Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 24.11.2009, 20:52:23
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ana, iti va trece... :))
sper
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #122  
Vechi 24.11.2009, 20:53:23
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Apai, draga Andrusca, sunt destui ortodocsi care nu stiu de unde se trag; ce pretentie sa ai la alte confesiuni? Ei stiu ca L-au intalnit pe Dumnezeu intr-un moment al vietii lor. Restul urmeaza sa afle pe parcurs, daca vor. Dar nu multa stiinta sau cunoasterea istoriei te duce in rai, ci pocainta sufletului tau. Raiul nu e pentru oameni cititi, ci pentru credinciosi.

Isaia 35:8
Acolo va fi cale curată și cale sfântă se va chema și nu va trece pe acolo nimeni necurat și nici nu va fi acolo cale întinată. Chiar și cei fără de minte vor merge pe dânsa și nu se vor rătăci.

In ce priveste faptul ca "stii" de ce fac asa, eu cred ca ar trebui sa ai o rezerva. Sa nu fii subiectiva. Trebuie sa fii atenta ca fiecare gest, actiune, gand ale tale sa te conduca spre Dumnezeu, nu musai spre apararea unor forme.
Da, si totusi romanii au o istorie in Ortodoxie concomitenta cu Edictul de la Milano, dat de Sf. Imparat Constantin cel Mare, primele descoperiri ale Crestinismului pe teritoriul tarii noastre datand din sec. II-III d.Hr....iar aceste descoperiri sunt cinstite si acum la fel ca si atunci.

Noi avem in calendarul Ortodox pe Mucenicii si Sfintii din acele prime secole crestine. Noi suntem aceiasi crestini din acele secole, Biserica Ortodoxa nu s-a impartit, nu s-a scindat si nu si-a schimbat dogmele hotarate la Sinoadele Ecumenice, atunci cand Biserica era UNA SI NU MAI MULTE, si cand alte secte nu existau. Noi respectam pe Sfintii Parinti care au contribuit la pastrarea si Unitatea Credintei, pana in momentul in care o anumita parte a Bisericii a hotarat sa introduca o modificare in Simbolul Credintei, asupra caruia se hotarase sa nu se mai revina, si daca s-ar fi atentat la asa ceva...probabil intr-un alt Sinod in care sa fie convocata Intreaga Biserica Ortodoxa...si nu separat, ca nu are nimeni autoritate sa modifice ceva in Biserica dupa " revelatiile" obscure si care nu se stie de unde provin...

Nu ar fi totusi de asteptat ca oricine locuieste pe teritoriul Romaniei sa cunoasca istoria Ortodoxiei, si sa nu i se mai spuna ca a fost corupta???
Fiecare omustean se trezeste sa faca faca acolo o modificare si spune despre Biserica Mama " E corupta, nu mai e ce era!!" dar cine hotaraste asta, cate un posedat care cum are un vis...hop alt CULT, si care nici macar nu poate sti care era Biserica Adevarata, pentru ca o lasa in urma pe considerentul ca el e singurul care stie Adevarul, ti se pare normal?

Daca un cult este acelasi ori nu, se vede numai citind Istoria Crestinismului...si nu dupa ce spune Pastorul sau Preotul.

Pe langa credinta, trebuie sa vezi si daca atunci cand te lansezi in polemici, ai vreo baza sau interpretarea Bibliei vine de la un nene sau o tanti care avea probleme cu capul!!!

Daca ar indrazni sa imi spuna vreun nene sectar ca Stefan cel Mare era corupt, ca nu stia in ce credea, ca Duhovnicul sau era un impostor, ca Manastirile ctitorite de el sunt diferite de cele in care ne inchinam noi acum, si ca toti Domnitorii Tarii noastre nu cunoasteau Adevarul...cred ca i-as trage si una peste ochi si l-as intreba, dar tu unde erau frate pe vremurile alea cand mureau martiri pentru Crestinism pe teritoriul Romaniei, ?????

