Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 13.02.2012, 01:15:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cam câți preoți catolici ați găsit dv, uitându-vă în jur ? Aștept un răspuns sincer la întrebare. Sau nu sesizați că vorbiți ca să vorbiți ?
Tinand cont ca traiesc intr-o tara majoritar catolica, intr-un oras cu manastire catolica, scoli telologice si misiuni catolice...nu am numarat exact cati, deci nu va pot spune o cifra exacta.

Imi cer scuze daca v-am ofensat, nu asta a fost intentia mea. Problema mea cu preotii fumatori era generala, nu viza numai catolicismul. Tot aici cunosc un preot ortodox "misionar" care fumeaza cu fruntea sus. Cine sa-l vada intr-o tara catolica? Nu se mai ascunde.
Raman insa la parerea ca nu am nimic de primit de la astfel de preoti.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #122  
Vechi 13.02.2012, 01:20:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Tinand cont ca traiesc intr-o tara majoritar catolica, intr-un oras cu manastire catolica, scoli telologice si misiuni catolice...nu am numarat exact cati, deci nu va pot spune o cifra exacta.
Pesemne că sunt așa de mulți în jurul dv, că nu i-ați putut număra. Nu-i nimic, în acest caz vă propun un exercițiu care ajută întotdeauna: faceți un efort și amintiți-vă când și în ce circumstanțe ați văzut ultima dată un preot catolic fumând.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #123  
Vechi 13.02.2012, 08:10:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că ați văzut prea multe reclame la televizor. Sinuciderea pe care țigările ar provoca-o nu e întotdeauna lentă. Nici prea sigură nu e, din moment ce majoritatea fumătorilor mor din alte cauze decât fumatul.
Bună replica asta! Ca și când ai spune (și char așa și e) că unul împușcat în inimă moare nu de glonț, ci de hemoragie sau infarct.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu i s-a intamplat nimanui sa fie oprit de la impartasanie deoarece fumeaza??
Eu am fost oprita,deci fumatul nu este chiar asa nevinovat!
Și eu, pe vremea când fumam.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #124  
Vechi 13.02.2012, 08:11:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu-i nimic, în acest caz vă propun un exercițiu care ajută întotdeauna: faceți un efort și amintiți-vă când și în ce circumstanțe ați văzut ultima dată un preot catolic fumând.
Eu am văzut, într-un episod din House M.D.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 13.02.2012, 10:15:13
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Buna treaba . . .!
Fumatorii inraiti pot trece la vecinii catolici , pentru ca asta se intelege din mesajul lui Mihnea . Propaganda catolica functioneaza si aici din plin !
cu siguranta multe persoane vor dormi mai linistite acum, fumatul nu este asa de rau :)))
mi-am facut analizele dupa 6 luni de nefumat si au iesit mai bine ca niciodata (de cand mi le fac si le fac de cel putin o data pe an).
Reply With Quote
  #126  
Vechi 13.02.2012, 10:21:28
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este curios că deși, din câte înțeleg, în concepția Bisericii Ortodoxe fumatul este păcat, nu am auzit ca în țările cu majoritate ortodoxă să se fumeze mai puțin. Din observațiile mele empirice, dimpotrivă: în România, în Bulgaria și în Grecia se fumează pe ruptelea, mai mult chiar decât în Occidentul cu majoritate catolico-protestantă. Sau este propaganda ortodoxă insuficientă ?
multi chemati, putini alesi...
nu suntem noi in masura sa-i judecam, dar stim foarte bine ca trupul nostru ne este dat de Dumnezeu cu imprumut si asa cum mancatul peste masura, bautul peste masura sunt pacate, tot asa si fumatul este un pacat. daca vroia Dumnezeu sa fumam ne facea un horn in spate ca sa scoatem fumul. ca incercam si nu putem sa ne lasam de fumat este una, dar sa consideram ca nu este pacat e grav, e ca si cum ai spune ca nu ai pacate ca doar nu ai dat nimanui in cap. nu cred ca trebuie sa scrie in biblie ca e pacat fumatul, dar ne putem da seama singuri daca este sau nu, sunt numai dezavantaje, ce castigam de pe urma lor?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 13.02.2012, 10:26:02
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu i s-a intamplat nimanui sa fie oprit de la impartasanie deoarece fumeaza??
Eu am fost oprita,deci fumatul nu este chiar asa nevinovat!
aveam vreo 19 ani si m-am spovedit si preotul nu mi-a dat voie sa ma impartasesc pentru ca fumam, era Vinerea Mare si mi-a zis ca ma pot impartasi daca nu fumez pana in ziua de Pasti si nu am putut sa spun ca da pentru ca stiam ca nu pot. alta data la fel, mi-a spus preotul sa tin post si sa las si tigarile si nu am reusit pentru ca eram fumatoare inraita. acum stau si ma intreb de ce mi-am pierdut timpul, banii si sanatatea fumand, nu e mare scofala, se poate trai si fara ele si inca bine, totul e sa vrei cu adevarat sa le lasi si Dumnezeu te ajuta.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 13.02.2012, 10:28:27
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

n-am pus toata viata mea o tigare in gura!

pe de alta parte, consider ca daca preotii catolici au ei puterea de a ramane abstinenti toata viata, nu cred ca un viciu precum fumatul i-ar putea ingenunchea!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 13.02.2012, 10:33:09
ecaterina7 ecaterina7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 129
Implicit

cand am incercat prima data sa ma las de fumat desi imi doream foarte tare, cei din jurul meu erau mai nervosi decat mine, simteam ca sunt incercata de necuratu, sotul meu desi fusese instiintat ca o sa am o perioada mai grea ca o sa fiu mai nervoasa (stiam de la alte persoane care se lasasera de fumat), era el mai nervos ca mine, parca cineva il indemna sa caute cearta, eu eram linistita si cand ma vedea asa parca tot mai nervos era. dupa cateva zile nu am mai rezistat si am fumat, dupa ce am fumat s-a linistit si el si am inceput sa ne intelegem din nou bine. cand m-am lasat de fumat ultima data (cu ajutorul lui Dumnezeu si ultima) de fiecare data cand simteam ca se intampla ceva tamaiam casa si se linisteau apele.

Last edited by ecaterina7; 13.02.2012 at 11:30:11.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 13.02.2012, 12:08:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este curios că deși, din câte înțeleg, în concepția Bisericii Ortodoxe fumatul este păcat, nu am auzit ca în țările cu majoritate ortodoxă să se fumeze mai puțin. Din observațiile mele empirice, dimpotrivă: în România, în Bulgaria și în Grecia se fumează pe ruptelea, mai mult chiar decât în Occidentul cu majoritate catolico-protestantă. Sau este propaganda ortodoxă insuficientă ?
In Occident nu religia ii tine pe oameni departe de fumat ci educatia.
In Occident si alimentatia este mai sanatoasa ,oamenii au mai multa grija de sanatate .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08