Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.10.2008, 22:24:16
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3]Să ne oprim și la definiția pe care o dă însăși Mântuitorul termenului de Înviere:[/SIZE]
[SIZE=3]Ioan 5.28-29 “vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui. Și vor ieși, CEI CE AU FĂCUT LUCRURI BUNE SPRE ÎNVIEREA VIEȚII ȘI CEI CE AU FĂCUT CELE RELE SPRE ÎNVIEREA OSÂNDIRII”.[/SIZE]
[SIZE=3]Acesta e un alt citat pe care adventiștii îl ocolesc.[/SIZE]

Poti specifica si cind e ceasul acela ?Imediat dupa moartea naturala ?Sau la a doua venire? Vedeti sa nu va prindeti in propriul lat.
  #122  
Vechi 14.10.2008, 22:48:26
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matad Vezi mesajul
Nu mai amestecati vorbele ca sa creati o minciuna pe placul vostru .
Cine a afirmat ca nu crede in invierea mortilor . Cind a vorbit ca a vorbit cu Moise si Ilie ,spune ca a vorbit doar cu sufletele lor separate de trup?
Cei pe care Mintuitorul ia inviat ,nu au mai murit apoi de moartea naturala?
Tot cereti altora smerenie ,si nu mai simtitit semetia voastra.Stati pe un munte prea inalt.Asta e intradevar o enigma .
asta va este doctrina mai omule! v-am studiat ani de zile, daca nici tu nu-ti sti doctrina, e grav!!! Pai vezi mai omule? Pe acest "munte inalt" NU O SA AJUNGETI NICIODATA!!!! Enigma este STARUINTA IN INVATATURA APOSTOLILOR, IN RUGACIUNE, IN PARTASIE SI IN FRANGREA PAINII!!! (Fapte 2,42) ceea ce voi nu mai aveti!!! Sunteti ca spoiala de pe vase!!! Acum o dai si dupa 2 zile cade!!! si nu s-a rezolvat nik!!! Studiati SEPTUAGINTA, TALMUDUL si Noul Testamanet in Limba Geaca-veche! Acolo gasiti adevarata Scriptura (pe care o avem si noi romanii), nu ce aveti facut dupa "gadilarea auzului" si dupa "scame", ca ce nu v-au convenit ati "scuturat" din Sf.Scriptura, schimbat orice inteles al fiecarui text!!! Nu aveti nici o justficare la nimic!!!
  #123  
Vechi 14.10.2008, 23:50:00
matad matad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.04.2008
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Nu aveti nici o justficare la nimic!!!
se pare cu nu poti purta o discutie coerenta
Adreseaza-te altora de nivelul tau.
Cred ca ai lipsit mult de la ce imi povestesti.
  #124  
Vechi 15.10.2008, 09:34:22
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3] Aceste versete nu le-ați comentat niciodată, nici dumneavoastră, nici alți pastori din secta adventistă.[/SIZE]

[SIZE=3]1 Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”. [/SIZE]
[SIZE=3]Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”[/SIZE]
[SIZE=3]Apoi în aceași carte Biblică și referindu-se la același episod Sf. Petruface precizarea :[/SIZE]
[SIZE=3]1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “[/SIZE]
Au mai fost comentate aceste versete. Dar, ce sa facem? Domnul Ovidiu nu se dezminte.

In 1 Petru 3:18 se vorbeste despre lucrarea pe care a facut-o Duhul Mantuitorului (acelasi Duh in care a fost inviat) pe vremea lui Noe. Noe a fost un Evanghelist al Vechiului Testament. Duhul Mantuitorului il indemna sa propovaduiasca sfarsitul acelei lumi si salvarea celor ce credeau si intrau in corabie (azi, corabia este credinta in Mantuitorul). Ce sa intamplat in timpul lui Noe se va repeta (daca nu a si inceput): "Cum s-a intamplat in zilele lui Noe, aidoma se va intampla si la venirea Fiului Omului"(Matei 24:37).
Era sa uit: expresia "inchisoare" este folosita de mai multe ori in Sfanta Scriptura si semnifica pamantul acesta plin de suferinta si pacat.

Explicatia mea nu intra in conflict cu nici un verset din Biblie. Ceea ce vreti sa sugerati dvs., si anume ca Domnul Iisus Hristos a vorbit duhurilor celor morti in vremea lui Noe, intra in conflict cu foarte multe invataturi din Sfanta Scriptura. Vreti sa anulam acele invataturi ca sa va iasa dvs. teoria?

Referitor la vestea care s-a adus celor morti: sunt mai multe pasaje in Sfanta Scriptura unde se spune ca "s-a vestit mortilor si viilor". Dar nu se spune ca mortilor li s-a vestiti dupa ce au murit. Daca luam de bune toate invataturile Sfintei Scripturi, intelegem ca celor morti li s-a vestit cand inca erau in viata si mai puteau sa faca o alegere.. Biblia ne spune ca "cei morti nu stiu nimic".
  #125  
Vechi 15.10.2008, 10:07:18
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3]Să ne oprim și la citatul din Apocalipsa 20.7-10 :[/SIZE]
[SIZE=3]„Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui, Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, ȘI VOR FI CHINUIȚI ACOLO ÎN VECII VECILOR”. [/SIZE]
[SIZE=3]Aici Biblia susține clar existența veșnică a sufletelor și existența Iadului, referindu-se la pedeapsa antihriștilor și a celorlalți oameni amăgiți de diavol. Sunt curios să văd cum vei ocoli răspunsul la problema asta![/SIZE]
Am mai raspuns la problema asta de cateva ori (de vre-o doua numai pentru dvs.). Mai raspund o data, chiar daca nu suntem pe subiectul topicului.

Cel putin doua lucruri sunt necesare pentru a intelege corect versetele postate de dvs.: sa citim capitolul 20 din Apocalipsa pana la ultimul verset si sa intelegem notiunea de "vesnic" (sau in vecii vecilor) din Biblie.
Cuvantul "vesnic" inseamna fara sfarsit doar atunci cand este pus alaturi de Dumnezeu. In rest, acest cuvant inseamna: fara posibilitatea reabilitarii, fara intoarcere,cu consecinte vesnice, etc. Dau un exemplu (sunt multe, dar nu este loc): "Tot asa, SODOMA SI GOMORA si cetatile dimprejurul lor, care se dadusera ca si ele la curvie si au poftit dupa trupul altuia, NE STAU INAINTE CA O PILDA, SUFERIND PEDEAPSA UNUI FOC VESNIC"(Iuda vers.7). Se spune despre Sodoma si Gomora ca au suferit pedepsa unui FOC VESNIC. Focul acela s-a stins de mult, dar are consecinte vesnice. Sodoma si Gomora nu au mai existat dupa acel foc si nu vor mai exista niciodata (poate sa-i dea cuiva prin cap sa le reconstruiasca; nu va reusi)

Sa trecem la versetele dvs. Cand se spune ca vor fi chinuiti vesnic (sau in vecii vecilor) nu este vorba de un chin fara sfarsit ci fara posibilitatea reintoarcerii la ce a fost inainte. Mai mult, Sfanta Scriptura ne spune ce inseamna "iezerul de foc si de pucioasa". "IAZUL DE FOC ESTE MOARTEA A DOUA"(Apocalipsa 20:14). Din moartea intaia vei fi inviat pentru judecata. Moartea a doua este ireversibila, cu consecinte vesnice. In final, pe toti pacatosii neiertati ii astepta moartea a doua, adica nimicirea pentru totdeauna. Tot ce este rau va disparea. Dvs. vedeti "un cer nou si un pamant nou"(Apocalips 21:1) in care sa existe si un loc de chin? Eu vad un cer nou si un pamant nou la fel ca la inceput: doar raiul. Si sunt sigur ca acesta este si planul lui Dumnezeu.
  #126  
Vechi 15.10.2008, 10:16:32
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Ovidiu, daca ei nu cred in invierea mortilor, cum de cred in Invierea Domnului Hristos?
Este foarte urat ce spuneti. Si va mai si laudati ca ati studiat doctrina adventista.

Noi credem in invierea mortilor mai mult decat dvs. Pentru dvs. ar merge si fara inviere, ca si asa sufletul mortului nu moare si isi pastreaza si constiinta (contrar Sfintei Scripturi). Pentru noi, care stim ca moartea intaia este un somn fara constienta, este foarte importanta revenirea Domnului Iisus Hristos si invierea celor morti. Chiar asteptam cu dor revenirea Domnului si invierea celor adormiti (o spune si denumirea "sectei").
  #127  
Vechi 15.10.2008, 10:30:15
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3]Să ne referim și la Schimbarea la Față a Domnului: [/SIZE]
[SIZE=3]Luca 9. 28-31“luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage. Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.ȘI IATĂ DOI BĂRBAȚI VORBEAU CU EL, CARE ERAU MOISE ȘI ILIE Și care, arătându-se întru slavă, vorbeau despre sfârșitul Lui”[/SIZE]
[SIZE=3]Evangheliile arată că Hristos a vorbit cu două personae care trăiseră demult. Ilie s-a înălțat la cer, dar Moise era mort. (Deut 24.5 “Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului”) Cu cine a vorbit Hristos acolo la Schimbarea la față, dacă sufletul lui Moise nu mai exista conștient?[/SIZE]
Domnule Ovidiu, si aceste versete le-am mai comentat. Dvs. vreti sa sugerati ca, pe Muntele Schimbarii la Fata, Domnul Iisus Hristos s-a intalnit cu un mort (Moise) si un viu (Ilie - care nu a cunoscut moartea si s-a ridicat cu tot cu trup, la cer). Nu vi se pare putin caraghioasa aceasta imagine? Nu putea Dumnezeu sa-l invie si pe Moise si sa-l ia la cer? "Arhanghelul Mihai , cand se impotrivea diavolului si se certa cu el pentru trupul lui Moise..."(Iuda vers.9). De ce voia Arhanghelul Mihai trupul lui Moise? Facea studii medicale pe cadavre?