Deci te rog sa intelegi ca interpretarea asta a Bibliei e doar o joaca de oameni nebuni pentru unii, in timp ce Ortodoxia este aceiasi si respecta tot ce s-a hotarat inca din primele Sinoade Crestine de catre Sfintii Parinti si pe Sfintii Parinti...de care nu am uitat nicio clipa de cand suntem crestini ( deci calculeaza si tu cate secole au trecut macar de la primul Sinod Ecumenic!!!!). Dupa toate astea crezi ca eu as putea vedea vreun sens sa tot aud aberatii sectare, de la niste oameni care se sterg cu picioarele de noroi de intreaga Istorie a Crestinismului, doar pentru ca au chef sa devina prooroci mincinosi?????
  #123  
Vechi 24.11.2009, 21:37:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

O pledoarie foarte frumoasa, dar foarte subiectiva. Esti buna de avocat. :). Nici nu stiu de unde sa incep sa-ti raspund. Fiecare fraza contine pareri personale.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Daca ar indrazni sa imi spuna vreun nene sectar ca .....cred ca i-as trage si una peste ochi
Usurel, mai ai putin si ajungi la Jihad. Domnul Hristos nu aproba asemenea atitudini, cred ca stii asta. El isi iubea si dusmanii, si-i iubeste si pe sectarii astia pe care tu ii dispretuiesti. Daca ai o asemenea atitudine avantajul bisericii istorice nu prea iti foloseste. Istoria nu inlocuieste pocainta.

E de laudat ravna ta pentru a-ti apara biserica, insa , de data asta, nu ti-a atacat-o nimeni.

Oricum, mi-am spus parerea despre rugaciuni. Cam atat am vrut sa spun. Noapte buna si fii binecuvantata !
  #124  
Vechi 25.11.2009, 10:39:42
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Eresuri au inceput sa apara inca de la inceputul Biserici cu care Biserica a avut de furca.Eretici existau si atunci dar comparativ cu astazi foarte putini.

Matei 24
11.Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor amăgi pe mulți.
23.Atunci, de vă va zice cineva: Iată, Mesia este aici sau dincolo, să nu-l credeți.
24.Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși.

Apocalipsa 2

6.Ai însă partea bună că urăști faptele nicolaiților, pe care le urăsc și Eu.

Modul in care se manifesta darurile la penticostali atesta falsitatea cultului.

Matei 7
15. Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori.
16.După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?
17.Așa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele.
18.Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune.
19.Iar orice pom care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc.
20.De aceea, după roadele lor îi veți cunoaște.
  #125  
Vechi 25.11.2009, 12:32:40
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
O pledoarie foarte frumoasa, dar foarte subiectiva. Esti buna de avocat. :). Nici nu stiu de unde sa incep sa-ti raspund. Fiecare fraza contine pareri personale.
A da??? Tu ai citit de fapt ce am scris eu, sau nu iti convine istoria Ortodoxismului in Romania???? Spune drept..credeai ca ortodocsii ar vedea o logica in negarea a ceea ce sunt pentru niste tantalai care canta la mandolina??? Este clar ca noi suntem Biserica cea Adevarata, nu avem black-outuri atunci cand vine vorba de inceputurile Crestinismului, asta nu iti da de gandit? Voi il mai tineti minte pe Intaiul Mucenic Stefan, il mai respectati pe Sf. Constantin cel Mare care a dat Edictul de la Milano in anul 313, mai tineti minte ce s-a discutat la cele 7 Sinoade Ecumenice??? Spune-mi si mie ce mai stiti voi si ce vi se mai preda despre Istoria Crestinismului inca de la inceputurile ei.....ca daca asta nu stiti si respectati...e claaaar cine sunteti si ce vreti!

Poti sa imi spui te rog cand au fost increstinata intreaga Europa??? Stii cati ani sarbatoreste Rusia de cand e Ortodoxa???

Aaaa, da pareri personale, nu??? Ei bine..pareri personale si de neluat in considerare sunt cele ale sectarilor, niste nebuni din America, o tara in care totul este posibil....ti se pare ceva de respectat in aparitia acestor secte? Ne jucam cu Dumnezeu si Biblia pe maidan??

