Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.06.2015, 17:19:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce scrii tu acolo mai sus, Mihai, e ecumenism. Erezia ecumenismului, anume că toate religiile creștine sunt bune și mântuitoare. Și chiar nu doar toate cele creștine, dar toate de pe pământ. Ori asta contrazice Biblia.

Și dacă spui că toate confesiunile creștine sunt bune și adevărate, nu ar mai exista erezii, dogmatică, Biserică. Fiecare ar crede ce vrea. Nu mai au rost Sfintele Sinoade Ecumenice, învățăturile Sfinților Părinți, Sfintele Canoane, ce mai... nu mai are rost Biblia și deci creștinismul.
Nu știu de ce nu te dezbari de obiceiul ăsta urât de a minți. Unde am spus eu că "toate religiile sunt bune și mântuitoare" ?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.06.2015, 17:19:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ia spune-ne, Emiliane, cât ai citit tu, de exemplu, din taoism ?
Prefer Igor, mulțumesc.

Ia uite, că vă spun: am citit din taoism, doar din istoria religiilor, lui Mircea Eliade, dar am citit mai mult despre Shintoismul Japonez, eram pasionat de morala demnitatea și onoarea samurailor, și cum și de ce ajungeau la harakiri, pentru care chinezii au inventat praful de pușcă, altfel, acum China ar fi fost Marea și Unita Japonie, și am citit un volum din Confucius, cu preceptele morale, influențe, afinități, repercursiuni ale zilelor noastre din confucianism.

Tu ?

Și eu n-am spus că tu ai spus că toate religiile sunt bune și mântuitoare, eu am spus doar ceea ce spune ecumenismul, nu tu. Deci nu pot minți, fiindcă nu suport să mint, ar însemna să slujesc demonilor, Doamne ferește.

Dar da, afirm că tu ești ecumenist, vrei să crezi că toate confesiunile creștine, sunt bune și mântuitoare, sau mai grav, că doar franco-latinitatea e bună și mântuitoare, alias "ramono-catolicitatea". E deducție mea logică, nu e minciună. Sper să mă înșel, sper să nu fi ecumenist.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.06.2015 at 17:30:44.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.06.2015, 17:29:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Prefer Igor, mulțumesc.

Ia uite, că vă spun: am citit din taoism, doar din istoria religiilor, lui Mircea Eliade,
Adică nu ai citit nimic DIN taoism, ci ai citit doar ce a scris UN singur istoric al religiilor despre taoism.

Dar în altă parte scriai că "ai citit MULT DIN FIECARE".


Asta doar ca să se observe cam cât de "obiectivă" este poziția ta.

Nu ar fi mai frumos să faci apologetica confesiunii tale fără să faci apel la o pretinsă cunoaștere enciclopedică a tuturor religiilor ?

Last edited by GMihai; 04.06.2015 at 17:31:39.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 04.06.2015, 17:32:59
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adică nu ai citit nimic DIN taoism, ci ai citit doar ce a scris UN singur istoric al religiilor despre taoism.

Dar în altă parte scriai că "ai citit MULT DIN FIECARE".


Asta doar ca să se observe cam cât de "obiectivă" este poziția ta.
Când ai să citești și tu volumele de istoria religiilor, de Mircea Eliade, premiate la Paris, și considera a fi cele mai bune cărți de istoria religiilor scrise vreodată, și multe alte volume din diferite religii, atunci mai stăm de vorbă despre "obiectivitate", până atunci vorbești în necunoștiință de cauză și nu te pot ajuta cu nimic, decât hrănindu-ți vanitatea, ori asta e un păcat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.06.2015, 17:47:34
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Când ai să citești și tu volumele de istoria religiilor, de Mircea Eliade, premiate la Paris, și considera a fi cele mai bune cărți de istoria religiilor scrise vreodată, și multe alte volume din diferite religii, atunci mai stăm de vorbă despre "obiectivitate", până atunci vorbești în necunoștiință de cauză și nu te pot ajuta cu nimic, decât hrănindu-ți vanitatea, ori asta e un păcat.
Dar, dragul meu Emilian, tu nu înțelegi.... Aici nu e vorba despre mine sau despre vanitatea mea...

Vezi tu, Emiliane, eu nu am venit să pretind că am citit mai mult ca tine, sau că am citit mult, sau că am citit despre și din fiecare religie.

