolici?

eu aveam aceasta imagine relativ la ortodocsi
ortodocsii pun accent pe Postul Pastelui, dar timpul Pascal nu este nicicum trait in familie
dupa ce se tine postul alimentar si se ia lumina, gata!

acum, afland ca ortodocsii au imaginea aceasta despre catolici, inteleg ca e o imagine falsa si de o parte si de alta
Ortodocsii nu pun accent pe un post anume, fiecare post are aceeasi valoare - transfigurarea naturii umane. Si inca o corectura, drumul spre indumnezeire nu ia sfarsit dupa ce am primit Lumina. In Ortodoxie nu exista un capat al sfinteniei. Acest lucru il gasim mai degraba la catolici, daca tinem seama ca avem un depozit in Biserica cu fapte suprameritorii.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, am dorit sa scot in evidenta de ce se pune un accent deosebit pe cruce la catolici.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 04.08.2010, 12:27:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Noi nu "cerem" miracole.

Iisus i-a zis: „Dar mai este scris: Să nu-L ispitești pe Domnul Dumnezeul tău“. - Matei 4:7
si atunci papa de ce il ispiteste? Nu a citit Noul Testament?
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.08.2010, 12:28:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nici eu nu vreau sa jignesc, dar cred ca MariaB nu se referea la dogma sau la spiritualitatea ortodoxa, ci la praxisul cotidian.

Stiti si dumneavoastra - venim de la biserica, am luat lumina,s-a terminat postul, gata, e vremea pentru cadourile de la iepuras, mancare si bautura cat cuprinde, ca doar e Paste, frate ! Eventual, schimbam si telefonul mobil, ca sunt super oferte de Paste !

Valabil si la Craciun.

Valabil si la catolici.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.08.2010, 12:29:32
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Voi nu stiti nici cruce sa va faceti,si pe asta ati strambat-o...
Reply With Quote
  #127  
Vechi 04.08.2010, 12:40:27
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Voi nu stiti nici cruce sa va faceti,si pe asta ati strambat-o...
Dimpotriva, eu stiu sa-mi fac cruce:

Atat in mod latin, cu toate cele cinci degete muiate in apa sfintita, simbolizand cele cinci rani ale Mantuitorului, si sarutand la sfarsit degetul mare asezat peste degetul aratator, care simbolizeaza Crucea, atunci cand particip la Sfanta Liturghie de rit roman;

Cat si in mod bizantin, cu trei degete impreunate, simbolizand Sfanta Treime, si doua lipite in palma, simbolizand naturile Mantuitorului, atunci cand intru intr-o biserica ortodoxa sau catolica de rit bizantin, din respect pentru traditiile liturgice si devotionale diferite.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 04.08.2010, 12:47:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nici eu nu vreau sa jignesc, dar cred ca MariaB nu se referea la dogma sau la spiritualitatea ortodoxa, ci la praxisul cotidian.

Stiti si dumneavoastra - venim de la biserica, am luat lumina,s-a terminat postul, gata, e vremea pentru cadourile de la iepuras, mancare si bautura cat cuprinde, ca doar e Paste, frate ! Eventual, schimbam si telefonul mobil, ca sunt super oferte de Paste !

Valabil si la Craciun.

Valabil si la catolici.
Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu ma dau in vant dupa Iepuras. Iar fata de mancare sunt rezervat, ca dupa o lunga perioada de post, de ma iau la tranta cu bucatele imi dau firea peste cap. Asa ca se poate si altfel, mai ales ca ne-am impartasit.

Daniel, cunoastem si noi diferentele si cred ca le cunosc si ei. Nu e cazul sa le reamintesti. Noi sa ne intarim in ceea ce avem si sa nu ne pierdem in judecata. La cum discutam uneori intre noi, ni se da impresia ca daca am avea putere sa salvam pe cineva de la inec, nu am intinde mana pe motiv ca este catolic. Fereasca Dumnezeu sa mi se intample una ca asta.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 04.08.2010, 12:47:13
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Semnul sfintei cruci se face astfel: indoim inlauntru si lipim de podul palmei drepte degetul mic si inelarul, apoi impreunam la un loc varfurile degetelor gros, aratator si mijlociu de la aceeasi mana si cu ele astfel impreunate ne insemnam pe frunte, pe piept, pe umarul drept si pe umarul stang.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 04.08.2010, 12:51:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daniel, nu vreau sa fiu rautacios, dar o persoana nascuta in credinta catolica, daca face semnul sfintei cruci in alt mod decat il facem noi, dar cu credinta, cu inima batand pentru Dumnezeu, este cu mult superior unui ortodox care face semnul sfintei cruci asa cum o cere Ortodoxia, dar se afla departe cu inima de Dumnezeu. Dumnezeu nu cere doar gesturi implinite corect, are nevoie si de o inima care bate pentru El. Ori noi nu stim ce se afla in inimile multor altor oameni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29
Blasfemie la o liturghie catolica colaps Generalitati 48 02.01.2011 19:37:19
Crucea catolica Dia20_diana Biserica Romano-Catolica 135 06.12.2010 23:45:33
Cruciulita catolica devorator Generalitati 51 01.04.2010 11:07:30