La ce sa ascult dom'le prostii care vin de la niste fondatori precum Miller care s-a trezit el sa prezica a 2 a venire a Mantuitorului prin 1834...ala era normal???.. sau cum se poate spun ca secta adventistilor se bazeaza pe o revelatie de la Dumnezeu, hai sa fim seriosi....

Penticostalii au ca fondator un pastor asupra caruia s-a coborat Duhul Sfant???? Whaaaaaaat...da cine era ala frate, cum a ajuns el la concluzia ca este cel mai tare in credinta si ca il are pe Duhul Sfant, ti se pare ca era normal la cap, se credea Sfant din timpul vietii????...il loc sa fi stat acolo in casa lui si sa dea dovada de smerenie si rugaciune...s-a trezit naucul ca e Sfant...auzi gogomanie!! Dar cati Sfinti nu avem si am avut noi Ortodocsii care erau smeriti cat cuprinde si isi spuneau putregai...unde Doamne iarta-ma s-ar fi trezit toti sa isi ia adepti dupa ei si sa faca ei o casuta de adunare unde le tuna???

Mormonii care umbla prin Romania, aaaa...aia or fi iarasi foarte demni de luat in considerare, nu? Pai aia au tradus Biblia si inventeaza documente, le autentifica singuri...si nu sa zici ca sunt putini prosti mormoni...ohooo sunt berechet !

Deci toate sectele astea sunt " revelate" de Dumnezeu unor cretini, oare as putea vreodata crede asa ceva??? NUUUUU
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Usurel, mai ai putin si ajungi la Jihad. Domnul Hristos nu aproba asemenea atitudini, cred ca stii asta. El isi iubea si dusmanii, si-i iubeste si pe sectarii astia pe care tu ii dispretuiesti. Daca ai o asemenea atitudine avantajul bisericii istorice nu prea iti foloseste. Istoria nu inlocuieste pocainta.

E de laudat ravna ta pentru a-ti apara biserica, insa , de data asta, nu ti-a atacat-o nimeni.

Oricum, mi-am spus parerea despre rugaciuni. Cam atat am vrut sa spun. Noapte buna si fii binecuvantata !
Daca s-ar limita Jihadul la una peste ochi celor care abereaza, ar fi chiar ceva pozitiv, ar avea sanse sa se trezeasca

Hai nu ma lua cu iubirea aproapelui ca nu despre asta e vorba, daca primeau una peste ochi liliecele alea penticostale care ma intrebau pe mine in tocul usii daca stiu importanta Bibliei, isi reveneau probabil...si poate puneau mana sa se cultive putin, afland cand a fost tiparita prima data Biblia in limba romana....dar asa, le-am facut un deserviciu

A-mi apara Biserica???? ...eu cred ca ti-am expus Istorie, fapte, continuitate, autenticitate...deci poate ravna de a arata ridiculitatea unor secte tampite aparute din senin, toate bazandu-se pe " revelatii"....apoi frate, da scuza-ma daca toti fondatorii au avut "revelatii" si se credeau alesii lui Dumnezeu....mai e nevoie sa mai adaug ceva in afara de faptul ca erau nebuni de legat dar au fost lasati liberi???

Iar eu vorbeam de sectele tampite, care fac rugaciuni de tot felul si au pretentia ca sunt "revelate" de Dumnezeu, aparute pe teritoriul Romaniei prin sec. XX...si care nici macar nu aduceau vorba de credinta decat dupa ce intindeau sticla de ulei si punga de faina oamenilor care nu prea aveau de nici unele, deci niste cretini care voiau sa aduca oameni in casa de adunare si atat.

As avea o intrebare, de ce tot aduceti vorba de credinta...vai credinta e de ajuns pentru mantuire!!...nu cumva fondatorii aia cretini tocmai asta nu aveau, credinta de s-au separat????? Daca asta e de ajuns pentru mantuire, nu e clar ca separarea de Biserica si reformarea ei sunt de la Satana????