TU ești cel care ai pretins, în mod mincinos, că ai citit mult din toate marile religii, iar acum, prins cu mâța în sac, încerci, ca de obicei, să schimbi subiectul.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.06.2015, 18:04:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Dar, dragul meu Emilian, tu nu înțelegi.... Aici nu e vorba despre mine sau despre vanitatea mea...

Vezi tu, Emiliane, eu nu am venit să pretind că am citit mai mult ca tine, sau că am citit mult, sau că am citit despre și din fiecare religie.

TU ești cel care ai pretins, în mod mincinos, că ai citit mult din toate marile religii, iar acum, prins cu mâța în sac, încerci, ca de obicei, să schimbi subiectul.
Prefer Igor, mulțumesc.

Iarăși ironii avocățești ieftine? :) Tu vrei să mă obosești?

Da, am citit mult, din fiecare religie, nu mă laud, și nici nu ascund. Citește și tu, acel mult, ca mine, pentru mine a fost mult, am pierdut timpul, dar am dobândit convingere rațională; și acum am câte o oră minim, în fiecare zi, dedicate cititului, doar că acum numai citesc din alte religii, ci aprofundez pururea nesfârșita, inepuizabila, veșnica și fascinanta credință creștină fără erezie, din Biserica-Mireasă a lui Hristos, Ortodoxia.

Nu pretind nimic, niciodată. Sunt aici doar pentru a ajuta, a mărturisi și a învăța. Și nu mint. Iar vorbești prostii. Atacuri nefondate. În loc să dobândești blândețe și atenție sporită, dacă tot ești la noi acasă, pe un forum al creștinilor fără erezie, măcar respectă mediul, dacă nu oamenii.

Dar te iert, ai grijă de tine, ești un om minunat, cel puțin așa simt.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.06.2015 at 18:06:21.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 04.06.2015, 18:12:49
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, am citit mult, din fiecare religie, nu mă laud, și nici nu ascund.
Păi acum jumătate de oră recunoșteai că din taoism (una dintre marile religii ale lumii) n-ai citit nimic.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 04.06.2015, 19:07:19
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce scrii tu acolo mai sus, Mihai, e ecumenism. Erezia ecumenismului, anume că toate religiile creștine sunt bune și mântuitoare. Și chiar nu doar toate cele creștine, dar toate de pe pământ. Ori asta contrazice Biblia.

Și dacă spui că toate confesiunile creștine sunt bune și adevărate, nu ar mai exista erezii, dogmatică, Biserică. Fiecare ar crede ce vrea. Nu mai au rost Sfintele Sinoade Ecumenice, învățăturile Sfinților Părinți, Sfintele Canoane, ce mai... nu mai are rost Biblia și deci creștinismul.

Vezi ce periculoasă e erezia ecumenismului ? Nu degeaba o numesc părintele Dumitru Stăniloaie, pan-erezia ereziilor. Și Sfântul Iustin Popovici și alții.

Nu e vorba că doar apa dintrun puț e bună sau rea, față de alte puțuri. Nu așa înțelegi diferențele. Ci spunem: doar Ortodoxia are tehnica și capacitatea de a fora fântâni, și a scoate apă din puț.

Restul religiilor și restul confesiunilor, nu pot face decât o gropiță și să aștepte ploaia, cum spunea fratele Ioan mai sus.

