Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 31.05.2010, 15:06:27
husand
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Vezi Parintele Cleopa.
Da am vazut . Orice parinte spune acelasi lucru.

Aveti credinta in Dumnezeu ,de la El vine mantuirea sufletului.
  #122  
Vechi 01.06.2010, 15:04:02
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

''Ortodoxia exista numai in adevar!''

Da, ortodoxia este numai în Adevăr și adevărul este Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, Sfânta Treime împreună cu toți sfinții și cu îngerii luminoși deci iată asta este '' Singur ortodoxia ''.

Iar noi ceilalți ar fi trebuit să-L trăim pe '' Singur ortodoxia '' și nu să ne credem noi ortodocși noi, adică noi, numai noi, ortodocși ca și cum noi fiind ortodocși noi suntem Adevărul ci e invers, noi suntem cei fățarnici și vicleni și desfrânați și e valabil cu noi zicala: ''afară-i vopsit gardul și-nlăuntru leopardul'' adică mândria... căci numai mândria e responsabilă de nemulțumirile cele ''vrednice'' de sine însușiri alese care răsar și apar din patima firii învârtoșate, a dulceții păcatelor și a slavei de la oameni plină de pofte și plăceri,... căci adevăratul credincios consideră ortodoxia trăită un rod al Harului primit în dar... dar și ca dar El nu lucreză fără să participi cu Credință și fără să te implici duhovnicește și sufletește trăind bine aplicat la viața ta... Taina sfințeniei, Taina Iubirii... fiecare clipă când iei aminte, sau jumătate de clipă pe sfert când îți amintești ce ai zis că faci fiindcă crezi și pentru că te pocăiești și te smerești ca să asculți așteptând focul Dragostei curate, căci fără dragoste nu te poți bucura de adevăr ci ai să cauți ale tale, toate strâmbătățile tale ca să le împlinești... la nesfârșit... din păcate.

Deci înainte de toate iartă-l pe frate căci cu siguranță el are dreptate că înceracă să-ți scoată bârna din ochi și nu tu care încerci să-i scoți paiul... căci de aia te crezi înțelept căci tu te-ai pus pe scos paie în timp ce bârnele le înfigi mai adânc.

Last edited by vsovivi; 01.06.2010 at 15:14:15.
  #123  
Vechi 01.06.2010, 15:47:28
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

A trai in ORTODOXIE ,pentru un om obisnuit , simplu credincios, nu este atat de complicat, cum vezi tu, care le stii pe toate, probabil si cu o pregatire teologica. Noi, cei de rand, fara titluri, fara pretentia de a fi atoate stiutori, care ne bucuram de putinul pe care ni L-a dat Dumnezeu, avem o altfel de relatie cu Dumnezeu- mult stii, mult ti se va cere, iar daca putin stii, putin ti se va cere. Tu cum crezi ca s-au apropiat de Dumnezeu unii ca mine? Dar marturisesc sincer, in fata lui Dumnezeu ca pe Unul Singurul Adevaratul Dumnezeu, Cel in Sfanta Treime Laudat- TATAL, FIUL, si SFANTUL DUH- Il iubesc cu toata fiinta ,neconditionat, si o fac multumindu-ma cu tot ce mi-a dat- vei fi fiiind in stare sa duci Crucea mea? Ai grija ce spui si ce ceri, ce marasme imprastii, pentru ca nu stii cat de mult poate fi iubit de Dumnezeu, cel neinsemnat in fata oamenilor. Eu cred ca iubirea Fata de Dumnezeu nu cere sa ne complicam in explicatii savante- bunicul era un om aproape nestiutor de carte, dar cata teologie traita purta cu el- simplitate, sinceritate. De unde stii tu ca un om, in intimitatea lui nu este sincer fata de Dumnezeu. Smerenie, dar nu prostie. Parerea de sine dauneaza, dar Dumnezeu nu ne-a invatat sa nu ne recunoastem izbanzile venite chiar prin El- Lui ii datorez totul- pot spune ca Dumnezeu este neputincios?De la El vin toate, chiar si incercarile. Fii tu model si lasa-i pe altii care nu tin atat de mult sa fie recunoscuti ca model- ci isi fac datoria omeneste.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #124  
Vechi 01.06.2010, 15:48:05
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Specific- pentru ultima postare!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #125  
Vechi 01.06.2010, 17:08:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
...
Fii tu model si lasa-i pe altii care nu tin atat de mult sa fie recunoscuti ca model- ci isi fac datoria omeneste.