Edit. Nu te mai deranja sa raspunzi la acest mesaj al meu, pentru ca pe mine nici macar nu ma intereseaza nimic din ceea ce presupune sectarismul, sincer ( s-a nimerit sa raspund pentru ca stati pe un forum Ortodox, iar eu oricum nu manifest niciun pic de interes fata de sectari), dar cand ii vad la usa pentru a-mi reinterpreta istoria Crestinismului dupa 20 de secole bazandu-se pe "revelatiile" unor oameni nebuni ...e foarte deranjant si degradant pentru niste oameni care se presupune ca sunt crestini...cam asta e ideea.

Doamne ajuta!

Last edited by AndruscaCIM; 25.11.2009 at 12:45:06.
  #126  
Vechi 25.11.2009, 13:47:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

AndruscaCIM ,

Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa te apare.Am observat ca esti o doamna foarte inteligenta si de credinta buna.Domnul sa te ajute pe tine in relatia cu sotul tau si sa-i dea minte.

Am vazut ca te-ai enervat si te-ai suparat,dar nu ai gresit.Sa ne aducem aminte,caci si eu sunt mai rau ca tine,cand vine vorba de manie:

Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră. - Efeseni 4:26

Continua cu treaba cea buna si cu postarile tale,dar sa avem grija la manie.Domnul sa fie cu tine.
  #127  
Vechi 25.11.2009, 13:58:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Andrusca, eu nu am o problema cu ortodocsii. Am raspuns strict la tema topicului. Daca ai o problema cu "sectantii" mergi la un duhovnic. Eu nu duc razboi cu nimeni.

Nu ma cunosti, nu stii cine sunt, imi atribui niste ganduri pe care nu le gandesc si niste cuvinte pe care nu le-am spus. Probabil nu vorbesti cu mine, ci cu ideea ta despre cine as putea fi eu. Deci, nu iti voi raspunde la provocari. Toate cele bune !

Danut, esti un finut. :)) Felicitari !

Last edited by Doriana; 25.11.2009 at 14:24:38.
  #128  
Vechi 25.11.2009, 14:33:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
AndruscaCIM ,

Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa te apare.Am observat ca esti o doamna foarte inteligenta si de credinta buna.Domnul sa te ajute pe tine in relatia cu sotul tau si sa-i dea minte.

Am vazut ca te-ai enervat si te-ai suparat,dar nu ai gresit.Sa ne aducem aminte,caci si eu sunt mai rau ca tine,cand vine vorba de manie:

Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră. - Efeseni 4:26

Continua cu treaba cea buna si cu postarile tale,dar sa avem grija la manie.Domnul sa fie cu tine.
...asa ii consider eu pe sectarii care isi gasesc argumente in Bilbie pentru orice, dar de unde ai dedus ca asa ma manii eu???

Nu ma cunosti probabil de iti inchipui ca asta poate fi manie... si apoi, imi pare foarte rau dar apelativele " nebuni, cretini, nauci " mi se pare ca se potrivesc cel mai bine celor care traiesc in minciuna si nu vor sa recunoasca...asta e!

Doamne ajuta!
  #129  
Vechi 25.11.2009, 14:35:33
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Doriana,

Vezi ca ti-am zis si eu :

Modul in care se manifesta darurile la penticostali atesta falsitatea cultului.

AndruscaCIM, postul a fost bun, dar apelitivele alea :P prea multe intr-o propozitie strica.In rest ai dreptate in ceea ce spui.

Doamne ajuta!

Last edited by Danut7; 25.11.2009 at 14:38:26.
  #130  
Vechi 25.11.2009, 14:47:24
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Danut, eu vorbeam doar de rugaciunea cu voce tare, indiferent daca e rostita de un penticostal sau un ...orice vrei tu. "Falsitatea cultului" e mult spus. Cultul e cult si atat. E inscris la ministerul cultelor, deci nimic fals pana aici. Mantuirea e individuala si tine de pocainta fiecaruia. Iar pocainta se vede si din modul cum vorbesti si cum traiesti.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50