Pe Muntele Schimbarii la Fata, Domnul Iisus Hristos s-a intalnit cu doi oamenii vii: unul care nu cunoscuse moartea si altul care fusese inviat.
  #128  
Vechi 15.10.2008, 10:37:25
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3]Domnule vasinec/maraiann, nu am mai adus argumentul Pildei săracului Lazăr de la Luca 16, pentru că acolo ați venit cu niște comentarii de tot hazul, [/SIZE]
Va rog sa aduceti si argumentul Pildei saracului Lazar de la Luca 16. Dar, totodata sa va pregatiti sa imi spuneti, in ce stare erau bogatul si saracul Lazar, dupa ce au murit: daca erau in trup, inseamna ca nu murisera; daca erau suflete, cum de aveau parti trupesti (degete, limba) si suferinte trupesti.

Ati spus ca am facut niste comentarii de tot hazul. Consider aceasta afirmatie ca pe o apreciere. Va multumesc ca va place umorul meu.
  #129  
Vechi 15.10.2008, 10:43:55
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3]Să ne oprim și la definiția pe care o dă însăși Mântuitorul termenului de Înviere:[/SIZE]
[SIZE=3]Ioan 5.28-29 “vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui. Și vor ieși, CEI CE AU FĂCUT LUCRURI BUNE SPRE ÎNVIEREA VIEȚII ȘI CEI CE AU FĂCUT CELE RELE SPRE ÎNVIEREA OSÂNDIRII”.[/SIZE]
[SIZE=3]Acesta e un alt citat pe care adventiștii îl ocolesc.[/SIZE]
Ati postat un verset care nici nu mai are nevoie de comentarii. Iar de ocolit, cred ca dvs. ar trebui sa-l ocoliti. In acest verset se spune ca toti cei din morminte vor fi inviati pentru judecata. Pai, de ce mai este nevoie de asa ceva, daca atunci cand murim sufletul traieste si se duce in iad sau in rai (asa cum sustineti dvs.)? Nu are sens.
  #130  
Vechi 15.10.2008, 12:15:33
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios
Ovidiu, daca ei nu cred in invierea mortilor, cum de cred in Invierea Domnului Hristos? Dupa ei, aceasta a fost o magie big-bang!
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Adventiștii de ziua a șaptea care mișună pe forumul ăsta ortodox spun că ei cred în învierea morților, dar că nu cred în existența chinurilor veșnice, a Iadului și în existența sufletului imediat după moarte. Pentru ei nu există decât răsplata pentru cei drepți, iar păcătoșii doar mor o dată trupește, apoi sunt înviați la judecată si mor a doua oară, nu sunt chinuiți în Infern. Pentru asta se folosesc de citatul din Apocalipsă pe care ei așa îl înțeleg, în care spune că “iazul de foc este moartea a doua”.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Și spun că cei drepți mor pe lumea asta, apoi nici sufletul lor nu mai este conștient, și doar la Judecată este înviat sufletul ca să primească o răsplată veșnică. Pentru asta se folosesc de doua versete din Vechiul Testament în care se spune că “cei morți nu știu nimic”.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Pentru ei și sufletul lui Hristos a fost mort, și s-a odihnit în ziua a șaptea (pe care ei o cinstesc: sâmbăta) deși, Biblia spune clar că sufletul Mântuitorul era viu: [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]1 Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Apoi în aceași carte Biblică și referindu-se la același episod Sf. Petru face precizarea:
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Iar de Pilda săracului Lazăr de la luca 16, își bat joc și spun că e doar o parabolă făcută de Hristos ca să îi sperie pe iudei.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Vă rog să fiți atent la ce scriu mai jos și la ce răspunsuri în batjocură îmi dă vasinec- sectantul adventist de ziua a saptea.[/SIZE][/COLOR]
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17