Specific- pentru ultima postare!
Păi o să fiu model tainic pentru oricine doar în măsura în care Iisus Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu, este '' singur ortodoxia '', și nu eu marele păcătos mirean ce mă mir mereu de prostia altuia iar pe a mea mă strădui să n.o văd ci să mă smeresc pentru ca să-mi fie milă de ea ca nu cumva să nu trăiesc răutățile și răzbunările ei... adică mila cea trufașă de sine.

Deci Adevărul nu e ortodoxul ci cel ce trăiește tainic pe ''singur ortodoxia'' și acolo unde e Adevărul acolo e Biserica și acolo unde e Biserica acolo ar trebui să fie Adevărul... dacă nu cumva între timp s-a mințit și s-a furat și s-a răpit câte ceva și astfel te-ai lepădat de haina sfințeniei și a smereniei, căci nu te poți ascunde la nesfârșit ca să te faci că nu vezi cât de mult te mândrești din ispisma curiozității bârfei... care este defapt o crimă morală mai gravă ca crima fiindcă ucide sufletul... dragostea curată dintre frați.

Deci despre smerenie am scris și eu chiar dacă tu ai zis că vorbind despre ea am dat dovadă de mândrie... probabil că atunci trebuia să mă laud cu mine că defapt eu sunt singur ortodoxia, așa cum se crede orice ortodox și atunci era mai bine... dar am preferat să osândesc păcatul și nu pe păcătos, așa că cei ce s-au simțit cu musca pă căciulă și cu ispisisikaa în sac le cer iertare dacă i-a durut nițel... dar iată că a și trecut... deși abea de acum începe balamucul când începi să te lupți cu obiceiul... cu obiceiul său, al dracului cu avocații și trăitorii săi... și tu ai impresia că tu ai ceva de câștigat neobservând că nu se întâmplă decât creșterea neghinei din tine așa ca fasolea uriașă sau ca pălămida sau ca scaieții sau murul...

deci era un îndemn ca să mă smeresc eu, aristocratul cel savant și să nu cumva să fiu recunoscut drept model eu... tocmai ca să-i las pe cei neînsemnați ca să știe Cine le este lor Adevăratul model...

Last edited by vsovivi; 01.06.2010 at 17:10:52.
  #126  
Vechi 01.06.2010, 20:38:23
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Tocmai ai dat peste ultimul om din Univers. Atat! Restul nu mai conteaza.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #127  
Vechi 01.06.2010, 21:36:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Imi revin in minte cuvintele lui Teofil Paraian care spunea ca viata in ORTODOXIE se implica cu bucurie , cu nadejde ,cu incredere ,cu siguranta binelui de azi , de maine , de poimaine ,din toata vremea vietii noastre si din vesnicie . Exista o legatura intre credinta noastra ORTODOXA si viata pe care trebuie sa o traim . Si daca traim viata pe temeiul ORTODOXIEI , suntem cu adevarat ortodocsi , deci preamaritori de Dumnezeu , si suntem cu adevarat oameni care se unesc cu Dumnezeu , datatorul a tot binele si izvorul bucuriei noastre . Dumnezeu sa ne ajute !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #128  
Vechi 01.06.2010, 21:42:10
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Asa spun cei uniti cu Ortodoxia- din pacate... sunt departe, sunt pe langa.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #129  
Vechi 01.06.2010, 22:08:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Asa spun cei uniti cu Ortodoxia- din pacate... sunt departe, sunt pe langa.
Dumnezeu pe toate le va judeca , iar judecata Lui este in multe privinte deasupra judecatii noastre . Sa avem nadeje , iertare cat cuprine , un zambet in fiecare zi , iar rugaciunea sa ne fie respiratie ! Si sa nu uitam ce spunea Nichifor Crainic : " Sunt duh invelit in naluca de huma / Sunt om odraslit dintr-un tata si-o muma / Dar sunt neraspunsa-ntrebare. " . . . " Nici maica nu stie ce tainica norma / Imi dete din carnea-i vremelnica forma , / Neant inflorit in minune . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #130  
Vechi 01.06.2010, 22:31:38
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Multumesc, prietene!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Potopul- mit sau adevar? Zarathustra_revenind Generalitati 47 20.06.2010 12:54:55
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29