Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 28.04.2010, 17:50:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul

Asta nu este o sursă oficială catolică, ci este o sursă neoficială și anticatolică.

Chiar și așa, după ce am citit materialul nu am identificat locul unde creatorul paginii spune că papa ar fi declarat că există mântuire și în afara lui Hristos. Ați putea cita exact locul în care spune asta ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #122  
Vechi 28.04.2010, 17:54:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Deci te informezi despre catolici din surse anti-catolice, sau cel putin para-catolice. Interesant.

Si da, spui ca u ai tangente cu BC. Dar asta nu inseamna, vad, ca nu ai pareri despre ea, sau ca nu te informezi, sau ca nu iti pasa. Deci de ce sa ne ascundem dupa deget?
Esti off-topic. Nu eu sunt in discutie aici.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 28.04.2010, 17:57:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta nu este o sursă oficială catolică, ci este o sursă neoficială și anticatolică.

Chiar și așa, după ce am citit materialul nu am identificat locul unde creatorul paginii spune că papa ar fi declarat că există mântuire și în afara lui Hristos. Ați putea cita exact locul în care spune asta ?
Voi cauta. Dealtfel s-a discutat pe forum aceasta afirmatie a papei, anul trecut, cred.
Dar chiar nu are dreptate? Adica face afirmatii gratuite, sau doar nu ne place critica?!? Noi trebuie sa avem tot timpul adevarul in vedere.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 02.05.2010, 12:46:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Voi cauta. Dealtfel s-a discutat pe forum aceasta afirmatie a papei, anul trecut, cred.
Dar chiar nu are dreptate? Adica face afirmatii gratuite, sau doar nu ne place critica?!? Noi trebuie sa avem tot timpul adevarul in vedere.

Deci, apropo de adevărul avut în vedere: ați găsit până la urmă vreo declarație a vreunui papă, potrivit căreia ne putem mântui fără Cristos ? Dacă nu ați găsit-o, nu este nici o problemă să spuneți că ați fost indusă în eroare de surse anticatolice. E de înțeles, acesta e chiar scopul eforturilor dintotdeauna ale Adversarului: să inducă lumea în eroare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.05.2010 at 15:23:23.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 08.09.2012, 03:10:06
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
ideii (totuși perfect adevărată) că Bisericile ortodoxe nu sunt adevărata Biserică a lui Cristos, ci cioate desprinse din aceea.
Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Desi ne-am povestit atatea lucruri, uite ca pe-asta nu mi-ai spus-o: ca BO s-a desprins din Adevarata Biserica a lui Hristos.

Nu tin sa imi spui aici, totusi te-as ruga sa imi dai un link spre o adresa unde as gasi povestea asta, eventual acolo unde ai scris deja tu insuti.
Eu stiam ca Schisma se numeste asa deoarece a fost o despartire in doua, o ruptura, o sfasiere, o respingere reciproca intre ierarhii si pastoritii vremurilor acelora. Acum insa reiese ca de fapt a fost o parasire a Adevaratei Biserici de catre ortodocsi ("cioate desprinse", spui). Ma mira foarte aceasta versiune. Da-mi te rog un link sau o sursa exacta, atat cat poate fi de acurat expusa o astfel de varianta.
Asta este varianta lor "catolică", dar cum vedeți, este vorba doar despre afirmații fără nimic în spate, mai și afirmând conceptul străin Bisericii Ortodoxe de biserici ortodoxe ca și cum ar fi mai multe.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 09.09.2012, 21:46:47
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... Isus a întemeiat o instituție văzută, al cărei fundament este Petru și ale cărei coloane de susținere sunt ceilalți apostoli și cei următori lor într-un lanț neîntrerupt al descendenței apostolice: papa și episcopii săi.
Trecând peste faptul că nu ați adus nici o fundamentare biblică pentru afirmația pe care ați făcut-o, Sfânta Scriptură afirmă chiar ceva contrar față de dumneavoastră, și am senzația că cineva a inventat o nouă revelație în care apostolii nu mai sunt temelii ale Bisericii, ci coloane care stau ele însele pe una temelie, dar Biblia contrazice:

Și am văzut cetatea sfântă, noul Ierusalim, pogorându-se din cer de la Dumnezeu, gătită ca o mireasă, împodobită pentru mirele ei. Și m-a dus pe mine, în duh, într-un munte mare și înalt și mi-a arătat cetatea cea sfântă, Ierusalimul, pogorându-se din cer, de la Dumnezeu, Iar zidul cetății avea douăsprezece pietre de temelie și în ele douăsprezece nume, ale celor douăsprezece apostoli ai Mielului. (Apocalipsa 21, 2.10.14)

Deci, dar, nu mai sunteți străini și locuitori vremelnici, ci sunteți împreună cetățeni cu sfinții și casnici ai lui Dumnezeu, zidiți fiind pe temelia apostolilor și a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuși Iisus Hristos. (Efeseni 2, 19-20)

Episcopii Bisericii nu sunt episcopii papei așa cum v-ați și exprimat ("papa și episcopii săi").

Last edited by Decebal; 09.09.2012 at 22:00:37.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 10.09.2012, 01:42:35
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Iar zidul cetății avea douăsprezece pietre de temelie și în ele douăsprezece nume, ale celor douăsprezece apostoli ai Mielului. (Apocalipsa 21, 2.10.14)[/i]
Imi cer scuze pentru off-topic:
Ma tem ca editia Apocalipsei din care ati citat e depasita, nefiind la zi cu cateheza forumistica.
Preoteasa de servicu ne-a invatat ca nu sunt 12, incluzind si pe femeia (evident, daca era barbatul cananeean, ar fi ramas 12!) cananeeanca printre Apostoli. Va rog aduceti la zi Apocalipsa, altfel riscati sa pierdeti (topicul) mantuirea!

P.S. O intrebare la care nu stiu sa raspund: dupa tragerea la sorti a lui Matias, Apostolii au fost iarasi 12. Dar cu Apostolul Neamurilor ce facem? Nu-l pune Apocalipsa si pe Pavel la socoteala?... Ma poate lamuri cineva?

Last edited by ioan cezar; 10.09.2012 at 01:53:14.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 10.09.2012, 03:02:38
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de legionar Vezi mesajul
Biserica ortodoxă e calificată drept o biserică particulară. Cât despre cultele protestante, se spune că nu pot fi numite biserici.
Adica ''biserica particulara''?(am citit postarea domnului Mihnea dupa aceea. hmm, deci noi(dpdv catolic) suntem schismatici, iar protestantii sunt niste eretici fara radacini. Simplu, clar, si la obiect).
Oricum, din punct de vedere catolic, declaratia este foarte buna si legitima. Cam se dusese eens-ul.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 10.09.2012 at 03:10:19.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 10.09.2012, 04:12:25
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Imi cer scuze pentru off-topic:
Ma tem ca editia Apocalipsei din care ati citat e depasita, nefiind la zi cu cateheza forumistica.
Preoteasa de servicu ne-a invatat ca nu sunt 12, incluzind si pe femeia (evident, daca era barbatul cananeean, ar fi ramas 12!) cananeeanca printre Apostoli. Va rog aduceti la zi Apocalipsa, altfel riscati sa pierdeti (topicul) mantuirea!

P.S. O intrebare la care nu stiu sa raspund: dupa tragerea la sorti a lui Matias, Apostolii au fost iarasi 12. Dar cu Apostolul Neamurilor ce facem? Nu-l pune Apocalipsa si pe Pavel la socoteala?... Ma poate lamuri cineva?
Banuiesc ca "preoteasa de serviciu " sunt eu. Tocmai i-am raspuns unui prieten de pe forum care imi spunea prin mesaj privat sa nu-l parasesc caci as fi utila unora, tocmai ii spuneam ca atata timp cat iese cearta mereu, Duhul Sfant nu-i cu noi, caci suntem chemati sa traim in pace, iar daca impreuna nu se poate, atunci mai bine fiecare separat. Acum ca te vad in dilema, si cum cred ca tocmai ma aduceai in discutie, uite raspunsul: Judecata lui Dumnezeu este dreapta ca atare Israelul va fi judecat in raport cu ai sai care au crezut in Domnul si L-au urmat, de aceea au fost alesi 12 apostoli cate semintii are Israelul si de aceea Iuda a trebuit musai sa fie inlocuit, altfel nu ar fi avut sens sa se tina mortis inlocuirea lui. Ca atare s-a refacut numarul celor 12 apostoli care vor judeca Israelul, vor judeca cele 12 semintii. Ap. Pavel nu face deci parte dintre cei 12, si nici toti ceilalti apostoli pomeniti in Faptele apostolilor, nu fac parte, cei mai multi dintre ei nefiind pomeniti nici macar nominal, ci la gramada, caci apostolii nu au fost 12 + Matias + Pavel, ci Biblia mentioneaza pe mult mai multi oameni ca fiind apostoli, ii mentioneaza cu titlu de apostoli, ii gasesti pe toti in Faptele apostolilor.
Multa pace!

Last edited by Tartaruga; 10.09.2012 at 04:21:10.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 10.09.2012, 08:11:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Părerea mea e să nu-ți asculți prietenul!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 14:07:40
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 11:39:26
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51