Dar Ortodoxia, forează puțuri multe și dă apă oamenilor. Fiecare Biserică a lui Hristos, Ortodoxă, e un puț forat, care dă din belșug apa vie a lui Hristos, tuturpr celor care doresc să bea. Acea apă veritabilă la oricine, care doar Ortodoxia o poate scoate și o poate da oamenilor.
În punctul ăsta îmi amintesc cum își începe Sfântul Ioan Hrisostom una dintre Omiliile la Matei.
Zice Sfântul că noi ar fi trebuit să ne păstrăm curăția interioară și să citim direct, de la sursă, adică nu de pe tablele lui Moise ci direct de pe tablele de carne ale inimii noastre, Adevărul. Dar pentru că ne-am îndepărtat de Adevăr și, căzuți între duhuri străine ne-am împietrit cu totul, atunci, în marea Lui dragoste, Dumnezeu ne-a dăruit Scriptura, imensa scrisoare a Domnului către noi. Așa cum cel îndrăgostit scrie de departe o scrisoare de dragoste celui sau celei pe care îl sau o iubește. Și, continuă cu amărăciune Sfântul, nici de aceasta noi nu ne-am învrednicit...
Pe de altă parte, am înțeles în Biserică, omul a tins mereu, în toate epocile, să aibă oarece legătură cu Dumnezeu, să recupereze distanța și să reaprindă focul iubirii. Asta, apropos de istoria religiilor, putem constata în toate comunitățile omenești pe care le cunoaștem. E în om sădit nu numai chipul lui Dumnezeu ci, legat strâns de acesta, este în noi și dorul de Dumnezeu!
Ei bine, peste toate aceste încercări ale oamenilor dintotdeauna și dincolo de modul în care Dumnezeu Însuși a răspuns omului, de departe cea mai deplină legătură și reîntâlnire, recuperare și chiar deschidere de necuprins cu mintea a Cerului, o găsim doar în Revelația prin Iisus Hristos. Față de această Descoperire, încununată cu Jertfa Fiului lui Dumnezeu pe Cruce, așa cum o cunoaștem din Biserică, toate celelalte fapte de comunicare și comuniune dintre om și Dumnezeu rămân palide presimțiri, schițări ori nedesăvârșiri, pur și simplu.
Asta nu reușește să accepte amicul nostru, nu știu de ce...
Poate că nu a venit încă sorocul...:)
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 04.06.2015, 19:34:29
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar da, afirm că tu ești ecumenist, vrei să crezi că toate confesiunile creștine, sunt bune și mântuitoare, sau mai grav, că doar franco-latinitatea e bună și mântuitoare, alias "ramono-catolicitatea". E deducție mea logică, nu e minciună. Sper să mă înșel, sper să nu fi ecumenist.

Problema ta, Emiliane, este că nu poți concepe faptul că o persoană religioasă poate să fie, în același timp, detașată de acest gen de preocupări.

Cu alte cuvinte, că există oameni pentru care această întreagă dispută ecumenism/antiecumenism nu are valoarea absolută pe care i-o acordă unii ca tine, sau ca și Cătălin2.

Atât tu, cât și Cătălin, nu puteți concepe confesiunea în care vă aflați (cea creștin ortodoxă) decât în termeni de alteritate și conflict cu alte confesiuni. Pentru voi, a fi ortodocși înseamnă în primul rând "a nu fi ca ceilalți", a fi superiori, a afirma în permanență acest lucru, a critica în permanență celelalte confesiuni.

Aproape toate postările tale pe acest forum sunt CONTRA ceva - contra catolicilor, contra musulmanilor, contra protestanților, contra patriotismului, contra cipului, contra științei, contra, contra, contra.....

Dar există și oameni care își trăiesc viața de credință fără a se centra pe obsesia "celuilalt".

Eu pot să fiu romano-catolic fără să mă gândesc zilnic numai la "ce înșelați sunt ortodocșii, sau musulmanii", și pot să-mi definesc propria credință în mod pozitiv, afirmativ, iar nu prin negație, așa cum o faci tu, când în mod obsesiv (și comic), de fiecare dată când te referi la ortodoxie, adaugi "singurul creștinism rămas pe pământ", sau "singurul creștinism fără erezie" etc.

Cu alte cuvinte, eu trăiesc în afara falsei dihotomii care-ți definește ție religia. Nu sunt nici ecumenist, nici antiecumenist. Sunt pur și simplu creștin catolic, și pot să fiu creștin fără să mă simt amenințat, așa cum te simți tu, de existența altor confesiuni și fără să fiu creștin, așa cum pari a fi tu, pentru a-mi compensa prin pretinsa superioritate absolută a "taberei" la care am aderat, diverse alte complexe, frustrări și neîmpliniri.

Last edited by GMihai; 04.06.2015 at 19:42:11.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 05.06.2015, 22:57:37
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Așa-i, frate Ioan.

Ortodoxia, nu spunem că e diferită de altele "confesiuni", precum spunea abbbbaaaaab73, că e diferență între Dorna și Borsec.

Ci Ortodoxia, e singura Biserică care poate să foreze fântâni. E singura care scoate izvoare din stânci, și le numește Borsec sau Dorna.

Din mijlocul ușilor împărătești, preotul rostește rugăciunile, deci forează fântânile și dă binecuvântările, sau dă apa cea vie a lui Hristos.
Din mijlocul ușilor împărătești, ale Sfintei Catapetesme, preotul lui Hristos rostește ecteniile și cererile, deci scoate din pânza freatică a harului, izvoarele și fântânile lui Hristos, și le dă oamenilor, așa cum spunea Hristos, femeii samarinence, la fântână.

Așa cum a spus Hristos apoi, Sfinților Apostoli, că mai mari minuni decât cele ce le-a săvârșit El, vor face ei. Trebuie doar credință. Nu să spunem că m-a gâdilat scalpul și m-a furnicat burta și gata, a venit harul. Harul este luciditatea credinței, asumarea trăirii ei, mărturisirea ei, a învățăturilor și atitudinilor ei. Și apoi, prin har, Dumnezeu lucrează cu omul, mai mult și mai departe, după cât știe El, cu fiecare.

Din mijlocul ușilor împărătești, Hristos plânge pentru noi, iar preotul îi culege lacrimile și ne miruiește cu ele... spre întărirea noastră cu mângăieri și putere.

Ortodoxia, prin preoți, urmașii Sfinților Apostoli, au tehnica de a fora, de a dărui fântâni forate, de a le numi Perena, Izvorul Minunilor, Borsec, Dorna, Izvorul dintre Brazi, și așa mai departe. Adică fiecare hram al Sfintei Biserici, e un nume de izvor, fiecare eveniment biblic, sărbătoare, care cinstește acea Biserică, devine un izvor nesecat de har, apa cea vie. Fiecare Sfânt al lui Hristos, care este cinstit prin hramul unei Biserici, se face aducător de har, binecuvântări și virtuți, celor ce se vor ruga să fie miluiți de ei, minunații Sfinți, cu rugăciunile lor Preasfintei Treimi.

La Catedrala de la Timișoara, avem hramul Sfinților Trei Ierarhi: Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Vasile cel Mare și Sfântul Grigorie de Nazians, sau Teologul. Și vă mărturisesc frăției voastre, că alături de Sfântul Iosif cel nou de la Partoș, am simțit de foarte multe ori, ajutorul lor, în încercări, ispite, la examene, la tulburări, la dialoguri ecumenice, la mărturisire, la cercetări, la nemulțumiri, la nedumeririle teologice ce le aveam. Am simțit, efectiv rugăciunile lor, și acel izvor de har, care răcorește inimile, care oferă odihnă, liniște, bucurie și pace nesfârșită. Și acele binecuvântări din partea Sfinților, picurau peste mine, și eram atât de mulțumit, și de limpede, dar mai ales când preotul dă binecuvântările, atunci parcă primesc o ceașcă de har și atât sunt de bucuros, că mă mândresc cu ea și repede se mai pierde, alteori, când era puțin, rămânea mult timp, până eu de bună voie alungam orice mângâiere cu păcatele mele.

Ce frumoasă e Biserica lui Hristos, ce dulce și bine e, să fac parte din ea. Mă tot uimesc de fiecare dată, și îmi tot confirm, că acesta este scopul pentru care merită cu adevărat să trăiesc și să mor: să fiu creștin, să fac parte din comuniunea Sfinților lui Hristos, adunați toți împreună, din fiecare secol, să fac parte din Biserică, din Trupul lui Hristos, frumoasele mlădițele care aduc rod, și să plâng pentru mlădițele care nu aduc rod, pe care Hristos le taie și le aruncă-n foc.

Dumnezeu să vă dea sănătate și limpezime, pe mai departe, frate Ioan, să vă rugați tot mai bine, mai frumos și mai curat, să trăiți în Biserica lui Hristos, tot mai deplin, mai conștient și mai înalt, să vă doriți virtuțiile și mântuirea, tot mai pregătit, mai curățit și mai luminat, ca să vă puteți îndumnezei. Să vă ajute Dumnezeu să biruiți mereu, iar când sunteți biruit, să vă ridicați cu smerenie, și să mulțumim Domnului, pentru toate câte le îngăduie spre a noastră îndreptare, înțelepțire și mântuire.

Pomeniți-mă și pe mine, nebunul și spurcatul, nevrednic de tot binele.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde